Anasayfa » Etiket » Etiket Bayramı 14. Kez Kutlandı
ESD

Etiket Bayramı 14. Kez Kutlandı

Etiket Bayramı 14. Kez Kutlandı

Etiket Sanayicileri Derneği (ESD) tarafından 14. kez düzenlenen Etiket Bayramı, seminer ve ödül töreni etkinlikleri ile kutlandı. ESD’nin 19. Kuruluş Yıldönümünün de kutlandığı “14. Etiket Bayramı” 15 Aralık’ta Holiday Inn İstanbul Airport Otel’de gerçekleştirildi.

ESD Başkanı Aydın Okay

ESD Başkanı
Aydın Okay

Gelenekselleşmiş Etiket Bayramı’nın 14üncüsü kapsamında yapılan seminer ve ödül törenine üniversite öğrencileri, lise öğrencileri ve Öğretim Görevlileri ile birlikte etiket üreticileri ve sektörde yer alan diğer birçok firmanın yetkilileri de katılım sağladı. Etiket sektörü ile ilgili birçok bilginin paylaşıldığı seminerde Türkiye ve dünya ekonomisi ve işçi işveren sorunları ve arabuluculuk müessesinin tanıtılması gibi konular da ele alındı. ESD Başkanı
Aydın Okay’ın açılış konuşmasından sonra kürsüye Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir çıktı. ESD’nin 19. kuruluş yıl dönümü ESD Başkanı Aydın Okay, Etiket Sanayicileri Derneği ailesi toplantısı olarak adlandırdığı etkinliğe katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. ESD’nin 19. Yıldönümü için ayrıca mutlu ve heyecanlı olan Aydın Okay, kurumda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Genellikle Mayıs ayında gerçekleşen Etiket Bayramı’nın tarihinde yapılan değişiklik hakkında bilgi veren Aydın Okay, sektörün yurtiçi ve yurtdışı yoğun fuar ve etkinlik programlarına uyum sağlayabilmek amacıyla değişikliğe gidildiğini belirtti. Üniversiteler ve Liseler Arası Tasarım Yarışması sonuçlarının açıklanacağı kutlamada öğrencilerin yaşadıkları deneyim ve sektör hakkında bilgi edinecekleri seminerlerin öğrencilere büyük katkıları olacağına vurgu da yaptı. Programakışı ile ilgili bilgi de veren Aydın Okay teşekkürlerini bir kez daha ilettikten sonra her zaman söylediği sözü ile konuşmasını sonlandırdı -Yüzünüzde gülümseme, hayatınızdan etiket eksik olmasın.

TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir

ESD Başkanı Aydın Okay’dan sonra sözü alan TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir, Türkiye’deki ambalaj sektörünün devlet tarafından nasıl görüldüğünü ve öneminin ne olduğunu, bu önem içerisinde etiketin yerini dinleyicilere aktarmak üzere kürsüde yerini aldı. Etiket ve ambalaj birbirinin kalitesini göstermektedir diyen Mustafa Tacir, ambalaj ve etiket konusunda yapılan tüketici araştırmasının sonuçlarını dinleyicilerle paylaştı: “Ambalajı ve etiketi tüketicilerin %90’ı tarafından benimseniyor. Bu veri etiketsiz ve ambalajsız ürün tercih edilmediğini göstermektedir. Aynı tüketici profilinin %60’ı ambalaj ve etiketin üzerinde üretim ve son kullanma tarihini görmek isterken % 14’ü fiyat bilgisini görmek istiyor. Ürünü kullanma talimatını görmek isteyenlerin oranı %9’ken %5’i ürünü içeriğini görmeyi tercih ediyor. Son olarak ürünün hacim bilgisini görmek isteyenler %3 oranında ve %1’i
üretim yerini görmek istiyor. Demografik özelliklere göre bu oranlar farklılık görse de genel araştırma sonuçlarını bu şekilde sizlere sunabilirim.”

Etkili tanıtım kaynağı: Etiket

Etiketin sosyal ve kültürel etkilerin üzerindeki rolünün büyük olduğunu söyleyen MustafaTacir: “Etiket; kültürel alışverişi, ürün coğrafyası hakkında verir. Ülkeler arasında dil tanıtımını sağlayan etiket, ülkelerin logo ve bayraklarını da tanıtır. En önemlisi de etiket, bilinçli tüketici kavramını ortaya koymaktadır” dedi ve tedarikçilerin yaşadığı sorunlardan olan ham madde yetersizliğine değinerek şunları dile getirdi: “STK’lar olarak Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte ülkemizin ham madde ihtiyacını gidermek için yabancı yatırımcıların önünü açarak teşvik etmek amacıyla toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bir diğer sorunumuz mevzuatların getirdiği yükler. STK’lar olarak mevzuatlar kanunlaşmadan önce fikirlerimizi bildiriyoruz ve mevzuatların daha yumuşak uygulanması ve yazılması konularında büyük emek harcıyoruz. Çevre mevzuatları ile üretimden atığın kontrolüne kadar olan süreç ambalaj sektörünün sorumluluğunda. Etiket sanayisinde de gözlemim de şu, ambalaj ve etiketler aynı malzemeden yapılmıyor. Bu ayrı üretim malzemeleri geri dönüşün evresine girildiği
zaman maliyetlerin artması ve mevzuat anlamında önümüzde engel teşkil etmektedir. Ambalaj ve etiket sektörü bu noktada iş birliğine giderse geri dönüşüm esnasında birçok avantaj sağlar ve mevzuat anlamında bizleri güçlendirir. Önemli konu ve sorunlardan bir tanesi de rakam ve kalite olarak insan kaynağı yetersizliği. Eğitim alanında yapılacak düzenlemelerin yanı sıra her sektör, firma ve STK’ları kendi içlerinde inovatif eğitimler

HSBC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sönmez

gerçekleştirmeli. Sanayiler, hızla gelişen ve değişen dijital teknolojiye ayak uydurabildikleri oranda başarılı olabilirler. İlerleyen zamanlarda daha da gelişecek olan dijital teknolojiye vakit kaybetmedenuyum sağlamalı ve takipleri eksik etmemek adına çalışmalarımızı güncellemeliyiz” dedi ve Etiket Bayramı’nı kutlayarak sözlerine son verdi. TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir’den sonra Türkiye ve dünya ekonomisine bakış: 2018-2023 konulu seminerini sunmak üzere HSBC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sönmez kürsüde yerini aldı. Mehmet Sönmez, yurtdışında yaptığı araştırmaların sonucunu dinleyicilere sunarak etkili veri paylaşımında bulundu. Son seminer işçi-işveren sorunları ve arabuluculuk müessesesinin tanıtılması konusu ile Avukat Ümit Tuncer Ersoy tarafından gerçekleştirildi.

Ödüller sahiplerine takdim edildi

Seminerlerden sonra 13. Üniversiteler ve Liseler Arası Etiket Tasarım Yarışması ödülleri ve tedarikçilerin katıldığı yarışmanın ödülleri takdim edildi. Yarışmanın finalistleri, birincileri mansiyon sahipleri şu şekilde:

Liseler Arası Ulusal Etiket Tasarım Yarışması Ataşehir İbrahim Müteferrika Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi
Birinci: Aybüke İlay Kılıç. Mansiyonlar: Yiğit Mert Kalaycı ve Şeyma Kaya
Liseler Arası Ulusal Etiket Tasarım Yarışması Dr. Oktay Duran Birinci: Şevval Sinan. Mansiyonlar: Berkay Koca ve Bircan Yılmaz.
Zentinburnu İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Birinci: Onur Arno Yıldız. Mansiyon: Yağmur Ovacık ve Mustafa Baran.
Liseler Arası Ulusal Etiket Tasarım Yarışması Best of Show Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Birinci Şevval Sinan
Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması Akto College Atina Birinci: Georgia Tsela. Mansiyonlar: Apostolis Papathanasis ve Maria Tsalta

Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması İstanbul Aydın Üniversitesi Birinci Kübra Uluhanlı. Mansiyonlar: Melike Durak ve Burcu Tekin.
Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması Ege Üniversitesi MYO Birinci: Suat Amca. Mansiyonlar:
Salih Dilek ve Ülkü Güzel.

Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması İstanbul Üniversitesi Birinci: Nilay Odabaş. Mansiyonlar: Özge
Şahin ve Gülhan Bozdoğan.

Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması Marmara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler ve Teknik Bilimler
Yüksekokulu Birinci: Elif Altıntaş. Mansiyonlar: Sati Akgün ve İkbal Nur Dönmez.
Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Basım Teknolojileri
Birinci: Ebru Herkeser. Mansiyonlar: Merve Doğhan ve Ebrar Ay.
Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması Samsun
19 Mayıs Üniversitesi Birinci: Rabia Demirpolat. Mansiyonlar: Mert Söylemez ve Canan Uluışık.
Üniversiteler Arası Etiket Tasarım Yarışması Best of Show İstanbul Aydın Üniversitesi Basın ve Yayın
Teknolojileri Bölümü Kübra Uluhanlı
Ulusal Etiket Baskı Yarışması Flekso Kategorisi DGS Baskı Teknolojileri A.Ş. Birinci Fax Sıvı Sabun Bahar
Çiçek Etiketi. Mansiyon DGS Baskı Teknolojileri A.Ş. İlikli Kemik Suyu Etiketi.
Ulusal Etiket Baskı Yarışması Yapışkansız Rotogravür Baskı Kategori Finalisti Etimag Ambalaj San. Ve Tic.
Ltf. Şti. Efes Pilsen
Ulusal Etiket Baskı Yarışması Best of Show DGS Baskı Teknolojileri A.Ş. Fax Sıvı Sabun Bahar Çiçek Etiketi
ESD Başkanı Aydın Okay ödül töreninden sonra: “Yaklaşık 2 aydır sürdürdüğümüz çalışmaların meyvelerini bugün topladık. Başarılarınızın devamını dileyerek sektörümüzde yararlı olmanızı diliyorum” dedi ve tekrardan teşekkürlerini ilettikten sonra programı kapattı.

#ESD #EtiketGunu #Yarisma #Odul #BirMatbaaTeknikVar #AydinOkay #Etiket #MustafaTacir #MehmetSonmez