Anasayfa » Makale » İbrahim Müteferrika’dan 290 Yıl Sonra Türk Basım Endüstrisi
Basım Endüstrisi

İbrahim Müteferrika’dan 290 Yıl Sonra Türk Basım Endüstrisi

Johannes Gutenberg 1438 yılında Almanya’da tipo baskı yöntemini icat etti. 1455 yılında “Gutenberg Kutsal Kitabı” olarak da adlandırılan ilk eserini bastıktan 290 yıl sonra İlk Türk matbaası İbrahim Müteferrika tarafından Osmanlı döneminde kuruldu.  Bu yıl ilk Türk matbaasının kuruluşunun 290. yılındayız.

Ümit FALAY, hubergroup Türkiye, Teknik Destek Uzmanı

19.Yüzyılda Osmanlı döneminde İstanbul’da bulunan Bab-ı Ali yokuşu matbaacılığın kalbinin attığı yerdi. Bütün gazeteler, yazarlar, matbaalar bu yokuşta yer almakta idi. Zamanla bu yokuştaki yerlerin matbaalara yetmemesi sonucunda matbaalar yerlerini Merter ve Topkapı’ya taşındılar ve yerlerini genişlettiler. 1904 yılında Amerikalı Ira W. Rubel’in ofset baskı sistemini bulmasından 80 yıl sonra tipo baskı yerini ofset baskı sistemine terk etti.

1990’lı yıllara gelindiğinde Türkiye’de tipo baskı sistemi tamamen kullanımdan kalktı. Daha önceden tipo baskı gerçekleştirilen makineler yerini özel kesim yapan makinelere bıraktı.

1990’lı yıllarda çok renkli makinelerin Türkiye’de yaygınlaşmaya başlamasıyla matbaacılık bir ivme kazandı. Baskı sonrasında daha önceden insan gücüyle manuel olarak yapılan katlama işlemlerinin de makineleşmesiyle beraber matbaalar eskisine göre daha hızlı ve düşük maliyetle üretim gerçekleştirmeye başladılar.

2000’li yıllara kadar matbaalar genel olarak her türlü matbaa işinin basıldığı yerlerdi. Sonrasında matbaalar ambalaj matbaaları, etiket matbaaları, ticari matbaalar, gibi branşlara ayrılmaya başladılar. Hatta ambalaj matbaaları hizmet ettikleri sektörlere göre branşlaşmaya başladılar. Örneğin yalnızca ayakkabı sektörüne hizmet eden veya yalnızca çikolata, pasta, tatlı firmalarına hizmet eden matbaalar ortaya çıktı. Bu branşlaşmalar matbaaların rekabet gücünü arttırdı.

Son yirmi içinde UV kurutma sistemlerinin gelişmesiyle ofset baskı makinelerinde sadece kağıt ve kartona değil pvc, pp ve metalize yüzeylere ofset baskı gerçekleştirilmeye başlandı. Bu sistemlerde basılan ürünler ambalaj üretimine yeni bir soluk getirdi. Katma değeri yüksek olan ambalaj ürünlerimizi birçok ülkeye ihraç ediyoruz.

IML (In Mould Labelling)  etiket gibi baskı malzemelerini ofset baskı makinelerinde üretimini yapan matbaalarımız mevcut. Bu tür teknolojik basılı ürünler konusunda da yurtdışına gereksinimimiz kalmadığı gibi, bu ürünleri de yurt dışına ihraç ediyoruz.

Dijital baskı alanında da yenilikleri tüm dünya ile aynı anda ülkemizde görmemiz mümkün. Avrupa’da gerçekleşen teknolojik gelişmeleri, matbaacılarımız yıllar sonra değil artık eş zamanlı olarak ülkemizde kullanmaktadırlar.

İlk Türk matbaası 290 yıl sonra kurulmuş olsa da şu an matbaacılığı değerlendirdiğimizde; Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip eden bir basım sektörüne sahibiz. Her ne kadar matbaacılıkla ilgili olan makinelerin büyük bir kısmı yine Avrupa’dan temin edilse de şu an birçok matbaa makinesinde çözüm üretebilecek durumlara geldik. ISO standartlarıyla gerçekleştirdiğimiz baskılı ürünlerle Avrupa’da çalışan matbaalarla rekabet eden matbaalarımız mevcut.  Sektörümüzde Dünyanın her yerindeki fuarlar takip edip, yeni gelişmelerin ülkemizde uygulamasını gerçekleştiren birçok girişimci matbaacımız var. Bu gelişmeler ülkemiz matbaacılığı açısından son derece memnun edici. Globalleşen dünyada Türk Basım Endüstrisi basılı ürünleri ile günümüzde tam olarak söz sahibi olabilmektedir.

#hubergroup #ÜmitFALAY #BasımEndüstrisi #IML #İbrahimMüteferrika #Matbaa #GutenbergKutsalKitabı