Anasayfa » Ambalaj » ESA Elektrostatik Baskı Destek Sistemi

ESA Elektrostatik Baskı Destek Sistemi

Rotogravür baskı, yüzeye oyularak işlenen bir silindir üzerinden yapılan baskıdır.  Açılan küçük hücreler için, akışkan bir mürekkebe ihtiyaç vardır. Mürekkep hücreler içine kolaylıkla dolmalıdır ve fazla mürekkep, sıyırıcı bıçak ile silindirin yüzeyinden temizlenmelidir. Daha sonra mürekkep hücrelerden kağıt veya diğer baskı altı malzemeleri üzerine düzgün bir şekilde ve eşit olarak aktarılmalıdır. Rotogravür baskı makinelerinin yapıları hızlı kuruyan mürekkeplerin kullanımını gerektirir ancak güçlü çözücüler kullanmayı da mümkün kılar.

Günay VATANSEVER, Üretim ve Satış Direktörü, hubergroup Türkiye

Rotogravür baskıda baskı kalitesini arttırmak için  ESA baskı sistemleri kullanılmaktadır. Elektrostatik baskı destek sistemleri artık çok önemlidir, çünkü yüksek baskı hızlarında bile mürekkep aktarımında önemli bir iyileşme sağlar.

Yüksek kaliteli tasarım, yüksek baskı kalitesine ihtiyaç duyar. Bu,  elektrostatik destekle en iyi şekilde başarılabilir, çünkü nokta kayıplarını etkili bir şekilde önleyen tek teknoloji budur. Elektrostatik baskı destek sistemi (ESA) ile optimize edilmiş bir ambalaj veya rotogravür baskı makinesi, anında rekabet avantajı ve  müşterilerinizin baskı kalitesinde en iyi sonucu almasını sağlar.

ESA elektro statik destek sisteminin kullanılması ile gravür baskı merdanesindeki mürekkebin tamamen boşalmasını sağlamak ve üzerine baskı uygulanacak katmana, mürekkebin tam olarak aktarılması sonucunda kayıp baskı noktaları ortadan kalkar, kabul edilebilen baskı kalitesi için ön koşullar yerine gelir. ESA kullanılması, kağıt, karton ve plastik malzemeler üzerine yapılan baskıda bir standart getirdi. ESA, baskı sistemi, makinenin hızı ve mürekkebin viskozitesine bağlı olmaksızın yüksek kaliteli baskı elde edilmesine olanak sağlar.

ESA sisteminde presör silindiri, kontrollü bir DC doğru akım ile şarj edilerek, baskı silindiri ile topraklanmış silindir arasındaki boşlukta bir elektrik alanı oluşturulur, bu alan kuvveti yapılan işin gereksinimine bağlı olarak 300 ila 1600 V arası değişir. Bu elektrik alanında ve Culomb kanunundan yararlanılarak, mürekkep üzerinde bir kuvvet oluşumu gerçekleştirir ve bu sayede gravür baskı silindirinin hücresinin tamamen dolması sağlanır ve mürekkep hücrelerin dibinde mürekkep kalıntısı kalmaz ve baskı yapılan malzeme üzerine arzu edilen mürekkep aktarımını gerçekleştirilir.

ESA sistemler, gravür baskı sistemlerinde kağıt ve film üzerindeki statik elektrikten kaynaklanan yangınların ortaya çıkmasını engeller. ESA veya antistatik baskı silindirleri kullanımı, elektrostatik voltajı sınırlandırır. ESA sistemler kullanıldığında, baskı alt tabakasını baskı rulosundan ve silindirin hareketinden ayırarak, sürünen küme yüklerinin önlenmesi için bir iyonizör gerekli değildir. Mürekkep kurutma prosedürü sırasında, solvent buharlaşması tekrar bir elektrostatik yüke neden olabilir. Bu nedenle, kurutma alanındaki yükleri önlemek için baskı alt tabakası kurutucuya girmeden önce bir iyonizörün monte edilmesini önerilmektedir.

ESA sistemlerin avantajları ;      

  • Nokta kayıplarını ortadan kaldırarak daha yüksek baskı kalitesi sağlar.
  • Daha az yüksek basınçlara ihtiyaç duyulur.
  • Özellikle açık tonlarda optimal baskı sonuçları ve yüksek renk yoğunluğu elde edilir.
  • Yüksek baskı hızı sağlar.
  • Baskı silindirinin kullanım ömrünü arttırır.

#hubergroup #GunayVatansever #ESA #flekso #rotogravur #ambalaj #Murekkep