Anasayfa » Aktüel » Gezegen Basım Fogra PSO Sertifikasyonu Sürecini Başarı ile Tamamladı

Gezegen Basım Fogra PSO Sertifikasyonu Sürecini Başarı ile Tamamladı

Kortay Saygın: “PSO sertifika Avrupa’ da gerekli hale gelmiştir, özellikle kurumsal firmalar iş vermeden önce PSO belgesini sorgulamaya başladılar. Şimdi Avrupa kalitesinde baskı yapabildiğimizi belgelemiş olduk.”

Yüz Yıl MASSİT’te bulunan Gezegen Basım FOGRA PSO Sertifikasyon çalışmalarını kısa sürede tamamlayarak üretimini kalite standartları içinde yaptığını kanıtladı. Şirketin yöneticilerinden Kortay Saygın ve Serap Baranoğlu’nun Odak Bilgi şirketinden aynı zamanda Fogra Gözetmeni de olan Göksel Şen ve Satış Sorumlusu Gökhan Büyükçelebi ile birlikte ziyaret ettik. Bir yayıncı ve matbaacı olarak Gezegen Basım’ın titiz çalışmalarından dolayı gurur duyduğumu not olarak eklemeliyim. İşte Gezeğen Basım ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz:

Akif Tatlısu: Şirketiniz ve Türkiye basım endüstrisine ve var ise ihracatına katkısı konusunda bilgi verir misiniz?

Kortay Saygın: Gezegen Basım bu sene 10. Yılını kutluyor, PSO seritifikası kendimize verdiğimiz ödül oldu diyebiliriz.

Bizim felsefemiz yüksek kalite ile üretim yapmak ve bunun için hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek gerekiyor.

PSO sertifika Avrupa’ da gerekli hale gelmiştir, özellikle kurumsal firmalar iş vermeden önce PSO belgesini sorgulamaya başladılar. Şimdi Avrupa kalitesinde baskı yapabildiğimizi belgelemiş olduk.

Firmamızın Amerika, Rusya, Kıbrıs, Kazakistan, Suriye, Libya ülkelerine ihracatı mevcuttur fakat öncelikli hedefimiz Türkiye Basım endüstirisine kaliteli hizmet vermektir.

Daha önce olduğu gibi bundan sonra da ihracat için üretimlerimiz devam edecektir.

Belge-4Akif Tatlısu: Fogra PSO sertifikanız hangi üretim aşamalarını kapsıyor?

Serap Baranoğlu: PSO sertifikamız Baskı öncesi tüm aşamaları ve baskıyı kapsıyor.  Kalibrasyonlu ekran, baskıya uygun dijital prova ve Ctp  kalibrasyonunu etkin olarak kullanmaktayız.

 

Akif Tatlısu: Fogra PSO sertifikasının baskı üretiminde ya da pazarlamasında şirketinize sağladığı / sağlayacağı avantajları değerlendirir misiniz?

Serap Baranoğlu: Henüz sertifikamız çok taze, avantajları yaşayarak göreceğiz. Umudumuz ihracatımızı artırmak, kalitemizden zaten emindik, belgelendirmiş olduk.

Rekabet ortamında bir adım daha önde koşacağımızı düşünüyorum.

Akif Tatlısu: Fogra PSO sertifikasının özellikle ihracatta aranan bir standart olduğunu düşünüyor musunuz? Bu standart matbaanız açısından ne kadar önemli?

Serap Baranoğlu: Yakın bir geçmişe kadar ihracat için aranan bir standart olduğunu düşünüyorduk fakat hem kendi üretim kalitemiz açısından hem de iç piyasada da aranan bir gereklilik haline geldi.

Yurtdışındaki işlerde aranan bir özellik olduğundan pozitif bir dönüş beklemekteyiz. Daha önce de bahsettiğim gibi PSO sertifikası gerekli hale geldi. Şu aralar ihale açılan işlerde de ilk tercih haline geldi, bu da bir avantaj tabii.

Belge-3

Akif Tatlısu: Fogra PSO sertifikası alımı aşamasında matbaanızda yapılan geliştirmelerden bahseder misiniz? Ya da matbaanız zaten bu geliştirmelere de haiz miydi? Siz sadece üretiminizi tescil mi ettiniz. Bu süreçte ne gibi uygulamalar yapıldı?

Serap Baranoğlu: Evet elbette bu gelişmeler vardı, dijital prova  makinamızı yeniledik, kalibrasyon cihazı alarak ek yatırım yaptık.

Tabii bu işe başladığımız ilk günden beri Kodak CTP, Kodak termal kalıp ve KBA baskı makinalarımız ile yolumuzu birleştirmemiz ve kalitede sürdürülebilirlik sağlamamız da çok etkili.

Bu süreçte yetkili arkadaşımız eşliğinde prova baskılar yaptık, belgeyi hak edeceğine inandığımız prova baskıları onaya yolladık ve tam da düşündüğümüz gibi olumlu dönüş aldık.

Odak Kimya, desteğini esirgemedi; bu vesile ile kendilerine de tekrar teşekkür ediyorum.

 

Akif Tatlısu: Fogra PSO süreci sizi özel bazı malzeme kullanımlarına zorluyor mu? Mürekkep, kimyasal ya da donanım satın almalarınızı yönlendiriyor mu?

Serap Baranoğlu: Mevcut malzemelerimizle devam ediyoruz, mürekkep ve kimyasal kalitesinde standardı her zaman yakalamak lazım tabii ki, biz zaten sarf malzemelerde kaliteden asla ödün vermedik şimdiye dek.

Sürekliliği sağlayabilmek amacı ile aldığımız yeni yazılım ve bazı donanımlara yatırım yaptık fakat zorlayıcı bir durum söz konusu olmadı.

Akif Tatlısu: Gökhan Bey, Gezegen Basım’ın için özel bir yeri olduğunu biliyoruz. Fogra Sertifikasyonu ile ilgili sizin eklemek istedikleriniz var mı?

Gökhan Büyükçelebi: Gezegen Basım firmasının FOGRA PSO belgesi alma sürecinde emeğim olması benim açımdan da söylediğiniz gibi farklı anlamlar ifade ediyor. Daha önce Üretim Müdürü olarak çalıştığım firmanın zaten yüksek olan baskı standardını bu seviyeye taşıması , sektörde olduğu yeri perçinlemesi acısından çok değerli. Halihazırda hem baskı öncesinde hem baskıda her işe istisnasız aynı özeni gösteren Gezegen Basımı idarecilerinden teknik personeline kadar bu başarısından dolayı kutluyorum.

#GokhanBuyukcelebi #SerapBaranoglu #KortaySaygin #GezegenBasim #Fogra #PSO #GokselSen #OdakBilgi #BaskiYonetimi #Ofset #Matbaa