Anasayfa » Aktüel » Gallus Innovation Days 2016 Yapıldı

Gallus Innovation Days 2016 Yapıldı

MEHMET AKİF TATLISU – Gallus, Innovation Days 2016 etkinliklerini bir global lansmanla –Labelmaster 440 ile, birlikte geliştirilmiş etkileyici dijital baskı çözümü Labelfire 340 ile taçlandırdı.

Gallus Innovation Days global ağdan St. Gallen İsviçre’deki Gallus Merkezi’nde toplanan 600’den fazla profesyonel için heyecan verici gelişmelerin sergilendiği bir platform olarak tamamlandı. Dört gün süren ve 19 Eylül’de sadece Basına açık olan etkinlikte Global Lansman ürünü olan Labelmaster 440 ile başlayan sunumlar Gallus RCS 430, 400 satış rakamına ulaşan Gallus ECS 340 konvansiyonel baskı makineleri ile birlikte Heidelberg’in direkt objeye baskı yapan inkjet baskı çözümü Omnifire 250 ve dijital etiket baskı platformu Labelfire 340 ile devam etti. Gallus Screeny A-Line için ayrılmış standın yanı sıra Flint’ten AVG’ye Tesa’dan Gietz’e çok sayıda sarf ve ekipman sağlayan tedarikçinin de yer aldığı etkinliğin Türkiye’den gelen profesyonellere de 21 Eylül’de açıldı ve 7 etiket matbaasından 10 profesyonel bu devrimsel yenilikleri yakından izleme ve tanıma imkanı buldular.

Dijital, dijital, dijital

resim3_gallus_10_16Yalnızca Basına açık olan Gallus Group CEO’su Klaus Bachstein ve Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan yardımcısı Christof Naier’in yer aldıkları toplantının başında söz alan Heidelberg Yönetim Kurulu Üyesi Stephan Plenz, etiket endüstrisindeki gelişmelerin altını çizerek, “Yeni Yeterli Değil” diyordu. Ekonominin anahtarının ise endüstrileştirilmiş dijital baskı olduğunu söyleyen Plenz, 2014’de ilk kez sunulan Labelfire 340 dijital baskı çözümünün artık bir dijital baskı makinesi olmaktan öte inline bir endüstriyel dijital etiket platformu olduğunu anlatıyordu. Bu beklentiyle izlediğimiz Labelfire 340’ın bobinden etikete tam bir inline çözüm haline getirilmiş olduğunu, gördük. Bu haliyle tam bir üretim makinesi haline gelmiş olan Labelfire 340, 8 renk imkanı, 1200 dpi baskı çözünürlüğü ve 50 metre/dakika hızıyla flekso, serigrafi kombinasyonu, şekilli kesim modülleri ile de etkileyici ve artık sadece yatırım maliyetleri ile değerlendirilemeyecek kadar üst düzey verimlilik sağlayan bir makine haline geldiğine şahit olduk. Heidelberg Omnifire 250 ise hiç beklemediğimiz bir sunumdu. En azından Gallus etkinliğinde. Ancak etiket üreticilerinin ön maketlerini üretmekte, geliştirdikleri projeleri ete kemiği büründürmekte ve çok çok kısa tirajlı işler için belki de çözüm üretmekte ve nihai olarak kendi müşterilerinin ufuklarını genişletecek pencereler açmakta yardımcı olacağını, farkettik. Omnifire’ın ikinci ve daha büyük lansmanı olan Omnifire 1000, Milan’da gerçekleşecek InPrint fuarında ilk kez görücüye çıkacak bu da dip not…

resim2_gallus_10_16

Mevcut dijitallerin en iyisi Labelfire 340

Dijital baskı ve tabii ki Labelfire 340 hakkındaki bilgilerimizi Heidelberg Türkiye’de Gallus Ürün ve Satış Müdürü olarak görev yapan Murat Sipahioğlu’nun görüşleri ile biraz genişletelim: “Türkiye açısından bakarsanız dijitale bir yönelme var. Kısa tirajlar için dijitale yönleniyorlar bu doğru bir tercih. Dünyaya baktığınızda dijitaldeki baş döndürücü hızın olmadığını görüyoruz. Labelexpo Chicago’dan aldığımız geri bildirime göre 2015’de dijital çözümler gösteren konvansiyonel üreticilerinin bu yıl yenilik göstermediğini anlıyoruz. Bu da gelişimin yavaşladığı anlamına geliyor. Ancak bizim görüşümüz toplam çözüm sunan her etiketçinin üretim hattında bir de dijital baskı çözümü olması gerektiği yönünde” şeklinde görüşünü özetleyen Sipahioğlu, yorumunu şöyle sürdürüyordu:

 

“Gallus Labelfire 340’ın özelliği her işlemi inline olarak yapabiliyor olması. 50 metre/dakika dijital baskı için iyi bir hız. Altını çiziyorum; kullandığınız materyal, yaptığınız süslemeler ne olursa olsun 50 metre/dakika. Dolayısıyla renk adedi de önemli. Standartta 50 metreyi tutup 1200 dpi baskı yapabilmek bana sorarsanız, etiket piyasasının beklediği iyi bir gelişme. Gerçek 1200 dpi çok iyi bir çözünürlük. Labelfire’ın ardında Gallus ile birlikte Fujifilm ve Heidelberg’in olması ve makinenin üç çok büyük teknoloji üreticisinin işbirliği olduğunu göz ardı etmeden baktığınızda başarısının ve pazardaki yerinin hızla yükselecek olmasının daha rekabetçi olabilmesinin daha rahat olduğunu görebilirsiniz. Labelfire bugüne kadar üç adet kurulum yaptı. Bu kurulumların üçü de Avrupa’da. Fransa, Almanya ve İsviçre. Dört adet makine de kurulum için yolda. Türkiye’ye baktığınızda çok büyük bir patlama beklemiyoruz. Yaptıkları işe göre farkındalık oluşturmak isteyen etiketçiler şu anda zaten dijitalin de içindeler. Bizim Gallus olarak bunun ne kadar içinde olacağımızı ilk kurulumdan  sonra görebilirsiniz. Inline olarak etiketi bitirmek önemli bir özellik. Diğer bir üreticinin de Inline makinesi var ama çok daha uzun bir makine. Bu dijitalin özüne aykırı bir durum. Gallus makine üzerinde sürekli bir çalışma yapıyor. Her an bir yenilik, bir ekleme söz konusu. Yatırım konusuna gelince; dijital eğer bir projeniz var ise size para kazandıran bir alan. Ama ben bir dijital makine alayım; kısa tirajları basarım ya da ona iş bulurum diyorsanız bu çok doğru bir yatırım fikri değil. Dijital alınıp da kenara konacak bir yatırım değil. Her ne kadar yapılan iş Ctrl+P olsa da masaüstü bir yazıcı yatırımı olarak görmek hata olur. O makineye yatırım yapmanızı gerektirecek projeniz ya da şirketinizde hazır da bekleyen kısa tirajlı büyük makinelerinize bağlamak istemeyeceğiniz işlerinizin olması gerek.”

 

Gallus Innovation Days 2016’nın elbette başrolü Labelmaster 440’daydı. Global lansman için lacivert örtülerin altına saklanan Labelmaster 440’a ayrıca bir paragraf açmak lazım. Hatta bu paragraftaki bilgileri de doğru kişiye yani Sipahioğlu’na sormak lazım dedik. Sipahioğlu, Labelmaster’ı pazardaki en basit kullanıma sahip operatör dostu bir konvansiyonel etiket baskı makinesi olarak nitelendiriyor ve altını çizdiği Labelmaster’ı farklı kılan bazı özelliklerini de biraz daha etiketçi dilinde şöyle özetliyor:

resim4_gallus_10_16

Labelmaster 440, öne çıkan özellikler

“Burada Labelmaster 440 Classic Plus versiyonu platformu şu anda hazır görülüyor. Advance platformu hazırlıkları halen devam ediyor. Etiketçi register sisteminin web istikametinde ve krosta olması ister ve bekler. Şu anda web istikatemetinde register mevcut. Enlemesine olan otomatik register ise bu bazda hazır değil. Makine bu versiyonu ile stabil yani register ayarlarını yaptıktan sonra bir daha register ayarı gerektirmiyor. Fikslediğiniz anda makineyi durdurun aynı hıza yine çıktığınızda kroslar yine oturuyor. Kademeli yavaşlatabilirsiniz, bir anda durdurabilirsiniz, her şeyi yaptırabilirsiniz. Fakat register’ı bozamazsınız. Pazardaki tüm makinelere baktığınızda etiketçilerin en çok beklediği şey bu zaten. Demolarda mono filmden karton baskıya kadar yapılan baskılarda register ayarının tam olduğunu gördük. Yine demoda 10 dakika içinde her biri 300 metre hıza ulaşan üç iş basıldı ve bence bu çok büyük bir yetenek. Çok basit bir makine olarak görünüyor. Evet, basit bir makine ama kullanım olarak çok basit. Servo motor dolayısıyla dişli izi problemi yok. Yanlardan konulan franşlar rulmanlar genişleme yapabilir gibi düşünülebilir. Kıskaç sistemleri yekpare. Bu sebeple rulmanları çok iyi kavrıyor ve 6 bar basınçla içeriye çekiyor. Dolayısıyla yerinden oynatabilmek için 7 Bar ters yönde basınç gerekli ki mümkün değil. Son derece basit bir kullanıma sahip. Baktığınız zaman ünite ünite baskı silindirlerini çıkarıp makineyi durdurmadan ister baskı silindirlerini ister aniloksları ünite ünite değiştirebilirsiniz. Makinenin tamamen durdurulup baskı kafalarının yukarı çıkmasını beklemenize gerek yok ve bu da operatörler için çok büyük kolaylık. Kullanımı kolay ve operatörlerin de beklentisi bu yönde.

GID_10_16_1st_day-(57)Bence Türkiye pazarının beklentileri ile örtüşen bir makine. Fiyat beklentisi tüm dünyada var ama Labelmaster buna son verecek.  Çünkü fiyat/performans oranına baktığınızda Labelmaster çok iyi bir makine ve eni olarak baktığınızda da çok yönlü. Dip not; Gallus tarzının  özelliğidir; verilen kodlarda 440 deniliyorsa 440 baskı alanıdır.”

 

Metalik Dooming

resim5_gallus_10_16Burada Gallus’un Metalik Dooming sunumuna da bir parantez açmak lazım. Metalik Dooming, sadece Gallus makineleri uyarlanacak bir sistem. Gofre üniteniz olmadan gofre etkisi oluşturabiliyorsunuz. Birçok işte rahatlık sağlayacak bir uygulama. Gofre ünitesine yatırım yapmak yerine elinizde serigrafi ve sıcak yaldız üniteleri ile aynı efekti verebilirsiniz. Bunu yaparken de özellikle küçük ve görselliği ön planda olan ince çizgilere sahip sezgisel efektler oluşturursunuz.

 

Türkiye Etiket Pazarına Gallus’un Türkiye’den Bakışı

Sipahioğlu, Türkiye pazarını büyümeye devam edecek pazar olarak tanımlıyor. Rakamlar da kendisini teyid ediyor. Bu büyümenin doğru ve ileri teknoloji ile olması gerekliliğin altını çizen Sipahioğlu, şunları anlatıyordu:

“Türkiye etiket pazarı çabuk büyüyen bir pazar. Ciddi büyüklükte bir etiket pazarı var ve kat edilmesi gereken de uzunca bir yol… Türkiye halen doyuma ulaşmış değil. Makine üreticilerinin menşeeleri ve üretim yaptıkları ülke hangisi olursa olsun kullandıkları üretim standart ve teknolojileri burada önemli bir nokta. Gidilecek bu yolu alırken göz önünde bulundurulması gereken bir nokta olduğu için altını çiziyorum. Avrupa’da etiket tüketimi kişi başı 19 metrekare ortalamasında iken Türkiye’den halen 7 metrekare civarındayız. Bu da almamız gereken yolun ve büyüme potansiyelimizin ne kadar büyük olabileceğine dair bir parametre. Bu da bilinçli tüketici demek. Bilinçli tüketici olması daha rahat ve büyük bir etiket pazarı ve etiket matbaası demek. Evet, Türkiye zor bir pazar. Dünya üzerinde fiyat rekabeti var ama Türkiye’deki kıran kırana bir rekabet bize mahsus. Gallus olarak 90’lı yıllarda çok büyük bir atılım yapılmış. Ancak kat edilmesi gereken çok yol var. Heidelberg’in 1999’da bir kısmını 2014’de %100 hissesini alması ile rolü değişen bir marka. Pazarı penetre etmemiz tüm Türkiye üzerinde etkin olmamız lazım. Potansiyel havuzumuzu genişletmemiz lazım. Sathı Müdafaa yapmamız lazım, özetle Atatürk’ün dediği gibi. Türkiye’de etiket pazarının doğuşu zaten Gallus ile olmuştur. Büyümesi de bizim ile olacaktır.”

#Gallus #etiket #dijital #Labelmaster #Labelfire #Heidelberg #GID2016 #MuratSipahioglu