Anasayfa » Ambalaj » Görsel Ambalaj’dan ‘DLG-FMZ 1450’ Yatırımı
Görsel Ambalaj’dan ‘DLG-FMZ 1450’ Yatırımı

Görsel Ambalaj’dan ‘DLG-FMZ 1450’ Yatırımı


Görsel Ambalaj’dan ‘DLG-FMZ 1450’ Yatırımı

1985 yılından itibaren ambalaj sektöründe yer alan Mehmet Çöhçe 2008 tarihinden itibaren kurumsallaşarak Görsel Ambalaj olarak hizmet vermeye başladı. 2010 yılından itibaren de imalata start verdi.

matbaa&teknik: Firmanızdan ve yaptığınız işlerden bahseder misiniz?
Uzun süredir iyi bir müşteri pörtföyüne sahip olarak bu sektörde hizmet verdik. Zaman zaman imalatın bünyemizde olmamasından dolayı termin sıkıntıları yaşadık. Müşterilerimize daha iyi hizmet verme ve termin sıkıntısı yaşamamak adına 2010 yılı itibariyle imalata geçtik. Ofset baskılı sıvamalı ve kroma karton kutu üretimi ve satışı yapmaktayız. Büyük large ebatlarda idealıyız.
matbaa&teknik: Tesisinizde kurulu makine parkurunuzda hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?
·         DLG-FMZ 1450 Otomatik Ondüle Laminasyon
·         3 kesim pedal
·         1 adet manuel laminasyon makinesi
·         Dikiş makineleri

matbaa&teknik: Önümüzdeki döneme yönelik amaç ve hedefleriniz nelerdir?
2012 yılı itibariyle ihracata başladık. 2010 yılı itibariyle bugünü hedeflemiştik. % 300 ‘lük bir büyüme ve hacme ulaştık. Bu çerçevede yeni ve hızlı makine yatırımlarına gidiyoruz. Angel Makine ile üç makine anlaşması daha yapıyoruz. Bunlar; bir adet 145 cm’lik 3.  nokta tam otomatik kutu yapıştırma makinesi, bir adet yarı otomatik iğneli kesim makinesi, bir adet ise otomatik iki parça dikiş makinesi.

matbaa&teknik: DLG-FMZ 1450 Otomatik Ondüle Laminasyon makineniz hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye temsilcisi Angel Makine Yöneticisi Nurettin Koç olan DLG-FMZ 1450 Otomatik Ondüle Laminasyon makinesi hakkında piyasadan olumlu duyumlar aldım. Birkaç kullanan arkadaşı ziyaret ederek makinenin çalışmasını gördüm, kullanan arkadaşlardan da memnun olduklarını duyunca yatırımımı Angel Makine ile yapmaya karar verdim. Zircirli değilde kayışlı sistem olması çok iyi. Ayrıca makinenin özellikleri hızı, kontrol ve hassasiyeti çok ilerdeydi. Çalışma sistemi Alman Stock Laminasyon makinesine çok benzemesi hoşuma gitti.
Makinenin laminasyon hassasiyeti 1.5 mm, üst karton gramajı olarak 160-180 gr/m2  dahi kullanabiliyorum. Karton besleme yüksekliği oldukça fazla, non-stop sistemi sayesinde hızlı besleme yapmak mümkün oluyor. Ayrıca makinede bulunan karton itici pozası pnomatik olarak çalışıyor. Ondüle besleme bölümünde bulunan kayışlar güçlü vakum ile malzemeyi alttan çok rahat çekiyor. Ondüle üzerinden ayarlanabilir tırnaklar ile çift ondüle taşıma problemi çıkarmıyor.
Ondülenin iletme silindiri altında tava bulunuyor ve silindirlere ayarlanabilir nem verilebiliyor böylece laminasyon sonrasında preslenen ürün düz plaka olarak çıkıyor ve dönme problemleri çok fazla olmuyor. Tutkal pompası ve boru tesisatında harici su tankı var buda makinede silindir yıkama ve boru sistemini temizlemeyi çok kolaylaştırmış.

matbaa&teknik: Angel Makine’den aldığınız DLG-FMZ Serisi Otomatik Ondüle Laminasyon makinesini almadan önce işinizi nasıl çözüyordunuz?  Laminasyon makineniz şirketinize neler kattı?
Laminasyon işimizi manuel ve yarı otomatik makinelerde çözüyorduk. Bu da bize zaman kaybı ve maliyet getiriyordu. Son zamanlarda işlerdeki artan tiraj ve potansiyel bizi zorunlu olarak mesai yapmaya itiyordu. Bu da maliyetlerimizi katlıyor ayrıca verimimizi düşürüyordu. Laminasyon makinesini aldıktan sonra çok hızlı bir üretim potansiyeline ulaştık. Şu anda bulunduğumuz yer dahi üretimimiz için yetmemektedir. Otomatik laminasyon makinesi işi büyütmemize yardımcı oldu bundan dolayı yeni bir yere taşınmayı planlıyoruz.  Ayrıca hızın yanında artık işlerimizi daha kaliteli almaya başladık.

matbaa&teknik: Angel Makine ile nasıl tanıştınız? Tercihiniz neden Angel Makine?
Piyasada Angel Makine’yi duymuştum. Ortak dostlarımız vasıtası ile temasa geçtim ve Nurettin Bey’i aradım. Başka işletmelerde çalışan makinelerini ve referanslarını birebir takip ettim, görüşmeler yaptım. Referanslar çok olumlu olunca da önce kendilerinden 145 pedal aldım. Daha sonrada otomatik laminasyon makinesi için anlaştık. Çok başarılı bir şekilde getirdiler, kurulumunu eğitimini gerçekleştirdiler. Bizim kendilerine olan inancımızı pekiştirdiler. Bizde bunlardan cesaret alarak ve Angel Makine’ye güvenerek tekrar 3 makine siparişi verdik. Biliyoruz ki alabileceğimiz en iyi makineyi en iyi hizmete alıyoruz.