Anasayfa » Ambalaj » Fabrika Basım’dan Heidelberg ’in En Son Teknolojisi’ne Yatırım

Fabrika Basım’dan Heidelberg ’in En Son Teknolojisi’ne Yatırım

İstanbul, Mahmutbey’de faaliyet gösteren Fabrika Basım, Heidelberg’in Axis Control, Push-to-Stop ve Intellistart gibi en son teknolojilerine sahip olan Speedmaster CX 102-5+L ofset baskı makinesi yatırımı gerçekleştirdi.

Bünyesindeki makinelerin tamamına yakını Heidelberg markasından oluşan Fabrika Basım, bünyesine kattığı son yatırımı ile birlikte teknolojisini gelecek odaklı hale getirmektedir.

Push-to-Stop kavramı, makineyi durdurmaksızın sıradaki işleri koordine edip üretime almak felsefesi ile meydana gelmiştir. Prinect Press Center kumanda masası ile 30 adede kadar olan iş, tüm verileri ile birlikte sıraya alınabilmekte ve kalıp-mürekkep değişimleri ile kağıt yükleme süreçleri haricinde operatörden bağımsız olarak makine, sürücüsüz bir araba gibi kontrol edilebilmektedir. Bu otomasyon da Intellistart 2 patentli asistan yazılımı sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Otomatik işlemler mümkün olduğunca eş zamanlı hale getirilir ve bağımsız bir şekilde mantıksal olarak tamamlanır. Intellistart 2, otomatik olarak en hızlı aracı hesaplar ve operatöre iş değişikliği boyunca yol gösterir. Manuel işlemler de görselleştirilir ve operatöre yeni Wallscreen XL’de ki Intelliguide alanında her zaman genel bir bakış sunulur.

Yüksek seviyede otomasyon ve standartlaştırılmış işlerle Push to Stop, Prinect iş akışına, Prinect Press Center XL 2’ye, Wallscreen XL’e, Intellistart 2’ye ve Prinect Inpress Control 2 dahili spektral ölçüm sistemine dayanan tamamen bağımsız baskıyı desteklemektedir.

Hedeflenen ve gerçekleşen mürekkep değerlerini karşılaştıran Quality Assist yazılımı, tanımlanan kalite parametrelerine ne zaman ulaşıldığını tanır ve insan müdahalesi olmadan otomatik olarak temiz tabakaların üretimine başlar.

Push to Stop’un arkasındaki felsefe, ofset baskının hangi yönde ilerlediğini – dijital süreçlere dayalı endüstriyel ve hatta otonom (insandan bağımsız) üretime gelindiğini gösterir.

Ustalarımız, yeni teknolojiden oldukça memnun

Fabrika Basım Genel Müdürü Cafer Aktaş, firma ve yani yatırımlar ile ilgili görüşlerini şu şekilde dile getiriyor; “2013 yılında taşındığımız tesisimizde Heidelberg Speedmaster CD 102-5+L ile yola başladık. Bu makine bizi bugünlere başarı ile taşıdı. Şimdi bayrağı yeni makinemize devretti. Mevcut makinemizi yenileme düşüncesindeyken Heidelberg Türkiye ve Satış Müdürleri Tolgahan Bey bizi drupa sonrası gelişen teknolojiler ve sağlayacağı kolaylık ile karlılık hakkında bilgilendirdi ve Speedmaster CX 102-5+L yatırımını gerçekleştirdik. Makinemiz Şubat ayı başında geldi ve hızlı bir şekilde kuruldu. Makinemizin kumanda masasına entegre şekilde bulunan Prinect Axis Control spektrofotometrik ölçüm sistemi sayesinde en yüksek hız olan 16,500 tabaka/saatte dahi işimizi başlatıp çok az fire ile istenilen baskıya ulaşabiliyoruz. Ve en önemlisi Prinect Press Center XL2 kumanda masasında bulunan Intellistart yazılımı ile birlikte günlük tüm işlerimizi sıralıyoruz, makinemiz tüm yıkama ve kalıp değişimlerini otomatik gerçekleştiriyor ve kesintisiz şekilde üretime devam ediyoruz. Bu da bir öncekine göre verimliliğimizi % 50’ye kadar artırıyor.”

Firma Ortağı olan Hüseyin Şakar ise yeni yatırımlarını değerlendirirken şu sözleri sarf ediyor; “Makinemiz kurulduğundan bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen üretimdeki ustalarımız yeni teknolojiden oldukça memnun durumdalar. Yeni özellikleri kullandıkça iş konforları arttı ve bu da bize artı bir verimlilik olarak geri dönüyor. Üretime her indiğimde makineyi son süratte ve sorunsuz şekilde çalışır halde görmek memnuniyet verici. Tüm baskı işlemlerine ait ön ayarlarımız kumanda sisteminde hazır ve beklemeden işten işe geçiyoruz ve gelecek işin ne zaman başlayacağını her adımda büyük ekrandan takip edebiliyoruz. Bu işten şimdi daha fazla keyif almaya başladık.”

Dijital baskıda da Heidelberg

Fabrika Basım, dijital baskıda da çözüm ortağı olarak Heidelberg seçiyor. 2014 yılında aldıkları Linoprint serisi dijital baskı makinelerinden sonra ikinci makinelerinde de Heidelberg’in Versafire CP serisi yüksek performanslı modelini tercih ettiler. 400 gr malzemeye kadar ön/arka baskı gerçekleştirebilen model saatte 4,400 A3 maksimum baskı hızına sahip.

Maksimum Verimlilik için Maksimum Şeffaflık IntelliStart

#Heidelberg #Intellistart #PushToStop #FabrikaBasim #TolgahanToskaya #Versafire #HuseyinSakar #CaferAktas #SpeedmasterCX