Anasayfa » Aktüel » Enerjimiz Güneşten Geliyor!

Enerjimiz Güneşten Geliyor!

Güneş enerjisi sektörünün buluşma noktası yabancı katılımcı ve ziyaretçilerin de yoğun olarak ilgi gösterdiği, Solarex İstanbul, 11 Nisan Perşembe günü İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de altıncı kez sektöre kapılarını açıyor…Üç gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuar, güneş enerjisi sektörüne yönelik seminer ve panellere ev sahipliği yapacak…Seminerler, tüm ziyaretçilere açık olacak ve ücretsiz olarak takip edilebilecek.

200’ün üzerinde firmanın katılım gösterdiği fuarda 80’e yakın yabancı firma yer alıyor. Toplamda 18 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlenen fuar, üç gün boyunca firma seminerleri ve etkinlikleri ile de ilgi çekecek. İstanbul Üniversitesi’nin Solar Car Racing Takımı, güneş enerjisiyle çalışan aracının tanıtımını yapacak, Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project Enerji Takımı, ekibi ile birlikte, fuarda yer alıyor. Aynı zamanda bir basın toplantısı da yapacak olan, Ae2 project takımı, yeni tasarım, yeni gövde ve merakla beklenen yeni rengi ile 2013 versiyonlu güneş enerjili aracını sergileyecek.   İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası ekibi de fuarın katılımcıları arasında araçlarıyla yer alıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Solaris ekibinin Tubitak onaylı Güneş enerjisi ile çalışan araç projesi, fuarın ilgi çekici standlarından olacak. Hacettepe Üniversitesi Yeni ve Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi Güneş Saatleri Parkı projesinin tanıtımını yapacak. Celal Bayar Üniversitesi Güneş arabası takımı, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü de fotovoltaik sistemler ile ilgili sunumlarını gerçekleştirecek.

TÜM KURUMLAR BİLİNCİ YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞIYOR…

Türkiye’de 2008 yılından itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Solarex İstanbul Fuarı, kamu, özel sektör, akademik isimler ve finans dünyasının profesyonellerini yeniden bir araya getiriyor. İstanbul Fuar Merkezi’nin 9. ve 10. Salonlarında gerçekleşecek olan fuar, güneş enerjisi sektörünün en istikrarlı organizasyonları arasında anılıyor. Solarex İstanbul, planlanan etkinlikleriyle hem katılımcı firmalara hem de ziyaretçilerine temiz enerjinin önemini anlatmanın yanı sıra “Lisanssız Güneş Enerjisi Sektöründe Finansman Seçenekleri”, “Lisanssız Uygulama Örnekleri ve Yerli Panel Üretimi”, “Yabancı Yatırımcılar Açısından Ülkemiz”, “ Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretimi” konularında düzenlenen seminerlere ev sahipliği yapacak.

Dünyada nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşme olguları, küreselleşme sonucu artan ticaret olanakları doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebi giderek artırıyor. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) tarafından yapılan projeksiyonlar, mevcut enerji politikaları ve enerji arzı tercihlerinin devam etmesi durumunda dünya birincil enerji talebinin 2007-2030 yılları arasında %40 oranında artacağına işaret ediyor. Referans senaryo olarak adlandırılan ve yıllık ortalama %1,5 düzeyinde talep artışına karşılık gelen bu durumda dünya birincil enerji talebi 2007 yılındaki 12 milyar ton petrol eşdeğeri (tep) düzeyinden 2030 yılında 16,8 milyar tep düzeyine ulaşması bekleniyor.

T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Orman ve Köy İşleri Müdürlüğü, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, GENSED, Aküder, Lİ – DER, Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü, KOSGEB, ALOSBİ, OSTİM, UGETAM, SEHAD, JCİ Bahçeşehir ve çok sayıda  yayın kuruluşunun katkıları ile düzenlenen 6. Solarex İstanbul, 11 Nisan Perşembe günü, açılış kurdelasının kesilmesiyle ziyarete açılacak.

Fuarın ilk günü, Ltı, Ödül, Bigsolar, Solarways, Sma, Stiens, Canadian Solar firmalarının tanıtım seminerleri verilecek. 12 Nisan Cuma günü, Lİ-DER tarafından organize edilen seminerde, güneş enerjisi sektöründe finansman, üretim ve yabancı yatırımcılar acısından ülkemiz konuları sunulacak. Fuarın son günü olan 13 Nisan Cumartesi ise, GENSED tarafından, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik üretimi tartışılacak. Edh Enerji, Ekosolar, Sunplast, Linetech, Else Enerji, Enerparc firma seminerlerinin yanı sıra, Solar Baba platformu Ateş Uğurel ile seminerler sonlanacak.

Girişin ve seminerlerin ücretsiz olduğu fuar, 11-13 Nisan tarihlerinde 10:00- 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir. Ücretsiz online davetiye alabilmek için www.solarexistanbul.com   adresine girmek yeterli.