Anasayfa » Ambalaj » Flekso Baskı – Ticari Makale

Flekso Baskı – Ticari Makale

Fleksografinin güçlü yanı esnekliği, çeşitli baskı altı ve mürekkep çeşitleri ile adaptasyonu olmuştur. Flekso baskı makinalarının geliştirilmesiyle flekso baskı sistemi diğer baskı sistemlerinin kalitesiyle kıyaslanabilir hale gelmiştir.

Geleneksel fotopolimer klişelerin yanı sıra direk lazer pozlama (DLE) ile üretilen kauçuk klişeler kullanılmakta ve talep giderek artmaktadır. Böttcher baskı endüstrisine yıllardır güvenilir bir partner olarak hizmet etmiştir. Elastomer flekso baskı formlarındaki sistematik gelişme, direk lazer pozlama sistemlerinin (DLE) pozitif gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu başarıyı geliştirmek için lazer makine üreticileri repro şirketleri ve matbaalar ile işbirliği içerisindeyiz.

Bu işbirliği ve kendi gelişimimiz fiberglas’dan başlayıp elastomer kaplamaya kadar, kauçuk formüllerimiz ile sizin ihtiyaçlarınız arasındaki dengeyi kurarak şimdi ve gelecekte devam edecektir.

BöttcherFlex Sleeves

BöttcherFlex DLE Sleeves

BöttcherFlex DLE Kalıplar

BöttcherFlex Kalıp Montaj Sleeve’leri

BöttcherFlex Temizleme Ajanlar

BöttcherFlex Sleeves

Fiber tabanlı baz Sleeve’ler yine Böttcher tarafından üretilmektedir. Bireysel teknik taleplere bağlı olarak bu baz sleeveler silindirik veya konik mandrellerimiz üzerinde ince veya standart sleeveler olarak iletken veya iletken olmayan çeşitleriyle üretilirler.

Flekso Sleeveleri bireysel teknik taleplere bağlı olarak, değişen fiber glass yapısına, elastomer kaplamasına, baskı bitişindeki et kalınlığına ve yığılmaya bağlı olarak modifiye edilebilirler.

Hemen hemen tüm sleeveler kaplama için birçok flekso formül ile kombine edilebilirler.

Birçok matbaa’da elastomer kaplı sleeveler zemin baskı yapmak amacıyla kullanılırlar. Bunun ana sebebi ise kesintisiz baskı, yüksek mürekkep aktarım hızıdır. Ayrıca yüksek kimyasal direnç için yuvarlak elastomer sleeve’lere ihtiyaç duyarlar.

Böttcher zemin baskı için baskıya hazır halde zemin baskı sleeve’leri önerir. Böttcher üretim için gerekli ortak hava mandrel sistemlerine sahiptir.(Stork,Bdc). İstenirse bobin boyuna göre kademelendirme notch ve ayarlama pinleri takılabilir.

Direk Lazer Pozlama Teknolojisi

resim_varrrr_1Kauçuk sleeve ve klişeler CO2 lazer, diyot lazer ve yüksek güçlü fiber lazer kullanılarak oyulurlar.

Flekso Baskı klişelerinin işlenmesi için kullanılan bu teknoloji ile lazer ışınları materyal üzerinde direk olarak relief derinliği açarlar.

Düşük enerjili lazerle ‘Fotopolimer Lazer Ablation Mask System’ ince arka katmanın iki boyutlu olarak kesilmesine kıyasla direk lazer pozlama metodu noktada üç boyutlu bir modülasyon sağlar.

 

 

3×3 Efekt

Direk olarak pozlanan kauçuğun üç boyutlu olarak modellemesi flexo baskıda daha uzun ömürlü kalıp ve baskı kalitesinin artmasına olanak sağlar.

1) İlk Adım

Noktanın altındaki yüzey şekli silindir olarak görülür. Bu durum fotopolimer klişe ile kıyaslandığında uzun tirajlı işerde geometrik nokta kazancının önüne geçer.

2) Shoulder Profil

Tanımlanan lazer oyma profiline göre yüksek ışıkta en ufak noktanın optimal stabilizasyonu sağlanır.

3) Kademe

Direk Lazer Pozlama teknolojisinin diğer avantajı ise elektronik ayarlama ile kademe yapılabilmesidir. Bu opsiyonla vurgu olan noktaların boyutu düşürülür. Daha yüksek baskı basıncında bile zeminlerin yanında kalan küçük noktalar fazla sıkışmaz.

Sadece direk lazer pozlama teknolojisi direk olarak repro dosyalarında dijital data teknolojisini kullanarak üç boyutlu noktayı oluşturur. Bu basit ve saf olarak doğru dijitaldir.

BöttcherFlex DLE Sleeves

Birikme veya et kalınlığı bireysel ihtiyaçlara göre ayarlanabilir. Makinalarda var olan mandrellerle bağlantılı olarak ve işin tekrarlama uzunluğuna bağlı olarak gerekli et kalınlığı üretilebilir. 3,2 mm’den yüksek et kalınlığına sahip olan sleeve’ler köprü sleevelerine yatırım yapmadan daha büyük tekrarlanan iş alanını basabilirler.

Tek katman elastomer ile kaplanmış olan sleevlerin daha küçük bir çevreye dönme seçeneği bulunur.

Bu durumda aynı sleeve daha kısa iş uzunluğu olan işlerde kullanılabilir.

Daha yüksek duvar kalınlığına sahip sleevelerin yanında ince elastomer kaplı sleeve’ler (duvar kalınlığı 1,5 mm) ve klasik elastomer kaplı sleeveler (duvar kalınlığı 3.1 mm) de yaygındır.

Ayrıca, sleeveler farklı işlevsel alt katman ile oluşturulabilir. 1-3 mm üst tabakanın altında yumuşak (40 ShoreA), sert (80 ShoreA) veya sıkıştırılabilir tabaka oluşturulabilir.

resim_varrr_2Elastomerik kaplamalı sleevlerin ek bir avantajı, her baskı yineleme uzunluğunu yaratma imkânıdır. Özellikle servo redüktörlü modern dişlisiz preslerde bu bir avantajdır, çünkü bu presler dişli çarkına dayalı tekrar adımlarına sabitlenmez.

 

Flekso Kaplaması İçin Kauçuk Bileşenleri

EPDM veya SBR esaslı kauçuk bileşikleri, çoğunlukla lazer gravür işlemi için kılıflar ve plaka kaplamaları için kullanılır. Bu tür baz polimer, belirli kimyasal ve fiziksel özelliklere yol açar. Aynı zamanda, diğer katkı maddelerinin türü ve miktarı, kaplamanın özelliklerini, örneğin gravür hızı veya mürekkep transferi gibi önemli bir şekilde etkiler.

 

BöttcherFlex DLE Kalıplar

Direkt Lazer Pozlama’da kullanılan Böttcher klişelerinin üst tabakası için onaylı Flexo sleeve portföyümüzden özel kauçuk bileşikleri kullanılır. Şu anda, 1.14 ve 1.70 mm’lik ortak kalınlıklarda mevcutturlar. BöttcherFlex klişeleri, arka tarafta politaşıyıcı ile önceden kesilmiş parçalar halinde ya da  rulo olarak tedarik edilir. Plakaların montajı, fotopolimer klişelere benzer şekilde yapılabilir.

BöttcherFlex Kalıp Montaj Sleeve’ler

Flekso baskı’da elastomer veya fotopolimer klişelerin kullanımı için, çoğu durumda klişe montaj sleeve’leri gereklidir. Uzun vadeli tecrübeye dayanarak Sleeve üretiminde, Böttcher şimdi özel malzeme kombinasyonlu klişe montaj Sleeve’leri geliştirdi. Yeni bir BöttcherFlex klişe montaj sleeve’i, sağlam bir birikimle birlikte aşınmaya karşı çok dayanıklı bir yüzey ile karakterize edilmiştir.

Bu klişe montaj sleevelerinin önemli özellikleri:

-Çap ve eğrilik açısından çok ince toleranslar

-Geometride uzun ömürlü kararlılık

-Düşük ağırlık

Antistatik sleeve  olarak da mevcuttur.

Eksenel ve radyal çizgi çizgileri ve farklı ebattaki ve farklı perdelerle de mevcuttur.

resim_varrrr_3

BöttcherFlex Temizleme Ajanları

Gravür işleminden sonra ve baskı işleminden sonra elastomer baskı formunun temizlenmesi baskı kalitesine ve ömrüne önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

Sonuç olarak, Böttcher ayrıca fleksografik temizlik maddeleri geliştirmiştir. Formülasyonlar bileşiklerimizle uyumludur ve temizleme verimi ile maksimum kimyasal uyumluluğunun optimal kombinasyonunu sağlar.

Böttcher Service

Müşteri odaklı Ar-Ge, teknik destek ve kendi personelinin neredeyse tüm dünyadaki yardımları Böttcher’in felsefesinin önemli faktörleridir. Kimyasal laboratuvarlarımızda Flexo kauçuk bileşiklerinin direncini, kullandığınız mürekkep, kaplama ve kimyasallara karşı sizin üretim şartlarınıza özel olarak test edebilmekteyiz.

Böttcher Hakkında;

Böttcher, Almanya Köln merkezli olarak 1725 yılından beri faaliyette olan ve Dünya genelinde 18 üretim üssü ve 2200 çalışanıyla grafik sanatlar-baskı endüstrisi için yüksek teknolojili ürünler geliştirmekte olan uluslar arası bir firmadır. Ve Haziran 2007’den beri Böttcher Türkiye olarak İstanbul’da bulunan fabrikasıyla Türk Basım Sektörüne daha yakından hizmet vermektedir.

Böttcher’in ana üretim konusunu; tabaka ofset, web ofset (Heat-set, cold-set), flexo, tifdruk ve dijital baskı makinelerinde kullanılan kauçuk ve poliüretan mürekkepleme ve nemlendirme merdaneleri oluşturmaktadır. Ayrıca sürekli olarak gelişen, hızlanan baskı makinelerine, değişen mürekkep teknolojilerine karşı adaptasyon ve uygulama geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. Canon, Cerutti, Drent-Goebel, ECH. Will, Goss, Heidelberg, Hewlet Packard, KBA, Komori, manroland, Minolta, Mitsubishi, OCE, Ricoh, Solna, Toshiba, Wifag, Winkler&Dünnebier, Xerox, Zirkon ve diğer baskı makinesi üreten firmalar, fabrika çıkış makinelerinde orijinal merdane ve malzeme olarak Böttcher’in geliştirdiği ürünleri tercih ederek uzun yıllar boyunca makineden maksimum verim almayı, yüksek kaliteyi, kolay kullanımı garanti etmektedirler.

Böttcher, merdanelerin yanında aslında bir sistem tedarikçisidir, ürünleri sadece merdanelerle sınırlı kalmamaktadır. Blanketler, solventler, hazne suyu katkıları, derin temizlik pastaları, bakım-gençleştirme ürünleri, koruma pastaları, yıkama bezleri, püskürtm tozları bu sistemin bazı parçalarıdır.  Baskı üretim süreçlerinde karşılaşılabileceğiniz tüm ihtiyaçlarınıza Print+Systems anlayışı çerçevesinde çözümler sunarak;

– Güvenli üretim,

– Daha uzun servis ömrü,

– Yüksek kalite,

– Verimli kullanım,

– Kârlılık,

– Daha yüksek rekabet gücü gibi kanıtlanmış faydalar sağlayabilmekteyiz.

 

#Boettcher #Bötcher #EmelOzer #Flekso #Sleeve #KliseMontaj #KalipMontaj