Anasayfa » Baskı Yönetimi » Fiba Perakende, Mağaza İçi Baskıları için Fiery ®’e Güveniyor

Fiba Perakende, Mağaza İçi Baskıları için Fiery ®’e Güveniyor

Fiba Perakende toplamda 82 mağazasındaki fiyatlandırma, kampanyalar ve diğer görsellerin yerinde baskıları için EFI’ın Fiery ®  Smart RIP teknolojili IC-416 server’ını tercih etti.

Pek çok alanda hizmet veren Fiba Holding’in bir parçası olan Fiba Perakende farklı markalarda 82 mağazayı yönetiyor. GAP, Marks & Spencer gibi önemli markaların mağazalarında kullanılacak görsellerin baskılarının yerinde yapılması için bir çözüm arayan şirket, Konica Minolta Bayii Gama Büro Otomasyon Sistemleri ile anlaştı. Konica Minolta’nın bizhub C308 modelini EFI Fiery ®  IC-416 Smart RIP’li server’ı ile test eden Fiba Perakende 30 adet Konica Minolta bizhub C308 yazıcı ve Fiery Server’ları  ile bu mağazaların inhouse baskılarını yapma kararı aldı. Fiba Perakende’de Projeyi yöneten Hakan Yılmaz, bu yatırım hakkında “Çözüm makul bir fiyatta olmalıydı fakat marka renklerinden dolayı bir taraftan da yüksek renk kalitesine sahip olmalıydı. Bununla birlikte temel beklentimiz uygun yatırım ve baskı maliyeti ile baskı kalitesinin yanı sıra mağazadaki operatörlerin çok fazla baskı tecrübesine ihtiyaç olmadan kolayca kullanılabilir olmasıydı” diyor:

82 Mağazada Yıllık 200 bin Baskı

“Fiba Perakende olarak 4 markada toplam  82 mağazamız bulunmakta. Özellikle bu operasyona başlamamızdaki ana sebep her markada yapılan güncel kampanya ve promosyonların müşterilerimize doğru zamanda iletilebiliyor olması idi.

Yurtdışından gelen tüm baskı datalarının içeriği kurumsal kimliğe uygun renk ve fontları içermektedir. Genelde global  kurallar ve çerçeve gereği  datalarımızda  orijinal renk tonları oldukça yoğun ve özel Pantone renkler  içermektedir. Bu yüzden doğru baskı en önemli beklentimizdi.” Yılmaz, yıllık 200 bin adet baskı öngörerek yaptıkları bu yatırımla ağırlıklı olarak A3 ve A5 baskı ebatları dışında 30×30, 27,5×32,5, 24×33, 21×18, 19×18 ve 12×20 ebatlarında baskılar yaptıklarını, sözlerini ekliyor.

Daha Az Zaman Kaybı Daha Düşük Maliyetler

Konica Minolta iş ortaklarından Gama Büro Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Yılmaz Tuna ise proje ile ilgili olarak “Fiba Perakende ile görüşürken bize baskı ihtiyaçlarını ve iş süreçlerini anlatmalarını istedik.  Mağazalarda kullanılan insert, broşür ve kampanya duyurularına ilişkin dokümanların İstanbul’daki farklı kopyala merkezlerinde alındığını ve ofiste tasnif edildikten sonra kargo yolu ile yurt genelindeki mağazalara gönderildiğini öğrendik”, diyor ve ekliyor: “Bu durum müşterimiz açısından ciddi bir zaman kaybı ve maliyete neden oluyordu. Kendilerine Konica Minolta bizhub C308 modelimiz ve EFI Fiery  IC-416 Smart RIP teknolojisi ile önerdik. bizhub C308 dakikada 30 sayfa siyah beyaz ve renkli baskı hızına sahip bir ofis makinesi. Fiery  çözümü ile birlikte ise müşterimizin kurumsal renklerinde tam istediğimiz sonuçları alabiliyoruz.”

fiba_fiery_12_16-(2)

Sadece Birkaç Tıkla Hızlı ve İnteraktif Baskı İmkanı

Fiery IC-416 Smart RIP’li Server uzman kullanıcı bilgisine ihtiyaç duymaksızın profesyonel tamamlanmış belgelerin üretilmesine imkân veren güçlü bir donanım sunuyor. Sırada bekleyen işleri en etkili şekilde RIP’leyerek verimliliği arttıran Fiery  SmartRIP teknolojisi sayesinde geniş ve karmaşık dosyaları hızlı bir şekilde işleme alınabilir. Ücretsiz 3D görsel baskı uygulaması Fiery  VUE ile broşürler, satış rehberleri, kullanım kitapçıkları ve çok daha fazlasını oluşturmak mümkün. Sadece birkaç tıkla profesyonel görünümlü materyaller üreten interaktif ve sezgili bir arayüz sağlayan Fiery IC-416 Server ile marka kimliğinin her bir baskıda aynı tutarlılıkla baskısını garanti altına almak için Fiery Spot-OnTM ile PANTONE®, özel spot renkleri kullanıyor ve eşleştirme sağlıyor. Yılmaz, Fiery yatırım kararlarını değerlendirirken sağladığı kolaylıkların etkileyici olduğuna dikkat çekiyor:

fiba_fiery_12_16-(1)

Kullanıcı Dostu Sistem ile Doğru Baskılar

“Seçimimizi yaparken yurtdışından gelen baskı datalarını hem RIP’siz hem de RIP’li basarak karşılaştırdık. Markaların kurumsal kimliğine uygun renkleri Fiery  ile alacağımızı gördük ve hizmet yaklaşımından  çok etkilendik. Bu nedenle  gerek bütçesel  nedenlerle gerek ise global  marka standartlarımıza  uygunluğu nedeniyle, Fiery’e yatırım yapmamız gerektiğine karar verdik. Fiery teknolojinin bize sunduğu en büyük avantaj gelen dataların doğru bir şekilde çıktısını alabilmemiz ve kullanıcı dostu olmasıdır. Bu operasyon ile beraber görselleri doğru bir şekilde basabilmemizin yanında yeni başlayan kampanya ve promosyonların anında mağazalarda sergilenebiliyor olması hem maliyet hem de zamandan tasarruf sağlamamıza ve böylelikle  iş yapış şekillerimizde yeni çözüm süreçleri  oluşturarak daha verimli  sonuçlar almamızı sağlamıştır.”

Baskı Kalitesini Daha Yukarı Taşıyoruz

Tuna, Fiba Perakende projesini ile ilgili olarak sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu yatırımla Fiba Perakende her mağazada pazarlama dokümanlarını doğrudan kendi cihazından mağazadaki baskı sorumluları kontrolünde çıkış alabilir duruma geldi. Ayrıca cihaz paneli özelleştirildi, böylece kullanıcıların sadece kağıt ebadı seçerek tek tuşla cihazı kullanabilmeleri sağlandı. Verimlilik ve kalite konusunda bu kadar hassas bir firma ile birlikte çalışma kararı bizim açımızdan gurur verici.”

Konica Minolta Satış ve Pazarlama Müdürü Orhan Doğan ise “ Konica Minolta çözüm ortağı olan EFI ile ofis çözümlerimizde de üstün renk kalitemizi daha da yukarılara taşıyabiliyoruz. EFI ile gerek direkt kanal gerekse bayi kanalımız aracılığıyla Türkiye çapında hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

#EFI #Fiery #KonicaMinolta #OrhanDogan #FibaPerakende #HakanYilmaz #GAP #Marks&Spenser #DijitalBaski #RIP #inhouseBaski