Anasayfa » Ambalaj » Hayallerinizi! Katlıyoruz

Hayallerinizi! Katlıyoruz

Sektördeki konumumuz dolayısıyla karton ve oluklu ambalaj endüstrisindeki gelişmeleri yakından takip etmek ve oluşan eğilimlere göre yeni ürünler tasarlayıp uluslararası pazara sunmak durumundayız. Bu, güncel kalmamızın ve pazardaki avantajlı konumumuzu sürdürebilmemizin en önemli ögelerinden biri. Katlama yapıştırma makinelerinde kartondan oluklu malzemeye sektördeki en geniş ürün yelpazesini dünya pazarına biz sunuyoruz.

Abdurrahman Küçükaras, Duran Makine Genel Müdürü

Ürünlerimizin çeşitliliği dolayısıyla da bu alandaki hemen her gelişimden haberdar oluyoruz.

Çevreyi koruma bilinci ve hassasiyetinin arttığı bu dönemde, dünyada karton ambalajın bu konudaki üstünlüğüne yapılan vurgunun arttığını görüyoruz. Karton ambalajın bıraktığı karbon ayak izinin rakiplerine göre avantajlı olması, tercih edilirliğini artıyor. Diğer yandan karton ambalajın raftaki çekiciliği, içindeki ürünün pazarlamasına pozitif katkısı ve kendi tasarımı açısından yeniliğe açık olması da çok belirgin üstünlükleri olarak kendini gösteriyor; endüstri bu üstünlükleri kullanarak daha da gelişiyor. Biz de tam bu noktada, yani karton ambalajın tasarımında yapılmak istenen yenilikler noktasında endüstriye önemli bir katkı sağlıyoruz. Ambalajı üretimin elverdiği biçimde tasarlamak yerine, o yeni fikri üretmeyi mümkün kılacak makinaları gerçekleştiriyoruz.

 

Duran Makinenin yeni Ar-Ge çalışmaları, modülerliği tasarıma uygun makina üretimi

Omega katlama yapıştırma makinalarının geniş ürün yelpazesi,  maksimum kapasite ve verimlilik hedefi ile geliştirilerek ambalaj üreticilerinin kullanımına sunulmuştur. Her model, farklı üretim taleplerine cevap verecek şekilde değişik teknik özelliklerle ve motorize ve / veya hafızalı versiyonları ile üretilmektedir. Bu sayede Omega katlama yapıştırma makinalarının modülerlik özelliği arttırılarak kullanıcının üretim ihtiyacını birebir karşılayacak katlama yapıştırma makinasını seçmesine olanak sağlanmıştır.

Bunun da ötesinde, rakiplerimizin pek yanaşmadığı bir hizmetimiz var ki bu da özel tasarımlı projelerimizdir. Bu projeler sayesinde, hem henüz fikir aşamasında olan özel kutuların, hem de standart kutuların katlama yapıştırmasını sağlayacak özel makinalar tasarlayıp üretiyoruz. Özellikle son dönemde yaptığımız her makina özel tasarımdır. Dolayısıyla trendler oluşmadan, henüz fikir aşamasındayken projeler bize ulaşmış oluyor. Bu gözlemlerimizle son on yıldır hem dünyada hem Türkiye’de karton ve oluklu ambalajın kullanımında ve yeni fikirlerin, yeni tasarımların oluşturulmasında önemli bir artış gözlemliyoruz.

Karton ambalaj sonlandırma ile ambalaj tasarım ilişkisi

“Son yıllardaki mottomuz; “Hayallerinizi katlıyoruz”. Bu ifade ile ambalaj tasarımının katlama yapıştırma makinasının kabiliyeti ile sınırlandırılmaması gerektiğini anlatıyoruz. 2009’dan bu yana özellikle Avrupa’da önemli bir farklılık oluşturduk. Son yıllarda standardın dışında farklı işler için firmaları bizim tesisimize çekiyoruz. İnsanlar geliyorlar, en azından numunelerini gönderiyorlar. Bu slogan Duran Makinanın esnekliğini vurguluyor.

Duran Makinanın çözüm üretme stratejisi

Ar-Ge çalışmalarımız iki farklı yönde yapılır. Bunlardan biri, mevcut modellerin üretim hızı, kullanım ve bakım kolaylığı gibi özelliklerinin geliştirilmesi; ikincisi de, piyasanın talep ettiği yeni kutu stillerinin üretilebileceği özgün modellerin tasarlanmasıdır. Sahip olduğumuz yetmiş yıllık matbaacılık deneyimi, bu ikinci gereksinime kolayca, rakiplerimizden çok daha hızlı reaksiyon verebilmemize olanak tanıyor. Kartonu ve kutu mühendisliğini çok iyi bilmemizin yanı sıra, standardın dışında tasarım gerektiren özel projelere hemen cevap verebilecek bir yapımız var. Bu, bizim belki de en önemli özelliğimiz. Son yıllarda birbiri ardına çeşitli çokuluslu karton ambalaj üreticileri, yepyeni kutularının üretileceği makinaların tasarlanması ve imalatı için bizi seçiyorlar. Bunun da bizim uluslararası pazardaki yerimizin önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Endustri 4.0 yaklaşımınız

Bizim makinalarımız uzun zamandır internet erişimlidir. Servis ve elektronik ekibimiz gerekli olduğu zaman uzaktan erişerek makinaya müdahale edebiliyorlar.

2018 ile birlikte, Duran Makina olarak, yeni çağın gerekliliği olan Endüstri 4.0’a uygun makinalarda üretmeye başladık. Bu gelişim ile birlikte Omega Kutu Katlama ve Yapıştırma makinaları yeni Allpro ve Alius’ta anlık olarak farklı cihazlar ile veri alışverişi yapabilecek, aynı zamanda, makinelerimiz, firmaların sahip olduğu OPC UA ile haberleşen BMS Sistemleri ile de entegre olarak çalışabilecektir. Böylelikle tam otomasyon ve gerektiğinde anında müdahale ile daha da verimli bir üretim yapılabiliyor. Biz de bu önemli teknolojik gelişimde yerimizi almış durumdayız.

 

#DuranMakina #DuranMachinery #AbdurrahmanKucukaras #Alius #Duran #KatlamaYapistirma #KartonAmbalaj #karton #Matbaa #Ambalaj #BirMatbaaTeknikVar