Anasayfa » Aktüel » Geleceğin Ambalaj Tasarımcılarına Açık Davet

Geleceğin Ambalaj Tasarımcılarına Açık Davet

Pro Carton 2018 Genç Tasarımcılar Ödülleri’nde bu yıl yeni kategoriler, sürdürülebilirlik ve kreatif bakış ön plana çıkıyor.

Avrupa Karton ve Karton Kutu Üreticileri Birliği olan Pro Carton 2018 Genç Tasarımcılar Ödülleri’ne başvuruların başladığını duyurdu. Yedinci yılını kutlayan Ödüller, kazananlara Finlandiya’da Metsä Board Fabrikası’nı kendi gözleriyle görme ve ayrıca karton kutu alanında Avrupa’nın pazar lideri ve en büyük üreticisi olan Mayr-Melnhof Packaging’de pratik eğitim almaları şansını sunacak.

Karton ve sürdürülebilir ambalajın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak üzere Gıda ve İçecek için İnovatif Paket Tasarımı, Gıda Dışı Tüm Ürünler için Karton Paket Tasarımı, İnovatif Karton Fikirleri ile 2018 yılında ilk defa düzenlenecek Gezegeni Koru Ödülünü kazanmak üzere genç tasarımcılara bu dört kategoriden biri için bir paket konsepti sunuluyor.

Bu yıl bir ilk; “Gezegeni Koru Ödülü”

Gezegeni Koru Ödülü genç tasarımcıların yenilikçi tasarım ve materyal kullanımıyla ambalajda plastik atığını nasıl azaltabileceklerini göstermeyi amaçlamaktadır. Avrupa Komisyonu’na göre Avrupa her yıl 26 ton plastik atık oluşturmaktadır ve bunların %30’unda geri dönüşüm uygulanmakta geri kalanıysa çöp alanlarında depolanmakta ya da yakılmaktadır. Karton yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak çözülebilir olup ekonomik ve ekolojik olarak dengeli bir paketleme ortamıdır. 2018 Ödüllerindeki Gezegeni Koru kategorisi bunun için bir çözüm ve geçerli bir uygulama sunarak ambalaj tasarımında gereksiz plastik kullanımını azaltan tasarımcıları ödüllendirecektir.

Popüler Karton Paket Tasarımı kategorisi ise geri dönerek şimdi Gıda ve İçecek için Karton Paket Tasarımı ve Gıda Dışı Tüm Ürünler için Karton Paket Tasarımı olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır. Yeni kategoriler sadece kazanmak için yeni fırsatlar sunmakla kalmayıp, katılımların ürün tipine göre olmasına da imkân tanıyacaktır.

Ayrıca yine 2018 Ödülleri ile geri dönen İnovatif Karton Fikirleri kategorisi katılımcılara ambalaj dışı uygulamalarda kreatif karton kutu kullanımını keşfetme fırsatını sunacaktır. Önceki katılımlar arasında tamamı kartondan yapılmış papyonlar, güneşlikler ve askılar yer almaktaydı.

Ağustos ayında ilan edilecek olan Ödül finalistleri eğitmenleriyle birlikte 20 Eylül 2018 tarihinde Letonya – Riga’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Karton Üreticileri Birliği (ECMA) Kongresi’ndeki Gala Ödülleri yemeği ve seremonisine davet edilecektir. Yolculuk masrafları, iki gecelik konaklama, şık gala yemeğine katılım ve Riga’da geçirilecek bir akşam da dahil olmak üzere tüm seyahat masrafları Pro Carton tarafından karşılanacaktır.

“Tasarımcıları yenilikçi paket tasarımı için teşvik ediyoruz”

Ödüller Hakkında konuşan Pro Carton Genel Müdürü Tony Hitchin şunları söyledi: “Pro Carton Genç Tasarımcılar Ödülleri 2018’in genç tasarımcılar tarafından yenilikçi ambalaj konseptlerini göndermeye açıldığını duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ödüller, ambalaj tasarımı alanında Avrupa’nın önde gelen yıllık genç yetenek yarışmalarından biri olarak kabul edilmektedir. Önceki finalistler ve kazananlar sektörde büyük bir başarıya ulaştı ve bizler gelecek nesillerin bugün sektörün karşı karşıya olduğu paket tasarımı zorluklarına yanıtlarını görmek için sabırsızlanıyoruz. Özellikle karton kutu tasarımına odaklanarak Avrupa’daki tasarım okulları ve üniversitelerdeki genç tasarımcıları gezegenimizin geleceğini koruyacak yeni paket konseptleri oluşturmak üzere teşvik etmeyi ve esin kaynağı olmayı umuyoruz.”

Tüm katılımlar eğitimleri 2018 yılı yazı öncesinde tamamlanmayacak olan Avrupalı tasarım öğrencileri tarafından 17 Mayıs tarihine kadar gerçekleşmelidir. Katılımlar, eğitici bilgilerini de içerecek şekilde öğrencinin eğitim aldığı mevcut kurumun kanıtlandığı bir belge ile gerçekleştirilmelidir.

Öğrenciler için bir pratik deneyim sunmak üzere konsept örnekler için ücretsiz karton da dahil olmak üzere Tasarım Okulları ve Üniversiteler için daha fazla destek sunulmaktadır. Pro Carton üyeleri ayrıca karton ve karton kutunun tasarım, teknoloji, üretim ve pazarlama alanlarında sunduğu avantajlar üzerine tasarımcıları eğitmek üzere okul ziyaretleri ve atölye çalışmaları yapmaya hazırdır.

 

#ProCarton #Ambalaj #Tasarim #TasarimYarismasi #AmbalajTasarimi #SemihArslan #KartonAmbalaj #Karton