Anasayfa » Ambalaj » ESKO Konsgberg C64 Tasarımların Uygulamasında Kolaylık Sağlıyor

ESKO Konsgberg C64 Tasarımların Uygulamasında Kolaylık Sağlıyor

Kaplamin Ambalaj dijital baskı oluklu ambalaj üretimleri için Kongsberg C64 dijital kesim sistemini tercih etti. İsa Doğanlı, Kaplamin Ambalajı ve dijital baskı yatırımlarını MATBAA&TEKNİK’e anlattı:

Oluklu ambalaj üreticilerden Kaplamin Ambalaj, dijital baskı ile üretimini genişleten şirketlerden biri. Oluklu üretiminde dijital baskıya geçiş yapan ilk şirket olduklarını anlatan Kaplamin Ambalaj CEO’su İsa Doğanlı, şirketin üretimi ve son olarak gerçekleştirdikleri Esko Kongsberg C64 dijital kesim sistemi yatırımına ilişkin sorularımızı cevaplandırdı.

 

Kaplamin Ambalaj ve üretimini kısa anlatır mısınız?

İsa Doğanlı: Kaplamin Ambalaj A.Ş 1976 yılından bugüne 25 bin m2 si kapalı, 46 bin m2 lik toplam alan üzerinde  flekso baskı tekniği ile mikrodan triplexe kadar çeşitli kalınlık ve kalitelerde oluklu mukavva ambalaj üretimi yapmaktadır. Çukurova Kağıt ve Ambalaj Grubu çatısı altında faaliyetlerini sürdüren şirketimiz Dünya’da ve Türkiye’de sürekli değişen pazar ihtiyaçlarını analiz ederek, bu değişimlere ayak uydurmakta ve yatırımlarına bu doğrultuda yön vermektedir.

 

Oluklu ambalaj üretiminde oldukça uzun bir deneyiminiz olduğu aşikar. Sektördeki gelişmeleri ve şirketinizin bu yeniliklere adaptasyonu konusundaki yorumlarınız neler?

İsa Doğanlı: 40 yıldır ambalaj sektöründe ürettiği ambalajlarla farklı sektörlerin ambalaj ihtiyaçlarını karşılayan Kaplamin Ambalaj, her yıl yaptığı yeni yatırımlarla sektördeki gelişmelere öncülük yapmaktadır.

2017 yılında yaptığı yeni yatırımlarla ürün yelpazesine dijital baskıyı da ilave eden şirketimiz dijital baskılı oluklu mukavva ambalaj ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Kaplamin Ambalaj, oluklu mukavva sektöründe dijital baskıya geçen ilk şirkettir.

Bu yatırımla birlikte Kaplamin’in ürün yelpazesi her cins ürünün ambalajına çözüm üretecek şekilde çeşitlenmiştir.

KAPLAMIN_06_17-(1)

Hangi sektörler için ambalaj üretiyorsunuz ve ihracat hacminiz nedir?

İsa Doğanlı: İç piyasada otomotiv, FMCG, seramik ve plastik sektörlerine hizmet verilirken, ihracatta plastik ve fast food önde gelmektedir. Toplam üretimin 15%’den fazlası, İsveç’ten-Hindistan’a kadar 12 ayrı ülkeye ihraç edilmektedir.

 

Kongsberg tercihiniz hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

İsa Doğanlı: Dijital baskı yatırımı çerçevesinde kesim için tercihimizi ESKO’nun Kongsberg C64 dijital kesim sisteminden yana kullandık. Bilindiği üzere Konsgberg C64 sayesinde hem dijital kesimlerimizi kolaylıkla gerçekleştirmekteyiz  hem de güçlü yönlerimizden olan tasarımlarımızı daha kolay uygulamaktayız. Cihazın ileri seviye kesim kabiliyetleri, süper hassas kesim kalitesi ve ayrıca bizim için en önemli olan çok yüksek kesim hızı. Cihazın dakikada 100m ye kadar ulaşan kesim hızı ve piyasada rastlamadığımız kesim kapasitesine sahip olması işlerimizi daha net süreler içinde tamamlamamıza olanak tanıdı. En önemlisi de güvenilir bir marka olması, mevcut yazılım programları ile uyumlu olması ve geniş yelpazede referansları önde gelen tercih sebeplerimiz oldu.


ArtiosCadShippingBox

Esko dan hangi yazılımları kullanıyorsunuz?

Esko’nun bir diğer özelliği ise ArtiosCAD, i-cut suite ve Cape gibi yazılım çözümlerine sahip olması ve kendi yazılımlarının hepsiyle entegre çalışabilmesi.  Örneğin ArtiosCAD yapısal tasarım programında tasarımımızı üretime hazır hale getirmeden Cape programında üretilecek tasarımın nasıl nakliye edileceği bilgisini önceden görmemiz, bize tasarımı yapmadan önce fikir sunmaktadır. Cape içerisinde üretilecek işin nasıl bir koli de kargolanacağı bilgisi de işi fiyatlandırırken çok büyük avantaj sağlamakta. Ardından ArtiosCAD içinde ürettiğmiz 3D dosyada, tasarım ekibimizin kolaylıkla grafik çalışmasını giydirip üretimden önce ürünün son halini dijital numune olarak görebilmemiz, üretimde karşımıza çıkabilecek sorunların önceden tespit edilip önüne geçilebilmesi adına ciddi faydalar sağladı.

 

#KaplaminAmbalaj #Kongsberg C64 #ESKO #Kongsberg #isaDoganli #ArtiosCAD #Kesim #DijitalKesim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*