Anasayfa » Ambalaj » Genişletilmiş Renkli Gamut Baskı

Genişletilmiş Renkli Gamut Baskı

Sun Chemical, ambalaj sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak için tasarladığı yeni çözüm paketi ile ‘Genişletilmiş Renkli Gamut Baskı’ uygulaması için eksiksiz bir proje geliştiriyor.

Ülkü Korhan, SunChemical, Global Renk Yönetimi Laboratuvarı Müdürü

Marka sahiplerinin ve baskı sektörünün uzun zamandan beri beklediği Genişletilmiş Renkli Gamut Baskı’nın (GRB) faydaları saymakla bitmiyor; iş başına toplamda daha kısa çalışma süresi, atıkların azaltılması, verimlilikte artış, daha esnek planlama ve üretim, tek seferde birden fazla işi basabilme gibi getirileri olan proje tüm sektörü heyecanlandırıyor. Baskı öncesinde kullanılan yazılımlardaki gelişmeler, klişe yapımı sırasındaki ileri derecede dijital kontrol,  baskı sırasında daha hassas kontrol gibi son zamanlarda birçok alanda yapılan geliştirmeler GRB’yı da mümkün kıldı.

Peki GRB tam olarak nedir? Baskı sektörünün en önemli darboğazlarından biri, CMYK baskı yaparken, mevcut Pantone® kataloğunun sınırlı bir aralığını eşleştirebilmektir; CMYK gamutunun dışındaki diğer renklerin baskısı için her bir işe özel olacak şekilde spot renkler hazırlanmalıdır. Bu durum baskı hazırlığı, temizlik ve ayar süreçlerinde ciddi zaman kayıplarına neden olur. Genişletilmiş Renkli Gamut Baskı sayesinde, sadece üç ek renk (genel olarak Turuncu, Yeşil ve Mor) kullanılarak, daha geniş bir renk aralığı elde edilir ve baskı sırasındaki tüm darboğazlar ortadan kaldırılır.

Lord William Kelvin’in “Ölçemediğiniz şeyi geliştiremezsiniz” sözü, baskı endüstrisinde geçerliliğini korumaktadır çünkü tüm baskı sistemlerinde, her çalışmada kontrol edilmesi gereken birçok değişken vardır. Bu alanda bir baskının başarılı olması, nihai sonucun doğru ve tutarlı olması demektir, bunu sağlamak da tüm süreçlerde dijital kontrol yöntemlerinin ve doğru ölçüm sistemlerinin kullanımının maksimize edilmesi ile gerçek olur.

Mümkün olduğunca çok renk elde etmek için en iyi yol baskıda şunların yapılması ile sağlanabilir;

  • Devamlı renk kontrolü yapılan doygun ana renklerin kullanılması
  • Yeterli mürekkep aktarımına uygun aniloks (flekso baskı için) veya silindir (gravür baskı için) kullanılması.
  • Flekso baskıda, zemin ya da tramlı basarken en küçük noktalarda bile en iyi aktarımın sağlanması için klişenin doğru şekilde hazırlanması ve ayarlanması
  • Gerçek baskının, fingerprint baskı ile aynı sonuçları vermesi, tekrar edilebilir olması açısından gereklidir ve bu iyi bir GRB için önemli bir unsurdur. Bunu sağlamak için çalışmanın her dosyasının, klişe, mürekkep ve baskı ayarlarının birbiri ile tutarlı olması gerekmektedir.
  • Nokta kazancı değerlerinin, renk farklılığı toleranslarının ve renk yoğunluğu değerlerinin kalite kontrol amaçlı önceden tanımlanmış olması.

GRB ile yukarıdaki noktalara da dikkat edilerek sadece daha güçlü renkler, iyi basılmış fotoğrafik detaylar ve net baskılar elde edilmez. Aynı zamanda renk kontrolü ve baskı sırasında yapılan diğer ölçümlerin temel istatistik araçlarının yardımıyla yapılan analizi sayesinde, baskıcı, baskıya etki eden parçaların bozulmasını, aşınmasını ve değişimini tahmin etmek için süreç kontrol grafikleri oluşturabilir.

sunche_07_172

Sun Chemical, GRB sürecinin gelişimine katkı sağlayabilmek için, başlangıçta spot renklerin üzerine odaklanmış olan SunColor Box çözüm setine uzmanlığını ve tecrübesini kullanarak yeni araçlar eklemiştir. Daha önce Sun Color Box çözüm seti ile çok büyük başarı yakalayan stratejimize benzer bir strateji benimseyerek, yine baskı öncesi ve baskı sırasındaki kilit tedarikçilerle ortak çalışmalar gerçekleştiriyor ve müşterilerimize, bir GRB iş akışında ihtiyaç duyulan tüm değişiklikleri uygulayabilmeleri için en iyi renk yönetimi çözümleri sunuyoruz.

 

#UlkuKorhan #SunChemical #Renk #Murekkep #SunColorBox #GRB #CMYK #Pantone