Anasayfa » Dijital » Giriş Seviyesindeki Ticari Inkjet Baskı: HP PageWide Web Press T235 HD

Giriş Seviyesindeki Ticari Inkjet Baskı: HP PageWide Web Press T235 HD

HP, Hunkeler Innovationdays’te giriş seviyesi PageWide T235 HD ile HP Indigo 50000 çözümlerini tanıttı. Sergilenen makineler ise T240 HD ve HP Indigo 12000 oldu.

HP, Hunkeler Innovationdays’de T200 HD Color serisinin bir parçası olan HP PageWide Web Press T235 HD’yi tanıttı. Giriş seviyesindeki bu yeni bobin beslemeli inkjet web baskı makinesi, ticari baskı hizmeti sağlayıcıların dijital ticari baskıda yüksek kaliteli performansa en ekonomik şekilde başlamalarını sağlıyor.

T235 HD, yayın, yüksek hacimli mailing ve ticari baskı için toplam sahip olma maliyeti düşük bir platform. Daha fazla üretkenlik için sürüm yükseltilerek HP PageWide Web Press T240 HD haline getirilebilir.

HP Inc, HP PageWide Endüstriyel Bölüm Genel Müdürü Eric Wiesner,  HP PageWide T235 HD’nin piyasaya çıkması ile birlikte daha fazla PSP’nin analogdan dijitale geçmesinin kolaylaştığını söylüyor: “HP PageWide Web Press platformu, 210 milyar sayfa basımıyla piyasada HP Thermal Inkjet teknolojisinin kabulünü hızlandırıyor.” HP Indigo ve PageWide Press Genel Müdürü Ronen Samuel ise çok fazla sayıda ofset matbaacısının inkjete geçiş yapmak ve imkanlarından faydalanmak istediklerini, söylüyor. Bir üst versiyona kolaylıkla güncellenebilen bir teknoloji sunduklarını anlatan Samuel hem Indigo hem de PageWide Web Press’in dijitale geçiş için iyi bir basamak olduğunun altını çiziyor. Samuel iki ayrı mürekkep kullanan farklı iki teknoloji olan Indigo ve PageWide karşılaştırmasını yaparken çok yüksek kalite, esnek malzeme, kısa tiraj ve özel renkleri Indigo tanımlamasında tek tip uygulamalar, etkileyici bir baskı kalitesi farklı medya talebi olmamasını ise PageWide tanımlamasında kullanıyor.

Matset A.Ş Genel Müdürü Doğu Papuççuoğlu ise PageWide Press’in özellikle kitap baskısında etkili olacağını, söylüyor. Ancak zamanla gelişecek bir süreç olduğunu söyleyen Papuççuoğlu talep üzerine kitap uygulamasının önündeki engellere de dikkat çekiyor. En önemli problem ise herkesin mutabık olduğu konu. Bandrol uygulaması. Bununla birlikte şu ana kadar PageWide Press çevresinde resmi kurumlar dışında 7 adet proje olduğunu ekleyen Can Babataş ise pazarda önemli bir yere sahip olacağını düşündüğü bu makinelerle ilgili olarak işletme ve mürekkep maliyetlerinde yapılacak düzenlemelerin ivmeyi artıracağına dikkat çekiyor.

hunkeler_2017-(128)

HP PageWide Web Press T235 HD, HP Yüksek Netlik Nozzle Mimarisi (HDNA) inç başına 2400 nozzle ile performans modunda, tek damla ağırlıklı baskı kullanılarak 122 metre/dakika üretkenlik sağlıyor. Bu ürün ayrıca, kalite modunda 61 metre/dakika üretebiliyor, renk başına yedi yarım ton seviyesiyle ikili damla ağırlıklı baskı yapıyor, daha yumuşak cilt tonları için daha iyi damla püskürtmeli baskı imkanı veriyor ve ikincil renk zemin renk baskılarda daha iyi bir performansı garantiliyor.

HP’nin yüksek hacimli PageWide çözümlerinin baskı hizmeti sağlayıcıların yüksek hacimli veri yönlendirmeli baskı iletişimlerine, performanstan, renk kalitesinden ve marka talebinden ödün vermeden, daha fazla değer kattığını belirten Wiesner sözlerine şöyle devam etti: “HP PageWide T235 HD, müşterilere daha yenilikçi imkanlar sunarak daha maliyet etkin, uygun ve hedeflenmiş baskının kapısını aralıyor.”

HP Indigo dijital baskı makineleri ile baskıcılar daha geniş imkanlara sahip

Sektörde öncü baskı kalitesi ve üretkenlik sağlayan HP Indigo 12000, genel ticari uygulamaları, direkt mailing, pazarlama, yayın ve fotoğraf uygulamalarını üretmek amacıyla dünyanın önde gelen baskı hizmeti sağlayıcıları tarafından benimseniyor. Son yapılan bir kurulumda Birleşik Krallık’tan Antron Group, direkt pazarlamadaki payını genişletmek amacıyla iki adet HP Indigo 12000 satın aldı. Anton CEO’su Malcolm Lane-Ley, B2 ebatlı Indigo’nun kendilerine litho kalitesini yanı sıra, kısa tirajlarda bütünüyle değişken görüntüler ve veriler sunma esnekliği de sağladığını belirtti.

Papuççuoğlu, magazin baskısı için daha uygun olabileceğini düşündüğümüz PageWide yerine Indigo 12000’i konumlandırıyor. Papuççuoğlu, “HP Indigo ile ilgili beklentilerimiz yükselmeye devam ediyor. Sadece etiket kısmında neredeyse %300 büyüme kaydettik. Indigo 10000 kurulumumuz 7 adede ulaştı. Çok yakın bir zamanda 8nci kurulum yapılacak. Sadece makine kurulum sayısı değil, baskı tirajları da yükselişte. Her ne kadar beklentilerimiz altında olsa bile sürekli yükselen klikler elde ediyoruz” dedi. Samuel ise ambalajın büyük bir alan olduğunu ve esnek ambalaj, karton ambalaj ve etikette çok iddialı olduklarını, söylüyor. “Etiket ve ambalaj üreticisi müşterilerimizden çok iyi dönüşler aldık. Ancak bu bizim sadece iyi bir başlangıç.”

Hunkeler Innovationdays’deki HP standında HP PageWide Web Press T240 HD, HP Indigo 12000 ve yeni dev boyutlu B1 dupleks HP Indigo 50000 üzerinde basılan bobinlerle kitap blokları üretme yetenekleri sergilendi. T240 HD, ticari, yüksek hacimli mailing ve ikili sayfa üretim ortamında güvenilir renk performansı gerektiren kitap matbaaları için tasarlandı. Fuarda, bu makine ile Avrupa’daki pek çok müşterinin çeşitli uygulamaları için baskılar yapıldı. HP Indigo 50000 30-inç bobinler, Hunkeler yüksek performanslı kitap bloku çözümü kullanılarak tutkallanmış kitap blokları olarak işlendi.  İlk HP Indigo 50000 kurulumu bu ay Nevada (ABD) merkezli Digital Lizard’da tamamlandı.

Matset A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Babataş, MATBAA&TEKNİK için Hunkeler'i ve HP yeniliklerini, yorumladı.

Matset A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Babataş, MATBAA&TEKNİK için Hunkeler’i ve HP yeniliklerini, yorumladı.

 

HP Indigo Türkiye Distribütörü Matset A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Babataş PageWide teknolojisini değerlendirirken pazara yeni imkanlar sunabileceğinin altını çizdi. Özellikle web ofsetlerde baskı tirajındaki düşüşler ve bu duruma paralel artan çeşitliliğin geleneksel web baskı pazarını sıkıntıya ittiğini, söyleyen Babataş, pazarın hem tabaka hem de bobin beslemede dijitale yönelmesinin önüne geçilemeyeceğini savunuyor. “Bu durumu geçtiğimiz yıl drupa’da da gördük” diyen Babataş, tiraj ve çeşitlilikteki yeni gelişmelere stok maliyetleri de eklendiğinde web pazarında PageWide’ın hızlı bir ihtiyaç oluşturduğunu şu anda yedi web ofset matbaası ile bu yeni makineyi konuştuklarını, söyledi. Hunkeler Innovationdays’i de değerlendiren Babataş, “Bu etkinliğe ilk kez geldim. Çok başarılı gördüm. Ziyaretçi kalite çizgisi çok yüksek. Sadece konuyu çok iyi bilen, soruları hazır, cevapları kolayca anlayabilecek yeterli sayıda ilgili ziyaretçinin geldiği bir etkinlik” yorumunu yaptı.

 

#RonenSamuel #BespokePR #HP #PageWide #Inkjet #Matset #DoguPapuccuoglu #CanBabatas #MuzafferBabatas #DijitalBaski #Matbaa #Baski #HPIndigo