Anasayfa » Aktüel » HP ve MATKİM ile Yenilenen Teknolojiyi Yakala!

HP ve MATKİM ile Yenilenen Teknolojiyi Yakala!

HP ve MATKİM, KASAD tarafından organize edilen yeni ürünlerini ve ambalaj sektörünü anlattıkları tanıtım toplantılarında karton ambalaj profesyonelleriyle buluştu.

Tabaka Beslemeli ofset Dijital Baskı Makinesi HP Indigo’nun tanıtıldığı toplantı öncesinde KASAD yeni dönem için genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantı’nın ardından konuşan Alican Duran, “Hammaddede yaşanan ciddi oynamalara rağmen ciro bazında 2017 iyi bir yıldı. Türkiye olarak Avrupa ile çalışıyor olmamız nedeniyle, Avrupa’daki olumlu gelişmelerin bize de olumlu yansımaları oluyor. Avrupa’da plastik için anti çalışmalar gerçekleştiriliyor. Artık plastik ile ilgili çalışmalar daha ciddiyetle ele alınıyor. Belki de iki yıl sonrasında plastik ürünler artık raflarda olmayacak. Plastik alanında yapılan inovasyona yönelik çalışmalar karton alanını da etkileyecektir” dedi.

KASAD başkanı yeniden Alican Duran!

KASAD Genel Kurulu seçimlerinde Dernek Başkanı bir kez daha Alican Duran oldu. Yeni dönemde, Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; Ali Topal, Alican Duran,  Altuğ Ulu, Attila Cömert, Burhan Özdemir, Ferit Dansık, Mehmet Akıncı, Özcan Kilimci ve Süleyman Öncel olmak üzere dokuz kişi olarak belirlendi. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise, Recep Taşyanar, Emin Soysal, Ömer Faruk Ağıl, Süleyman Ertem ve Türker Büyükgönenç şeklinde oluşturuldu. Denetim Kurulu Asil Üyeleri; Habil Karagöz, İsmail Gök, Ümit Büyükgönenç ve Yusuf Uygun belirlenirken, Denetim Kurulu Yedek Üyeleri ise Ömer Metin Çiftçioğlu, Ali Vural Heper, Murat Demir ve Leman Pelin İren oldu. MATBAA&TEKNİK dergisi olarak KASAD’ın yeni dönemde de başarılı çalışmalara imza atmasını diliyoruz.

Konuşmasında dijital baskının son yılların en dikkat çeken teknoloji olarak görüldüğüne de değinen Duran, bu alandaki gelişmeleri HP firmasının aktaracağını belirtti.

 

Dijital baskıda HP Indigo dalgası!

Son yüzyıl içerisinde ambalajın sektördeki rolü ciddi oranda değişime uğradı. Daha işlevsel, dönüştürülebilir, çevre dostu ve sanatsal yönü güçlü ambalajlar tasarlanıyor. Ambalajların hareketlenmesi ve firmaların reklam anlamında ambalaja yönelimi beraberinde baskı sektörünü de etkiledi. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek için baskı sektörünün devleri atağa geçti. Bunlardan biri olan HP Indigo ile farklı ve daha çeşitli malzemeler üzerine baskı imkanı sağlanıyor.

HP Indigo Ürün Müdürü Moshiko Levhari, ambalajın müşteri üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu belirterek şöyle anlattı; “Müşterilerimiz arasında yer alan Oreo, küçük bir bisküvi üreticisi konumundayken değiştirdiği ambalaj ile ciddi bir konuma geldi. Ambalajın en önemli özelliği müşteri ile direk iletişime geçmesiydi. Ambalaj tasarımı ve kişisel kısa mesajları ile direk iletişim kurdu ve müşteriyi çekti.”

Hayallerini üreten yeni teknoloji, HP Indigo

Eskiden ambalajların daha basit formlar ve çok özel tasarımlar içermediğini belirten Levhari, “Zamanla çeşitlilik arttı. Tasarımlar özel bir görünüme kavuştu. Aynı zamanda tüketim alışkanlıkları hızlandı ve ürünlerin raf süreleri kısaldı. Son on yıl içerisinde ise ofset baskı makinelerine olan talepte düşme oldu. Ambalajda kişiselleştirilmiş ve çeşitlilik gösteren ürünler tasarlanıyor. Karton ambalaj pazarında yüzde kırk oranında bir artış var” dedi.

“Yeni HP Indigo uzun tirajlı işlerde de etkili sonuçlar veriyor. Makinenin sistemi farklı konularda çeşitli çözümler sunarken, hayal ettiğiniz birçok farklı materyallere baskı yapabilme olanağı tanıyor. HP Indigo ile renk kalıbının yüzde doksan sekizine kadar ulaşın!

Karton ambalajda dijitalize olma noktasında HP Indigo kendini ispatladı.”

Almanya’nın önemli firmaları arasında yer alan Pfaffle Verpackungen, HP Indigo Dijital Baskı Makinesine yatırım yaptı. Web sitesi üzerinden aldıkları siparişleri kişiselleştirerek kırk sekiz saat içerisinde müşteriye teslim eden firma işe, küçük işler büyük faydalar sağlayabilir mottosuyla yaklaşıyor.

“Dijital baskı geldi diye ofset baskı ortadan kalkmaz. Seçeceğiniz tedarikçinin doğru olması ve size destek olabilmesi lazım. Müşterilerinizi bu teknik konusunda bilgilendirmeniz gerekiyor” diyen Pfaffle Verpackungen CEO’su Detlef Behrens, bir müşteriye ürün tasarlarken seksen milyona tasarlayabilmek mottosu ile yola çıktıklarını paylaştı.

Matbaacılık kimyasallarının uzmanı MATKİM!

1969 yılında küçük bir atölye ile faaliyet hayatına başlayan MATKİM, matbaacılık kimyasalları alanında bir standardizasyonun olmaması nedeniyle bu alanda faaliyet göstermeye başladı.

1970 yılında ilk marka tescilini alan, 1996 yılında 16 ülkeye ihracat gerçekleştirmeye başlayan MATKİM, bu yıl ise 48. senesini kutlamanın haklı gururunu yaşıyor. Matbaacılık kimyasalları alanındaki bilgi, tecrübe ve deneyimlerini sektör ile paylaşmak adına düzenlenen tanıtım toplantısında şirketlerin verimliliklerini daha fazla arttırabilmesi için matbaacılık kimyasallarının doğru kullanımının önemine dikkat çekildi.

Yeni 2015 yılında Hadımköy Kıraç’ta yeni fabrikaya geçen MATKİM, Sanayi Odası tarafından rol model fabrika seçildi.

MATKİM Yöneticisi Tan Yılmaz, “Şirket bünyesinde üretilen matbaa kimyasallarının dağılımı ise yüzde 20 baskı sonrası, yüzde 12 baskı öncesi ve 68 ise baskı şeklindedir. Yılda 3 bin 800 ton üretim yapılmaktadır. İç piyasada yüzde 78, ihracatta yüzde 22 oranında etkin olarak, 62 satış noktasında bulunuyoruz” diyerek, özel tüketim vergisinden dolayı rekabette Türk markaları olarak bir dezavantajın olduğuna dikkat çekti.

Bilgiye yatırım

Firma olarak bilgiye yatırım yaptıklarını ve matbaacılıkta önemli bir halkayı oluşturduklarını da sözlerine ekleyen Yılmaz, bünyelerindeki zengin ürün çeşitliliği ile tüm müşterilerin ihtiyaçlarına çözüm getirdiklerini anlattı: “Baskı öncesi kimyasallar, CtP-CtCP, kalıp banyoları ve kalıp zamkları üretiyoruz. Yaptığımız kimyasalları minimum kullanabilmek için uzun ömürlü olmasına dikkat ediyoruz. Banyo değiştirmeden ve nokta değeri kaybetmeden kullandığımız kimyasallar var. Üretim bandımızda FOGRA belgeli, 4.8 – 5.2 ph aralığına sahip, alkollü ve alkolsüz baskıya uygun ürünler var. Böylece alkolsüz kullanımı tercih eden müşterilere de hitap edebiliyoruz.”

MATKİM ürettiği ürünlerle çevre dostu çözümler sunmaya devam ediyor. Şirket bünyesindeki bir başka dikkat çeken yenilik ise MATKİM Clinic adı altında baskı ile alakalı problemleri teşhis ederek, tedavi eden bir programdır.

Weilburger ile ambalajda yenilikçi çözümler

Almanya merkezli Weilburger firması baskıda ofset, serigrafi ve ambalaj alanlarında gıda, sağlık ve kozmetiğe kadar çok sayıda farklı sektöre hizmet veriyor. MATKİM ile birlikte Türkiye’deki ortaklık kurulumundan sonra pazarda önemli bir yere sahip olan Weilburger Graphics şirketinin Satış Müdürü Arno Dürr, ambalaj alanında yaptıkları yenilikleri ve şirketin faaliyetlerini tanıttı.

İnovasyon alanında çok farlı çözümler sunduklarını belirten Arno Dürr, dijital baskı ve flekso için geliştirdikleri vernik laklarıyla dikkat çektiklerini ifade etti.

Weilburger, Türkiye’de gelişmekte olan UV teknolojisi ve UV Led teknolojisi ile sanatsal baskıyı destekliyor.

 

#KASAD #AlicanDuran #HP #Matset #HPindigo #DoguPabuccuoglu #Matkim #Tanyilmaz #Weilburger #Ambalaj #Lak #Kimyasal #Matbaa #BirMatbaaTeknikVar #KolayAboneOl