Anasayfa » Aktüel » Heidelberg , İzmir Teknoloji Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Heidelberg , İzmir Teknoloji Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı


heidelberg_izmirHeidelberg Türkiye ve İzmir Ticaret Odası’nın birlikte organize ettiği Global Baskı Trendlerini konu alan Teknoloji Bilgilendirme Toplantısı Aralık ayının ikinci günü İzmir Hilton Oteli’nde gerçekleştirdi.

Heidelberg Türkiye’nin üst düzey bir katılımıyla gerçekleşen toplantıya yüzden fazla matbaacı iştirak etti. Toplantı İzmir Ticaret Odası Matbaacılar Komitesi Başkanı Mustafa Tüzün’ün açılış konuşması ile başladı. Toplantı, Heidelberg Türkiye Genel Müdürü Faruk Ekinci’nin Heidelberg Merkezindeki son gelişmeler ve Heidelberg Türkiye aktiviteleri konusundaki verdiği bilgileri ve İzmirli matbaacılara teşekkürü içeren konuşması ardından Heidelberg Türkiye Satış Müdürü Murat İleri’nin “Global Baskı Trendleri” sunumu ile devam etti. İzmir’in özellikle ambalaj konusundaki lider konumunu göz önünde bulunduran Heidelberg, bu önemli toplantıya Almanya’dan Geniş Ebat Baskı Makineleri Ürün Müdürü Thomas Hellinger’i de davet etti. Heidelberg Ege Bölge Müdürü Emrah Korugan’ın tercümesi ile yaptığı sunumunda çok geniş ebat ofset baskı, ambalaj sektörü ve ambalaj stratejilerini paylaşan Hellinger, Heidelberg’in geçmişten günümüze ofset baskı alanında nereden nereye geldiği anlattı ve karton ambalaj üretimi ile ilgili Heidelberg’in geniş ebat baskı makinelerinin dünya çapındaki müşteriler bazında üretim verilerini paylaştı. Ayrıca Heidelberg’in büyük ebat baskı makinelerinde kısa tirajlarda nasıl düşük maliyetli üretim gerçekleştirildiği hakkında yaşanmış müşteri deneyimlerini paylaştı.

Daha sonrasında Heidelberg Ege Bölge ve Gallus Ürün Müdürü Emrah Korugan ile Heidelberg Sarf Malzeme Satış Müdürü Emre Tezcan, Heidelberg’in tamamına sahip olduğu alanında dünya lideri markası olan Gallus’un bobin etiket ve ambalaj baskısı çözümleri ve bu pazardaki geçmiş ve geleceğe ait önemli pazar verilerini paylaştılar.

Toplantıya Heidelberg’in davetlisi olarak katılan ve Çin’in en büyük özel sektör kalıp üreticisi ve Heidelberg Türkiye’nin ofset baskı kalıpları tedarikçisi olan Strong firmasının sahipleri Juncheng Guo ve Lianchun Guo, Çin pazarı, üretim tesisleri ve Asya pazarının geneli hakkında bilgi verdikten sonra bölgelerinin Türk Basım Sektörü hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

Seminerde son olarak Heidelberg Türkiye Dijital Baskı Satış Müdürü Tolgahan Toskaya söz aldı. Toskaya, Heidelberg’in geleceğe yönelik en hızlı şekilde gelişim gösterdiği alanlardan dijital baskı ile ilgili çözümler, yenilenen Linoprint C serisi tabaka baskı makineleri, Gallus DCS serisi dijital flexo bobin baskı ve 3 boyutlu nesnelere baskı gerçekleştiren Jetmaster Dimension serisi inkjet baskı çözümleri hakkında detaylı bilgiler ve Heidelberg’de yakın gelecekte inkjet tabaka baskı hakkında oluşacak gelişmeler hakkında sektöre bilgi verdi.

Doğru Yatırım İçin Doğru Bilgiye İhtiyaç Var

heidelberg_İZTOİzmir Ticaret Odası, Matbaacılar Komitesi Başkanı Mustafa Tüzün, toplantı ile ilgili olarak dergimize yaptığı açıklamada “Heidelberg ile önemli bir organizasyon yaptık. Global trendler konusundaki bilgi ihtiyacımızı Heidelberg Türkiye Genel Müdürü Faruk Ekinci ve ekibi ile çok iyi bir şekilde İzmir matbaa sektöründeki arkadaşlarımla tamamladık,” dedi. Tüzün sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de matbaa sektörü nereye gidiyor, önümüzdeki beş yılda nerelerde olacak, bunun ön araştırmasını yapıyoruz. Bu toplantıyı organize etmemizin ana amacı da bu. Matbaacılarımız büyük yatırımlar yapıyor. Bankalara borçlanarak ya da biriktirerek edindikleri tüm sermayelerini bu mesleğe aktarıyorlar. İki sene sonra teknoloji değişiyor, bu değişimin sonunda yatırımlar atıl kapasiteye dönüşüyor. Bu sebeple önümüzdeki beş yılda sektörümüzün nereye gittiği görüp matbaacılarımızın yatırımlarını buna göre yapmasının gerektiğine inanıyoruz.”

İzmir Ambalaj Üssüdür

“İzmir’de ambalaj sektörü çok çok iyi bir noktada. Daha da iyi yerlerde olacağına da inanıyoruz. İzmir’in merkezi bir noktada olması da önemli. Büyük ambalaj firmalarının neredeyse hepsi İzmir’de üs kurmuş durumda. Bununla birlikte İzmir’i merkez alıp Kayseri’de, Karaman’da, Gaziantep’te şubelerini kuruyorlar. Bu konuda çok güçlü bir şehiriz ve bizim için önemli olan sektörün ilimizde daha da ileri gitmesi. Bu sebeple bu tip toplantıları diğer makine üreticileri ile de yapmayı planlıyoruz.”

Heidelberg Türkiye Genel Müdürü Faruk Ekinci ise “şaşkınlık ve mutluluğu bir arada yaşadım,” diyor. Ekinci’nin bu duyguları yaşama sebebi ise toplantıya İzmirli matbaacıların gösterdiği ilgi. Ekinci, “Sevgili Mustafa Bey, İzmir Ticaret Odası yönetiminde ve Eylül ayında böyle bir teknoloji bilgilendirme toplantısı organize edelim dediğinde hakikaten çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Kısa bir süre içinde tüm hazırlıklarımızı yaptık ve geldik,” diyor ve şöyle devam ediyor: “Burada amacımız global pazarda matbaa sektörü nereye gidiyor, trendler, eğilimler neye yöneliktir, büyüme trendleri hangi alanlarda -ki açıkca ambalajda olduğunu ifade edebilirim. Heidelberg, sektörün geleceğini nasıl görüyor, nasıl ayak uyduruyor ve bu yolculukta Heidelberg müşterilerine ekipmanları ve hizmetleri ile nasıl destek olacak, bu sorulara cevap sunmak.”

Devamında Diğer Şehirler Olacak

“İzmir’de çok büyük ve önemli ambalaj firmalarımız var. Çok da başarılı işlere imza atıyorlar. Biz de Heidelberg olarak burada start vermek istedik. Diğer illerimizde de bu bu tip toplantıları gerçekleştirebileceğiz. Ben üç yıl önce bu görevi üstlendiğimde söylediğim bir şey vardı. Türkiye genelinde ulaşmadık bir nokta bırakmak istemiyorum. Bu toplantıları ülke geneline yaymaya açığız. Sadece talep geldiğinde değil bizler de önder matbaacılarımzla irtibata geçip böyle organizasyonlar zaten yaptık; yapmaya da devam edeceğiz.”

İzmir Bizim İçin Çok Önemli

“İzmir bölgesi bizim için çok önemli ve çok üst seviye teknolojiye haiz makinelerimiz bu şehirde çalışmakta. Tabii ağırlıklı olarak ambalaj alanında. Özellikle IML konusunda İzmir’de çok başarılıyız. Çok güzel yatırımlar var. Büyümeye de devam ediyor. Matbaacılarımız bu konuda çok hassas ve uluslararası rekabet açısından da çok iyi bir yol katediyorlar. Biz de bu yoğun süreçte yanlarında partner olarak olmak istiyoruz. Birlikte başarıya ulaşmak istiyoruz. İzmir bizim için çok önemli bir bölge. Gayet güzel bir pazar payımız var. Aynı zamanda biliyorsunuz İzmir Bölge Müdürlüğümüz de var. Dolayısıyla biz burada da matbaacılara yakın olmak istiyoruz. Aynı zamanda sarf malzeme depolarımızla da birlikte.”

İZTO’ya Teşekkürler

“İzmir beni şaşırttı neden derseniz İTO çok güzel bir organizasyon yaptı. Ben özellikle sizin aracılığınızla da teşekkür etmek istiyorum. Tüm matbaacı dostlarımıza ve özellikle Ticaret Odası’nın Mustafa Bey başta olmak üzere tüm yöneticilerine. Çok güzel bir katılım elde ettik. Yüz kişinin üzerinde bir katılım oldu. Bu bizi mutlu ve motive ediyor. Bu tip toplantılarımızın ardında bir ticari amaç yatmıyor, tamamen bilgi paylaşımını hedefliyoruz. Ki matbaacılarımız trendlerin ne yönde olduğunu bilgilerini alsınlar ki kendilerini adapte edip yatırımlarını gerçekleştirsinler.”

hei_izmir_resim2_01_15Heidelberg Türkiye ve İZTO işbirliği ile gerçekleştirilen bu önemli bilgilendirme toplantısı İzmir Ticaret Odası tarafından konuşmacılara çeşitli hediyeler takdim edilmesi ve gece düzenlenen akşam yemeği ile sona erdi.