Anasayfa » Baskı Yönetimi » Hedef: Sıfır Hata ile Üretim

Hedef: Sıfır Hata ile Üretim

Günümüzde hem ambalaj ve etiket hem de ticari baskı gerçekleştiren basım işletmelerinde tirajlar düşüyor, ürünlerde çeşitlilik ve kişiselleştirmeler artıyor ve bu sayede matbaaların müşterilerinin genelden özele hitap etme eğilimi artıyor.

Bu eğilimlere yönelik olarak klasik baskı yöntemleri ile bulunmaya çalışılan çözümler de çoğu zaman oluşan yüksek maliyetler ve mecburen verilen yüksek fiyatlardan müşteri kaybı meydana gelmektedir.

Bu sorunların ortak çözümü, üretimde gerçek verimliliği sağlamaktır ve bunu sağlayan teknolojiden başkası da değildir. Üstelik teknolojiye gerçekleştirilen yatırımlar, günümüz endüstri şartlarında çok daha hızlı bir şekilde geri dönüş gerçekleştirip, kâra geçilmesini sağlamaktadır.

Düşük tirajlar ve çeşitliliği sağlamak adına Heidelberg’in en yeni gelişmelerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

Sıfır hata ile üretim

Bunu gelişmiş ölçüm sistemleri ile sağlamayı hedefleyen Heidelberg’in ilgili ürünlerine değineceğiz.

Prinect Inspection Control 2

Basılı medyası endüstrisi, daha kısa üretim süreleri, karmaşık ürünler veya tam zamanında üretim ile sıklıkla yüksek kalite talepleriyle karşı karşıyadır. Burada, başarılı olmak isteyen herhangi bir şirket, manuel olarak gerçekleştirilen kalite güvencesi yöntemlerinin ötesine geçen sayısallaştırılmış ve otomatikleştirilmiş kontrol sistemlerine ihtiyaç duyuyor; çünkü en küçük baskı hataları bile önemli maliyetlere neden olabilir ve bir matbaanın imajına zarar verebilir.

Bu nedenle, sıfır hata ile üretim ve baskı kusurlarının zamanında tespit edilmesi endüstriyel ambalaj, etiket ve üst seviyedeki ticari matbaalar için giderek daha da önem kazanmaktadır. Heidelberg’ yeni nesil dahili kontrol sistemi “Prinect Inspection Control 2” ile, matbaalar günlük üretimlerinde maksimum üretkenlik ve kalitede güvenilirlik elde edebiliyorlar.

Prinect Inspection Control 2 konsepti, tamamen yeni bir donanım ve yazılım platformuna dayanıyor. Tabakayı tam olarak herhangi bir kalite kaybı olmaksızın yüksek hızda inceleyen ve operatöre kusurları gerçek zamanlı olarak gösteren iki adet yüksek çözünürlüklü renkli kamera kullanır.

Prinect Inspection Control 2, lak ünitesine tamamen entegredir ve böylece toz ve sıçramaya karşı mükemmel koruma sağlar. Mümkün olan en iyi denetim sonuçları için mürekkep ünitesi ısı kontrolüne bağlantı yoluyla tüm elektronik parçalar yüksek ısıya karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Prinect Inspection Control 2, temiz tabakaların üretimi başladıktan sonra otomatik olarak bir dijital referans sayfası üretir ve her sayfa makine içerisinde dahili olarak kontrol edilir. Çapak gibi en küçük kusurlar, kayıp baskı, çizgiler, bulaşmalar ve kirlenme hemen tespit edilir ve masa kumanda da bulunan büyük ekran olan Wallscreen XL’de gösterilir. Hatalı sayfaların başlangıç ve bitişleri, daha fazla üretim güvenilirliği sağlamak için çıkış ünitesine entegre bant yerleştirici ile otomatik olarak işaretlenir.

İş akışına eksiksiz entegrasyon, gerekli tüm iş verilerini, muayene alanlarını veya dijital referans sayfasını otomatik olarak atamaya izin verir. Operatör baskı makinesine konsantre olabilir ve zaman alan kurulum süreçleri ile meşgul değildir. İş tamamlandıktan sonra, kalite raporları, izleme amacıyla Prinect Analiz Noktasında işe özel olarak otomatik şekilde oluşturulur.

Prinect Inpress Control 2

Prinect Inpress Control 2, baskı makinesi üretimdeyken herhangi bir hızda otomatik olarak renk ve register kontrolü gerçekleştirmektedir. Baskı makinesine entegre olan ölçüm ünitesi, baskı kontrol skalasındaki proses renkleri, spot renkleri ve register çizgilerini inceler ve gerekli düzeltmeleri gerçekleştirmek için talimatlar otomatik olarak doğrudan Prinect Press Center XL 2 kontrol istasyonuna gönderilir.

Baskı makinesi, hazırlık çalışmalarının izlenmesi ya da izlenmesi için durdurulmaya ihtiyaç duyulmadığından, Prinect Inpress Control 2 ile maksimum üretkenliğe ulaşır.

Sistemin güçlü yönlerinden en çok fayda sağlayan matbaalar arasında; sık iş değiştiren, kısa üretim süreleri ve tirajlara sahip olanlar ile ve standartlaştırılmış iş alanlarında çalışanlar yer almaktadır.

Prinect Press Center XL 2 Kumanda Sistemi

Heidelberg baskı makineleri için geliştirilen Prinect Press Center XL 2 kontrol istasyonu, çalışma felsefesinde yeni standartlar belirlemekte ve işleyişi ile büyük beklentiler uyandırmaktadır.

Bu yeni nesil kontrol istasyonları, her baskı işi için harcanan zamanı en aza indirgemek için mevcut tüm potansiyelleri sistematik olarak kullanmaktadır.

Makineyi tam otomatik olarak kumanda etmek için tablet bilgisayar şeklinde çalışan 19 inçlik dokunmatik ekran ile birlikte tüm üretim sürecinin tek bir yerden takip edilebildiği 65 inçlik ve 4K çözünürlüğe sahip dev ekran Walscreen XL ile hazırlık süreçleri, otomatik ölçüm sistemlerinin izlenebilmesi ve otomatik iş değişimleri görülebilmektedir.

Push-to-Stop kavramı, makineyi durdurmaksızın sıradaki işleri koordine edip üretime almak felsefesi ile meydana gelmiştir. Prinect Press Center kumanda masası ile 30 adede kadar olan iş, tüm verileri ile birlikte sıraya alınabilmekte ve kalıp-mürekkep değişimleri ile kağıt yükleme süreçleri haricinde operatörden bağımsız olarak makine, sürücüsüz bir araba gibi kontrol edilebilmektedir. Bu otomasyon da Intellistart 2 patentli asistan yazılımı sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Otomatik işlemler mümkün olduğunca eş zamanlı hale getirilir ve bağımsız bir şekilde mantıksal olarak tamamlanır. Intellistart 2, otomatik olarak en hızlı aracı hesaplar ve operatöre iş değişikliği boyunca yol gösterir. Manuel işlemler de görselleştirilir ve operatöre yeni Wallscreen XL’de ki Intelliguide alanında her zaman genel bir bakış sunulur.

Yüksek seviyede otomasyon ve standartlaştırılmış işlerle Push to Stop, Prinect iş akışına, Prinect Press Center XL 2’ye, Wallscreen XL’e, Intellistart 2’ye ve Prinect Inpress Control 2 dahili spektral ölçüm sistemine dayanan tamamen bağımsız baskıyı desteklemektedir.

Hedeflenen ve gerçekleşen mürekkep değerlerini karşılaştıran Quality Assist yazılımı, tanımlanan kalite parametrelerine ne zaman ulaşıldığını tanır ve insan müdahalesi olmadan otomatik olarak temiz tabakaların üretimine başlar.

Push to Stop’un arkasındaki felsefe, ofset baskının hangi yönde ilerlediğini – dijital süreçlere dayalı endüstriyel ve hatta otonom (insandan bağımsız) üretime gelindiğini gösterir.

 

#heidelberg #HeidelbergTurkiye #HakanHondu #Prinect #BaskiDenetimi #BaskiYonetimi #PrinectInspectionControl