Anasayfa » Aktüel » Hunkeler Innovationdays Yapıldı

Hunkeler Innovationdays Yapıldı

İsviçreli baskı sonrası ekipmanları ve kağıt işleme sistemleri geliştirici ve üreticisi Hunkeler şirketinin iki yılda bir partner şirketler ile birlikte Innovationdays başlığı altında gerçekleştirdiği etkinlik geçtiğimiz ay 12nci kez gerçekleştirildi. Hunkeler Innovationdays’e ilişkin resmi açıklamayı ve Hunkeler tarafında sergilenenleri aşağıda vereceğiz. Ancak Editör yorumu olarak baştan bazı bilgiler aktarmak isterim.

M.AKİF TATLISU – MATBAA&TEKNİK dergisi olarak beşinci kez katıldığımız ve Medya Partneri olarak bir parçası olmaktan zevk aldığımız bu etkinlik, aslında bir fuar değil. Özetle pek çok üretici şirketin Innovationdays adını kullanarak yaptığı Open House’lardan biri. Ancak Hunkeler baskı sonlandırma ve kağıt işleme alanında öyle geniş bir pazarı kontrol ediyor ki tüm partnerler bir araya toplandığında ciddi bir fuar ortaya çıkıyor.

20170221_111949

Nasıl bir etkinlik ile karşı karşıyayız?

Hunkeler Innovationdays Messe Luzern’in iki salonunda yapıldı. 2nci salon Hunkeler çözümlerinin partner dijital baskı makine ve dijital baskı sonlandırma makineleri ile sergilendiği ana salon oldu. Bu arada her geçen yıl artan katılımcı sayısı sebebiyle geçtiğimiz sene bir salon artırılan etkinliğin aslında görüşmeler ve yemek için ayrılmış salonunun yarısını da standlarla doldurmak gereğini getirmişti.

Başta yazdığım gibi Hunkeler Innovationdays bir fuar değil. Bir open house. Dolayısıyla bilmem kaç frank ödeyerek giriş bileti almanız gerekmiyor. Giriş tamamen ücretsiz ve sadece ön kayıt gerekli. Bunun dışında alanda yiyeceğiniz yemek ve içecekler de tamamen ücretsiz. Hunkeler’in ikramı. Gün boyu kurabiye, sıcak ve soğuk içecekler, öğle saatlerinde ise dört farklı yemek. Fuar olmadığı için kapalı standlar da yok. Tüm makineler tamamen ortada ve stand olmadığı için yan yana sıralanmış, kompakt, iç içe, kolayca karşılaştırılabilir ve atlamadan hepsine ulaşılabilir bir sergileme bütünü. Büyük fuarlarda (drupa’da mesela) göremeden ayrıldığınız ve hatta sergilendiğini bile fark edemediğiniz birçok makine olduğuna eminim. Burada kaçırmak mümkün değil. Tümünü yakından izlemek imkanı mevcuttu.

Luzern’e gelince. Sevimli, küçük, sakin ve sesiz bir şehir. (karnaval günleri hariç!) Konaklama ve akşam yemekleri için sayısız imkan var. Ulaşım problemsiz. Etkinlik boyunca otobüsler ücretsiz.

Hunkeler Innovationdays, öncelikle basım endüstrisinin geleceği olan dijital baskı ve inkjet için hemen her sorunun cevabının ve bu cevapları verebilecek uzmanların bir arada bulanabileceği bir etkinlik. Bu yıl için bu imkanı kaçıranlar ya da her şeyi bildiğini sananlar için iki yıl sonra tekrarı ve gelişmişi yapılacak. Tarih: 25 -28 Şubat 2019!

Hakikaten bir cevap arıyor musunuz?

Ben pek cevap aradığımızı sanmıyorum. “Her şeyi biliyorum ve her şeyi gördüm, o, bana yeni bir şey katamaz” diyenlerin çoğunluk oluşturduğu ülkemiz basım endüstrisi için söylenecek bir iki detay ve etkinliği de tespitlendirecek bir iki kelime de yazmalı. Konu genel olarak bobin beslemeli dijital baskı ve sonlandırma teknolojisi olduğuna göre karşımıza çıkan bazı iş alanları var. Nedir bunlar:

1-Fatura, ekstre baskısı

2-Transpromo baskısı

3-Soru kitapçıkları baskısı

4-Talep üzerine kitap baskısı

Günümüzde e-fatura ve e-ekstre uygulaması hızla yaygınlaştığına göre ilk alanı kapalı görüyoruz ve yeterince geniş bir alan olmaması sebebiyle (mevcut talebi inhouse baskı ve baştan yatırım yapanlar dolayısıyla) yenilikçi ve geleceğe açık göremiyoruz.

Transpromoyu Türkiye’de beceremediğimize, müşteri tercihlerini belirlesek bile işleyemediğimize, müşterilerin gerçek iletişim bilgilerini toplayamadığımıza ve bunu yapan bir ya da iki perakendeci varsa mesela; onların da büyük bir pazar anlamına gelmediğini düşünerek es geçiyoruz.

Soru kitapçıkları baskısı da Meteksan, Milli Eğitim Bakalığı ve Anadolu Üniversitesi tekelinde  güvenlik sebebiyle yapıldığına göre onu da es geçiyoruz.

Talep üzerine kitaba gelince. Barkod sorunumuz var. Çözülmeden talep üzerine kitap baskısı yapılamaz. Onun da zaten çözülmesinin önünde büyük engeller ve rant var odaklı bir endişe ile bunu da geçiyoruz.

Benim sorum şu…

Geriye ne kaldı? Bir şey kalmadı ise bu devasa şirketler niçin sürekli teknoloji geliştiriyorlar? Tabaka beslemeli toner bazlı baskı makinelerini daha hızlı, daha yüksek baskı kalitesine haiz, bobin besleme inkjet makinelerine eviriyorlar. Her şey boşuna mı sizce de? Yani Xerox, HP, Canon, Kodak, Domino, Ricoh, Xeikon ve diğerleri tuhaf bir yanlışlığın peşindeler, öyle mi ve bizim bütün bu gelişmelerden öğreneceğimiz bir şey yok ve görüp de ufkumuzun açılmasına vesile olacak bir şeyler… Şimdi Hunkeler’in resmi açıklamasını bir okuyalım bakalım ufkumuzda bir ışık yanacak mı?

Hans Gut

Hans Gut

 

Hunkeler Innovationdays 2017’de öne çıkanlar:

Ticari üretim için geliştirilen yeni POPP8: Hunkeler geleceğin sonlandırma teknolojisi hakkında bilgi veriyor. Sonlandırma süreçleri dinamik olarak kontrol ediliyor: değişken formatlara sahip bölümler, delme ve perforasyon kalıp değiştirme ve değişken forma birleştirme. Hunkeler, ortakları ile birlikte format ve sayfa sayısı açısından değişken kitapların üretimi için özelleştirilmiş sistemler sunuyor. (bobinden Amerikan cilde iplik dikilmiş kitaba kadar). Hunkeler Control Platform’u modüler tasarımı ile değişken verilere dayanarak basılı malzeme üretiminde benzersiz süreç ve kalite güvenilirliği sağlıyor. Yeni bir merkezi yönetim sistemi olan Hunkeler Workflow Manager, işlerin planlanması ve hazırlanması, üretim hatlarının kontrol edilmesi, süreçlerin izlenmesi ve bunun yanı sıra üretim faaliyetlerinin kaydedilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılıyor.

Ticari üretim için yeni POPP8: Hunkeler geleceğin sonlandırma teknolojisi hakkında bilgi veriyor.

Hunkeler, Hunkeler Innovation Days 2017’de geleceğin sonladırma teknolojiisi olan en yeni POPP8’i tanıttı. Bu yeni teknoloji dakikada maksimum 180 metre web hızında 22,5 inç (570 millimeters) genişliğe kadar bobin işliyor.

Hunkeler, POPP8 ile bir şeyi netleştirdi: İsviçre’den gelen, küresel olarak denenmiş ve test edilmiş sonlandırma teknolojisi en yüksek performans sınıfında yeni nesil baskılara ve zorlu kalite taleplerine hazır. Hunkeler, POPP8’i ticari üretim uygulamaları için geliştirdi. Modüller, hafif ve ağır kaplanmış ve kaplanmamış standart kağıtlar üzerine ful renkli baskılı malzemeleri işliyor.

Yeni POPP8 hattında, UW8 bobin çözücü ve RW8 geri sarıcı (bobinden bobine üretim), DP8 dinamik perforator, basit ve ikili çapraz kesim silindirli CS8 kesici, SE8  seperator, uzunlamasına kesme bıçağı bulunan WM8 bobin birleştirici modülü ile LS8 istifleyici bulunuyor.

İki POPP8 hattı ile üretim

Hunkeler, standında en son POPP8 modülleri ile iki hatta üretim yaptı:

Bobinden tabakaya hattında üretilmiş posa kartları ve kitap blokları. CS8 kesicideki DynaCut fonksiyonu, değişken formatlarda ve farklı bölüm uzunluklarında nihai ürünlerin üretilmesine imkan sağlıyor.

Postalama ürünlerinin üretilmesi için ikinci bir POPP8 hattı yapılandırıldı. İki merkezi işlev: DP8 dinamik perforatorde uzunlamasına ve çaprazlamasına dinamik perforaj ile WM8 bobin birleştiricide dilme ve birleşme işlevi.

Dinamik perforaj, postalamanın her bir kopyasında perforajın üretim esnasında ayrı ayrı kalıplarda, uzunlamasına ve çaprazlamasına yapılabilmesini sağlıyor.

Dilimle ve birleştir işleminde, kağıt bobin uzunlamasına kesiliyor ve register içinde iki paralel bobin olarak biri diğerinin üstünde olacak şekilde bir araya getiriliyor.

Sonlandırma süreçleri dinamik olarak kontrol ediliyor: değişken formatlara sahip bölümler, delme ve perforaj kalıp değiştirme ve değişken forma toplama.

Modern dijital baskı sistemleri, üretim devam ederken formatların, sayfa sayılarının ve basılan ürünlerin içeriğinin değiştirilmesine imkan sağlar. Bu değişkenleri bir kopyadan diğerine geçişte değiştirmek teorik olarak mümkündür. Hunkeler, dinamik olarak kontrol edilen süreçlerde de sonlandırmadaki bu değişebilirliği sürdürüyor. Postalama ürünlerinin ve reklamların üretiminde dinamik olarak kontrol edilen sonladırma süreçleri, kuponlama ve biletleme, transpromosyon üretimi  ve talep üzerine kitap ve gazete üretiminde özelikle dikkat çekicidir.

DynaCut: değişken formatlarda kesim

CS8 ve CS6 kesicilerde, DynaCut fonksiyonu değişken formatlarda sıralı kesimli kesim süreçlerine imkan sağlar. Yani, üretim devam ederken format uzunlukları dinamik olarak değişebilir. Kesicideki format değişiklikleri ile eş zamanlı olarak, istif çıkışı için modül kendi kendine ayarlanır. Dinamik format değişiklikleri, yeni POPP8’den  LS6 istifleyici ve LS8 istifleyici uygulanır.

Delme ve perforaj kalıpları değiştirme

DP8 dinamik perforator dinamik olarak değiştirilen delme ve perforaj kalıplı ürünler imal etmek amacıya kullanılabilir. Kalıplar Perf Editor’deki operatör terminaline girilir ve gerektiğinde burada düzenlenebilir. Operatör dokunmatik ekranda işi seçtikten sonra, sistem kontrolü bağımsız bir şekilde açılır ve delme kalıpları işe bağlanır.

Modüler bir tasarıma sahip olan DP8 dinamik perforator uzunlamasına ve çaprazlamasına perforaj ve delme aletleriyle donatılabilir. DP8’deki araç boşlukları 2-up üretim için düzenlenebilir. DP8’in en pahalı versiyonu dört adet çapraz perforaj aletinden ve sekiz adet uzunlamasına perforaj aletinden oluşur. Opsiyonel olarak, perforaj aletleri dört adede kadar delme aleti ile tamamlanabilir.

Değişken sayfalı ve değişken bölümlü gazeteler

5_Hunkeler_Newspaper_on_demand_broadsheet_tabloid

Gazete hattında, sayfa sayılarının yanı sıra bölümlerini de bir kopyadan diğerine geçişte değiştirmek mümkündür. Gazete hattı gerçek gazete boyutu ve tabloid formatında gazeteler üretmek amacıyla tasarlanmıştır.  Büyük boy gazeteden tabloid üretimine geçiş, üretim devam ederken tam otomatik şekilde gerçekleşir.

Tutkal uygulaması için dinamik olarak kontrol edilen işlev, gazete, insert veya broşürlerin bölümlerinin sırtta ayrı ayrı tutkallanmasına imkan sağlar. Hunkeler, Hunkeler Innovation Days’de yeni geliştirilmiş gazete istifleyicili gazete hattını tanıttı.

4_Hunkeler_Mueller_Martini_inline_book_solution

Hunkeler, ortakları ile birlikte format ve sayfa sayısı bakımından değişiklik gösteren kitapları üretimi için özelleştirilmiş toplam sistemler sunuyor- bobinden amerikan cilde ya da iplik dikişe.

Hunkeler, farklı kitap üretme hattı kategorilerileri ile performans ve ürün çeşidi bakımından piyasada geniş kapsama sahip. Bobinden istife hattı için, varyasyonlar yakın hat olarak ile başlıyor ve  beyaz kağıt rulolardan sonlandırması yapılmış kitaplara kadar herşeyin duraksız üretilmesi için entegre edilmiş yüksek performanslı sistem ile sona eriyor. Kitap hatları tek bir kitaptan binlerce kopyaya kadar değişen boyutlar için tasarlanmıştır.

Başlangıç segmentinde bobinden gevşek sayfa istif veya bobinden katlanmış formaya üretimi için hatlar bulunuyor.

Alt orta segmentlerde Flyfolder hattı yer alıyor. Bu hat, dört ve altı sayfalı formaları anında değiştirmeye olanak sağlıyor.

Üst orta segmentte ise PF7 double plow folder’lı kitap hattı yer alıyor. Bu hat, 4, 6 veya 8 sayfalı formaları üretiyor. Bunlar sırtta tutkallanıyor ve tekli bir SD7-I yıldız tekerlekli çıkış ünitesi aracılığı ile çıkarılıyor.

Yüksek performans segmentlerinde, tam otomatik ve ayarlanabilir son teknoloji kitap hatlarında, 4, 6 ve  8 sayfalı formaları üretmek için double katlayıcı bulunuyor. Hat, CS6-HS yüksek performanslı kesici ve SD7-II double yıldız tekerlekli çıkış sayesinde dakikada 200 metreye kadar web hızlarına ulaşıyor.

3_Hunkeler_Horizon_softcover_books_perfect_binding

Hunkeler, diğer imalatçılarla birlikte, yumuşak amerikan kitaplar ve iplik dikiş sert kapak ürünler için inline konfigürasyonlar sunuyor. Hunkeler kitap hatları diğer imalatçılar ile ilişki içinde bulunuyor. Kullanıcılar, Hunkeler ekipmanları ile arayüz oluşturmak istedikleri işleme sistemlerini seçebiliyor.

Formalardan oluşan kitap blokları kapak takmaya aktarılmak için sırtta yardımcı bir tutkallama operasyonu ile stabilize ediliyor. Gevşek sayfadan istife üretimi için kitap blokları, robot teknolojisi kullanılarak Hunkeler hattından amerikan kapak takmaya aktarılıyor.

6_Hunkeler_book_blocks_inline_on_demand

 

Hunkeler Kontrol Platformu modüler tasarımı ile, değişken verilere dayanarak baslı malzeme üretiminde benzersiz süreçler ve kalite güvenilirliği sağlıyor

Otomasyon ve entegrasyon dijital baskı sürecini ve sonlandırmaya belirliyor. Alt süreçler tek bir entegre üretim sisteminde birleşiyor. Kalite ve süreçte mümkün olan en yüksek güvenilirliğe ulaşmak amacıyla, üretim merkezi olarak kontrol edilmeli ve izlenmeli.

Hunkeler Kontrol Platformu dört modüle bölünmüştür. Modüller, dinamik üretim süreçlerinin güvenilir şekilde planlanması ve kontrol edilmesi için gerekli tüm araçları içeriyor. Hunkeler Kontrol Platformu, ilk defa Hunkeler Innovation Days 2017’de tanıtılan merkezi bir kontrol merkezi sistemi olan Hunkeler İş Akış Yöneticisinin bir parçasıdır.

Modül 1: Baskı İşlemcisi

Baskı işlemcisi modülü baskı işlerini hazırlar ve sayfalar ile ilgili tüm baskı işaretlerini ve kodları uygulama çizelgesine göre web’de ayrı ayrı konumlandırır.

Modül 2: İş Akış Monitörü

İş akış monitörü modülü güvenilir üretim izleme için tüm görevleri iş takip sistemi ve web denetleme sistem ile gerçekleştirir.

İş takibi, kağıt bobinin ön ve arkasındaki değişken verileri dijital verilerle karşılaştırır ve işlerin eksiksiz olmasını sağlar. Her bir sayfanın içeriği kontrol edilir; her türlü hatalı belge işaretlenir ve yeniden basılır.

Web denetleme sistemi renkleri ve register’ın yanı sıra görüntülerin, logoların, metinlerin ve kodların içeriğini de kontrol eder. Yeni CIS teknolojisi (Kompakt Görüntü Sensörü) dakikada 200 metreye kadar web hızında, eksik öğeleri veya kalitesi zayıf tekrarı belirler. Kompakt tasarımı sayesinde bu denetleme sistemi Hunkeler modüllerine ve baskı sistemlerne entegre edilebilir.

Modül 3: Tesis Yöneticisi

Tesis yöneticisinde, çoklu üretim hatlarının izleme sistemleri bir arada gruplandırılır ve monitörde görüntülenir. Üretim hatları birden fazla lokasyonda izlenebilir. Standart bir arayüz üretim verilerinin saha yöneticisinden herhangi bir yönetim bilgi sistemine aktarılmasına imkan sağlar. Baskı hizmet sağlayıcıların müşterileri, erişim haklarının bir parçası olarak, tarayıcı teknolojisi ile siparişlerinin üretim durumu hakkında sorgulama yapabilir

Modül 4: Üretim Raporlayıcı

Üretim raporlayıcı üretim ile ilgili raporları otomatik olarak oluşturur. Raporların amacı kalite kanıtı sunmak ve süreçlerin sistematik olarak iyileştirilmesine yardımcı olmaktır. Kaydedilen üretim verileri iş akış yöneticisine aktarılabilir.

Hunkeler İş Akış Yöneticisi yeni merkezi yönetim sistemidir. İşleri planlar ve hazırlar, üretim hatlarını kontrol eder, süreçleri izler, bunların yanı sıra üretim işlemlerini kontrol eder ve değerlendirir.

Hunkeler, Hunkeler Innovation Days 2017’de yeni iş akış yöneticisini tanıttı. Bu merkezi kontrol merkezi sistemi kurulan üretim ekipmanı ile ilgili tüm bilgilerin, müşteri siparişlerinin ve üretim süreçlerinin bir arada bulunduğu yerdir. İş akış yöneticisi, DP8 dinamik perforator ve HL6 lazer modülü için hat kontrolünü, iş takibini, kalite izlemeyi, editör yazılımını entegre eder. Hunkeler İş Akış Yöneticisi’nde, için siparişler yönetilir ve üretim için açılır (iş biletleri).

İş akış yöneticisinin Hunkeler’in Wikon’daki Hizmet Merkezi ile doğrudan bağlantısı vardır. Belirtilen kullanıcı ve onun ekipmanı ile ilgili yedek parçaların yer aldığı bir kataloğa hızlı erişim sağlar.

Üretim esnasında tüm işletme verileri iş akış yöneticisine kaydedilir ve ardından, anlamlı raporlar halinde derlenir. Bu raporlar üretim operasyonlarının istendiği zaman analiz edilmesine imkan sağlar. Böylece, hataların tam yeri belirlenebilir ve süreçler optimize edilebilir.

 

#HID17 #Hunkeler #HunkelerInnovationdays #BaskıSonlandırma #Kesim #Perforaj #DijitalSonlandırma #Gazete #BookOnDemand #MüllerMartini #Horizon #StefanHunkeler #POPP8