Anasayfa » Aktüel » Gallus ile Akıllı Geleceğe Hazırlanın

Gallus ile Akıllı Geleceğe Hazırlanın

Heidelberg Group’un bir parçası olan ve İsviçre St. Gallen’de bulunan Gallus Ferd. Rüesch AG akıllı çözümlerini 26-28 Haziran tarihleri arasında kullanıcıları ile paylaştı. Şirketin bilinen dört önemli etiket baskı makinesi üzerindeki geliştirmeleri anlattığı Gallus Innovation Days etkinliğinin ses getiren sunumu ise yeni dijital baskı çözümü Smartfire oldu.

M. AKİF TATLISU

İki yıl önce düzenlenen ve sekiz yüzden fazla misafirin katıldığı Gallus Innovation Days’in başarısı bu yıl da artırılarak sürdürüldü. Gallus o etkinlikte de aynı sahnede Labelfire’ı tanıtmıştı. Bugün Fujifilm işbirliği ile üretilen Labelfire, iki yıl önceki versiyonuyla karşılaştırıldığında dijital lüks etiket baskıları için tam bir baskı canavarına dönüşmüş. O taraftaki yenilikleri biraz daha aşağıda yazacağız. Şimdi Gallus’un yeni dijital etiket baskı çözümüne bir bakalım.

Çok kısa tirajlar için Gallus Smartfire

Smartfire bu kez Memjet işbirliği ile geliştirilen bir çözüm. Memjet baskı kafaları ve su bazlı mürekkepleri bu dijital etiket baskı makinesini çevre dostu yapıyor ve ayak izini minimuma indiriyor. Herhangi bir basit elektrik beslemesini kullanan makine VOC (zararlı uçucu bileşenler) yaymıyor ve tamamen kompakt. Gallus’ta dijital çözümler yöneticisi olan Michael Ring, “Gallus Smartfire ile dijital etiket pazarına akıllı bir giriş yapmak isteyen matbaacılarımıza odaklanıyoruz. Memjet teknolojisi bize 1600 x 1600 dpi baskı kalitesinde ama hala düşük yatırım bedeline sahip bir inkjet baskı makinesi sunma imkânı sağlıyor”, diyor:

“Smartfire ismi bize bu baskı çözümünün çok iyi dizayn edilmiş her şeyi kolaylıkla görebileceğimiz ve yönetebileceğimiz bir dokunmatik ekran vasıtasıyla kolayca kullanılabilir olduğunu ifade ediyor. Bu makine ile CMYK etiketler üretmek için çok yüksek baskı öncesi bilgi ve tecrübesine ihtiyacımız yok. Mürekkep kutularını yükleme ve baskı kafalarını değiştirmek çok kolay. Ayrıca bu makine bilinen tüm dijital etiket baskı makineleri ile kıyaslandığında şekilli kesilmiş etiketlerin tek geçişte sevkiyata hazır olarak üreten en basit makine.”

Smartfire’a laminasyon, şekilli kesim ve ayıklamadan oluşan bir sonlandırma bölümü de eklenmiş. Makine 1600 x 1600 dpi’da dakikada 9 metre, 1600 x 800 dpi’da ise dakikada 18 metre hıza sahip. Çok kısa tirajlar için sunulan bu dar en dijital etiket baskı makinesi su bazlı mürekkeplere uygun iki yüzden fazla baskı altı malzemesine baskı yapabilir. Maksimum bobin çapı 500 mm, maksimum bobin genişliği 240 mm ve maksimum baskı alanı 220 mm.

Smartfire’ı cazip kılan özelliklere kısaca bir bakarsak; yatırım maliyeti düşük, kolay kullanım imkânı sağlıyor, su bazlı mürekkep kullanıyor dolayısıyla çevreye olumsuz etkisi sıfır, tak ve çalıştır özelliği ile standart elektrik donanımı yeterli, kurulumu ve üretime başlaması çok hızlı ve iş değişimlerinde baskı altı malzeme firesini engelleyen substrate saving sistemine sahip tam bir giriş seviyesi dijital etiket baskı çözümü.

Smartfire sunumu Gallus Screeny ve iş ortağı tedarikçilerin sunumlarının birlikte yapıldığı 1. Salonda gerçekleştirildi. Ancak çok daha kapsamlı bir sunum için Print Media Center Label hazırlanmıştı. Dört çok önemli ticari başarısı kanıtlanmış etiket baskı çözümü ziyaretçileri orada bekliyordu. Bakalım sırayla Labelfire, RCS340, Labelmaster Advanced ve ECS 340’da ne gibi yenilikler vardı…

Gallus Labelfire 340

Gallus’un Labelfire 340 dijital endüstriyel etiket baskı makinesi ispat edilmiş üretim verimliliği ve sorulara cevap bulmuş teknolojisi ile dijital baskıda “abi” konumuna yükselmiş bulunuyor. Fujifilm ile ortak olarak üretilen Labelfire 340 artık sadece dijital değil aynı zamanda bir hibrit çözüm. Inline sonlandırma ve süsleme (embellishment) ilaveleri ile inkjeti konvansiyonel ile birlikte çokça artı değer kazandıran etiketler üretmek için bir araya getiren bir “abi”.

Bu hibrit makine tamamen entegre edilmiş bir serigrafi baskı ünitesi ile şeffaf malzemeler üzerine dijital baskı öncesi opak beyaz basma imkanı sağlıyor. Dijital baskının özelleştirme, kişiselleştirme, versiyonlama gibi kabiliyetlerini tekrarlamaya gerek yok. Bu makinede bir diğer yenilik dijital süsleme (embellishment) ünitesi. Dijital baskı ünitesinin arkasına eklenen bu ünite ile parlak, mat, dokunsal lak uygulamaları yapılabildiği gibi haptik kabartma efekti ile görsellerin yükseklikleri artırılabiliyor. Bunun içinde Gallus tarafından herhangi bir dijital etiket baskı makinesinde olmadığı belirtilen metalik yaldızlar kullanılarak haptik etki artırılıyor.

Labelfire 340 datadan bitmiş etikete tek geçiş özelliği ile var olan tüm inline sonlandırma süreçlerini barındıran bir dijital etiket baskı çözümü.  Bu sayede herhangi bir Gallus konvansiyonel etiket baskı makinesi gibi hatasız ve verimli üretim yapabilir.

Labelmaster Advanced, mükemmel seçim

Geçtiğimiz yıl Labelexpo Avrupa fuarında sunulan (geçen süre içinde de 50 adet satışı yapılan) Labelmaster Advanced bu etkinlikte makinenin kolay kullanımına vurgu yapan, her iki yönden (enlemesine ve boylamasına) otomatik register kontrolü ile sunuldu. Bu özellik baskı sürecini fleksodan serigrafiye kolayca taşımayı sağlıyor. Basit birkaç adımda iki baskı ünitesi kaydırılarak değiştirilebilir ve makineye tekrar bağlanabilir. Labelmaster Advanced’ın  bu sunumunda sekiz flekso, bir serigrafi ünitesi, yüksek baskı hızı ve tam register doğruluğu ile her bir iş değişiminden sonra herhangi bir manuel ayara ihtiyaç hissetmeden nasıl çalıştığı gösteriliyordu.

Gallus RCS 430, etiket baskısında referans çözüm

RCS 430, Gallus’un baskı kalitesi verimliliği ve esnekliği ile dar en etiket baskısında referans olarak lanse ediliyor. Sunumunda altı çizilen özellik ise “sınırsız esneklik” oldu. Makine rakipsiz bir modüler tasarım, sıra dışı işlem esnekliği ve üst düzey otomasyon vadediyor. Uçtan uca otomasyonu yüksek hızlı iş değişimi ve minimum fire ile optimum üretim maliyeti getiriyor. Makine özellikle baskı devam ederken flekso ünitesinde iş değişikliğinin gösterildiği demo ile ilgi topladı.

Gallus ECS 340, en çok satan etiket baskı makinesi

Piyasaya sunulduğu ilk günden bu yana kısa baskı bobin yolu ile en çok satılan Gallus etiket baskı makinesi olmuş. Tüm dünyada 500’e yaklaşan sayıda makine çalışıyor ve kullanıcılarına verimliliklerini artırmakta, maliyetlerini düşürmekte yardımcı oluyor. ECS 340’ın sıra dışı bobin besleme ve kısa bobin baskı yolu mükemmel register performansında belirleyici rol oynuyor. Innovationdays’te ECS 340 çok sayfalı etiket baskısının inline olarak bobin bölme ünitesi ile nasıl kolaylıkla yapılabileceğinin gösterildiği makine oldu. Bu sunum makinenin değişik varyasyonlarda etiket üretiminin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğunu ortaya koyuyordu.

Gallus Screeny

Gallus Innovation Days’in 1. Salondaki bir diğer önemli sunumu ise Screeny oldu. Gallus Etiket baskı Makinelerinin serigrafi kalıpları olan Screeny A-Line kalıpların Gallus ve Heidelberg’in yeni Phoenix UV-LED direkt kalıp pozlama sistemi ve otomatik yıkama sistemi ile nasıl dakikalar içinde hazırlandığının ispatı da bu demoda Industry 4.0’ın rotary serigrafi baskıdaki etkisi ortaya koyuyordu.

Heidelberg ve Gallus ömür boyu servisleri

Gallus servislerinin dijitalleştirilmesi makinenizin performansını artırıyor. Bu yeni servis modeli Endüstri 4.0 ile birlikte etiket matbaacılarının makinelerinin kabiliyetlerini ve sağladıkları faydaları daha yüksek noktalara ulaştıracak. Gallus ve Heidelberg birçok spesifik proje üzerinde çalışıyor. Bu projeler matbaayı dijitalleştirerek müşterilerine sundukları değeri artırmayı amaçlıyor. Mesela “mCall” baskı makinesinin müstakil iletişimine tüm gerekli makine bilgilerinin Gallus Helpdesk ile ulaşma imkanı tanıyor. Böylelikle telefon görüşmelerine ve epostalara gerek kalmıyor. Bununla birlikte Gallus kullanıcıları Heidelberg Group’a Gallus satış ve servis organizasyonları ile neredeyse entegre oluyorlar. Bu da Gallus’un gelecekte Heidelberg’in dünya çapındaki servis ağına geçecekleri anlamına geliyor.

 

Gallus Innovationdays Basın Toplantısından Notlar

26 -28 Haziran tarihleri arasında yapılan Gallus Innovationdays öncesi 25 Haziran’da bir basın toplantı ve lansmanı yapıldı. 26 Haziran’da Türkiye’den gelen matbaacılarla birlikte takip ettiğimiz yeniliklerin dışında bir de bu basın konferansından Heidelberg ve Gallus yöneticilerinin açıklamalarından derlediklerimizi aşağıda yazıyoruz:

Stephan Plenz, inkjet etiket baskısını geleceğe taşıma

Heidelberg Yönetim Kurulu Üyesi Stephan Plenz açılış sunumunda şu bilgileri paylaştı: “Heidelberg, teknoloji, organizasyon ve şirket kültüründe değişim ile dijital dönüşümü başlattı. Heidelberg dijitale gidiyor. Heidelberg bu dönüşümde akıllı matbaalar, dijital ambalaj ve yeni abonelik modelini kullanıyor. Donanım olarak yeni Speedmaster jenerasyonu ve Fire ürün hattını sunan Heidelberg, 11 binden fazla Heidelberg makinesi ve 25 bin Prinect modülünü birbirine bağladı. Bu dijital dönüşüm çerçevesinde Gallus kullanıcıların edindiği faydalar 170 ülkede 250 lokasyondan verilen müşteri odaklı hizmetler, daha yüksek performans ve makine çalışma süreleri için güvenilir hayat boyu çözümler ile Heidelberg’ten Gallus’a yapılan teknoloji transferi.

Heidelberg’in 2016 rakamları ile 2019 ve 2022 projeksiyonlarını ortaya koyan araştırmasına göre etiket, flekso ve dijital baskıda büyüme görülüyor. Bu büyüme (2016’dan 2022’e) etikette 6 milyar euro, ambalajda ise 18 milyar euro artışı gösteriyor. Kullanılan teknolojiye bakıldığında ise fleksoda 11, dijitalde ise 23 milyar euro bir artış bekleniyor.”

Christof Naier, etiket pazarı ve Innovationdays

Gallus’da etiket bölümü yönetici Christof Naier, etiket pazarı ve Innovationdays’e ilişkin ön bilgileri paylaşmıştı. Naier’in pazara ilişkin paylaştığı bazı bilgileri aşağıda aktaralım:

“Gallus Heidelberg Group’un bir parçası olarak bütün satış ve servis ünitelerini Heidelberg’in servis yapısına entegre etti. Heidelberg dünya çapındaki ağına sınırsız bir iletişime sahip. Gallus, Heidelberg’in yenilik ve araştırma ağına da geçiş yapıyor ve böylelikle yeni dijital servisleri Heidelberg Assistant ve Gallus mCall’u sunarak dijital değişimini birlikte şekillendiriyor. Büyümesini sürdüren bir pazar olarak 2016 yılında etikette global talep yılda 59,331 milyon metrekare ve bunun %25’i Avrupa kıtasından geliyordu. Her yıl ortalama %5 büyüme gösteren etiket pazarı %40 kendinden yapışkanlı, %36 tutkal uygulamalı, %18 sleeve, %2 inmold ve %4 tüp laminasyon ve diğerleri şeklinde guruplanıyor. Ortalama büyüme %4 olarak alındığında (kendinden yapışkanlı ve sleeve etiketler) wet glue etiketler %2 ile daha az büyüyen ancak inmold %6 ve tüp laminasyon %7 ile en fazla büyüyen alanlar olarak görülüyor.

AWA Global Pressure-Sensitive Label Market Study araştırmasına göre 2019 etiket talebi ise 60 milyon metrekareye ulaşacak ve yine bu talebin %25’i Avrupa’dan gelecek. En yüksek talep ise %43 ile Asya Pasifik’ten gelecek.

Dijitalin toplam etiket işinde hali hazırda %10 payı bulunuyor. İnkjet ise geliştirmeye daha uygun olması sebebiyle elektro fotografiye göre daha fazla büyüme gösteriyor ve gösterecek. Gallus bu çerçevede Gallus Labelfire dijital inkjet baskı makinesine eklenmiş yeni dijital süsleme (embellishment) ünitesini pazara sunuyor. Bu ünite mat, parlak, dokunsal etkili lakları ve kabartma etkili metalize  baskıyı mümkün kılıyor. Ve tabii yeni bebeği Smartfire’ı da.”

Michael Ring, basit, kolay ve akıllı: Smartfire

Michael Ring Smartfire’ın yazıda anlattığımız özelliklerini sıralıyor ve Gallus’u inline verimlilik ve baskı kalitesinde zirveye yerleştiriyor. Memjet baskı kafası ve mürekkep teknolojisi kullanan Smartfire ise 1600 x 1600 dpi’lık mükemmel baskı kalitesi, tek geçişte etiket üretimi ve kolay kullanım ve kurulum, su bazlı mürekkep kullanması ve 9 metre/dakika hızı ile KOBİ olarak adlandırdığımız şirketlere etiket baskı hizmeti veren matbaalara çok kısa baskı tirajı ile önemli bir çözüm olarak sunuluyor. Smartfire’ın gelişiminin birinci fazı başlamış durumda. Makine hazır ve ilk kurulumu Haziran sonunda. İki ya da üç tane daha kurulum bekleniyor. İkinci faz Ağustos’da başlayacak ve Avrupa’daki yaklaşım Birleşik Devletlerde ve/veya kabul gören diğer coğrafyalarda da gösterilecek. Eylül’de ise 150 bin euronun altındaki bir bedelle ilk satış yapılacak.

Murat Sipahioğlu, ultra kısa tirajlar için iki dirhem bir çekirdek makine: Smartfire

Heidelberg Türkiye’de Gallus’tan sorumlu satış yöneticisi olarak görev yapan bizi üç gün boyunca misafir eden Murat Sipahioğlu, MATBAA&TEKNİK okuyucularına yaptığı özel açıklamasında Smartfire’ı pazarda özel bir noktaya koyuyor. Her bir iş için maksimum 300 – 500 etiket tirajını sınır olarak çizen Sipahioğlu’nun açıklamaları ise şöyle:

“Gallus Innovation Days’in üç gün içinde sekiz yüz katılımcı tarafından ziyaret edilmesi bizim için çok önemli. Etkinliğin temel noktası Smartfire. Bu makinenin geliştirilme amacı piyasada çok kısa sürümler için ortaya çıkan talebi karşılamak. Bu sebeple Memjet teknolojisi ile bu makine üretildi ve göründüğü gibi iki dirhem bir çekirdek ve bu talebi karşılayacak bir makine.

Etiket pazarında trend her ne kadar tersi söylense de kısa tirajlardan yana. Piyasadan edindiğimiz bilgilere baktığımızda adetsel bazda küçük işler %60’ın üzerinde. Bazı yerlerde neredeyse %80’e varan kısa tirajlar söz konusu. Dolayısıyla iş modelini çok iyi belirlemeniz lazım. Siz nereye hitap etmek istiyorsunuz? Buna göre yatırım kararı alınmalı ve makine parkuru oluşturulmalı. Üç yüz etiketten yüksek tiraja Smartfire ile girmemeniz lazım. İş örneklerinde görüyorsunuz, lokal bir reçel markası, bir kasap, lokal bir içecek üreticisi gibi müşterilerinize etiket basacağınız bir makine. Bununla birlikte Smartfire henüz dijitale geçmemiş etiket matbaacıları için dijitali anlamak, dijital front end ile çalışmayı denemek için iyi bir fırsat ama daha endüstriyel dijital etiket baskısı için çözümümüz zaten hazır. Labelfire. Bu makine tüm diğer hibrit dijital etiket baskı makinelerinin toplam satışından daha fazla satış yapmış durumda.

Smartfire dışında Gallus’ta kurulan Print Media Center Label’da sergilenen RCS 430, Labelmaster 440 Advanced model, Labelfire 340 dijital hibrit makinemiz ve ECS 340 flekso makinemiz yeni güncellemeleri ile sergileniyor. Gallus Innovation Days, Gallus ismini tanımak dışında Gallus’u anlamak için çok önemli bir etkinlik. Burada kastettiğim ise etiketçilerin sadece bugünlerini değil, geleceğini de garanti altına almak. Üretkenlikte ve verimlilikte nasıl katkı sunduğumuzu sergiliyoruz. İlk etapta göze alınması gereken konu bir makinenin ne kadar pahalı olduğu değil size uzun vadede ne kazandıracağıdır. Evet, ilk yatırım bedeli çok önemli ancak karşılaştırıldığında getireceği verimlilikle kazandıracağı getiriye bakılmalı.”

#Gallus #GID18 #GallusInnovationDays #Smartfire #Labelfire #GallusRCS430 #GallusECS340 #labelmasterAdvanced #Screeny #Heidelberg #DijitalBaski #DijitalEtiket #EtiketBaski #Etiket