Anasayfa » Ambalaj » Heidelberg ’den Karton Ambalaj Üretiminde Tam Kapsamlı Çözümler

Heidelberg ’den Karton Ambalaj Üretiminde Tam Kapsamlı Çözümler

Hakan Hondu – Heidelberg Türkiye Pazarlama Yöneticisi

Heidelberg, 1986 yılında dünyada karton baskısına yönelik olarak “Carton Druck” kelimelerinin kısaltması ile ürettiği ilk ofset baskı makinesi modeli olan Speedmaster CD 102 sayesinde ambalaj alanında bir çığır açmıştı. O zamandan bu yana 2004 yılında zirve performans serisi olan Speedmaster XL 105/106 ve 2008 yılında büyük ebat ofset baskı makinesi serisi olan Speedmaster XL 145/162 ile birlikte bu alandaki tartışılmaz liderliğini pekiştirmiş oldu.

Bugün, üretim ve işletme verilerinin ilk ve son adımlarına kadar olan olan MIS yazılımlarından, üretimde tüm fonksiyonların tam kontrolünün sağlandığı Prinect iş akışı yazılımlarına kadar; baskı öncesinde her ebatta bilgisayardan kalıba pozlama (CtP) ekipmanlarından, 35×50 cm sınıfından 120×162 cm sınıfına kadar olan üstün teknolojiye sahip ofset baskı makinelerine; Prinect serisi altında yer alan dahili ve harici renk ve register kontrol ekipmanlarından – Star Sistem adı altında ofset baskı makinelerinin ihtiyaçlara göre her türlü kişiselleştirmelerinin yapılabildiği UV baskı, lak, tabakalama ve çevresel ekipmanlara; baskı sonrasında MK ile gerçekleşen iş ortaklığı ile şekilli kesim, gofre, varak yaldız, kutu katlama ve yapıştırma ile dahili ve harici kalite kontrol ekipmanlarına ve Polar kesim makinelerine kadar ihtiyaç duyulabilecek her çözümü ister tek tek isterse paket halinde tek kaynaktan sunabilme olanağı ve özgürlüğüne sahip durumdayız.

Karton ambalaj alanında faaliyet gösteren her matbaanın gereksinimlerine eksiksiz cevap verebilen bu çözümleri genelden özele incelemek ve avantajlarını belirtmek gerekmektedir.

Karton Ambalaj Üretimi İçin Prinect Yazılımları

Prinect Package Designer CAD/CAM tabanlı bu yazılımımız, karton ambalaj ile ilgili verilerin ve tasarım öğelerinin girilmesi ile birlikte ambalajın üç boyutlu görüntüsünden, kalıba montajına kadar tüm süreçleri otomasyonlu hale getirmektedir. Tabaka üzerindeki yerleşimler otomatik olarak oluşturulur ve şekilli kesim bıçak izleri gibi hassas detaylar otomatik olarak hazırlanabilir. Kalıp üretimi ve üretim işi için gereken CAD/CAM verisine ek olarak, birkaç saniye içinde hassas idari detaylar da sunulmaktadır. Buna, her bir tabakada tekrar sayısı, minimum tabaka ebadı, gereken tabaka sayısı ve ürünün boyutları da dahildir. Bu veri, doğrudan maliyet ve üretim planlama amaçları için kullanılabilmektedir. Böylece sadece zaman tasarrufu değil aynı zamanda hataların eliminasyonu da mümkün olmaktadır.

Prinect Business Manager MIS (Yönetim Bilgi Sistemi) sınıfındaki bu yazılımımız, ticari işlemleri otomatikleştirir ve işi basitleştirir. Sorgu ve siparişlere yanıt sürelerini kısaltmaktadır. En ucuz üretim yöntemi saniye cinsinden tanımlanır ve otomatik olarak bir fiyat hesaplanır. Manuel maliyetleme de mümkündür. Tüm iş verileri, üretimde de otomatik olarak bulunur, böylece hazırlık süreleri de en aza indirilir. MIS, mevcut duruma göre her zaman şeffaflık sağlar. İşlenmemiş stoklardan bitmiş ürünlere kadar tüm süreçler, maliyetler, nakliye işlemleri tek bir yerde otomatik olarak oluşturulur ve görüntülenebilir. Devamında otomatik faturalandırma fonksiyonu da sağlanabilmektedir. Ayrıntılı karşılaştırmalar; maliyetler ve marjlar üzerinde toplam denetimi mümkün kılmaktadır. Bu önemli performans rakamları, matbaanın daha kolay yönetilmesini sağlar.

Ambalaj_Icin_Speedmaster_Serisi

 

Suprasetter CtP (Bilgisayardan Kalıba Pozlama Sistemleri)

Suprasetter A52/A75, Küçük ve orta ebatlar için çözüm

Suprasetter 106 70×100 cm sınıfı için maksimum esneklik ve modülerlik sunmaktadır.

Suprasetter 106 UV Heidelberg’in konvansiyonel ve UV-hassasiyetteki kalıpları en yüksek kalitede pozlayabilen çözümü

Suprasetter 145/162/190, Büyük ebat kalıp üretimi için mükemmel çözümümüz

Yüksek Teknolojili Ofset Baskı Makineleri

Speedmaster XL75  ve XL 75 Anicolor 2 serisi

Speedmaster XL 75 serisinde iki farklı ebat seçeneği olup, 530×750 mm C Format modeli daha çok forma baskısında kullanılırken, 605 x 750 mm F Format modeli ise ebat avantajı ile daha çok ambalaj üretiminde kullanılmaktadır. 0,03 – 0,8 mm tabaka kalınlığına standart olarak saatte 15,000 ve opsiyon olarak saatte 18,000 tabaka baskı hızı ile baskı yapabilmektedir. Makine, yeni nesil Prinect Press Center XL 2 uzaktan kumanda sistemine sahiptir. Konfigürasyonlar çeşitli opsiyonel Prinect renk ölçüm, register ölçüm ve hata ölçüm sistemleri ile donatılabilir.

Farklı baskı teknikleri ile farklı ve katma değeri yüksek ambalaj ürünleri üretebilmek için talebe göre farklı makine konfigürasyonları düzenlemek mümkündür.

En yeni jenerasyon Heidelberg Anicolor Teknolojisini kullanarak kısa tirajlarda daha kârlı üretim

Heidelberg’in Anicolor kısa mürekkepleme teknolojisi, kısa tirajlarda esnek üretim için optimum bir çözüm paketi sunuyor. Avantajları 90-50-50 formülüyle özetlenebilir: hızlı ve sürekli mürekkep besleme sayesinde %90 oranında daha az fersude. Yeni bir sipariş için doğru mürekkep seviyelerine ulaşmak için sadece 20-30 ayar tabakası gerekiyor. Sonuçta, verimlilikte yüzde 50 artış sağlanırken ayar sürelerinde yüzde 50 düşüş oluyor.

Heidelberg, drupa 2016 ile birlikte daha fazla esneklik, hız ve verimlilik sağlayan Speedmaster XL 75 Anicolor 2 serisini piyasaya sundu. Bu geliştirme üç yenilikle mümkün olmaktadır. İlki Anicolor Booster. Bu, Prinect Press Center’da tek bir düğmeyle sağlanabiliyor ve farklı baskı altı malzemeler üzerinde daha fazla sayıda mürekkep kullanılabilmesini sağlıyor. Birçok durumda bu sayede daha önce çok emici baskı altı malzemelerde ihtiyaç duyulan mürekkep haznesi değişimine gerek olmuyor. Böylece hem kuşe hem de hamur kağıtlar aynı mürekkep serisiyle işlenebildiğinden ayar süreleri kısalıyor. Bu fayda, ambalaj baskısında daha net ortaya çıkıyor. Çünkü spot renkler sürekli değişiyor. Tram merdanesinin değişmesine gerek olmadığı için 15 dakikaya kadar zaman kazanmak mümkün oluyor. Opak beyaz, altın ya da gümüş uygulanması gereken siparişlerde ancak daha büyük bir tram merdanesi kullanılması gerekebiliyor.

Speedmaster CD/CX102  serisi

Speedmaster CD 102 serisi : Plus giriş ve Plus çıkış sistemli, saatte 15,000 tabaka hızında, 0,03 – 1.0 mm kalınlıktaki tabakalara baskı yapabilen makinedir. 4 – 7 renk konfigürasyonlarda olup, lak ünitesi eklenebilmektedir. UV baskı opsiyonel olarak mümkündür. Bu modelimizi kalın gramajlar ile çalışan ticari matbaalara ve ambalaj matbaacılığına geçmek isteyen matbaacılara önermekteyiz.

Speedmaster CX 102 serisi : Plus giriş ve Plus çıkış sistemlidir. XL106 modelinden yapılan teknolojik transferler ile saatte 16,500 tabaka hızında ve 0,03 – 1.0 mm kalınlıktaki tabakalara baskı yapabilen makinedir. 4 – 8 renk arası, lak ünitesi eklenebilen konfigürasyonlara sahiptir. UV baskı opsiyonel olarak mümkündür.

CutStar bobinden ebatlama, FoilStar soğuk varak baskı gibi verimliliği arttıran, farklı baskı efektleri sağlayan opsiyonel ekipmanların eklenmesi mümkündür.

Speedmaster XL106  serisi

Heidelberg’in amiral gemisi konumunda olan, 750×106 mm maksimum baskı malzemesi ebadına sahiptir. 0,03 – 1,00 mm tabaka kalınlığına saatte 18,000 tabaka hızında baskı yapabilmektedir. XL75 serisi makinelerde olan opsiyonel ekipmanların yanı sıra, vargel merdanelerine ek olarak mürekkep haznesinin ayrıca ısıtılıp soğutulabilmesi ile hem iş hazırlık sürelerini daha da kısaltmış ve sabit baskı sürekliliğini de daha da artmıştır.

En kısa iş hazırlık sürelerine sahip, baskı kalite ve verimliği yüksek olup, üretim maliyetleri zamandan, kağıt/karton firesinden, mürekkepten ve işçilikten edilen tasarruf nedeni ile düşüktür. Speedmaster XL 106, Alanında lider konumunda olan ambalaj ve etiket matbaacıları için vazgeçilmez bir tercih konumundadır.

XL 106’nın en önemli avantajı işinize uygun şekilde özelleştirilebilmesi ve istenilen sayıda baskı, lak, kurutucular ve çıkış sistemleri ile donatılabilmesidir. Geçtiğimiz ay, İskoçya’da bulunan dünya çapındaki bir ambalaj firmasına 18 ünitelik bir XL 106 kuruluşu gerçekleşmiştir. Bu 18 ünite içerisinde 11 baskı ünitesi, 3 lak ünitesi, 4 kurutma ünitesi ve dahili soğuk folyo baskı sistemi bulunmaktadır. Ayrıca bu makine, ambalaj için perfektör (ön/arka baskı) donanımına sahiptir.

XL_162-7_LYYL_X3

Speedmaster XL145/162  serisi : (VLF büyük ebat serisi)

XL 106 teknolojisinin 106×145 cm ve 121×162 cm ebattaki makinelere uygulandığı büyük ebat baskı makineleridir. Kısa iş hazırlık süreleri, kolay kullanımı, kontrol sistemleri, tek ve çift lak konfigürasyonları ile maksimum 1,6 mm kalınlıktaki malzemelere saatte standart olarak 15,000 ve “Packaging Speed Performance” paketi ile birlikte 16,500 ve 18,000 tabakalık hızlar ile baskı yapabilmektedir.

XL 145 ve XL 162 serisi makineler, XL 106 modelinde olduğu gibi çok sayıda baskı, lak, kurutucu ve çıkış ünitesi seçenekleri ile donatılabilmekte; ister ambalaj isterse ticari matbaacılık için ön/arka baskı seçenekleri uygulanabilmektedir. Resimdeki örnekte çift lak ve çift kurutmaya sahip 7 baskı üniteli ve 3 birim uzatılmış çıkış ünitesine sahip Speedmaster XL 162-7 LYYL-X3 modelini görmektesiniz.

Heidelberg, Ambalajda Baskı Sonrası Ürün ve Çözümleri

Şekilli Kesim Makineleri

Easymatrix 106 C/CS, Saatte 7,700 tabakalık hızı ve kısa hazırlık süreleri ile106 formatında (70×100) üretkenlik ve düşük maliyeti bir arada sağlamaktadır. 90 ila 2,000 gr/m² arasındaki malzemeler ve 4 mm kalınlığa kadar olan oluklu mukavvalar, bu makinede işlenebilmektedir.

Promatrix 106 CS/CSB, Saatte 8,000 tabakalık üretim hızı ve hızlı hazırlık ayarları ile 106 (70×100) formatında düşük maliyet ve üretkenlik sunmaktadır. 90 ila 2,000 gr/m² arasındaki malzemeler ve 4 mm kalınlığa kadar olan oluklu mukavvalar, bu makinede işlenebilmektedir. Bu makineden Blanking (ayırma) fonksiyonu da bulunmaktadır

Powermatrix 106/145 CSB, güvenilir verimlilik ve mükemmel kalite arayan ambalaj matbaacıları için doğru şekilli kesim makinesidir. MasterSet optik register sistemi, makaslardaki tabakaları dinamik olarak hizalar ve basılı görsel ile kesim araçları arasında kusursuz dengeyi sağlar. Yüksek kesim hassasiyeti ile en yüksek hızlarda dahi en düşük fire ile üretimi garanti etmektedir. Ayırma istasyonu sayesinde tek tek ayrılan işler, katlama ve yapıştırma makinesine hazır olarak istiflenir. Örnekleme fonksiyonu sayesinde bir tabakayı almak anında mümkün olabilmektedir.

Sıcak Folyo Sistemleri

Easymatrix 106 FC, 2017 yılının ikinci yarısı içerisinde piyasaya sunulacak olan bu model; 70×100 sınıfında giriş seviyesinde şekilli kesim, gofre ve sıcak yaldız uygulamalarını birleştiren ekonomik yatırım maliyetinde sahip bir model olacaktır.

Promatrix 106 FC, gelişmiş özellikleri ile birlikte daha hassas ve hızlı üretim sunacaktır. Bu modelimizin de, Mayıs ayında Almanya’da gerçekleşecek Ambalaj Günleri etkinliğinde tanıtım lansmanı gerçekleştirilecektir.

MK-Duopress

Duopress 106 FCSB, 4 adet işlemi tek geçişte gerçekleştirebilmesi ile alanında benzersiz bir makinedir. Sıcak folyo, gofre, şekilli kesim, ayıklama ve ayrıma işlemleri saatte 6,000 tabakalık maksimum hız ile tek seferde gerçekleştirilebilmektedir. Kesim ve gofre istasyonlarında 250 tonluk çalışma basıncı uygulanabilmektedir. Sıcak yaldız uygulamalarında ise 20 farklı ısıtma bölgesi ile 40 ila 180 derece arasında ısı uygulanabilmektedir. Otomatik non-stop çıkış sistemi, kesintisiz üretimi garanti etmektedir.

Kutu Katlama ve Yapıştırma Makineleri

Diana Easy 65/85/115, 2017 yılının ikinci yarısı içerisinde piyasaya sunulacak olan bu model; giriş seviyesinde 200-650 gr/m² ağırlığındaki düz ve dip kilitli kutular ile N-/F-/E-flute oluklu mukavvaları dakikada 350 metrelik hız ile işleyebilecek ve opsiyon olarak 4-6 köşe modülü ilave edilebilecektir.

Diana Smart 55/80/115,  orta performans sınıfındaki bu modelimiz, 200-650 gr/m² ağırlığındaki düz ve dip kilitli kutular, çift duvarlı kartonlar, çok bölmeli kutular, minyatür kutular ve zarflar ile N-/F-/E-flute oluklu mukavvaları dakikada 450 metrelik hız ile işleme kapasitesi sayesinde çok çeşitli üretim yeteneklerine sahiptir.

Diana X 80/115,  üst performans sınıfındaki bu modelimiz, 200-900 gr/m² ağırlığındaki her türlü kutu ve N-/F-/E-flute oluklu mukavvaları işleme opsiyonuna sahip olurken dakikada 500 metrelik ve opsiyon olarak 650 metrelik hıza sahiptir.

Karton kutu kalite kontrol ekipmanları

Diana Eye, offline denetleme sistemi, müşterilerinize lüks ürünler ve ilaçlar gibi katma değeri yüksek ürün ambalajı için kalite güvencesi sunmanıza olanak tanır.

Diana Eye, eşsiz LED aydınlatma teknolojisini ve 200 metre / dakika’ya kadar hız ile şekilli kesimden gelen kutuların kalitesini kontrol eden yüksek performanslı veri işleme ve görüntü analiz yazılımı ile son teknoloji ürünü 4K veya 8K kamera sistemini bir arada sunar. Sıcak folyo uygulaması, hologramlar, kabartmalar veya lak şekilleri gibi baskı sonlandırma işlemlerinin güvenilir kontrolünü sağlar.

Heidelberg Türkiye’nin Karton Ambalaj Alanındaki Çalışmaları

Heidelberg Türkiye olarak, eksiksiz olarak nitelendirebileceğimiz bu kadar ürün ve hizmet ile birlikte ülkemizdeki karton ambalaj sektörüne yönelik çok sayıda satış faaliyetleri ve sosyal faaliyetler düzenlenmekteyiz.

Öncelikle son iki drupa fuarından bu yana XL 106 ve XL 162 modellerimizi ülkemizde gerçekleştirdiğimiz çok sayıda satış ile üretime geçirdik. Ambalaj baskı sonrası şekilli kesim ürünlerimiz, MK işbirliğimiz ile satışta gittikçe yukarı doğru giden bir satış ivmesi kazandı. Bununla ilgili halen devam eden ve Nisan ayı sonuna kadar sürecek olan çok avantajlı satış kampanyamız bulunuyor.

Bu alanda en önemli aktivitemiz olarak KASAD (Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği) ile birlikte geçtiğimiz Aralık ayı ortasında Almanya’daki tesislerimize düzenlediğimiz ve toplamda 50 kişilik bir katılım sağlanan fabrika, demo merkezleri ve şehir gezimiz oldu.  Bu sayede ambalaj alanındaki neredeyse tüm ürün ve hizmetlerimizi canlı olarak gösterme, ülkemizin önde gelen üreticilerinin gözleri önünde bu makineleri çalıştırma ve test ettirme şansımız oldu. Tam anlamı ile rakipsiz bir deneyim yaşattığımızı söyleyebiliriz.

 

#Heidelberg #Ambalaj #KartonAmbalaj #Speedmaster #Suprasetter #KASAD #Diana #MKduopress #XL106 #XL162 #HakanHondu