Anasayfa » Ambalaj » HP – Comexi Ortaklığı

HP – Comexi Ortaklığı

comexi_nexus_L20000HP ve Comexi Group, dijital olarak basılan esnek ambalajlara yönelik ilk, dedike uçtan uca laminasyon çözümlerini sunuyor

HP yaptığı açıklamayla HP Indigo 20000 Dijital baskı makinesi için dedike bir laminasyon çözümü geliştirmek için önde gelen esnek ambalaj makinesi üreticisi Comexi Grup ile bir anlaşmaya yaptığını duyurdu.

Laminasyon, esnek ambalaj dönüştürme, sonlandırma sürecinin önemli bir parçası. Mevcut çözümlerin her bir iş için uzun kurulum çevrimleri var ve baskıcıların kürleme ve teslimat için birkaç gün beklemeleri gerekiyor. Bu da piyasaya sürülme süresini uzatıyor.

Comexi NEXUS L20000, dijital baskılı esnek ambalaj için ilk dedike uçtan uca laminasyon ve kaplama çözümü. Inline ya da offline konfigürasyonlarda sunulan Comexi NEXUS L20000, esnek ambalaj üreticilerinin piyasaya sürme süresini kısaltan gelişmiş solventsiz laminasyon sağlayacak ve bu şekilde atıkların ve çevre üzerindeki etkinin de minimuma indirilmesine katkı sağlayacak.

“Daha kısa yaşam çevrimleri ve özelleşmiş ambalajlar, daha hızlı dönüş gerektiren kısa tirajlı işlerin gelişmesini sağlıyor’ diyen Comexi Grup Başkanı Ramon Xifra sözlerine şöyle devam ediyor: ‘HP Indigo 20000 ile yeni Comexi NEXUS L20000, esnek ambalaj üreticilerinin bu ihtiyaçlarını karşılayacak ve işlerini büyütmelerine yardımcı olacak.’

HP Indigo 20000, esnek ambalaj üreticilerinin kısa tirajlara yönelik ihtiyaçlarını karşılayan orta-web bir dijital baskı makinesi. Baskıcılara ortak bir tasarım etrafında çeşitli elementleri değiştirme ve daha sonra da her birini renk, görüntü ve lisana göre değiştirme imkanı sunuyor. Buna ek olarak  762-mm/30-inç genişliği ve çeşitli baskı altı malzemeler ve film üzerine baskı yapabilme yeteneği var.

Kalıp üretmeden bilgisayardan baskıya geçmek piyasaya sürme hızını arttırıyor, üretim esnekliğini yükseltiyor ve kısa tirajlar için ambalaj maliyetlerini düşürüyor. HP Indigo’nun dijital, sıfır-ön hazırlık atığı minimuma indirerek ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor. Talep üzerine dijital baskı da tedarik zinciri boyunca atığı ve aşırı depolanmayı düşürerek baskıcılara daha sürdürülebilir ambalaj çözümleri sunma imkanı veriyor. HP Indigo’nun sıvı elektroink teknolojisi, gravür baskıya uygun tek dijital renkli baskı süreci. Yedi mürekkep istasyonlu bu teknoloji sayesinde baskıcılar en zorlu kurumsal marka gerekliliklerini karşılayıp tüm baskı altı malzemelerde muhteşem renk oturtması sağlayabiliyorlar. Ayrıca gıda ambalajı konusunda son derece güvenli. Ayrıca gıda-dışı temas yüzeyleri konusundaki İyi Üretim Uygulamaları (GMP)’na da uygun.

“Esnek ambalajda dijital devrimi yaşadığımız bu günlerde, müşterilerimizin baskı, converting, ve laminasyon süreçlerinin tam değerini görmeleri ve bundan faydalanabilmeleri çok önemli” diyor HP Indigo Bölümünün Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Alon Bar-Shany ve sözlerine devam ediyor: “Comexi NEXUS L20000 sayesinde baskıcılarlar HP Indigo 20000 ile dijital baskının faydalarını maksimuma çıkarabilecekler.”

İlk defa drupa 2012’de duyurusu yapılan HP Indigo 20000, şu anda ABD, Avrupa ve Asya’da çeşitli özel müşteri tesislerinde kullanılıyor. HP Indigo 20000, bu çeyreğin sonuna doğru dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine gönderilecek.

Comexi Group, Comexi NEXUS L20000’u 2014 sonbaharında sergileyecek. 2015’in ilk aylarından itibaren ise piyasada olması bekleniyor.