Anasayfa » Ambalaj » Esko, Baskı Sürelerinin Azalatacak

Esko, Baskı Sürelerinin Azalatacak

Esko, Labelexpo Europe 2013’de etiket sektörüne yönelik yenilikçi çözümler sergiledi.

Esko’nun full HD flekso çözümünün en son sürümü olan Full HD Flexo yanında popüler CDI dijital flekso kalıp pozlayıcıları da Esko’nun standında sergilendi. Ziyaretçiler, Esko’nun Suite 12’sindeki en son baskı öncesi ve iş akışı çözümleri ve uygulamalarını da görme imkanı buldular.

Esko EMEA Başkan Yardımcısı Armand Gougay Labelexpo Europe için yaptığı açıklamada “Etiket sektörü Esko için son derece stratejik bir öneme sahip. Bu açıdan Labelexpo Europe, dedike teknolojilerimizi ve çözümlerimizi gözler önüne sunacağımız temel etkinlik. Çözümlerimizdeki en son gelişmeler için sektörü bilgilendirmeye ve bu sonuçların müşterilerimizi gerçekten memnun edecek çözümler olduğunu göstermeye devam edeceğiz”, diyor.

Esko’nun kendi standında ve partnerlerinin alanındaki sergisi, etiket üretiminin tüm alanlarında son derece faydalı çözümler sundu. Tasarım ve iş akışı otomasyonundan flekso kalıp hazırlamaya ve dijital baskı, finisaja kadar her alanda sergileme yapan Esko, fuar için aralarında CERM, CHILI Publish, Dantex, Domino, DuPont, Durst, Epson, HP, Stork ve WINK’in olduğu birçok isimle işbirliği yaptı.

Esko’nun entegrasyon yetenekleri Labelexpo teknoloji işliğinde önemli bir rol oynadı. Fuar esnasında bir araya geldiğimiz Esko Türkiye Genel Müdürü Mustafa Salur, şirket olarak baskı zamanını azaltmaya odaklandıklarını anlattı. Salur’a göre baskı için harcanan önemli bir kısmı iş ve renk değişimlerine gidiyor:

Baskı hazırlık zamanlarının ve renk değişim sürelerinin kısaltılması

“Bu fuarda spot, ekstra renkleri azaltmaya yönelik çözümler daha ön plana çıktı. Özellikle Gidue’nin ve Codimag’ın standında canlı demolar bu yönde yapıldı. Baskı makinelerinde üretimin yaklaşık %60’ı iş değişikliğinden ve makineyi yıkamaktan kaynaklı boşa giden zaman nedeniyle sekteye uğruyor. Burada standart renk setleriyle 4 renk ya da ekstra 2-3 renk genişletilmiş renk gamutuyla çalıştığınızda pantone renk gamutunun yaklaşık %92’sine ulaşabilme imkânınız var. Esko’nun equinox çözümüyle de biz bunun artık sektörde yapılabilir ve ciddi anlamda kazanç kapısı olabileceğini bu fuarda etiketçilere gösterdik. İşlerin baskı öncesinde nasıl hazırlanabildiği, web tabanlı çözümlerle otomasyonun nasıl sağlandığı, hazırlanan işin baskı makinesinde efektif olarak minimum fireyle ve minimum zamanda, makineyi durdurmadan, renk değiştirmeden nasıl kullanılabildiği gösterildi. Çok önemli bir nokta da şu; istatistiki bilgilere göre yapılan işin %57’si yapılan toplan işin yaklaşık %4,5’unu oluşturuyor. Baktığınızda %43’lük iş %95’lik alanı oluştururken, %57’lik kısım sadece %4,5’u gösteriyor ki bu birim zamanda ne kadar çok iş değiştirildiğini ve tirajların düştüğünü ve pazarın da artık bu yönde hareket etme gerekliliğini gösteriyor. Baskı öncesine artık yatırımlar yapılıyor, CtP sistemleri anlıyor ama hala kat edilmesi gereken ciddi mesafeler var. Baskı öncesindeki otomasyon, web tabanlı çözümler, MIS sistem entegrasyonları; baskı makinesinde de duruş, kalkış ve makine yıkama zamanlarındaki minimize yapılması gereken işlemler öyle sanıyorum ki sektörde insanların aradığı çıkış kapısı olacka önümüzdeki dönemde.”

HD Flekso kendini ispatladı

“Onun dışında HD flekso artık kendini sektörde ciddi anlamda ispatlamış bir çözümdü. Bu fuarda da hangi köşeye giderseniz gidin her baskı makinesinde HD flekso teknolojisiyle yapılan işleri göreceksiniz. Dolayısıyla sektörde artık bir kalite seviyesi olarak adlandırabiliriz. Bu fuarın iki tane amacı var; birincisi hali hazırdaki müşterilerinizle bir araya gelmek, yenilikleri paylaşmak ve önümüzdeki süreçle alakalı ne yapılabileceğini konuşmak. Bu çerçeveden bakacak olursak fuarın gerçekten başarılı gittiğini söyleyebiliriz. Hatta iki sene sonra yapılacak Labelexpo’nun da %25 civarında bir büyümeyle yeni bir hol eklenmesi de sanıyorum bunun bir göstergesi. Etiket sektörü her sene büyüyen bir sektör… Büyüyen bir sektörde de yenilikçiliğimizle, sunduğumuz yazılım çözümleriyle büyüyen bir şirket olarak biz de sanıyorum üzerimize düşeni yapıyoruz.”

Bir yorum

  1. Is there any overview about all the prepess companies worldwide using eskos’s FULL HD Flexo yet?