Anasayfa » Baskı Yönetimi » “Gerçek zamanlı” Renk ve Ön Arka Hizalama, Sistemi “IQ-501”

“Gerçek zamanlı” Renk ve Ön Arka Hizalama, Sistemi “IQ-501”

Konica Minolta olarak, üretim baskı pazarındaki dijitalleşme ve hızla değişen bir ortamda müşterilerin yüzleştiği zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak çözümler sunmak birinci önceliğimiz.

Yavuz Çolak, Konica Minolta Türkiye, Ticari Pazarlama Koordinatörü

Kariyerine 13 sene önce bu sektörde renkli üretim grubundan sorumlu “Sistem Analisti” olarak başlamış ve “Satış Uzmanı”, “Ürün Müdürü” ve “Satış Müdürü” gibi üretim pazarının tüm kademelerinde görev almış biri olarak ilk günlerden beri en sık karşılaştığımız konunun “Renk Yönetimi ve Baskı Denetleme” olduğunu söyleyebilirim.

Bugün matbaa ve dijital baskının birlikte kullanımıyla daha da hassas bir konu haline geldiğini göz önünde bulundurursak, hizmetlerimizi, müşterilerin iş süreçlerini ve akışlarını optimize etmek, ayrıca otomatik hale getirmek için danışmanlık verecek şekilde geliştirmek zorundayız. 1873 yılında Japonya’da kurulduğundan bu yana, dünya çapında uzun bir yenilikçilik geçmişine sahip olan Konica Minolta bu konuda da sektörde bulunmayan teknolojileri müşterilerine sunmaktadır.

Sahada çalışan ve satışına devam ettiğimiz tüm makinelerimiz standart konfigürasyonlarıyla renk tutarlılığı ve hizalama özelliklerini sektör gereksinimleri içerisinde yerine getirmek konusunda oldukça başarılıdır. Ancak bu fonksiyonların; özellikle kritik işlerden önce kalibre edilmeleri gerekmektedir. Kalibre işlemi ise operatör ve servis teknisyenleri tarafından yapılmaktadır ve çoğunlukla zaman kaybı olarak görülmektedir. Konica Minolta olarak pazar lideri olduğumuz renkli üretim segmentinde yaptığımız tüm çalışmalar daha az operatör ve servis teknisyeni müdahalesi ile kusursuz renk yönetimi ve baskı denetimi sağlamak üzerine odaklanmıştır. Bu vizyonun ve emeklerin en önemli meyvesi sisteme kattığı zekâya atıfta bulunarak “IQ-501” olarak kısalttığımız “Entegre Renk Yönetimi Ünitesi” seçeneğinde vücut bulmuştur. Tüm renkli üretim makinelerinin ortak ihtiyacı periyodik olarak renk kalibrasyonu, özel profil oluşturma ve kusursuz sonuçlar için ön arka hizalama ayarlarının yapılmasıdır. Bu ayarlama gerçek hayatta çoğunlukla servis çağrılarında veya müşterinin sorun yaşaması üzerine yapılmakta. Ancak renk kalibrasyonu gibi kritik bir uygulamanın en azından her gün bir kere, mümkünse kritik işlerden hemen önce ve işin büyüklüğüne göre belirli aralıklarda tekrarlanarak yapılmasının renk tutarlılığını arttıracağı ve ilk çıktı ile son çıktı arasındaki farkı minimize edeceğini söyleyebiliriz. Ne yazık ki bu sürecin çoğu noktada uygulanması iş gücü kısıtlamaları ve çabuk teslimat beklentileri nedeniyle mümkün olmamakta. “IQ-501” işte tam burada sektörde yenilikçi ve tek “gerçek zamanlı” renk, ön arka hizalama denetlemesi yapan ünite olarak öne çıkmaktadır.

“Gerçek zamanlı” renk ve ön arka hizalama, sistemin çalıştığı sırada herhangi bir aksamaya veya yavaşlamaya yol açmaksızın renk sapmalarını düzeltmekte ve hizalamada oluşan problemleri gidermektedir. Bu sayede operatörün manuel olarak yapması gereken ayarlamaların yaratacağı zaman kaybı ve iş yükü ortadan kalkmaktadır. Ayrıca yine operatörler tarafından yapılması en az 30 dakika süren kağıt renk profili oluşturma işlemi “IQ-501” ile 1 dakikada ve çok daha az kağıt tüketimiyle tamamlanmakta. Bu sayede renk profiline uygun ve “gerçek zamanlı” renk denetimi yapılmasıyla müşterilerin hassas renk tutarlılığı ve doğruluğu beklentilerine en iyi cevabı verebilmekteyiz.

“IQ-501” dijital olsun olmasın tüm üretim baskı sistemlerinin en kritik noktalarından biri olan “kalifiye operatör” faktörünün etkisini en aza indirme konusunda işletmelere destek olmaktadır. Nispeten daha az tecrübeli bir operatörle bile kusursuz renk yönetimi, ön arka hizalama sağlanabilmektedir. Renk profili oluşturma gibi zaman zaman firmaların dışarıdan danışmanlık ücreti karşılığı alması gereken süreçleri 1 dakikalık bir zaman diliminde tamamlamayı mümkün kılarak işletmelerin süreçlerini otomatikleştirme ve ekonomikleştirme konusunda rakipsiz bir hizmet sunmaktadır. Ayrıca harici ICC profilleme yazılımlarından bazılarının “IQ-501” ile doğrudan erişimli çalışması müşterilerin mevcut sistemlerine de entegre olmayı kolaylaştırmakta.

Yaptığımız Ar-Ge ve yenilikçi çalışmalar çerçevesinde, pazar lideri olduğumuz dijital profesyonel baskı sistemlerinin yanı sıra yazılımlarımızı da kapsayan “Accurio” şemsiye markası hayat bulmuştur. İngilizce gelişmiş (advance), otomatikleştirilmiş (automated) ve tutarlı (accurate) kelimelerinden esinlenerek türetilen “Accurio” Konica Minolta markasının müşterilerine sunduğu değerleri özetlemektedir.

Örneğin dünya genelinde 30 adetten fazla kurulum gerçekleştirilen dijital baskının avantajları ve ofset dünyasının esnekliği ile hızını bir araya getiren, B2+ baskı yapan “AccurioJet KM-1” ile giriş seviyesi dijital baskı renkli üretim makinalarında sektör lideri ürün grubumuzun yeni serisinde bulunan “AccurioPrint C3070L” aynı şemsiye altındadır.

Ayrıca “AccurioPro”, sektörün en esnek yazılım grubunu temsil etmektedir ve müşterileriler için bulut çözümlerinden renk yönetimine, çıktı yönetiminden baskı otomasyonuna, değişken veri basımından mizanpaj yazılımlarına kadar terzi usulü çözümler sunmaktadır.

Örneğin, “AccurioPro Connect”, üretim ortamları için otomatik bir doküman iş akış çözümü. Baskı öncesi dosyanın kontrol edilmesi, iş etiketlerinin eklenmesi, kesim işaretlerinin eklenmesi ve çok daha fazla süreçleri otomatik hale getiriyor.

Müşteriler, “AccurioPro Color Care Server” ve “AccurioPro Cloud Eye” ile işletmelerinde bulunan Konica Minolta veya farklı marka yazıcılarında renk yönetimini mükemmel bir şekilde sağlayabilirler. İster tek merkezli ister çok ofisli bir işletme olsun müşteriler, bulut tabanlı “AccurioPro Cloud Eye” sayesinde, hedeflenen tutarlılık doğrultusunda sorunsuz bir şekilde çıktılarını alabilirler. Bu yazılımlar sayesinde müşteriler endüstri standartlarını yakalayabilir günden güne tüm renk tutarlılık aşamalarını, ekran profilleri ve makine profilleri ile baskı öncesi provaları hassas bir şekilde kontrol edebilirler. Bu sayede kullanıcı dostu tek ara yüz ile operatörler renk yönetimini merkezi sistemden çok kolay bir şekilde yapabildiği için verimlilik artışı sağlanmaktadır.

Konica Minolta Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de çözümlerimiz ve IQ-501 gibi yeniliklerimizin sağladığı ek faydaları ön plana çıkarak müşterilerimize destek olmaya devam edeceğiz.

 

 

#AccurioJet #KonicaMinolta #RenkYonetimi #IQ501