Anasayfa » Aktüel » FOGRA Disiplini ile Teknik Basım

FOGRA Disiplini ile Teknik Basım

Türkiye’deki az sayıda FOGRA PSO sertifikasyonuna sahip matbaalardan biri olan ve bu sertifikayı geçtiğimiz yılbaşında alan Teknik Basım ile bu çalışmanın getirilerini ve artık kesinleşmiş sonuçlarını konuştuk. Şirket ortakları Tarkan Güldoğan ve Muhlis Can, sertifikasyona yaklaşımlarının öncelikle kendi üretimlerini disipline etmek olduğunu, anlattılar. FOGRA Gözetmeni ve Odak Bilgi Satış Yöneticisi Göksel Şen de bu durumu teyid ederek, “Teknik Basım’ın bu konuda kararlılıkları, ekibin doğru yönlendirilmesi ve istekli olması, süreç boyunca işlerimizi kolaylaştırdı. Alt yapının tamamlanmasından sonra tüm iş akışını kontrol altında tutabilen bir ekip bulduk karşımızda. FOGRA PSO ISO12647 kolayca alınabilen bir sertifika değil. Uzun süren, sabır gerektiren ve adanmış bir tavır gerektiriyor. Biz Teknik Basım’da bu sertifika için kararlılık içinde bir ekip ve yöneticiler bulduk”, diyor.

İç pazarda da FOGRA

17nci FOGRA PSO sertifikasyonu yapan matbaa olan Teknik Basım, bugüne kadar MATBAA&TEKNİK sayfalarından tanıttığımız diğer matbaaların aksine özellikle ihracat hedefine odaklı bir FOGRA süreci geçirmemiş. Matbaanın sürekli olmayan ihracat çalışmaları da olduğunu, Muhlis Can, söylüyor. Tersine olan durum ise bu sürecin matbaanın iç pazardaki etkinliğini artırmış olması. Can, “Elbette ihracatımızı artırmak, daha doğrusu sürekli hale getirmek istiyoruz ve bu sertifika sürecinin bir hedefi de bu. Ancak biz geçen aylar içinde iç pazarda üretim satış fiyatlarına olmasa da hacimsel büyümemize katkı sağlayan bir süreç yaşadık”, diyor.

teknik_basim_01_17-(1)

Teknik Basım 12 yıllık bir geçmişe sahip Tarkan Güldoğan, “12 yılın ilk altı yılında başka bir matbaa, ikinci altı yılda başka bir matbaa idik. Gösterdiğimiz gelişme gurur verici olmakla beraber, bizi ve işimize bakışımızı büyüten bir süreç oldu. Bu yüzden çok genç bir matbaa olduğumuzu düşünüyorum”, diyor ve ekliyor: “Bizim kendi iç disiplinimizin ardından gelen müşteri talepleri, bizi FOGRA sertifikasyonuna yönlendirdi. Aslında bu çalışma sürecinin her matbaa için olması gerektiğini düşünüyorum ve açıkçası ilgilenen matbaa sayısının niçin bu kadar az olduğunu da anlayamıyorum.”

Farklı olmanın yolu

Muhlis Can ise FOGRA Sertifikasyonu ile ilgili olarak şu yorumları yapıyor: “Ülkemizde çok sayıda matbaa ve belirli ölçülerde bir pazar var. Bu pazarda farklılaşmak zorundayız. Bunu üç biçimde yapabiliriz; yatırım yaparak, özel ürünler üreterek ve üretimimizi belgelendirerek. Biz üçünü de seçtik ve son aşamada bilinirliği üst düzeyde kabul görmesi ile tanınan ve bizim üretim sürecimizi daha sağlıklı bir konuma taşıyacak olan FOGRA Sertifikasyonuna karar verdik. Şimdi işimizde rahat ve üretimimizden eminiz. Bu süreci yaşamadan önce ihtiyaç hissettiğimiz eksiklerin, bugün yaşadıklarımızla örtüştüğünü görüyoruz. Tabii bu arada Göksel Bey’in de bu işteki payını ortaya koymak gerekir. Çok yardımcı oldu. Süreci bizi yormadan yönetti. Biz Göksel Bey’e güvendik; o da teknik üretim ekibimizle kurduğu sıcak ilişkilerle işin başında oldu.” Güldoğan da Şen ile ilgili yoruma “Göksel Bey, bu çalışmayla Teknik Basım tarihinde yer aldı ve artık bu şirkette onun da bir imzası var” diyerek katkıda bulunuyor.

Satın almacıların araması gereken bir detay

Can, FOGRA sahibi olmanın matbaaları için yeni müşteriler anlamına geldiğini anlatıyor. Bununla birlikte satış aşamasında Teknik Basım’ı ayrıcalıklı kılan bir öncelik olduğunu da. Can, “Satın almacılar her geçen gün daha çok duyacakları FOGRA’yı yakın zamanda zorunlu kılacaklardır. Temennimiz de budur. Farklılaşmanın yaşanması lazım. Özellikle düşen marjlar ve haksız rekabetin bu kadar ön plana çıktığı bir zamanda, ayrışma için kalitenizi ispat ederek ortaya koymanızı gerektirecek”, diyor.

teknik_basim_01_17-(2)

Güldoğan ise “Kalite belgelenmesinin çok konuşulması satın almacıların bunu talep etmesi için gerekli. Hiçbir satın almacı matbaa ya da baskı uzmanı değil. Onlara kalan sadece bir uzmanın onayladığını gösteren bir sertifika istemek olacaktır. FOGRA, bu açıdan para ile alınamayan, sürdürülebilir kaliteyi onaylayan bir sertifika olarak çok etkili. Müşterilerimiz bastıracakları işler için kriterler koyuyorlar, istikrarlı tedarikçiler arıyorlar. Sürdürülebilir bir kalite istiyorlar. Bu sertifika ise pazara bu istekleri kimin karşılayabildiğini gösteriyor. Bununla birlikte tekraren söylemek isterim ki bizim ilk hedefimiz kalitemizi artırmak ve kendimiz için bunu yapmak. Matbaalar için fason baskı da yapıyoruz. Matbaacılar kaliteyi daha kolay görüyor ve anlıyorlar. FOGRA ile fason üretimimizde de %100 verim aldık” diyor ve sohbetimizin başında çizdiği gelişen ve değişen Teknik Basım’a atıfta bulunarak; “Kuruluşumuzdan bu yana gelen ilerlemeyi ortaya koyuyoruz. Hedeflerimize ulaşıyoruz. Bu yıl da geçen yıla göre büyüme kaydettik. Hedefler koymaya devam ediyoruz. 12 yıl önce bugünkü halimizi düşünmemiştik bile. Bugünse yeni hedeflerimiz var. Mevcut fiziki yapımızı koruyarak yeni müşteriler, yeni pazarlar ve yeni ürünler kazanacağız” diyor.

Can, “drupa 2016’da gördüklerimiz sonrası bir sonraki adımımızın verimliliğimiz artırmak olması gerektiğini farkettik”, diyor. Teknik Basım’ın önümüzdeki süreçte hem baskıda hem de baskı sonrasında mevcut yatırımları modernize etmek gayretinde olacağını, yeniden yapılanma, kapasite artırımı gibi adımlar atacağını, anlatan Can ve Güldoğan’a şimdiden ön göremedikleri kadar büyük ve başarılı bir on iki yıl daha diliyoruz. Ve tabii daha fazlasını. Bu haberden hareketle fiyata odaklı satın almacıların kendilerine sunulan FOGRA PSO sertifikasyonu kolaylığını da kullanmaları tavsiye ederiz.

#TeknikBasim #Matbaa #Baski #Ofset #MuhlisCan #TarkanGuldogan #GokselSen #FOGRA #PSO #BaskidaKalite

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*