Anasayfa » Ambalaj » Fujifilm İçin Hedeflerin Üzerinde bir drupa 2016

Fujifilm İçin Hedeflerin Üzerinde bir drupa 2016

Ahmet Kocaman: “Fujifilm, globalde 100 milyon Avro’nun üzerinde  satış anlaşması ile kısa vadedeki hedefinin üzerine çıkmıştır. Ayrıca, hem mevcut, hem de yakın gelecekteki teknolojilerimizi göstermek suretiyle üstün kalite ve servis anlayışımızı tüm segmentlere taşıma amacında olduğumuzu gösterme şansı bulduk.”

Fujifilm drupa 2016’da büyük sükse yapan 8B salonundaki 2 bin metrekareyi aşkın standında 5 bölümde önemli sayıda ziyaretçi ağırladı ki bu ziyaretçilerin önemli bir kısmı da Türkiye’den gelenlerdi. Fujifilm Türkiye Grafik Sistemler Koordinatörü Ahmet Kocaman, fuarı Türkiye açısından değerlendirdi. Kocaman, “drupa 2016 Fuarı’na yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik standla katıldık.  Fuarda; ofset baskı ürünlerimiz olan az kimyasallı ürün konseptimiz Superia  (Kalıp, banyolama sistemi, baskı kimyasalları) ve yeni ürünümüz kimyasalsız kalıp Superia ZD, 5 adet geniş format ve 4 bobinden bobine tabaka dijital baskı makinesi sergilendi” diyor:

Superia ZD

fujifilm-(61)“Superia ZD, yeni grenleme ve katman teknolojisi ile daha yüksek kontrastlı olup, UV mürekkep ile de baskı yapabilmekte, konvansiyonel mürekkep ile baskı tirajını 200 binin üzerine çıkarabilmektedir.

Yeni nesil  kimyasalsız kalıp teknolojisi olan Superia ZD ile fuarda canlı baskılar yapılmıştır.

Flexo baskı ürünümüz olan Flenex FW de ilk kez Drupa Fuarı’nda sergilendi. Flenex FW sadece su ile yıkamalı olup, 4400 dpi ile 200 Lpi nokta oluşumuna olanak vermekte  ve solvent teknolojiye göre çok daha fazla baskı tirajı yapabilmektedir. Kolay ayarlanabilen nokta kazancı sayesinde baskıda daha parlak ve canlı renkler oluşmaktadır.”

XMF

“XMF ve XMF Remote’un yeni versiyonları ile hem ofset baskı üretimi hem de geniş format ve dar format dijital baskı üretimi istenirse tek bir merkezden yönetilebilmektedir. Gazete sistemlerine yönelik iş akış programı Elara bu fuarda görücüye çıkmış, sektördeki istenen ve beklenen yenilikleri esnek yapısıyla birleştirmiştir.”

JetPress 720S

fujifilm-(30)“Fujifilm dijital baskı alanında ise çok daha fazla ürün ve teknolojisini sergilemiştir. Dar format dijital baskıda JetPress 720S ile canlı demolar yapılmış ve yüksek ilgi toplamıştır. Ayrıca yeni rulodan ruloya dijital baskı makinemiz JP 540W sergilenmiş ve canlı demolar

yapılmıştır. Her iki makine ile yapılan baskılar standa kurulu olan baskı sonrası makineler ile kitap ve dergi formatında ziyaretçilere sunulmuştur. Ziyaretçiler şu an var olan baskı kalitesini görmüşler ve özellikle JetPress 720S’in canlı  ve parlak  baskı kalitesinden ayrıca Fujifilm in bu makinede kullandığı tramlama teknolojisinden etkilenmişlerdir.”

Esnek ambalajda dijital baskı

fujifilm-(23)“Fujifilm yine bu  fuarda 540  mm genişliğinde ve tüm flexible ambalaj ve etiket malzemelerine UV baskı yapan, CMYK + W olmak üzere 5 renkli makinesi MJP20W’u sergilemiştir. Japonya’da  şu anda satışta olan bu makine yakında Avrupa ve diğer kıtalarda da satışa çıkacaktır.”

Geniş format makineler

fujifilm-(53)“Fujifilm geniş format dijital baskı segmentindeki ürün gamını genişletmiş ve ürünlerini de fuarda sergilemiştir. Onset serisi X1, X2 ve X3 olarak  update edilmiş ve saateki hızı 1.000 m2 nin üstüne çıkmıştır. Basılacak olan işin özelliğine göre farklı şekillerde konfigüre edilebilen kafa sayısı ve yapısı ile Onset serisi, özellikle yüksek standartlarda kalite beklentisi olan ve yüksek üretim kapasitesine ihtiyaç duyan müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Fuarda yeni sergilenen hybrit makine Uvistar 320 hem esnek hem de tabaka malzemelere baskı yapabilen  CMYK +Llght Cyan, Light Magenta, Light Black ve Orange renklerin yanı sıra istenirse beyaz ile de  konfigüre edilebilmektedir. Bu şekilde hem yumuşak renk geçişleri elde edilirken Orange sayesinde renk gamı genişlemekte diğer makinelerde yakalanamayan renk tonları elde edilmektedir.

Daha önce var olan makineler Acuity F ve Acuity Advance serisi makinler de farklı uygulama alanlarına yönelik olarak fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Yine Acuity LED  3200R makinesi ilk kez bu fuarda görücüye çıkarak köken aldığı LED 1600 II makinesi ile beraber yoğun ilgi topladı.

İnkjet hakkındaki gelişmeler

“Fujifilm bu fuarda dijital baskı kafa  üretimi teknolojilerini sergilemek için ilave stantlar açmıştır. Kendi makinelerinde kullandığı kafa teknolojilerini sergilemenin yanı sıra iş birliği yaptığı diğer firmalarla olan ürünlerin de sergilenmesine katkıda bulunmuştur.

Analaog teknolojilerin gelişmesinde sağladığı katkıları aynı zamanda dijital teknolojilerde de gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atan Fujifilm, tüm dijital baskı, boya ve malzeme çeşitlerine göre kafa üretimi konusunda oldukça yüksek bir AR-GE  çalışması yapmaktadır. Bu sayede hem bugün, hem de gelecekte grafik sistemlere katkı sağlamaya devam edecektir.”

Ziyaretçe ve satıştan mutluyuz

fujifilm-(42)“Fujifilm olarak çok çeşitli ve farklı teknolojilere hitap ettiğimizden, müşteri profilimizde çok çeşitli olmuştur. Ofset baskı, ambalaj baskısı ve dijital baskı ile çok sayıda ziyaretçimiz olmuştur. Tüm katılımcı sayısını öğrenemedim. Ancak, diyebilirim ki 2016 drupa’sında Fujifilm standını ziyaret edenlerin sayısı 2012’den çok daha fazlaydı.

Türkiye’den katılım oldukça yüksek olup, pek çok ülke sayısını geride bırakmıştır. Bu yoğun ilgi bizi sevindirmiş, bazı Avrupa ülkelerini de şaşırtmıştır. Ülkemizden gelen ziyaretçiler çok daha bilinçli ve sorgulayıcı olarak dikkat çekmiştir.

Fujifilm, globalde 100 milyon Avro’nun üzerinde  satış anlaşması ile kısa vadedeki hedefinin üzerine çıkmıştır. Ayrıca, hem mevcut, hem de yakın gelecekteki teknolojilerimizi göstermek suretiyle üstün kalite ve servis anlayışımızı tüm segmentlere taşıma amacında olduğumuzu gösterme şansı bulduk.”

Fuarda sergilenen makinelerden bazıları

Onset X3: 14 picolitre Fujifilm Dimatix baskı kafası ve saatte bin 125 m2 baskı hızı ile en hızlı Onset modeli. Hız ve baskı kalitesini bir adım daha ileriye taşıyan Onset X3 UV baskı makinesi, 5 cm kalınlığındaki sert malzemelere direkt baskı yapıyor, 160 x 3.22 m baskı ebadı ile maksimum üretkenlik sunuyor.

Acuity LED 3200R: 3.20m rulo baskı ebadının yanında 4 veya 8 renk olarak konfigüre edilebilen Acuity LED 3200R UV baskı makinesi yüksek kaliteli iç mekan baskılar için tasarlandı. 4 renkli modeli ile 110 m²/saat’e varan baskı hızı ile de bulunduğu segmentte iddialı bir baskı hızına sahip.

UvistarHybrid 320: 3.20m eninde rulo ve sert malzemelere direkt baskı yapılabilmesi amacı ile tasarlanan Uvistar Hybrid 320, 200 m²/saat baskı hızına sahip. Standart CMYK Orange ve beyaz renk mürekkepleri kullanan Uvistar 320 hybrid oldukça geniş bir renk gamutu sağlamakta. 2 farklı işi tek bir makine ile çözme imkanı sunulmasının yanında üretkenlik de ön planda tutuluyor.

#fujifilm #jetpress #dijitalbaski #drupa2016 #superia #XMF #baskioncesi #kalip #inkjet #genisformat #AhmetKocaman #CengizMetin #MuratOzkiray #Onset #UvistarHybrid #AcuityLED #jetpress720