Anasayfa » Ambalaj » “Hedefimiz müşterilerimize sunduğumuz hız ve kalite standartlarını daha da arttırmak.”
Mondi Tire Kutsan Ürün Geliştirme Yöneticisi Fatoş Adak

“Hedefimiz müşterilerimize sunduğumuz hız ve kalite standartlarını daha da arttırmak.”

Mondi Tire Kutsan Ürün Geliştirme Yöneticisi Fatoş Adak

Mondi Tire Kutsan Ürün Geliştirme Yöneticisi Fatoş Adak

Dünyanın en büyük ambalaj ve kağıt şirketleri gurubu olan Mondi Group, Türkiye iştiraki olan Mondi Tire Kutsan ile toplam beş fabrikada üretim yapıyor. Gurubun Adana fabrikasında yaptığı Esko Kongsberg yatırımı sebebiyle görüştüğümüz Mondi Tire Kutsan Ürün Geliştirme Yöneticisi Fatoş Adak, 40. Yılını kutlayan şirketin, yenilikçilik ve sürdürülebilirliğe verdiği önemi anlattı:

matbaa&teknik: Mondi Tire Kutsan’ın Türkiye yapılanması ve fabrikaları hakkında bilgi verir misiniz?

Fatoş Adak: Mondi Group,  6.4 milyar Euro’luk cirosu 30 ülkedeki üretim tesisleri ve 25 binin üzerindeki çalışanıyla uluslararası bir ambalaj ve kağıt şirketleri gurubudur. Ana üretim tesisleri Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Amerika ve Güney Afrika’da bulunmaktadır. Avrupa’nın bir numaralı lider şirketi olarak konumlanan Mondi, oluklu mukavva kağıdı, kraft kağıdı, oluklu mukavva ambalajları, endüstriyel torbalar ve benzeri ürün imalatıyla dikkat çekmektedir. Mondi Group’un Türkiye iştiraki olan Mondi Tire Kutsan ise, 4 adet kutu ve 1 adet kağıt fabrikası, yaklaşık 1000 çalışanı ve 700’ü aşkın müşterisine sunduğu yenilikçi çözümleri ile Türkiye oluklu mukavva ambalaj sektörünün lider tedarikçisidir. İzmir/ Tire, İzmit, Adana ve Karaman lokasyonlarında kutu üretimi, İzmir/Tire’de geri dönüştürülmüş kağıt üretimi yapan üretim tesislerine sahiptir.  Tire Kutsan, 1974 yılında Dünya Bankası desteği ile Tire’li girişimciler tarafından kurulmuş, 2007 yılında Mondi Group, hisse devri yoluyla Tire Kutsan’ın büyük ortağı olmuştur. 2010 yılında da firmanın ismi Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş olarak değiştirilmiştir. Mondi Tire Kutsan, 1974’ten bu yana 40 yıllık süre zarfında pek çok yeniliğe imza atmış, aldığı tasarım ödülleri ile yenilikçilik ve sürdürülebilirliğe verdiği önemi her fırsatta kanıtlamıştır. Bu yıl da şirketimizin 40’ıncı yılını coşkuyla kutlayacağız.

matbaa&teknik: Adana fabrikanız hedeflediği bölgesel pazarlar, üretim konularınız hakkında bilgi verir misiniz?

Fatoş Adak: Mondi Tire Kutan, farklı bölgelerde sahip olduğu üretim tesisleri sayesinde coğrafi çeşitliliğin avantajını müşterilerine yansıtmaktadır. Adana Fabrikası, özellikle yaş sebze ve meyve sektörüne hizmet etmekle birlikte gıda, hijyen ve kozmetik gibi farklı pek çok sektöre de servis sağlamaktadır. Aynı zamanda Ortadoğu pazarlarına yakınlığı sebebiyle ihracat ağırlıklı çalışmakta, adeta Mondi’nin bayrağını bölgesinde dalgalandırmaktadır. Elbette Adana’daki Mondi tesisleri sadece üstün hizmet kalitesi ve kapasite ile ön plana çıkmamakta aynı zamanda yaptığı modernizasyon yatırımları ile çevre ve sürdürülebilirlik konularıyla da fark meydana getirmektedir. Adana fabrikasında banttan çıkan her çeşit oluklu mukavva Mondi Group’un yenilikçi ve eşsiz tasarım, ürün, üretim standardını da müşterilerine sunmaktadır.

matbaa&teknik: Esko Kongsberg yatırımınız hakkında satın alma kararınızı destekleyen teknik özellikler ve bu yatırımdan beklentileriniz ve fabrikanıza kazandırdığı avantajlar nelerdir?

XN24_MultiCUT-001_SD_A4Fatoş Adak: Mondi Tire Kutsan ailesi olarak bir yandan mevcut tesislerimizin modernizasyonuna odaklanırken bir yandan da çevresel sürdürülebilirlik adımlarının atılması gibi atılımları gerçekleştiriyoruz. İzmit fabrikamızın modernizasyonu ile Tire fabrikamıza çevre ve sürdürülebilirlik konularında yaptığımız iki hatırı sayılır yatırımdan sonra bu süreçte önemli bir hamlemiz de Mondi Adana Kutu Fabrikamıza yaptığımız yeni makine yatırımımız oldu. Esko plotter makinesi yatırımımızdan ötürü oldukça memnunuz. İhtiyaçlarımız ele alındığında tümünü karşılayabildiğimiz en kaliteli makine Esko’ya aitti. Şu anda bu makine sayesinde bağımsız tasarımları kendi ofisimizde yapıp anında sonuçlandırabiliyor, rakiplerimiz içerisinden ayrışıyoruz. Elbette bu noktada hedefimiz müşterilerimize sunduğumuz hız ve kalite standartlarını daha da arttırmak. Makinemizde kestiğimiz kutu numuneleri, seçmemiz gereken kalıp hakkında daha imalata başlamadan bize fikir verebiliyor. Makinemizden çıkan numuneler ölçüsel ve kalite anlamında kontrol yapabilmemizi de sağladı. Ril izi ve katlama aparatları çok kullanışlı ve çeşitli olması da bir başka avantaj olarak göze çarpıyor. Tüm bu pozitif geliştirmeler sayesinde Mondi Tire Kutsan Adana Fabrikamızda daima daha yüksek müşteri memnuniyetini sağlamak üzerine bir sistem inşa ettiğimizi paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.