Anasayfa » Ambalaj » HP Indigo ve Scodix ile Ambalaja Değer Katın

HP Indigo ve Scodix ile Ambalaja Değer Katın

Almanya’da düzenlenecek Interpack 2017 fuarında en çok ilgiyi yine HP Indigo ve Scodix firmalarının çektiği net olarak görülmektedir. Artık bir sonraki adım olarak 4 – 8 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenecek olan Printek fuarında görüşmek üzere.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ambalaj pazarı sürekli bir büyüme göstermektedir. Çok stratejik bir konuma sahip olan ülkemizden İran, Irak, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Mısır, İsrail ve Hollanda, Fransa, İtalya, Almanya gibi AB üyesi ülkelere ihracat yapılıyor olması pazarın büyümesinde yardımcı olmaktadır. Ambalaj Sanayicileri Derneği verilerine göre 2015 yılında ambalaj ihracatı 1,7 ton rakamına ulaşarak 2014 yılına göre %1,5 oranında arttı ve yaklaşık 3,7 milyar dolarlık gelir elde etti. 2016 yılı için rakamların daha da yüksek olması beklenmektedir.

Amerika ve gelişmiş Avrupa ülkelerindeki kişi başına düşen ambalaj tüketimi miktarlarını henüz yakalayamamış olsak da 2012 yılından bu yana sürekli artış gösteren rakamlar, kısa sürede farkı kapatacağımızı göstermektedir. Yasal düzenlemeler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda ambalaj tüketiminin çok daha yüksek bir ivme ile artacağı açıkça görülmektedir.

Bu veriler ışığında karton ve esnek ambalaj alanına faaliyet gösteren firmalar parkurlarını çeşitlendirerek müşteri taleplerini karşılayabilmeli, hatta sadakat ve memnuniyeti arttırmak adına beklentilerin ötesinde çözümler sunmalıdır. Bu gereksinimi yerine getirmek için ise dijital makine yatırımı kaçınılmaz olmaktadır.

Kendi pazarını oluşturmasının yanı sıra konvansiyonel pazardan da her geçen gün daha fazla pay alan dijital baskının geleceği noktayı gösteren en güzel örnek 2016 drupa Fuarı olmuştur. Fuar boyunca en çok ilgiyi HP Indigo ve Scodix firmaları görmüştü.

matset_kk_05_17-(8)Artan ürün çeşitliliği ile birlikte ambalaj tirajlarının azalması, rekabetin artması ve HP Indigo’nun çok çeşitli malzemelere yüksek kalitede baskı yapabilmesi bu durumu en çok tetikleyen etkenler olmuştur. Ayrıca HP Indigo’nun istenildiği anda ihtiyaç duyulan miktarda baskı yapabilme özelliği firmalar için büyük bir sorun olan stok maliyetlerinden kurtarmış ve iş akışını kolaylaştırarak büyük bir esneklik sağlamıştır.

Esnek ambalaj sektörü için tasarlanan ve alanın tek dijital baskı makinesi olan HP Indigo 20000, 760 mm malzeme besleme ve 740 mm net baskı alanına sahip olmasına ek olarak, gravür kalitesindeki baskısı ile sektörün ciddi bir açığını kapatmakta ve size yeni imkanlar sunmaktadır. Düşük tirajlı işlerde ve değişken datalı baskılarda size benzersiz avantajlar sunan HP Indigo 20000, CMYK renklerinin yanı sıra Beyaz, Turuncu, Yeşil ve Mor mürekkepleri sayesinde renk gamutunu genişleterek Pantone kataloğunu %97 oranına kadar yakalamaktadır. Dahili primer ünitesi sayesinde 10 mikrondan 250 mikrona kadar bütün malzemelere baskı yapabilen HP Indigo 20000, One Shot teknolojisi sayesinde PVC, OPP, BOPP, PET gibi ısıya duyarlı malzemelerde kusursuz register sağlamaktadır.

matset_kk_05_17-(9)HP Indigo 20000 ile birlikte çalışan, Karlville firması tarafından üretilen ve Drupa 2016 da lansmanı yapılan ‘Pack Ready’ laminasyon makinesi, kürleme süresini beklemeden ürünleri hazır hale getirmenize yardımcı olmaktadır.  HP Indigo 20000 ile baskısını yaptığınız ürünleri Pack Ready ile sonlandırarak termin süresini minimuma indirebilirsiniz.

Esnek ambalaj pazarında pozitif bir ivmeye sahip olan ‘Stand Up Pouch’ uygulaması gibi bir çok uygulamayı destekleyen HP Indigo 20000 sayesinde işlerinizi kişiselleştirebilir, termin sürelerinizi kısaltabilir ve benzersiz baskılar yapabilirsiniz. HP Indigo 20000 ile yılda ortalama 12 tondan fazla film atığı tasarrufu, 9000 metrekareden fazla klişe tasarrufu ve 25.000 adet gravür silindiri tasarrufu sağlayabilirsiniz.

HP Indigo, karton ambalaj firmaları için de çözümler üretmektedir. CMYK + OVG ve Beyaz mürekkep  olmak üzere aynı anda 7 renk baskı yapabilen,  530 mm x 750mm kağıt besleme ve 510 mm x 740 mm net baskı alanına sahip olan HP Indigo 30000, 4 renkte 3450 tabaka/saat ve EPM modunda 4600 tabaka/saat baskı kapasitesi ile mükemmel bir üretkenlik sunar.  Palet beslemeye ek olarak 2 adet çekmecesi 7/24 çalışabilen HP Indigo 30000, dahili baskı altı lakı ünitesi ile 200 mikrondan 600 mikrona kadar birçok malzemeye baskı yapabilmektedir.

Dünyanın en büyük yazılım firmalarından birisi olan HP, istediğiniz anda HP Indigo makinenizi kontrol edebilmeniz için hazırladığı yazılımlarla işinizi kolaylaştırmaktadır. Hazırlamış olduğu ‘PrintBeat’ ve ‘PrintOS’ yazılımları ile üretim süreçlerinizi sürekli takip edebilirsiniz.  Makinenizin aylık, haftalık, günlük ve hatta anlık performansını takip edebileceğiniz bu uygulamaları akıllı telefonunuza indirerek üretkenliğinizi arttırabilirsiniz.

Sürekli olarak kullanıcılarına yenilikler sunan ve global firmalar tarafından kabul gören baskıya sahip HP Indigo Dijital Baskı Makineleri, size ve sizin müşterilerinize çözümler üretmeye devam edecektir.

2016 drupa’ sının en çok ilgi gören bir diğer firması olan Scodix A3, B2+ ve B1 ebatlı net dijital lak ve yaldız uygulama alanına sahip modelleri ile pazara yön verecek firmalardan birisi olduğunu net bir şekilde göstermiştir.

matset_kk_05_17-(2)

Scodix firmasının geliştirdiği makineler ile tabaka baskılara benzersiz kabartma efekt baskılar uygulanabilmesini sağlamıştır. Konvansiyonel efekt lak uygulamalarından farklı olarak aynı tabaka üzerinde farklı yoğunluklarda kabartma baskı uygulayabilen ve sahip olduğu kameralı register sistemiyle bu baskıları kağıt üzerindeki imaja, besleme paletinden pozalanmamış şekilde gelse dahi kusursuz bir biçimde pozlanmasını sağlayan (Image to Image) Scodix, kendi alanındaki lider firmadır. Bunun yanında Scodix Ultra Pro ve Scodix Foil ile efekt dünyasına 53×75 cm ebadında çağ atlatan bu teknoloji, aynı anda 4 farklı yaldız hattını kullanarak malzeme üzerine soğuk yaldız metodu ile işleyebilmektedir. Drupa 2016’ da görücüye çıkan E106 modeli 72×106 cm ebadı ile karton ambalaj sektörüne de farklı bir boyut getiren sistem aynı zamanda yaldız yapma olanağını sunmaktadır.

Scodix ailesinin makineleri lak ve yaldız uygulamalarının yanında, yüksek parlaklık, değişik yoğunluklu lak uygulaması, maliyeti göz önünde bulunduranlar için Scodix Spot, özel bir metod ile üretimi tamamlanan Scodix Cast&Cure, Scodix Crystal, Metallic, Sim, Braille ve Scodix’ in sahip olduğu barkod okuma sistemi sayesinde katma değeri yüksek, kişiselleştirilmiş kabartma baskılar yapılabilmektedir.

matset_kk_05_17-(3)

Scodix’in düşük lak tüketimi, serigrafi sistemini yakalayan maliyeti ile saatte 1250 tabaka B2 ebadında tabakaya lak uygulanabilmekte olup, KAMA ProCut ya da DieCut serileri ile hologramlı bir şekilde kesim işlemini tamamlayarak üretim hattınızı Matset’in sunduğu uçtan uca iş akışı çözümüyle taçlandırılabilmektedir. Almanya’ da üretimi sağlanan KAMA DieCut ve ProCut makineleri kısa ve orta tirajlı sonlandırma çözümleri sunmakta olup, kesim, pilyaj, perforaj, gofre, yarım kesim, sıcak yaldız(düz veya kabartılı), körler alfabesi, plastik malzeme kesimi imkanı sunmakta olup  10 farklı uygulamayı aynı anda yapmaktadır. Maksimum 760x600mm kağıt besleme, saatte sonlandırma konfigürasyonuna göre 5500 tabakaya kadar sonlandırma imkanına sahiptir. Hızlı şekilde işten işe geçiş sayesinde üretim zamanı kara dönüştürmektedir. Makinenin besleme ünitesine bağlı barkod okuyucu kamera sayesinde aynı ebatlı kağıtta yalnızca renk dizaynları çeşitlendirilmiş işleri basarken oluşturulan köşe barkodlarını okuyup, seri dışında bir barkod ile karşılaşıldığında makine otomatik olarak durup operatörün 1-2 dakikalık müdahalesiyle yeni işe geçilmiş olur. Çok kabiliyetli ProFold katlama makineleri de, katlama, yapıştırma, çift taraflı bant yapıştırma, ilaç ve saat kutuları, CD-DVD kutuları, katlanmış kutlama kartları, ek ünitesi sayesinde düz malzemelere insert ve kart yapıştırma gibi pek çok uygulamanın kullanılmasını sağlamaktadır.

Almanya’da düzenlenecek Interpack 2017 fuarında en çok ilgiyi yine HP Indigo ve Scodix firmaları çekmiştir. Şimdilik 4 – 8 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenecek olan Printek fuarında görüşmek üzere.

 

#HPIndigo #Scodix #Ambalaj #DijitalBaski #Indigo #Matset #OnderBabatas #GokhanKuyrukcu