Anasayfa » Ambalaj » Flekso Kalıp Sürecinin Geleceği İleri Otomasyonda

Flekso Kalıp Sürecinin Geleceği İleri Otomasyonda

Eskiden, flekso kalıplarının tümü temel elektromekanik ekipmanlarla işleniyordu. Daha sonra, endüstriyel elektronikler konuya dahil olunca, flekso kalıp yapım ekipmanı da bu durumdan faydalandı. Süreçleri düzenlemek ve insan müdahalesine olan ihtiyacı azaltmak amacıyla kontrol sistemleri geliştirildi. Otomasyonun embrioyonik formları başlatıldı ve flekso kalıp yapım ekipmanı biraz daha karmaşık hale geldi.

Artık bilgisayarlar, yazılım, bağlanabilirlik ve teknoloji daha da gelişti ve gelişmiş robotlu otomasyon, endüstri için yeni standartlar belirliyor. Gelişmiş ve bütünüyle otomatik flekso kalıp süreç hatları ile birlikte, fleksocular kalıpları üstün hızlarda ve mükemmel tekrarlanabilirlik ve kalitede üretebiliyor. Flekso kalıp yapımı sektöründeki gelişmiş robotlu otomasyon süreç ekipmanını entegre etmeye verilen isimdir. Bu sayede görüntüleme, pozlama, delem, yıkama, kurutma, sonlandırma, kalıp yükleme, depolama vb. çeşitli uygulamaların tümünü tek bir seferde otomatik olarak gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir.

Tam otomatik Flexo Platemaking hattı - Vianord Engineering’in izniyle

Tam otomatik Flexo Platemaking hattı – Vianord Engineering’in izniyle

 

Tam süreç hatlarındaki gelişmiş robotlu otomasyon, günümüzün flekso kalıp yapım dünyasında rekabetçi bir avantaj ve bir şirketin bu endüstride rekabetçi kalıp kalmayacağını belirleyen bir etken haline geldi. Bazıları buna “dördüncü endüstriyel devrim” diyor.

Adına ne derseniz deyin, rakamlar robotlu otomasyonun matbaalara dahil edildiğinin; inanılmaz derecede hassasiyet, üretkenlik ve esneklik getirdiğinin kanıtıdır. Buna ilave olarak, esnekliği ve verimliliği daha da arttırmak için insan işçilerle sorunsuz çalışabilecek gelişmiş robotlu otomasyonda bir patlama olduğuna şahit oluyoruz.

Gelişmiş Robotlu Otomasyon insanlarla el ele sorunsuz şekilde çalışabilir.

Gelişmiş Robotlu Otomasyon insanlarla el ele sorunsuz şekilde çalışabilir.

 

Küresel olarak, 2020 yılı sonundan önce yaklaşık 500 adet tam otomatik flekso kalıp hattının kurulumunun yapılacağı tahmin ediliyor. Tam otomatik flekso kalıp hattının küresel piyasa değerinin 50 milyon ABD doları civarında olacağı tahmin ediliyor.

Gelişmiş robotlu otomasyon bu endüstride rekabetçi kalmak için bir kaynak haline gelirken, rekabetçi olmak ve makul bir yatırım geri dönüşü (ROI) elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler var.   

ROI açıklandı. ROI Nedir? – empowerims.com ©

ROI açıklandı. ROI Nedir? – empowerims.com ©

 

Operasyonlara bağlı olarak, gelişmiş robotlu otomasyon tam uyum sağlayabilir de, sağlamayabilir de. Eğer düşük üretim miktarlı, küçük bir işlem ise, tam donanımlı bir otomatik üretim hattının satın alınması için yapılan ilk yatırım ekonomik olmayacaktır.

Diğer yandan, eğer her gün orta – büyük miktarda kalıp işlemek için operasyon alanında çok sayıda operatörün yer aldığı daha büyük bir tesis varsa, gelişmiş otomatik hatlar daha uygun olacaktır. Low mix/high volume ve high mix/low volume çalışmaları, önemli bir başka etkendir  çünkü, gelişmiş otomatik hatlara işlerin halledilebilmesi için gereken esnekliği sağlar.

Başlangıç Yatırımının Anlaşılması

En yeni nesil tamamen otomatik bir flekso kalıp yapım hattını işinize entegre etmek için yapılan ilk yatırım  büyük çaplı olabilir. Neyse ki, fleksocuların ikilemini anlayan en azından bir flekso süreç ekipman üreticisi var. Bu üretici, eksiksiz ve tam otomatik bir robotlu hat inşa etmek amacıyla, tek parçalı olmayan ve bir araya gelebilen bir üniteler ailesi geliştirmek için çalışmalara başladı.

Bu çözüm modül bir robotlu sistem olarak biliniyor ve sadece yazılım sürümünün yükseltilmesi ile farklı yapılandırmalarda otomatik sistemler inşa etmek amacıyla birleştirilebilen, bütünleşik arayüzlere sahip “standart” işlevsel üniteleri ile tanınıyor.

Modülerite, tasarımda büyük esneklik sunuyor. Sadece yeni bir modüle takarak yeni üniteler ekleyebilmek hızla artan müşteri taleplerinin üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor ve imalat sürecini değişime daha uyum sağlayabilir hale getiriyor.

Eğer kalıp yapım hattınızı veya bir kısmını yenilemeyi düşünüyorsanız, uzmanlaşmış bir integrator ile iş birliği yapmak, zamandan ve paradan önemli miktarda tasarruf edebilmenizi sağlar. Kalıp üretim sisteminiz hakkında konuşmak için integrator’ünüzün uzmanlığından faydalandığınızda, kullandığınız ham kalıqplar ve beklentileriniz iyi bir ilk adımdır; doğru kararları almanıza yardımcı olabilir.

Avantajların Anlaşılması

Basit otomasyonun temel avantajları ortadadır ve bu nedenle herkes için açıktır. Örneğin, her kalıp işlemeniz gerektiğinde kalıp işlemciniz son yıkama parametrelerini otomatik olarak belirler, böylece daha önce harcadığınız zamana kıyasla zamandan tasarruf edersiniz.

Gelişmiş robotlu otomasyon bir adım ileriye giderek, makineler arasında köprü kurup bunların iletişim kurmalarını sağlayarak tüm üniteleri ve kalıp sürecinizin aşamalarını birbirine bağlar.

Klasik yapılandırmada operatörler günde birkaç saati, süreci meydana getiren ekipmanının yeniden yapılandırılması (poz, son yıkama, kurutma vs.) ve kalıpların bir üniteden diğerine nakledilmesi gibi küçük işlere harcıyor bu da önemli miktarda zaman kaybına neden oluyor. Bu görevlerin otomatikleştirilmesi, fleksocuların gerçekten önemli olan konulara odaklanabilmesine imkân sağlıyor.

Tam otomatik bir kalıp üretim sistemine sahip olmak üretim süresini hızlandırır. Makinenin düşünmesi gerekmediği için, tekrarlanabilirlik daha iyi olur ve insan hataları azalır. Tam otomatik robotlu bir hat tekrar tekrar bir görev gerçekleştirmek için programlandığında, hassasiyet ve tekrarlanabilirlik  çalışan ile karşılaştırıldığında çok daha fazladır.

Hiç kimse mükemmel değildir ve hepimiz hata yapabiliriz. Bu nedenle, tekrarlayan görevleri gerçekleştiren bir makinenin hata yapma ihtimali herhangi bir operatörden daha azdır. Üretim alanına tam otomatik robotlu bir kalıp üretim sisteminin eklenmesi, işin yapılması için daha az işçinin ve daha az becerinin gerektiği anlamına gelir. Bu durum aynı zamanda daha az güvenlik sorunu olduğunun belirtisidir bu da finansal tasarrufa neden olur.

Daha az çalışan ve daha az becerinin gerekmesi ile birlikte, maaş bordrosu, avantajlar, hasta geçen günler vb. gibi durumlarla ilgili pek çok maliyet azaltılır. Otomatik sistemlerin olması, daha az insan müdahalesi olması, (yani, tehlikeli ve yaralanmaya neden olabilecek görevleri yerine getiren operatörlerin) anlamına gelir bu da ortamı daha güvenli hale getirebilir.

Verimliliğin arttırılması için yalıtım bir üretim sistemi önemlidir. Gelişmiş robotlu otomatik hatlar daha uzun süre ve daha hızlı çalışabilir bu da üretim hızını arttırırken kullanılan ham madde miktarı azaltılabilir bu da atıkların maliyetini azaltır.

Üretim hattınızın parçaları birleştirilerek bir çalışma alanının ayak izini azaltarak alanı diğer işlemler için kullanabilir ve süreç akışını daha verimli hale getirebilirsiniz.

Gelişmiş robotlu otomatik ekipmana yatırım yapmak low mix/high volume ve high mix/low volume için değerli bir kaynak oluşturur bu da, müşterileri çeker ve kârlılığı arttırır.

Esas itibarıyla, avantajı aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

  • Kalıp üretim Döngü Süresinde azalma
  • Hassasiyet ve tekrarlanabilirlikte artış
  • İnsan hatası yok
  • Daha az işçi maliyeti
  • Daha fazla güvenlik
  • Daha yüksek hacimli üretim
  • Atık maliyetinde azalma
  • Üretim Maliyetinde Azalma
  • Daha iyi alan kullanımı
  • Rekabetçi kalma

Fleksocular, Gelişmiş Robotlu Otomasyondan nasıl fayda sağlayabileceklerini kendilerine sormalı. Neden otomatik bir şekilde halledebilecekleri işleri kendileri yapsınlar? Neden bu zamanı daha faydalı işlere harcamasınlar?

Bir görevi otomatikleştirdikten sonra, fleksocular diğerlerinin de otomatikleşmesi gerektiğini görecek. Zaman alan pek çok görevin otomatikleştirilmesi organizasyonun sahip olduğu bant genişliğini gerçekten etkileyecek.

Kuruluşunuz, işletme için gerçekten önemli olan işlere odaklanırken, temel ve tekrarlanan işleri teknolojinin yapmasına izin verin.

Yazar Hakkında

Pier Luigi Sassanelli (Sass), konsolide ve gelişmekte olan ekonomilerde kapmalı uluslararası deneyime sahip bir Pazarlamacı. İş fırsatlarını belirleme ve bunları kârlı bir büyümeye dönüştürme yeteneğine sahip olan Sass şu anda, Gıda ve Ambalaj Baskısı alanlarında faaliyet gösteren çok sayıda Global ve Bölgesel şirket için Strateji Danışmanı olarak çalışıyor. Daha önce de 30 yıl boyunca DuPont ile çalışmasının ardından, DuPont Nutrition & Health’de ve DuPont Corporation’da çalıştı. Bundan önce, Cyrel®’de Pazarlama Müdürü, Global Pazarlama İletişimleri Müdürü ve Global Ekipman İşletme Müdürü görevlerinde bulundu.

Linkedin’de hakkında bilgi bulabilirsiniz: linkedin.com/in/sassanelli

#flekso #fleksoKalip #Sassanelli #ROI #esnekAmbalaj #VianordEngineering #Vianord