Anasayfa » Aktüel » Flint Group Türkiye Yeni Genel Müdürü Ramazan Yıldız Oldu

Flint Group Türkiye Yeni Genel Müdürü Ramazan Yıldız Oldu

Flint Türkiye’de Satış Müdürü olarak görev yapan Ramazan Yıldız, 2018 Haziran itibariyleFlint Group Matbaa Mürekkepleri A.Ş Genel Müdürü oldu. Yıldız’ı hem yeni görevinde başarılar dilemek hem de pazar hakkındaki görüşlerini almak için ziyaret ettik.

Yıldız’ın 1994 yılında Almanya’da matbaa lisesi ile başlayan matbaacılık serüvenini Almanya’dan İstanbul’a uzanan iş deneyimleri takip ediyor. 1977 Almanya doğumlu, evli ve iki kız çocuğu babası olan Yıldız, “Flint Group katma değerli özel bir şirket. Bünyesinde çok kıymetli ve değerli çalışanlar var. Bu ekip ile çok güzel işler yapacağımıza dair güçlü bir inancım var. Çok koşacağız ve çok yorulacağız. Verdiğimiz hizmetlerle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” diyor.

MATBAA&TEKNİK: Bünyesinde matbaaya dair birçok alanı bulunduran Flint Grup, Türkiye’de en çok hangi konulara ağırlık veriyor?

Ramazan Yıldız: Yakın zamana kadar sheetfed, solvent, su ve UV bazlı mürekkepleri bünyesinde barındıran bir gruptu. Globalde oryantasyonla bir değişime gidildi. Sheetfed gurubu ayrılarak kendine ait bir departman olarak faaliyet göstermeye başladı. Ardından bu bölüm bünyemizden çıktı ve şu an Aras Matbaa Malzemeleri ile bayilik üzerinden piyasaya dağıtılıyor. Solvent bazlı mürekkepleri de Türkiye pazarının hacminden dolayı bünyemizden çıkarttık. Şu anda su bazlı mürekkepler ve narrow web mürekkepler tarafında çalışmalarımız var. Ayrıca biliyorsunuz Xeikon ile dijital baskı makinaları üzerine çalışmalarımız bulunuyor.

MATBAA&TEKNİK: Çalışmaların ağırlığı ve yoğunluğu açısından nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Ramazan Yıldız: Su bazlı ve UV bazlı mürekkepler tarafında oran ve müşteri kitlesi olarak her iki tarafında çok güçlü olduğu alanlar var. Bu oranların dağılımı ise yüzde 40 su bazlı, yüzde 40 narrow web ve yüzde 20 ise Xeikon şeklindedir. Türkiye operasyonları Flint Türkiye olarak yürütülüyor. Kalabalık bir aile olarak 27 kişilik bir ekiple faaliyet gösteriyoruz. Depo alanı dışında su bazlı bir üretim hattımız ve dispensing bölümümüz var. Ağırlıklı olarak ürünlerin üretimini clears ve flears ürünlerini üretim makinasında yapıyoruz, karışımları ise ink dispensing makinasında üretiyoruz. 80 metrekarelik kapsamlı bir laboratuvarımız var. Flint Group Türkiye olarak tüm bu operasyonları Kıraç’taki bu merkezimizden yönetiyoruz.

MATBAA&TEKNİK: %80 oranında mürekkep üzerine eğilim gösteriyorsunuz diyebilir miyiz?

Ramazan Yıldız: Evet, ağırlıklı olarak mürekkep alanında faaliyet gösteriyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Bu %80’lik mürekkep Türkiye pazarının ne kadarına hitap ediyor?

Ramazan Yıldız: Narrow Web tarafında yaklaşık olarak % 28’lik pazar payımız bulunuyor. Yani  UV bazlı mürekkep alanında bir numarayız. Ağırlıklı müşteri kitlemiz yapışkanlı etiket ve shrink sleeve alanındadır. Flekso su bazlı mürekkepler tarafında ise piyasada iki numarayız. Oluklu mukavva, poşet ve karton alanında sunduğumuz bu mürekkeplerde ise yaklaşık olarak yüzde %25 ila %30 arasında bir paya sahibiz. Xeikon tarafında ise bir teknik servis elemanımız bir satış müdürümüz ve bir de operasyonları yöneten bir arkadaşımız var. Xeikon tarafında da pazarı büyütmeye çalışıyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Flint Grup global hakkında bilgi verir misiniz biraz?

Ramazan Yıldız: Merkezi Lüksemburg’da bulunan Flint Group’un globalde 7 bin 900 çalışanı bulunuyor. Faaliyet alanları alanları küresel olarak yayılmış olup, Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik te 140’dan fazla alanda kırktan fazla ülkede operasyonlarını yürütmekte. 2016 yılı cirosu 2,6 milyar euro olan şirket dünya genelinde, hizmet verdiği pazar segmentlerinin büyük bir kısmında bir veya iki numaralı tedarikçidir.
Özetle Flint Group, ambalaj ve baskı araçları endüstrilerine hizmet veren, baskı sarf malzemeleri ve çözümleri alanında dünya lideridir, diyebilirim.

MATBAA&TEKNİK: Türkiye mürekkep pazarında globalde rekabet halinde olduğunuz tüm markalar mevcut. Bu ortamda %20’yi aşan pazar payı önemli bir rakamı ifade ediyor. Bu Pazar payını nasıl açıklarısınız? Flint Türkiye olarak sağladığınız servis ve hizmetlerden bahseder misiniz?

Ramazan Yıldız: Almanya’da uzun yıllar CCL’de çalıştığım dönemde bütün mürekkep üreticileri ile çalıştığımız için 22 yıldır bu alanı yakından biliyorum. Bu dönemde iki büyük mürekkep üreticisi ile çalıştım. Bu nedenle şunu çok kolayca söyleyebilirim ki Flint Group, UV bazlı mürekkepler tarafında en iyi kalitededir. Standartları ve kalite kontrolleri çok üst seviyelerdedir. Bu nedenle çok az problemle çok büyük işler yapabiliyorsunuz. Etiket üretimindeki mürekkep maliyeti %4’tür. Maliyet olarak çok küçük bir oran olduğu için, fiyatlarımız çok yüksek gibi görünse de t5oplam üretim maliyetine bakıldığında fark önem arz etmez. Diğer mürekkep üreticileri ile fiyat bazında kıyaslandığımızda da çok ciddi bir fark olmadığı söyleyebiliriz. Bir değerlendirme yapıldığında hangi kalitede mürekkep istediğinize karar vererek yola çıkmak lazım. UV bazlı mürekkeplerde kalite standartlarımız oldukça yüksek.

Bu alanda kuvvetli bir ekibe sahibiz. Teknik hizmet bölümünde yaklaşık 30 yıllık tecrübesi ile piyasanın da yakından tanıdığı Orhan Yıldırır arkadaşımız bizimle birlikte hizmet veriyor. Teknik problemlere oldukça hızlı ve etkili bir şekilde dönüş sağlıyoruz. Eğer var ise sorunların yüzde doksanını telefon üzerinden çözebiliyoruz. Teknik hizmet ve müşteri ilişkileri konusunda yardımcı olan iyi bir ekibe sahibiz.

Su bazlı mürekkepte ise az önce söylediğim gibi iki numarayız. Rakibimizin Türkiye’de kendi üretimi var. Biz ithalat yaptığımız için bir miktar pahalı kalıyoruz. Yine bu alanda da ürün kalitesi konusunda iddialıyız. Bu departmanda da alanında uzman bir teknik müdür görev alıyor. Ayrıca bir satış müdürümüz ve teknik servis destek hizmeti veren bir arkadaşımız var. Satış direktörü olarak da bir ekip liderimiz bulunmakta.

Mürekkep alanında yaklaşık olarak 3 bin 800 metrekarelik, depomuz var. Ofis alanı ise 400 metrekaredir. Toplamda 27 kişilik bir ekip ile hizmet veriyoruz. İzmir’de de bir depomuz var.

MATBAA&TEKNİK: Müşteriler neden Flint’i tercih ediyor. Hizmet anlamında Flint’i farklı kılan yönler nelerdir?

Ramazan Yıldız: Piyasadaki benzerlerine kıyasla en iyi ürün kalitesine sahibiz. Servis olarak hızlı ve dinamik bir geri dönüş sağlıyoruz. Bu anlamda en büyük artımız ise şüphesiz tecrübemizdir. Kendi bünyemizde çözemediğimiz durumlarda da yurtdışından bilgi alarak çözmeye çalışıyoruz. Mürekkep yurtdışından Türkiye’ye gönderilmeden önce ciddi kalite kontrollerden geçiyor. Ürünler sonrasında arşivleniyor, arşivlenen ürünlerde bir sorun varsa tekrar kalite kontrolleri yapılıyor. Mürekkepte kalite problemi çıktığı an yerine göre müşteri çalışamayacak konuma bile gelebiliyor. Bu nedenle kalite problemi çıktığında ürünü iade alıp, kontrollerini yaptırıyoruz. Hata varsa ürünü geri alarak, yurtdışına gönderiyoruz. Bizim ürünümüze sahip çıkıyor olmamız da en önemli artımızdır. Bu hem kullanıcı hem de üretici ve tedarikçi olarak iki taraflı öğrenme ve gelişme sağlayan bir özelliğimizdir.

MATBAA&TEKNİK: 2018 yılını nasıl bitirmeyi planlıyorsunuz? Hedefleriniz neler?

Ramazan Yıldız: Bu sene hedeflerimizi tutturmayı umuyoruz. Piyasada narrow web ve su bazlı mürekkeplerde büyümeyi hedefliyoruz. Bu hedefimizi fiyat kırarak ya da piyasayı bozarak değil, kalite, servis ve hizmetimizle sağlamak istiyoruz. Bunu yaparken de müşterilere değer katarak ve ar-ge tarafını güçlendirerek yapmayı hedefliyoruz.

Yapışkanlı etiket tarafında yaklaşık olarak 20 senelik bir tecrübeye sahibim. Elimden geldiğince yeni ve katma değeri yüksek ürünlerin olmasını destekliyorum. Türkiye’de çok metrajlı ve katma değeri düşük iş basmaya çalışıyoruz. Avrupa’da bu işi yapanlar çok daha az metrekareye çok daha büyük paralar kazanabiliyor. Türkiye piyasası olarak hedefimiz biraz daha katma değerli işleri bünyemize katıp, yurtdışında bunların üzerinden bir şekilde satış yapmaktır. Piyasaya değer katmamız gerekiyor. Sonra farklı ülkelerden gelirler ve bizim daha ucuza yapmak istediğimiz işleri çok daha ucuza yaparlar, biz ise piyasada kaybolur gideriz. Bu bir realitedir. Zamanında Avrupa’da bu süreci yaşadı. Türkiye olarak yapmamız gerekenin katma değerli ürün ürütmek olduğuna inanıyorum.

MATBAA&TEKNİK: Yeni pozisyonunuzu tebrik ediyoruz ve başarılarılarınızın devamını diliyoruz. Profesyonel iş hayatında sektörden gelen yöneticilerin varlığı bizi endüstrimizin geleceği için ümitlendiriyor.

Ramazan Yıldız:  Flint Group katma değerli özel bir şirket. Bünyesinde çok kıymetli ve değerli çalışanlar var. Bu ekip ile çok güzel işler yapacağımıza dair güçlü bir inancım var. Çok koşacağız ve çok yorulacağız. Verdiğimiz hizmetlerle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Ben de size başarılar dilerim.

 

#FlintGroup #Matbaa #Murekkep #RamazanYildiz #FlintMatbaaMurekkepleri #Laklar #Coating