Anasayfa » Etiket » Giydirme Etiketler – Eğilimler ve Bağlantılı İş Fırsatları

Giydirme Etiketler – Eğilimler ve Bağlantılı İş Fırsatları

Emre Tezcan

Heidelberg Türkiye

Gallus Rotatif Etiket ve Karton Baskı Makineleri Satış Müdürü

Global giydirme etiket pazarı, diğer etiket teknolojilerine göre daha fazla gelişme ve büyüme gösteriyor. Etiket teknolojilerindeki yeni materyaller ve etiket üretiminde buna bağlı maliyet düşüşleri bu büyümeyi açıklar vaziyettedir. Ancak, giydirme etiketlerin pazardaki başarısı, ambalaj ve etiket sanayisinde PET şişelere uygulanan giydirme etiketlerin geri dönüştürülebilmesi gibi yeni fırsatlar da doğurabilmektedir. Bu yazımızda giydirme etiket pazarı hakkında daha fazla bilgi sunacağız.

Etiket endüstrisi, ekonomik krizden çok hızlı bir şekilde sıyrıldı ve dünya çapında % 5 artış göstereceği tahmin ediliyor. En belirgin büyüme BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) bekleniyor. Giydirme etiketler için küresel büyüme oranı% 8-10 gibi yüksek bir miktar olduğu tahmin ediliyor. Aşağıdaki grafikte, tek tek etiketleme teknolojisi yüzdesi pay göstermektedir. 2010 yılında hammadde bazında 43,4 milyar metrekare etiket üretimi gerçekleşmiştir.

 

 

 

Giydirme Etiketlerin Uygulama Alanları

Giydirme etiketler, sıklıkla hızlı tüketim mallarının (FMCG) tüm alanında kullanılmaktadır. En önemli alanlar aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere içecek, endüstriyel ürünler, kişsel ürünler, gıda ve kozmetik alanlarıdır.

 


 

 

Yeni shrink giydirme etiket (SSL) baskı malzemeleri

Bugüne kadar endüstride kullanılan shrink giydirme etiket baskı malzemeleri ön işlemler dahil bir çok süreçten geçtikten sonra etiket baskı makinelerinde de ayrıca işleme tabi tutulmakta idi.

Günümüzde, yeni PET ve OPS baskı malzemeleri makinelerin çalışma prensipleri doğrultusunda daralmış hale getirilmiştir. Bu baskı malzemelerinin en büyük faydası ayrı bir şekillendirme adımı yapılarak etiket başına maliyeti azaltmasıdır. Bu yeni malzeme ile, etiket işleme adımları; baskı, dilme ve sevkiyattan oluşmaktadır. Bir lazer ışını etiketleme makinesi içinde bir mil üzerinde, basılı düz folyoyu keser ve bir tüp haline getirilir. Bu tüp daha sonra, bir daralma tünelinden geçirilir kap ya da şişe, üzerine çekilir. Bu shrink etiketler, kabın şeklini alır.

Yeni shrink giydirme etiket teknolojisi

Şimdiye kadar, streç sleeve teknolojisi aşağıdaki nedenlerden dolayı yaygın olarak kullanılamamıştır:

a)Çok zayıf gerilme özelliklerinden dolayı, bu teknoloji tüm şişe şekilleri için kullanılamadı.

b)Baskı malzemesi çok çeşitli uygulamalar için yeterince transparan değildi.

Yeni teknoloji, önde gelen etiket üreticileri ve pazar lideri etiket baskı makineleri üreticilerinin ortaklaşa operasyonları ile mevcut streç giydirme etiketi’in dezavatntajlarını elimine etmek üzere geliştirildi. Yeni folyo baskı malzemesi çokaçık ve % 55 oranına kadar ve giydirme etiket uygulamalarında % 70’e kadar gerilme payına sahiptir. Dahası shrinkleme tüneli etiketin shrinklemesi için artık gerekli olmayacak.

 

Bir yorum

  1. Merhabalar ben yeni ürün olarak 500ml lik cam yuvarlak şişede giydirme yaptırmak istiyorum giydirme yapmak istedigimin giydirme keletinin siz tegmin edenilicenizmi 05464943548 naci eriş