Anasayfa » Aktüel » Etkileyici ve Başarılı Bir Heidelberg Turu Daha

Etkileyici ve Başarılı Bir Heidelberg Turu Daha

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği KASAD, aylık toplantıları kapsamında  Heidelberg Türkiye ile İstanbul yerine Heidelberg-Wiesloch’da Heidelberg fabrika ve showroom’unda buluştu. 47 kişilik bir heyetle Heidelberg’e giden ekibin tamamı her zaman etkileyici olan Heidelberg turunda gördüklerinden memnun bir şekilde Türkiye’ye döndü.

Dernek Başkanı Alican Duran, Türkiye ambalaj sanayiini değerlendirirken oldukça umutlu konuştu. Duran “Bugün Heidelberg’e elliye yakın firma yetkililerimizle geldik. Bu durum gösteriyor ki ambalajcılarımız ciddi büyüme niyetindeler ve böyle bir dönemde gelip makine yatırımı için zemin araştırıyorlar. Dünya genelinde ve ülkemizde genel bir sıkıntılı ortam olsa bile herkesin geleceğe yönelik beklentileri iyi” diyor. 47 kişilik ekibin bir kısmından görüş alabildik. Sonuç oldukça memnun edici ve geleceğe yönelik ümitleri besliyor:

 

Alican Duran – KASAD Yönetim Kurulu Başkanı

“2016 yılı her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de negatif bir yıl oldu. Buna rağmen Tük ekonomisi, bu negatif ortamı başarıyla atlattı. Türk Ambalaj sektörü de bu kadar negatif havaya rağmen gerçekten canla başla çalışarak 2016’yı çok harika bir yıl olmasa bile çok kötü bir yıl olmaktan da çıkardı. Bugün Heidelberg’e elliye yakın firma yetkililerimizle geldik. Bu durum gösteriyor ki ambalajcılarımız ciddi büyüme niyetindeler ve böyle bir dönemde gelip makine yatırımı için zemin araştırıyorlar. Dünya genelinde ve ülkemizde genel bir sıkıntılı ortam olsa bile herkesin geleceğe yönelik beklentileri iyi. Avrupa’dan Türkiye’ye baktığımız zaman, Avrupa ülkeleri ya hiç büyümüyorlar ya da en fazla %1’lik bir büyüme gösterebiliyorlar. Türkiye’deki büyüme beklentisi ise %5-7 aralığında.

Karton ambalaj sektörü şu anda iyi giden, ne yaptığını iyi bilen firmalarla yoluna başarılı şekilde devam ediyor. Sektördeki gözlemlerime dayanarak, sektörle ilgili şunları söyleyebilirim: Eskiden herkes her şeyden birazcık yapmaya çalışıyordu. Bunun da getirisi olmuyordu. Şu anki durum ise her şeyi birazcık yapmaktansa bir şeyi diğerlerinden daha iyi yapmayı tercih etmek. Bu da bence başarının anahtarıdır.

Böyle bir zamanda Almanya’ya gelmemiz de zaten Almanya’daki Heidelberg gibi şirketler nezdinde de Türkiye Karton Ambalaj sektörünün imajının da ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Onlar da bu işe şaşırdılar. Böyle bir grubun ilk defa geldiğini ifade ediyorlar. Böyle bir zamanda birlik beraberlik içinde olmak ve güzel bir mesaj vermek ülkemiz açısında çok değerli.

Karton Ambalaj Sanayicilerinin Dernek Başkanı olarak sektörümüzle ilgili şunu da söylemek istiyorum: Son 50 yılda ambalajdaki gelişmeler aslında çok sınırlı. Makineler belli bazlarda, aynı temel üzerinde görünüyor. Sadece biraz daha elektroniğin katkısı ve üretimin biraz daha hızlanması görülebiliyor.  Ama önümüzdeki 10 yılda ise yepyeni bir çağ başlıyor. Dijital çağ. Yani son 10 yılda olmamış bütün değişmeler, yenilikler, gelecek on yılda olacak. Dolayısıyla bu bir fırsattır. Bunu iyi okuyan, buna iyi adapte olanlar çok başarılı olacaklar. Biz şu anda bu çağın gri bölgesindeyiz. Mekanik ve dijital arasında sıkışmış bir bölgedeyiz. Buna ayak uyduranlar büyüyüp işlerine devam edecek. Bu fırsatı kaçıran, ayak uyduramayan firmalar ise ne yazık ki hedeflerinin gerisinde kalacaklardır.

Heidelberg Türkiye yetkililerine, bizi buralara getirip özel bir tur düzenleyip yeni teknolojileri bizimle buluşturdukları için derneğim adına, şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonlar kalıcı bilgiler içeriyor. Katılan firma yetkilileri heyecanlı, hiçbir detayı atlamadan dinliyor, soruyor. Bu da, bu tür toplantıların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Diğer bir teşekkür de siz basın mensuplarına. Bizim ulaşamadığımız bütün yerlere, firmalara bilgi akışını siz ulaştırıyorsunuz. Gönülden tekrar tekrar teşekkürler.

 

Erol Gül – KASAD Genel Sekreteri

erol_gul

Biliyorsunuz her ay bir tedarikçimizi üyelerimizle “Tanıtım Toplantıları” adı altında buluşturmayı hedefliyoruz. Bununla üyelerimize, hem o tedarikçimizi ve ürünlerini daha iyi tanıma, hem de ilgili sahadaki teknolojik gelişmeleri dinleme, öğrenme, tartışma ve günceli yakalama imkanını sağlıyoruz.

Heidelberg yetkilileriyle toplantı için ön görüşmeleri yaparken bunun farklı bir konseptte olup olamayacağını sormuşlardı ve KASAD olarak biz de tabii ki üyelerimize daha fazla katkı sağlayacak her türlü yeniliğe, yeni öneriye açık olduğumuzu belirtmiştik. Bunun üzerine onlar, tanıtımın yerinde, görerek, izleyerek yapılmasının, sanal ortamda yapılacak bir sunumdan çok daha etkin olacağını düşünerek bu tanıtımın Almanya Heidelberg-Wiesloch tesislerinde yapılmasını önerdiler.

Öneri Yönetim Kurulumuzda görüşüldü ve aslında İstanbul’da yapılacak bir toplantıya göre üyelerimizin daha fazla zamanını alacak ve daha zahmetli olacak bu tanıtım turunun, makinaları, bizim isteklerimiz doğrultusunda o makinalarda yapılacak demo üretimleri ve teknolojik gelişmeleri yerinde görme ve yatırım için karar alma sürecini kısaltacak olması, yani kısaca üyelerimize katkısının daha fazla olacak olması nedeniyle kabul edilmesine karar verildi.

Bunun üzerine konuyu sektörümüzle konuyu paylaştık, tur hakkında geniş bilgi verdik ve devamında; katılım cevapları çok hızlı gelmeye başladı ve şuan 47 kişiyle buradayız. Şahsım olarak bende Heidelberg’in bütün yetkililerine ve sektörümüzden tura katılan firmalarımıza ve siz değerli basın mensuplarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Güzel sunumlar, güzel bilgi alışverişi oldu. Katılan firmalar çok memnun ayrılıyorlar, umarım uluslararası rekabet gücümüzü arttıracak ve ihracatımıza katkıda bulunacak bu teknolojileri de Türkiye’miz de en kısa zaman da görürüz.

 

Altan Avcı – AVC Basım ve Ambalaj

KASAD yetkililerine Heidelberg Türkiye ekibine bizi bu muhteşem teknolojik makinelerle buluşturduğu için çok teşekkür ederim.

Heidelberg firması dünyanın sayılı lider firmalarından biri. Baskı öncesi, baskı, baskı sonrası tüm çözümler mevcut ancak benim burada olma sebebim özellikle baskı sonrası makineleri görmekti.

Burada sunumları gördük hepsi birbirinden muhteşem bu makineleri şuan almak içinde bulunduğumuz hem dünyanın hem Türkiye’nin sıkıntılı durumu göz önünde bulundurulduğunda maddi anlamda çok güç. Önümüzdeki dönemlerde nasıl değerlendiririz, bilemiyorum ama bizim firma olarak baskı sonrası yatırım yapmamız gerekiyor, ihtiyacımız bu yönde. Bunun için makineleri yerinde görmeye geldik bilgilerimizi notlarımızı aldık ilerideki günlerde değerlendireceğiz.

İlgimizi çeken birkaç ürün var bu ürünlerle ciddi anlamada ilgileniyoruz inşallah hepimiz için hayırlısı olur. Tekrar bu turda emeği geçenlere teşekkür ederim.

 

Altuğ Ulu – Görsel Sanatlar Matbaası

Heidelberg Türkiye ofisine çok teşekkür ediyorum. Güzel bir organizasyon, kapsamlı bir gezi olduğuna inanıyorum.

Makineleri yakından tek tek inceleme fırsatı bulduk özellikle baskı sonrası makinesindeki gelişmeler bizleri etkiledi. İleride yapacağımız yatırımlarımız için ön bilgi olmuş oldu.

Sunumlarda teknolojinin çok gelişmiş ve ilerlemiş olduğunu gördük operatöre bağımlılık gün geçtikçe azaldığını hissettik.

Tabi bu tür geziler katılan firmalar açısından hem bilgilerin ilk ağızdan sağlam alınması hem de ürünleri yerinde ve yakından inceleme fırsatı oluyor.

Makineleri drupa fuarında görmüştük ama bu kadar yakın inceleme fırsatımız ve bilgi sahibi olamamıştık emeği geçenlere tekrar teşekkürler.

 

Burhan Özdemir – Omaks Matbaacılık

burhan_ozdemir

KASAD organizasyonu ile Heidelberg fabrika gezi turu geniş katılım ile gerçekleşti. İlk gün şehir turu ve tanıtımı ile geçti, akşam yemeği ile güzel bir günü bitirmiş olduk.

İkinci gün Heidelberg fabrikasında makine tanıtımlarına ayrılmıştır. Fabrikada en son teknolojik yenilikler  sunumları yapıldı.

Makineleri yakından inceledik ve geniş bilgiler aldık. Özellikle ilgimi çeken XL 145 makine oldu. Diğer makineler de teknolojik açıdan muhteşemlerdi. Genel anlamda bakıldığında başarılı bir tanıtım ve bilgi akışı olduğunu düşünüyorum. Bu gezide emeği geçen Heidelberg Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum.

Matbaacılık Sektörü son yıllarda ciddi anlamda gelişme gösterdi. Avrupa’da 5nciliğe ulaşmış durumdayız. Ancak 2016 yılının 2. yarısından itibaren pazarda daralmalar olduğunu gözlemlemekteyim. 2017 yılına karamsar olarak bakmaktayız ama Türkiye’de kişi başına düşen ambalaj tüketimine baktığımızda Avrupa’nın çok gerisinde bulunmaktayız. Böyle baktığımızda sektörün önünün açık olduğunu düşünüyorum. Akıllı ve teknolojik yatırımlarla kendisini geliştiren firmalar ihracatı arttırarak ilerleme kat ederek Avrupa ile rekabet edeceklerini düşünüyorum. Bu da bizleri ihracat payımızı arttırmaya yönlendireceğini düşünüyorum.

 

Emre Can Ertem – Tem ofset

Önce şunu belirteyim; ilk Heidelberg gezim. Heyecanlıyım. Heidelberg ismini daha önceleri dedemden daha sonra babamdan duyuyordum. Şimdi ise ben 3ncü kuşak olarak buradayım.

Heidelberg’e ilk girişten itibaren etkilendim. Şehir muhteşem, fabrika ondan da muhteşem. Bu kadar büyük bir alanda makinelerin yapılışı etkileyici. Emek teknoloji hepsi bir arada. Bu teknolojileri bizimle buluşturan KASAD yönetimine ve Heidelberg Türkiye ofisine çok teşekkür ederim.

Makine sunumlarına gelirsek muhteşem teknolojilerle donatılmış neredeyse insan gücü olmadan her şeyi kendi yapan makineleri gördük. Umarım bu makineler Türkiye’ye gelir. Amcam Süleyman Ertem’in de bahsettiği gibi MK kalite kontrol makinesi çok ilgimizi çekti inşallah makine parkurumuza katarız. Diğer bir makine MK Duopres makinesi ki drupa’da da görmüştük. Ama bu kadar yakından inceleme fırsatı olmamıştı. Çok güzel bir teknoloji. Her işi kendi yapan bir makine. Zaten sorularla incelemelerle grubun neredeyse hepsinin ilgi odağı olduğunu gördük.

Bu arada ben ECMA’nın geç liderler forumunda da yer alıyorum. Bu organizasyon sektöre eleman yetiştiren bir organizasyon. Tekrar bu geziyi düzenleyen ve teknolojiyi bizi buluşturanlara çok teşekkürler.

 

Elif Çinay – Lithosan Basım Yayım Ambalaj

elif_cinay

Heidelberg fabrikasına 3. ziyaretim. Bu defa benim için daha özel ve verimli bir ziyaret oldu. Sürekli gelişimi, verimli çalışmayı ve kalitenin sürdürülebilirliğini hedef alan firmamızın en büyük yatırımlarından biri çalışanlarına verdiği değerdir. Bu sebeple; Lithosan’da İş Geliştirme ve İnovasyon Sorumlusu olarak görev alan kardeşim Aylin Topal ve Planlama Sorumlumuz Zeynel Bey ile birlikte Heidelberg’i ziyaret ettik. Heidelberg Yönetim Kurulu üyesinin sunumu ile sektörün geleceği hakkında bilgi almak, yenilikleri uygulamalı olarak deneyimlemek ve buradaki birikimlerimizi tüm firmamız çalışanlarına aktarmamız, hem bireysel hem de kurumsal açıdan bizlere katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda kurucu üyesi olduğumuz KASAD üyeleri sevgili meslektaşlarımız ile bu deneyimi yaşamak ve bilgi paylaşımında bulunmanın sektörümüze büyük faydasının olacağı inancındayım. Heidelberg ve KASAD ‘a bizleri böyle bir platformda buluşturdukları, her zamanki sıcak karşılamaları ve misafirperverlikleri için çok teşekkür ederim.

Fuarlarda edindiğimiz genel bilgilerin ışığında, bu tarz birebir ziyaretlerde makine çalışma sistemleri ile ilgili detaylı sorular sorabiliyor, yakından makineleri tanıyabiliyor ve ihtiyaçlarımıza yönelik çözümleri detaylı analiz edebiliyoruz. Demolar sırasında benim en çok dikkatimi çeken; offline denetleme sistemi ile ürünlerin her birini, yüksek performanslı veri işleme ve görüntü analizi ile kameralar aracılığıyla denetleyen kalite kontrol makinesi Diana Eye idi. Ayrıca; Diana kutu yapıştırma makinesinde özellikle ilaç kutularının üretilmesi için Braille alfabesi uygulama modülünün olduğunu ve kısa/orta tirajlı üretimler için uygun bir makine olduğunu öğrendim.

Satış odağından öte tanıtım stratejisi ile gerçekleştirilen bu etkinliğin, müşteri memnuniyeti üzerindeki katkısının uzun vadeli işbirlikleri için sağlam zeminler oluşturduğunu söyleyebilirim. Genel olarak Heidelberg’in vizyonunu, yeniliklerini ve çalışanından müşterisine kadar oluşturdukları değeri görmek beni her defasında çok etkiledi. Heidelberg fabrikasını 45 sene boyunca emek vermiş eski çalışanlarından biri tarafından gezdirilmesi ile çalışan bağlılığını görmek, üretim alanındaki disiplin ile yatırımlarımızda her zaman güvenilir bir destekçimiz olduğunu bilmek memnuniyet verici. Lithosan’ın da Heidelberg ile işbirliğinin 32 yılı aşkın süredir devam ettiğini düşündüğümde artık bir aile gibi olduğumuzu hissettirmektedir.

 

Habil Karagöz – Paksis Paketleme Sistemleri

KASAD üyelerinin katılımı ve Heidelberg firmasının organizasyonu ile çok başarılı ve faydalı bir tur olduğuna inanıyorum  her iki kuruma da teknolojileri yerinde görmemize fırsat verdikleri için teşekkür ediyorum.

Burada sergilenen teknolojileri daha önceden biliyorduk fakat bildiklerimizi yerinde canlı gördük ve bilgilerimizi yenilemiş ve doğrulamış olduk. Makineler içinde ilgimi çeken; baskı makinelerin geldiği noktadır. Geçmişte tipolarla başlayan baskı serüveninin buralara gelmesi ciddi manada etkileyici. Şunu da söylemeden geçemem bu teknoloji yatırımları bir sürü sorunu da yanında getiriyor bana göre;

Birinci sorun bu teknolojiyi işletecek personelin yetiştirilmesi. İkinci sorun yatırım maliyeti. Bu yatırım maliyetini karşılamaya karar verdiğinizde onun getirisini de sağlamanız lazım. Türkiye pazarında bize bu yatırımı geri ödeyebilecek ambalaj alıcısı olduğunu zannetmiyorum. Hem tiraj yönünden hem de maliyetleri karşılayabilecek ürün yönünden. Bu teknolojiyi satın almayı düşünecek ambalaj üreticisinin ciddi manada dış piyasa bağlantılarının olması gerekiyor.

Üçüncü sorun ise bu teknolojiyi çalıştırabilmek için alt yapının hazır olması. Bina, teknik donanım, teknik eleman gibi.

Dördüncü sorun ise meydana çıkacak baskı kapasitesi artışının, keski, yapıştırma işlemlerini tamamlayacak  ilave bir yatırım ihtiyacını da beraberinde getireceğidir.

Tüm bunları alt alta sıralayıp topladığımızda ortaya çıkacak  yatırım maliyetini karşılayabilecek (arzu eden meslektaşlarımızın olduğunu tahmin edebiliyorum) ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik şartlarda bir babayiğit bulmak biraz zor gibi.

Bütün bunlara karşın çok karamsar da olmamak lazım. Bakın  gezideki arkadaşların heyecanlarını görebiliyoruz yüzler  gülüyor. Ülkemizin, bu kadar büyük sorunlarla uğraştığı bir dönemde bizim kendimize bile itimadımız sorgulanırken bir Alman firmasının Türkiye’den bu kadar katılımcıyı davet ederek bu demoyu yapması Türkiye pazarına hala güvendiklerini gösteriyor. Bu da bize moral veriyor. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Levent Çolakoğlu, Fatih Çolakoğlu – Levent ofset

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Heidelberg firması konusunda gerçekten uzman bir firma biz de uzun zamandan beri Heidelberg kullanıcısıyız.

Bu seyahat son derece faydalı ve amacına uygun bir şekilde yapılıyor. Burada değişimleri yenilikleri yerinde görebiliyoruz ve bizim için çok faydalı oluyor. Bir anlamda dünyanın ambalaj konusunda nereye gittiğini çok iyi görebiliyoruz . Ambalaj üretimini baskı ve baskı sonrası olarak değerlendirirsek  hepsi bir bütün ve bu yepyeni teknolojiler  ve gelişimler tabii ki ambalaj dünyasına farklı bir soluk  getirecek diye düşünüyorum.

Ambalaj sektörü Dünyada gelişme kaydeden önemli bir konu, ancak bu güzel gelişmiş teknolojilerin Türkiye’ye uyum sağlaması maalesef çok da kolay olmuyor. Paramızın değerinin düşük olması ve aynı zaman da da rekabetin yüksek olduğu bir ülkede bulunmamız  bir anlamda bizi olumsuz etkiliyor. Artık Dünya değişim ve yenilik peşinde tüm tedarikçiler de değişim istiyor. Yurtiçinde rekabet koşulları son derece keskin ve pazarın talepleri yüksek kapasiteler için  yeterli değil. Artık Levent Ofset olarak farklı düşünmek gerektiğini düşünüyoruz. Bunun da yolunun ihracat yapmak olduğuna inanıyoruz .

Sektöre daha global bir bakış getirmek gerekiyor. Çünkü dünyayla entegre olma zamanı geldi hatta  geçiyor . Bu konuda önemli çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Bu anlam da bu seyahatler bize vizyon kazandırıyor, neler yapmamız gerektiğini ileriye doğru nasıl düşünmemiz gerektiğini yakinen görüyoruz. Bu anlamda Heidelberg firmasına çok teşekkür ediyoruz. Çok yararlı çok faydalı bir gezi olduğuna inanıyoruz özellikle baskı bölümündeki büyük ebatlı makinaların teknolojisiyle büyülendiğimizi ve ambalaj sektörünün nerelere geldiğini rekabetin hangi boyutlarda olduğunu görüyoruz. Yerinde  makinaları üretim yaparken görmek son derece önemli. Bize bu fırsatı veren Heidelberg Türkiye ofisine, mükemmel bir organizasyon yapan KASAD’a ve emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyoruz.

 

Murat Şakar – Arset matbaacılık

Öncelikle KASAD’a, Heidelberg Türkiye ekibine, şahsım ve firmam adına çok teşekkür ediyorum. Bizleri buralara getirip hem bu güzel şehirle hem de yeni teknolojilerle buluşturdular.

Bu gezi Heidelberg fabrikasına ilk gelişim. Fakat ilk defa ofset makineleri üreten bir fabrika gezim değil, o yüzden kıyaslama fırsatım daha iyi oldu. Heidelberg, teknolojik olarak gayet  ileride bir firma güzel makineler yapmaktalar. Özellikle drupa’da da gördüğümüz makineleri bu turda daha da yakından gördük ve inceleme fırsatımız oldu.

Heidelberg’in MK firmasıyla çözüm ortağı olması da çok isabetli bir gelişme. Firmayı ben önceden de tanıyor, biliyordum. Burada sunumu yapılan bütün makineler gayet güzel, özellikle saatte 18 bin tabaka hızla giden ofset makinesi. Bunun yanında aynı anda hem yaldız hem kesim hem ayıklama yapan makine de çok başarılıydı, diğer sunumu yapılan kalite kontrol makinesinin de bizim sektör için çok önemli bir makine olduğunu düşünüyorum. Bu makinenin maliyeti umarım düşer, biz de makine parkurumuza katarız. Son olarak şunu da eklemek istiyorum; turdaki meslektaşlarımız yatırım yapmaya açık, yeni teknolojileri yakından takip eden dostlarımız. Heidelberg’in sunumunu yaptığı makineler de biz Türk matbaacıların beğenisine hitap eden yeni teknikteki makineler.  Bu sebeple burada olmak bizleri mutlu ediyor. İyi bir gezi oldu güzel doyurucu bilgilerle Türkiye’ye dönüyoruz. Bu yüzden hepimizin yüzü gülüyor. Tekrar bu organizasyonu yapanlara gönülden teşekkür ediyorum.

 

Ömer Faruk Ağıl / Atlas Ofset

Böyle başarılı bir organizasyon yaptıkları için KASAD yönetimine ve Heidelberg Türkiye ekibine ve Almanya ekibine de bizi bu mükemmel teknolojilerle buluşturdukları için ayrı ayrı teşekkür ederim. Bizi iyi ağırladılar. İlk günü şehir gezisi devamında akşam yemeğiyle tamamladık. İkinci günü fabrika gezimiz başladı mükemmel teknoloji ile donanmış makine demoları izledik. Hepsi birbirinden güzeldi. Ambalaj sektörü bu makineleri kullandığı için şanslı olduklarını düşünüyorum. Bu arada Atlas ofset olarak sefaköy den ayrılıp yeni yerimiz Hadımköy Akpınar sanayi bölgesinde 7 bin m2 alanda hizmet vermeye başladık bu bilgiyi de sizin aracılığınız ile  sektöre iletmiş olduk. Tekrar herkese teşekkürler.

 

Süleyman Ertem – Tem Ofset

suleyman_ertem

Turumuz gayet iyi geçiyor. KASAD sayesinde büyük bir grup halinde Heidelberg’e ziyarete geldik. Dünyadaki malum sıkıntılardan ve ülkemizdeki sıkıntılardan kısa da olsa bu tur sayesinde dinlenme fırsatı bulmuş olduk.

Heidelberg firmasını yakından tanıyoruz makinelerini biliyoruz şu anda da yeni teknolojileri yerinde görmek incelemek için buradayız.

Üç dört sunum oldu her biri bir bininde güzel ve teknolojiliyle donatılmış makineler izledik. Bir matbaacının ilgisini çekmemesi mümkün değil. Bütün sunumları hayranlıkla izledik ve izlerken de hangi makine bizim isteklerimize cevap verir veya hangi makineyle boşluğumuzu doldururuz muhasebesini de yaptık. İlgimizi çeken makine Kalite kontrol MK Diana makinesi oldu. Şu an kendi firmamızda bu işlem elle yapılıyor. Bu makineyi düşünüyoruz; katkısının da çok olacağı kanaatindeyim.

Sunumlarda Duopress makinesi de etkileyiciydi. Varak ,kesim, ayıklama ve ayırma hepsi bir arada yapabiliyor. Çok yönlü bir makine. Karton ambalaj firmaları için çok iyi bir çözüm, tek makinede bütün işi bitirmiş olacaklar ki böyle bir teknolojiyi burada görmemiz de ayrı bir güzellikti.

Sektörümüz bütün sektörlerde olduğu gibi dünyadaki ve Türkiye deki olumsuz havadan etkileniyor. Karton Ambalaj sektörünün her şeye rağmen ihracatı ile dinamikliği ile 2016 yılını çok kötü geçirmediğini düşünüyorum. 2017 yılından biraz daha umutluyum. Nedenine gelince, bakın tura katılan firmaların yüzü gülüyor. Yeni teknolojiyi görmek, bunları düşünmek bile önümüzdeki yılın iyi geçmesinin bir işaretidir. Yoksa bu kadar sıkıntıda bu büyük matbaaların yöneticileri işi gücü bırakıp neden gelsin ki?

KASAD bu işi çok iyi yapıyor. KASAD yöneticilerine ve Heidelberg yöneticilerine bizi bu teknoloji harikası makinelerle buluşturdukları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Turgay Dansık – Printpark

drupa fuarında Heidelberg standını yoğunluktan  dolayı iyi gezememiş ve detaylı bilgi alamamıştım. Bu gezi bu açıdan çok güzel oldu.  drupa’da sergilenen makineleri ve  yeni makineler hakkında daha detaylı bilgi ve yakından görme fırsatım oldu. Ayrıca şehir turu da çok güzeldi. Bu turda aklımda olan soruların cevaplarını da almış oldum. Şunu özellikle söylemek istiyorum; bu organizasyon drupa fuarından daha verimli geçti. Makine sunumları hepsi birbirinden güzel teknolojiyle donatılmış, özellikle kalite kontrol makinesi çok ilgimi dikkatimi çekti. Firmamız için kalite çok önemli; kalite kontrol bölümümüzü kuvvetlendirme adına bu makineyi düşünebiliriz.

KASAD yöneticilerine, Heidelberg Türkiye ofisindeki bütün yetkililere bizi bu güzel teknolojilerle buluşturdukları için çok teşekkür ederim.

 

 

Yasin Öztürk – Anıl Kağıtçılık ve Ambalaj A.Ş.

Ben ambalaj sektöründe çok yeniyim. Böyle bir tura ilk defa katılıyorum. İlk turumu da Heidelberg firması ile gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

Yeni olmama rağmen bu sunumlarda inanılmaz teknolojileri ve yenilikleri gördüm. Sektörün nereden geldiğini, nereye doğru gittiğini gözlemleme fırsatım oldu. Bu gidişatta da yine çözüm ortağımız gelecekte Heidelberg olacaktır. Zaten hali hazırda bu  makinelerin kullanıcısıyız. Gelecekte ise müşterilerimize daha kaliteli üretimler yapabilmek adına Heidelberg’ in  bize sunacağı çözümler beni mutlu etti.

Gerçekten bu turu hayranlıkla izledim ve emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Tekrar demo yapılan makinelere gelirsek, ilgimi çeken inanılmaz bir hıza ulaşan ve geniş ebatta saatte 18 bin  tabaka baskı yapan, kendi düzeltmelerini ve ayarlarını kendisi yapabilen, koskoca bir makineyi sadece 1 kişinin idare edebildiği XL 145 oldu. Teknolojisi, yaptığı işler ve de tasarımıyla düşünürsek tek kelime ile mükemmel bir makine. Hali hazırda bir Heidelberg kullanıcısı olarak gurur duydum.

Sektörde ki yenilikleri takip edebilmek ve biz genç bireylere yön vermesi adına, bu tür organizasyonların devamının gerçekleşmesi dilerim. KASAD ve Heidelberg’ e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

#Heidelberg #HeidelbergTurkiye #KASAD #Wiesloch #Ofset #Ambalaj #XL145 #SpeedMaster #SuleymanErtem #AlicanDuran #BurhanOzdemir #TemOfset #DuranDogan #Omaks #Lithosan #ElifCinay