Anasayfa » Aktüel » FESPA Başkanı İstanbul’daydı
FESPA Başkanı İstanbul’daydı

FESPA Başkanı İstanbul’daydı

 

FESPA Başkanı İstanbul’daydı

“Türkiye’nin yüzde 6’nün üstündeki büyüme oranı dikkat çekiyor. Bizlerde FESPA organizasyonu olarak, Türkiye pazarında var olmak istiyoruz.”

 

matbaa&teknik: Öncelikle Türkiye’ye hoş geldiniz. Ziyaretinizin amacı hakkında bilgi verir misiniz?

 

Neil Felton: Türkiye, dijital baskı ve serigrafide çok büyük bir pazar konumundadır. Bu büyük pazarı daha yakından incelemek ve koşullarını öğrenmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdik. Türkiye’de ARED ile işbirliği içinde hareket etmekteyiz. Türkiye pazarına yönelik yapılması gerekenleri ele aldık. Ziyaretimizin son derce verimli olduğunu söylemek isterim.

 

matbaa&teknik: Dünyada sign sektörü hangi noktada? Gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Neil Felton: Sign sektörünü, bölgesel olarak değerlendirmek gerekir. Şu anda, Türkiye, Hindistan, Brezilya gibi çok hızlı gelişen pazarlar var. Ancak, reklam sektörü gün geçtikçe yelpazesini ve çeşitliliğini artırmaktadır.

 

matbaa&teknik: Türkiye pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Nigel Steffens: İstanbul’a sürekli ziyaretlerde bulunuyorum. Gelmeye de devam edeceğim. İstanbul’u seven bir insanım. Kıbrıs’ta da bir ev satın aldım. Türk insanının nasıl bir yapıya sahip olduğunu iyi biliyorum. Türkiye gerçekten çok önemli bir markettir. Avrupa’da büyüme oranı % 1’lerin altında iken, Türkiye’nin yüzde 6’nün üstündeki büyüme oranı dikkat çekiyor. Bizlerde FESPA organizasyonu olarak, Türkiye pazarında var olmak istiyoruz.

 

Neil Felton: Sektör firmaları kazandıklarını yine bu sektöre yatırım olarak vermektedir. Bu da dijital baskı sektörünün hızlı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır.

 

matbaa&teknik: FESPA organizasyonlarını başarılı kılan özellikler nelerdir?

 

Nigel Steffens: FESPA’yı başarıya götüren birçok etken vardır. Bunlardan birkaçına değinmek gerekirse, öncelikle FESPA, ziyaretçi ve katılımcı taleplerini çok iyi analiz etmektedir. Bunun yanı sıra 400 Euro bedel karşılığında alınan seminerleri, fuarda ücretsiz olarak sağlamaktadır. FESPA, sektörde eğitimin önemine inanmaktadır. İleriye dönük çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürmektedir. Fuar öncesi gerçekleştirdiğimiz anketlerde, ‘Fuarda ne görmek istiyorsunuz’ yanıtı aranmaktadır. Alınan yanıtlar doğrultusunda bir fuar profili oluşturmaktayız. Örneğin, gelecek fuarımızda fuar alanında bir mağaza kurmayı planlıyoruz. Bu mağazanın içerisindeki her şey, sign sektöründe kullanılan makineler ve malzemelerden elde edilecek. Böylece, sign ile neler yapabileceklerini göstermeyi amaçlıyoruz.

 

Neil Felton: İkinci en büyük özelliğimiz, biz kazandığımız tüm geliri tekrar sektöre kazandırıyoruz. Sektörün gelişmesi için sürekli yatırım yapıyoruz. Böylece sektörün daha da büyümesi amaçlanmaktadır. FESPA’nın amacı, her zaman sektörün kazanmasını sağlamaktır.

 

matbaa&teknik: ARED, FESPA üyesidir. Türkiye’den Yaşar Güvenen de, FESPA Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. ARED ile ilişkileriniz hangi konumda?

 

Neil Felton: ARED  ve ARED’in çalışmalarından son derece memnunuz. Türkiye çapında düzenlediklerin eğitim seminerleri ile de bunu destekliyorlar. ARED, FESPA’nın en iyi çalıştığı dernekler arasında ilk 5 içindedir. Diğer derneklerimizde, ARED gibi aynı tempoda çalışsaydı, FESPA çok çok daha iyi noktalarda olacaktı. Dolayısıyla Türkiye ve ARED’den son derece memnunuz. Katkılarından dolayı kendilerine sizlerin aracılığıyla teşekkürlerimi sunuyorum.

 

matbaa&teknik: FESPA Fuarı’nın Türkiye’de düzenlenmesi düşünülmüştü. Bunun için herhangi bir çalışmanız var mı?

 

Neil Felton: Sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok noktasında çalışma yürütüyoruz. Bu büyüyen pazar içinde araştırmalar yapıldı. FESPA Fuarı Türkiye’de yapılacak mı diye sorarsanız, bunun cevabını vermek için bugün erken olur.

 

matbaa&teknik: FESPA olarak Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar bir mesajınız var mı?

 

Nigel Steffens: FESPA, dijital ve serigrafi fuarlarında dünyanın en iyisi konumundadır. drupa en büyük fuar olarak gözükebilir ancak, bu fuarın branşı matbaa üzerinedir. FESPA ise, dijital baskı ve serigrafi uygulamalarının görüldüğü en büyük organizasyondur. Bu vesileyle sektöre hizmet veren kuruluşları bu büyük organizasyona davet ediyorum.

 

Neil Felton: Kesinlikle Barcelona’ya ardından Londra’ya davet ediyoruz. Bu iki etkinlikte de çok farklı yenilikler göreceklerdir. Fuar, sektörün geleceğini görmek adına çok önemlidir. Ayrıca sektörel etkinliklerde bulunmak gerekir. Bunun içinde ARED ve FESPA’nın düzenlediği seminerleri takip edilmelidir. Bunları hepsi birlikte yapılırsa başarı kaçınılmazdır.

 

Neil Felton: FESPA sektör için bir olimpiyattır. drupa Fuarı’ndan dolayı tarihi öne çekildi. Ancak, drupa zamanında yapılan FESPA, en başarılı organizasyonlardan biri oldu. Dünya pazarında o kadar çok fuar varki, mutlaka bir fuar ile karşı karşıya gelinmektedir. Dijital baskı ve serigrafide olmanız gereken yer FESPA’dır. Ancak seçim her zaman müşteriye aittir.