Anasayfa » Aktüel » hubergroup, “Meslek Lisesi, Sektör Meselesi” Diyor

hubergroup, “Meslek Lisesi, Sektör Meselesi” Diyor

“Meslek Lisesi, Sektör Meselesi” diyen hubergroup, eğitimli ve bilinçli gençler yetiştirmek için düğmeye bastı, yürüttüğü projenin filizlenmesi ile pırıl pırıl birçok genç sektöre kazandırıldı.

Basım Sanayi Eğitim Vakfı Eğitim Sponsoru hubergroup Türkiye bünyesindeki INK ACADEMY tarafından, OKUL-Sanayi İşbirliği düşüncesinden hareketle düzenlenen “Meslek Lisesi, Sektör Meselesi” konu başlıklı sosyal sorumluluk projesinin mezuniyet törenine imza atıldı.

Projenin mezuniyet töreni açılış konuşmasını hubergroup Türkiye Firması Yönetim Danışmanı, kısa adı BASEV olan Basım Sanayi Eğitim Vakfı Geçen Dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve Geçen Dönem BASEV Kadın Platformu Yönetmeni Sayın Fatma APAYDIN yaptı. APAYDIN, “Bu projeye ilk başladığımızda genç yeteneklerle tanışmanın heyecanını yaşıyorduk. Sizin gibi pırıl pırıl gençleri gördüğümüzde bu projenin ne kadar anlamlı olduğunu hissetmiştik. Bugün baktığımda çok güzel bir tablo görüyorum ve verdiğimiz emeklerin karşılığını almanın gururunu yaşıyorum” diyerek duygularını paylaştı.

Popüler bir yaklaşımla projeyi daha net anlatmak için 5N1K örneğinden yola çıktıklarını anlatan APAYDIN, şu ifadelere yer verdi: “Huber Türkiye olarak ortaya koyduğu bir sosyal sorumluluk projesidir. hubergroup olarak insanlar sorumluluk aldığı ölçüde mutlu olduğu görüşünü savunuyoruz. Her kurumun değer verdiği bazı kavramlar vardır. Bizi motive eden unsurlar yalnızca finansal değerler değildir. Sektörü geliştirecek, gençlerle el ele verebileceğimiz her proje bizi mutlu ediyor. Biz sektörümüze ne katabiliriz üzerinde durarak, çalışmalar yaptık. Yarına yatırım yapmak adına bu proje hayata geçildi.”

 

Öğrenciler sektöre sahip çıktı!

Daha iyi bir gelecek, geline bir Türkiye için gençlere yatırım yapmak şart. Tam da bu amaçla hubergroup’un hayata geçirdiği “Meslek Lisesi, Sektör Meselesi” önemli bir misyon üstleniyor. Projenin önemli bir ayağına oluşturan öğretmenler ilk günden bu yana büyük bir özveri gösterdi.

Matbaa lisesinden mezun olan öğrencileri sektör dışına kaptırmamak, sektörü sevdirmek adına bu proje ile işin mutfağını tanımaları sağlandı.

Ülkemizin üretmeye ve katma değer sağlamaya ihtiyacı var diyen Fatma APAYDIN, bu nedenle gençlerin çok değerli olduğunun belirterek, öğrencilere sektöre sahip çıkmaları için çağrı yaptı.

Borsa İstanbul Kavaklı, Küçükçekmece Dr. Oktay Duran ve Zeytinburnu İstanbul Ticaret Odası MTAL’leri ile çıkılan bu yolculukta mesleki anlamda eğitim seminerler ve 5 fabrika gezisine imza atıldı.

Projenin en önemli aşaması, saha ziyaretleri…

İki aşama olarak yürütülen programda öncelikle düzenlenen seminerler ile öğrencilere renk bilgisi, mürekkep ve baskı altı malzemeleri seminerleri verildi. Seminerleri Ümit Falay, Kadir Çoban, Günay Yurtseven, Ali Can verdiler. Son seminerde ise Akif Tatlısu tarafından hazırlanan panel ile öğrenciler, matbaacılık lisesi mezunu panelistlerin hayat hikâyelerinden ilham aldı. Panelistler, dört Matbaa Meslek Lisesi mezunu yönetici Taner Şener, Nurdal Bulal Yongacı, Muharrem Ceylan ve Ferda Acar öğrencilerin kariyer planlamalarına ışık tuttu.

Ardından fabrika ziyaretleri ile öğrencilerin bilgileri tazelenerek, üretim aşamasını yerinde gözlemleme şansı yakaladılar. Projenin önemli ayaklarından biri saha ziyaretleriydi. Böylece gençlerin sektörü yakından tanımaları ve Türkiye’de sanayinin ne kadar geliştiği konusunda öğrencilerin bilinçlenmesi sağlandı. Fabrika gezileri kapsamında ziyaret edilen matbaalar Promat, Mega Basım, Elif Plastik, Checkpoint, Ekol Ofset ve Sarten’di.

 

Projede bir sonraki yıl için burs fonu oluşturuldu

Projenin başkahramanı öğrencilerdi. Öğrencilerin en büyük destekçisi ise öğretmenleriydi. Seminerlerde öğrencilere bilgi veren eğitmenler, kendi hayat hikayeleri ile öğrencilere meslek yolculuğunda ışık olan panelistler ve öğrencilere üretim tesislerini açan sektör paydaşları ile projenin arkasında kalabalık bir ekip vardı. Program içerisinde kendiliğinden gelişen bir durum olduğunu belirten APAYDIN, projede küçük bir burs fonunun oluşturulduğunu ve bu fonun bir sonraki eğitim-öğretim yılında kullanılacağını söyledi.

Fatma APAYDIN, matbaacılık üzerine çıkardığı kitabın gelirini de BASEV’e (Basım ve Sanayi Vakfı) bağışladı.

Projeye katılım sağlayan öğrencilere katılım belgeleri ve öğretmenlere teşekkür belgeleri sektörün önemli isimleri tarafından takdim edildi. Sonrasında her okuldan iki öğrenci, bu projenin kendilerine neler kazandırdığı anlattı.

 

“Hedeflerimize giden yolda hubergroup hep yanımızdaydı!”

Bu proje ile kariyerleri için önemli bir adım atmış olan gençler, projenin kendilerine ne kazandırdığını şu sözlerle ifade etti: “hubergroup tarafından hayata geçirilen böyle güzel bir proje yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Daha önce hiç görmediğimiz makineleri yakında inceleme fırsatı yakaladık. Kendini sektöre adamış büyüklerimizin hikayeleri ve mesleklerine olan tutkularına tanıklık ettik. Sektörde hiçbir şeyin imkansız olmadığını gördük, bu da ufkumuzu arttırdı. Bu proje ile birlikte mesleğimizle ilgili hedeflerimiz oldu ve ilk defa planlar yapmaya başladık. Bu hayalleri bize kurduran, mesleki yolculuğumuzda elimizden tutan hubergroup ailesine teşekkür ediyoruz. Matbaacılığın sadece gazete ve dergi basılan bir mecra olmadığını, bu kadar dar bir kalıbın dışında aslında çok büyük bir iş alanı olduğunu fark ettik. Hayallerimizi kendimiz belirlemeyi seçiyor, sektörümüze sahip çıkıyoruz” dediler.

Son olarak bu projeye çok büyük katkıları olan, projenin demir başlarından biri olarak büyük emek veren Akif Tatlısu’ya da projedeki desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Mezuniyet töreninin sonunda BASEV Genel Sekreteri Yahya Tuncer Görgün, kapanış konuşmasında: “Okul-Sanayi işbirliği konusunda; bu sosyal sorumluluk projesinin artarak devamı temennisiyle, sektör ortaöğrenim ve sektör yükseköğrenim kurumlarımız ve mensubu olmaktan gurur duyduğum BASEV’in, her firma, kurum ve kuruluş ile sektör temsilcilerine aynı mesafede olduğunu yineliyor, bir sonraki hubergroup Türkiye etkinliğinde, sağlık ve huzur içerisinde buluşabilmek dileğiyle tüm katılımcılara teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.” dedi.

 

#hubergroup #FatmaApaydin #YahyaTuncerGorgun #BASEV #HuberTurkiye #AkifTatlisu #Matbaa #MeslekLisesiSektörMeselesi