Anasayfa » Ambalaj » HP INDIGO Tabaka ve Bobin Beslemeli Ticari Dijital Baskı Teknolojisi

HP INDIGO Tabaka ve Bobin Beslemeli Ticari Dijital Baskı Teknolojisi

Gökhan Kuyrukçu, Matset A.Ş, Satış Uzmanı

Gelişen teknolojinin baskı pazarındaki yansıması olan “Dijital Baskı Sistemleri”, son 10 yılda olağanüstü bir gelişim göstermiş ve başlarda konvansiyonel ofset sistemler tarafından önemsenmezken artık pastadan büyük oranda pay alan bir konuma erişmiştir. Tüm bu teknolojik gelişmeleri birbirinden ayırmadan, bir bütün olarak incelersek bu süreci tetikleyen çeşitli unsurlar olduğunu görürüz. Zaman içinde internet kullanımının yaygınlaşması, bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ve hızlanması, sanal ortamda bilginin çok kolay alınabilmesi ve çoğaltılabilmesi, alışveriş alışkanlıklarının değişerek daha kişiye özel uygulamalara olan taleplerin artması ve tirajların kısalması gibi olaylar birbirini tetikleyen zincirleme reaksiyonlar olarak tanımlanabilir. Tüm bu değişimler ile doğru orantılı olarak baskının da dijitalleşmesi ve kişiye özel hale gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Zaman içinde baskı tirajları azalmış, kişiselleştirilmiş uygulama örnekleri çoğalmış ve bunun sonucunda dijital baskı matbaacılara yeni ufuklar açan bir dünya haline gelmiştir. Değişime ayak uydurabilen, yenilikçi, ileri görüşlü firmalar pazardaki yerlerini büyük oranda sağlamlaştırarak bu yeni dünyaya dair tecrübelerini erkenden kazanmışlardır. Yapılan kişiye özel kampanyalar, katma değerli butik baskılar vb. dijitalin nimetlerinden faydalanan bu firmalar kazançlarını büyük oranda arttırmışlardır. Değişime ayak uyduramayan, dijital dünyanın sağladığı avantajları görmezden gelen firmalar ise sadece fiyata dayalı rekabetin bulunduğu ve kâr marjlarının gün geçtikçe azaldığı tabaka ofset liginde hayatta kalma mücadelesi vermektedir.

Dijital baskının zaman içerisinde HP Indigo öncülüğünde gelişimiyle birlikte, paletle, dar ve geniş enli bobinlerle beslenebilir sistemler olarak baskı servis tedarikçilerinin kullanımına sunulmasından sonra genel olarak çoğu konvansiyonel üretici firma için uygun hale gelmiştir.

Kısa tirajlı, butik işleri bulunan ve bunları dışarı yaptırmak zorunda olan firmalar öncelikli hedef müşteri segmentinde yer almaktadır. Burada firmanın iş potansiyelinin yanında yenilikçi bir işletme anlayışına sahip olması çok önemlidir. Herhangi bir makine yatırımı yapıp sonrasında müşteri gelsin diye beklemenin tarihe karıştığı bu zaman diliminde her alanda satış ve pazarlama çok büyük bir önem teşkil ediyor. Makineyi alıp bu makineyi en verimli ve en farklı nasıl kullanabilirim diye düşünen firmalar hem Türkiye’de hem de dünyada büyük başarılar elde ettiler. Bu şekilde yenilikçi uygulamalar üzerine yoğunlaşan firmalar fiyat rekabetine girmez ve ürünlerini yüksek kâr marjları ile satmaktadırlar.

Kopyalama merkezleri söz konusu olduğunda ise gel-geç müşterinin yanında kurumsal firmalar ile çalışan üreticiler için HP Indigo kusursuz bir yatırımdır. Geniş renk evreni ve renk tutarlılığı ile diğer makinelerin ve dolayısıyla HP Indigo kullanmayan kopyalama merkezlerinin sahip olmadığı bir üretim ve renk esnekliğine sahiptir.

Her iki iş modeli için genel olarak özetlemek gerekirse fiyat rekabeti odaklı bir iş modelinden ziyade kaliteye yatırım yapmak isteyen yenilikçi firmalar HP Indigo makinelerini tercih etmelidir.

Büyük fikirler hayata geçiyor; HP Indigo 12000

HP Indigo 12000 ile kısa ve orta tirajlı afişler, ince gramajlı karton ambalajlar, büyük ebatlı menüler, fotokitaplar, yıllıklar, haritalar, kanvas tablolar, puzzle ve takvimler gibi konvansiyonel ofset baskıdan kaydırılacak işlerin yanı sıra standart ofset makineleri ile yapılamayacak, kişiselleştirme vb. dijital baskı uygulamaları yapılabilmektedir. Kalıp – blanket – mürekkep üçlüsü ile tramlı baskı yapabilen HP Indigo 12000, 7 renkli baskı özelliği ve saatte 3450 tabaka 4 renk baskı hızına sahiptir. Otomatik kalıp ve blanket değiştirme sistemleri ile bu sarf malzemelerin değişme süresi hem çok büyük oranda kısalmış hem de otomatize edilerek operatöre bağlı hata riski ortadan kaldırılmıştır. Kısa sürede işten işe geçiş özelliği ve baştan sona iş akış yazılımları ile makinenin üretkenliği maksimum seviyeye çıkarılmıştır. Ayrıca CMYK işleri CMY olarak basabilmenize imkân sağlayan EPM baskı modu sayesinde hem daha tasarruflu baskılar elde edebilir hem de baskı kapasitenizi %33 oranında arttırabilirsiniz.

HP Indigo 12000, Horizon SmartStacker sistemleri ile inline olarak çalıştırılabilir. Böylece hem baskıda hem de baskı sonrasında maliyetlerinizi düşürerek kesim, harman, istifleme, cilt payı kesimi, tabakadaki boş sayfayı ayıklama, aynı tabakadaki birkaç işi ayrı ayrı istifleme vb. özellikler ile iş teslim sürelerini maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Tüm bu uygulamaları mümkün olan en az hata ve fire ile yaparak maksimum kârlılık elde edebilirsiniz.

Üstün renk kalitesi ve tutarlılığının yanı sıra sahip olduğu büyük baskı montaj alanı sayesinde mevcut dijital veya tabaka ofset baskı makinelerinizden kaydıracağınız işler ile makine kapasitesinin büyük bir kısmını doldurmak mümkündür. Bunun yanında yeni uygulamalar ile firmanızın ürün yelpazesini genişleterek, rakiplerin sunamadığı ürünleri sunabilir ve farklı alanlarda hizmet verebilirsiniz.

Dijital Baskının Lokomotif Makineleri HP Indigo 5900 ve 7900

HP Indigo ailesinin Dünya ve Türkiye pazarında en fazla satılan modeli HP Indigo 5900 ile birçok farklı sektöre yönelik üretim yapabilmek mümkündür. 33×48 ebadında ve 60 – 460 mikron kalınlıkta her türlü film, plastik, metalize, kuşe kâğıt, 1. hamur, PP, PVC, PE, OPP vb. malzemeye baskı yapılabilmektedir. Ultra Kalın Kit opsiyonu ile 600 mikron malzemeye kadar baskı yaparak karton etiket üreticileri tarafından da tercih edilirken, One-Shot özelliğiyle de plastik kart ve kredi kartı üreticilerinin ihtiyaç duyduğu kusursuz baskıları yaparak birbirinden tamamiyle bağımsız sektörlerde hizmet verebilmektedir. Mor ışıkta görünen UV Güvenlik Mürekkebi ile katma değeri yüksek ve güvenlik ihtiyacı duyulan işler basılabilir. Sahip olduğu 7 renk (CMYK + Turuncu + Yeşil + Mor) ile renk yönetimi kaygısı taşıyan matbaaların tüm ihtiyaçlarını karşılamakta ve Pantone renk kataloğunun %97 oranında yakalanması sayesinde kurumsal renklerin basılmasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca büyük bir yenilik olan Beyaz Mürekkep ile şeffaf film ve koyu renkli opak malzemelere benzersiz baskılar yapılmasını sağlamaktadır. Tek renkte 272 A4/dk., iki renkte 136 A4/dk., 4 renk baskılarda ise 68 A4/dk. baskı kapasitesinin yanında daha ekonomik işler için CMYK yerine CMY baskı yapan EPM modu ile dakikada 90 adet A4 basabilmektedir.

Dijital baskıda belli bir üretim kapasitesine sahip olan ve müşterilerine farklı uygulamalar sunmayı planlayan firmalara yönelik olarak geliştirilen HP Indigo 7900 dijital ofset baskı makinesi, daha yüksek üretim hızına sahiptir. 33×48 baskı ebadı, 7 renk (CMYK + OVG), Beyaz Mürekkep özelliklerinin yanında Dijital Kabartma Baskı (Lak efekti) ve Dijital Gofre özellikleri ile rakiplerinden ayrılmaktadır. 1-2 renk baskılarda 240 A4/dk., 4 renk baskılarda 120 A4/dk. ve EPM modunda 160 A4/dk. üretim kapasitesi ve daha hızlı baskı öncesi sistemleri ile çok yoğun çalışan ve gün içinde çok farklı işler basmayı planlayan firmaların ilk tercihidir.

HP Indigo 20000; Etiket/Esnek Ambalaj Pazarının Dijital Geleceği

drupa 2012 fuarında lansmanı yapılan HP Indigo 20000 baskı makinesi Esnek ambalaj dünyası için dizayn edilmiştir. 10 – 250 mikron aralığında her türlü esnek ambalaj malzeme ile çalışabildiğinden, ambalaj dünyasının az tirajlı işleri, test pazarlama dediğimiz ürün çeşitliliği ve prova baskılar için dizayn edilmiştir.

4 renk 34 mt/dak, EPM 3 renk 45 mt/dak ve 5 renkte 27 mt/dak sürati ile verimliliği dijital makineler içinde rakipsizdir.

736×1100 mm’ lik baskı alanı günümüz ortalama gravür ebatlarından bile daha büyük baskı alanı ile yakın zamanda ambalaj dünyasında çığır açacağını düşünmekteyiz. Inline Primer ile pazardaki her çeşit malzemeye baskı yapabilen bu sistem CMYK + Turuncu, Yeşil, Mor renklerinin yanısıra örtücü Beyaz ile donatılmıştır. Pantone tarafından onaylanmış renk kataloğu sayesinde büyük markaların ihtiyaç duyduğu özel renkleri karşılayabilmektedir. Ayrıca özel projelere yönelik (örn; Coca-Cola Projesi) özel Pantone renk siparişi verilebilmektedir.

Dijital Baskı Üretim Sürecini Yeniden Şekillendiren Makine: HP Indigo 8000

Dakikada 80 metreye kadar çıkabilen hızı sayesinde bütün işlerinizi dijitalin avantajları ile yüksek üretkenlikte birleştirir. Geliştirilmiş renk otomasyonu ve çok yönlü renk eşleştirme donanımları ile özel marka renklerini mükemmel doğrulukta, tutarlı ve tekrarlanabilir olarak ilk baskıdan son baskıya kadar kolay ve hızlı bir şekilde yakalamanızı sağlar.

Dahili baskı altı ünitesi sayesinde stokta bulunan malzemelere 0.5 pt’ den 18 pt’ ye kadar baskı yapabilmesinin yanı sıra HP Indigo ElektroInk Premium White mürekkebi sayesinde beyaz baskısında tek geçişte yüksek opasite sunarak dijital baskı dünyasında size yeni imkanlar sunar.

4 renks 60 mt/dak ve EPM 3 renk 80 mt/dak sürati ile verimliliği dijital makineler içinde rakipsizdir.

12-450 mikron aralığındaki şeffaf veya opak film, PP, OPP, PE, PVC vb. malzemelere sorunsuz bir şekilde baskı yapabilmektedir. Eşsiz bir uygulama esnekliğine sahip bu sistem ile etiket, esnek ambalaj, shrink sleeve, IML ve karton ambalaj tipinde üretimler sorunsuzca gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu sistem üretim sürecinde baskı altı primer ve corona uygulamasını inline olarak yapılmasını sağlayarak işçilik ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

HP Indigo 6900; Etiket/Ambalaj Pazarının Dijital Yüzü

HP Indigo’nun etiket/ambalaj dünyasına yönelik amiral gemisi HP Indigo 6900, yüksek üretim hacmi ve 7 renkli baskı becerisi ile tüm etiket/ambalaj ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek kapasitede bir dijital sistemdir. HP Indigo tarafından özel olarak geliştirilmiş ElectroInk mürekkepleri sayesinde rotogravür kalitesinde baskılar yaparken dijital dünyanın getirdiği kolaylıklar ile toplam üretim hacmi ve verimliliği artmaktadır. CMYK’ya ilaveten Turuncu, Yeşil ve Mor renkler ile baskıda 7 renk kullanılarak Pantone kataloğu %97 oranında karşılanabilir. Ayrıca etiket dünyasında büyük bir öneme sahip olan yüksek örtücülüğe sahip Beyaz Mürekkep ile özellikle şeffaf ve metalize film malzemelere benzersiz baskılar yapılabilir.

“Kaliteli Baskı” ve “Tasarruf” Aynı Cümle İçinde; EPM Baskı Modu

EPM (Enhancement Productivity Mode), CMYK işleri CMY halinde basabilmenize olanak sağlar. Baskıda siyah (K) rengin çıkarılması ile %33 oranında daha hızlı bir üretime sahip olurken 4 renk baskıya göre %15 daha ucuz baskı maliyeti ile tasarruf edilir. Böylece hem zaman hem de maliyet bakımından rekabet şansı artar. Tabaka makinelerde başarı ile uygulanan EPM baskı modu, bobinden çalışan etiket baskı makinelerinde de önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çok koyu bir siyah zemin içermeyen ve 8 puntodan küçük olmayan yazılarda kolaylıkla kullanılabilir. 4 renkli baskı hızı 30 mt/dk iken EPM modunda baskı hızı 40 mt/dk olmaktadır. 1-2 renk baskılarda ise sahip olduğu 60 mt/dakikalık üretim kapasitesi ile alanında rakipsizdir.

 

Büyük Baskı Alanı

HP Indigo 6900 dijital bobin ofset baskı makinesi sahip olduğu 320×980 mm baskı alanı ile etiket üretiminin yanı sıra esnek ambalaj vb. çok çeşitli sektörlerin kullanımına uygundur. Fiyatlandırma sisteminde renk yoğunluğunun fiyata bir etkisi yoktur. Bu sebeple etiket/ambalaj gibi çok yoğun renk kullanılan sektörler için ekonomik bir çözümdür.

 

12-450 mikron Arası Tüm Malzemelere Baskı

HP Indigo 6900, sahip olduğu ILP (In-line Primer) ünitesi sayesinde şeffaf veya opak film, PP, OPP, PE, PVC vb. malzemelere sorunsuz bir şekilde baskı yapabilmektedir. Eşsiz bir uygulama esnekliğine sahip bu sistem ile etiket, esnek ambalaj, shrink sleeve, IML ve karton ambalaj tipinde üretimler sorunsuzca gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu sistem üretim sürecinde baskı altı primer ve corona uygulamasını inline olarak yapılmasını sağlayarak işçilik ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Kusursuz Renk Yönetimi

Etiket ve ambalaj dünyasında renk yönetiminin önemi göz ardı edilemez. Tüm bu mücadelede HP, işin profesyonellerinden destek alarak sistemlerinin kusursuz olmasını hedeflemektedir. Bu sebeple HP Indigo dijital bobin ofset baskı makineleri ESKO tarafından geliştirilmiş baskı öncesi ve renk yönetimi sistemleriyle donatılmıştır. Yine ESKO tarafından geliştirilen Color Kit sayesinden kullanılan malzemelere yönelik renk profilleri oluşturulabilir. Color Kit’in dahili spektrofotometresini kullanarak Pantone® tutarlılığını sağlayabilir ve kusursuz renk yönetimi ile baskı firelerinizi azaltarak müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

#HpIndigo #Matset #GokhanKuyrukcu #Dijital #Elektroink #Ambalaj #Etiket #TicariBaski