Anasayfa » Aktüel » ICE Europe : Çok Özel Bir Fuar

ICE Europe : Çok Özel Bir Fuar

10uncu International Converting Exhibition, ICE Europe 2017, en yeni konverting çözümleri ile ilgili uluslararası işletme faaliyetleri ve canlı gösterimlerle dolu başarılı bir fuar olarak tamamlandı. Fuarda ilk kez resmi bir ödül töreni düzenlendi ve en iyi uygulama ve teknolojik deneyim nedeniyle dört katılımcı şirkete ödüller verildi. 

ICE Europe bir kere daha, tüm dünyadan konverting uzmanları için bir cazibe merkeziydi. 68 ülkeden toplam 6 bin 850 ziyaretçinin geldiği fuarda 28 ülkeden 429 katılımcı net 11 bin m2 alanda ürünlerini hizmetlerini sergiledi. Bu yılki ICE Europe önceki yıllarda düzenlenen fuarlarla aynı büyüklükteydi. Katılımcı ve ziyaretçi sayıları ise 2015 yılındaki etkinliğe kıyasla %2 azaldı. Katılımcı geri bildirimlerinin ilk analizi katılan şirketlerin büyük çoğunluğunun, bu yılki fuarın sonuçlarından son derece memnun kaldığını gösteriyor. Ticaret fuarı ziyaretçilerinin kalitesinin yüksek olduğu ve fuarda çok sayıda uluslararası iş sözleşmesi yapıldığı belirtildi.

Editörün yorumu

ICE Europe Birleşik Devletler, Çin ve Bangkok’ta da düzenlenen bir zincir fuarın Avrupa versiyonu olarak sahne alıyor. İngiltere Merkezli Mac Brooks Exhibition tarafından düzenlenen fuar bobin besleme etiket ve ambalaj baskısının sadece konvert alanına odaklı spesifik bir fuar. Aslında bu haliyle fuarcılık dünyasının trendine de çok uygun. Daha küçük alanlarda, daha spesifik konularda, uzmanlaşmış üreticileri uzmanlar ile bir araya getirmek. Ben bu trendi daha çok bedestenlere benzetiyorum. Yani kumaş alacaksanız kumaş, deri alacaksanız deri bedestenine gitmek gibi. Ne alacağınızı biliyorsanız niye bütün Kapalıçarşı’yı dolaşasınız ki?

Eral Makina

Eral Makina @ICE Europe

Eral Makina @ICE Europe

ICE Europe fuarı bu yönüyle tamamen uzmanların tad aldığı bir fuar. Türkiye’den de ziyaretçi profiline bakıldığında önemli miktarda ziyaretçi aldığını söylemek mümkün. Fuarda Türk katılımcı olarak üç şirket yer aldı. Eral, Tanmak ve Reymak. Bu katılımcılardan İstanbul’da bulunan ve Hadımköy’deki yeni fabrika yatırımı nihayetlenmek üzere olan Eral Makina, talaşlı imalat konusunda 30 yıllık bir geçmişe sahip. Şirket 1995’den bu yana farklı sektörlerde kullanılan endüstriyel merdane üretimi yapıyor. Şirket Yöneticisi Ayhan Velioğlu, “980 mm çap ve 5000 mm boy ölçüsüne kadar tüm silindirlerin üretimini yapıyoruz. Aralıksız olarak yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretim portföyümüzü genişlettik ve kısa zamanda yeni silindirler ile pazarda olacağız. Sürekli yatırım halindeyiz. Üretimimizi pazar ihtiyaçlarına uygun olarak genişletmeyi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz”, diyor. Şirketin ürettiği silindirler, rotogravür ve flekso gibi baskı makinalarında, laminasyonda, plastik ekstrüzyon, levha film kaplamada, tekstil sektöründe ve ağır sanayii de haddehanelerde kullanılıyor.

Tanmak

Tanmak @ICE Europe

Tanmak @ICE Europe

İzmir Atatürk Organize’de bulunan Tanmak Baskı Silindirleri A.Ş ise 5 bin m2’lik kapalı alanda yılda 20 bin adet baskı silindiri üretiyor. Şirketin ihracat yöneticisi Serkan Kızılkanat, “Biz, baskı silindiri ve dişli konusunda tüm müşterilerine en yüksek kalitede ve güvenilir ürünler sağlayan, lider bir kuruluşuz. Tüm dünyanın pazarımız olduğunu bilerek hareket ediyoruz. Performansta sürekli gelişim sağlayarak verimliliğini artıran, geleceğini Ar-Ge, Ür-Ge ve ileri teknoloji yatırımları üzerine inşa eden bir şirketiz”, diyor. Tanmak’ın üretim portföyünde ise Rotogravür Şaftlı ve Konik Baskı Silindirleri, Flekso Baskı Kazanları, Isıtma ve Soğutma Silindirleri, Alüminyum Avare Silindirleri, Hot-Melt Silindirleri, gazete ve dergi gibi işler için özel amaçlı silindirler, sleeve mandrelleri, konik silindir bağlama mili, bulunuyor.

Reymak ya da STHILL

Reymak @ICE Europe

Reymak @ICE Europe

Manisa’da üretim yapan Reymak ise markası olan STHILL ile daha çok tanınıyor. Ağırlıklı olarak yurtdışı pazarlar için üretim yapan şirketin Satış ve Pazarlama Müdürü Nuri Yemişci şaftsız sarım başlıkları ile çok sayıda bobin besleme makine ve bobin çözme ünite üreticisinin tedarikçisi olduğunu, söylüyor. 2006 yılında kurulan şirket STHILL markası ile çok hızlı bir biçimde pazarda yer edinmiş kendine. Yemişçi, “meraklıyız ve yenilikçiyiz” diyor. Şirketin üretim portföyünde şaftsız sarım başlıklarının yanı sıra çok kanallı ve kauçuk adaptörler, çok kanallı çelik ve alüminyum havalı şaftlar, friksiyon bilezik ve şaft ve emniyet çarkları bulunuyor.

Diğer katılımcılar

FUTEC @ICE Europe

FUTEC @ICE Europe

Fuarın katılımcıları arasında Türkiye’de basım endüstrisinde tanınan şirketlerden bazılarını da editörün yorumu içinde ele alalım. Bu şirketlerden FUTEC %100 Denetleme çözümü ile görüştüğümüz şirketler arasında yer aldı. Türkiye’de TeknoSmart tarafından temsil edilmeye başlayan şirketin detaylarını yazdığımız özel röportajda okuyabilirsiniz. BST ise yine bir baskı, yüzey renk denetleme sistemleri tedarikçisi ve özellikle etiket pazarında Türkiye’de en çok bilinen isim. Tamburrini, “Türkiye’ye çok ziyaret yapıyorum” diyor ve ekliyor: “Sadece İstanbul, İzmir değil, Doğu’ya da gidiyorum. Bugüne kadar en ufak bir tehditten ya da terörizm merkezli bir hareket dolayı irite olmadım. Türkiye’ye bu sebepten gelmek istemeyen Avrupalıları, anlamıyorum.”

LaserClean

ice_cce_2017_1-(33)

Mart sayısı ile ambalaj ve etiket baskıcısı okurlarımızın ilgisine sunduğumuz Hollanda bazlı Laser Clean ise 2003 yılından beri, baskı sektörü için yenilikçi lazerli temizleme makineleri geliştiriyor, imal ediyor ve satıyor. En yeni nesil mobil lazer ünitesi ALCS 2500, hafif (70 kg), hızlı (en geniş silindirlerle 2,5 m/saat) ve kullanımı kolay bir ünite. Şirketin, tüm Avrupa genelinde müşterilerin fabrikalarında faaliyette olan buna benzer çok sayıda lazer sistemi temizlik hizmeti sunuyor. Statik lazerli temizlikte mükemmellik, 4metre uzunluğa ve 800 kg ağırlığa kadar silindirlerin off-line temizliği için şaşırtıcı bir makine olan ALCS 2500 S ile sağlanıyor! Laserclean daha küçük silindirler ve sleeve’ler ile 2,20 metre uzunluğa ve 300 kg ağırlığa kadar silindirler için, ekonomik bir off-line lazerli temizlik makinesi olan JNL 2200’ü piyasaya sürdü. Şirketin İş Geliştirme Müdürü Lennart Duijvelaar, “Geçen yıllarda çok sayıda baskı şirketi, Aniloks silindirlerinin derinlemesine temizlenmesi için lazer temizliğe geçiş yaptı. Lazerli temizlik en iyi temizlik sonucunu veriyor ve tüm mürekkebi, artıkları ve polimerleri temizlerken silindirin yüzey gerilimini de arttırıyor. Hiç kimyasal, granül veya su kullanılmadan, en az mürekkep kullanımı ile en yüksek kaliteli baskılar elde ediliyor” diyor

Büyük uluslararası katılımın gerçekleştiği, sektörün önde gelen uluslararası kağıt, film ve foil converting fuarının 10.uncusu converting endüstrisi için küresel iş sözleşmelerinin önemini yansıtıyor: Katılımcıların %45’i le ziyaretçilerin %49’u Almanya dışındandı (bu tüm zamanların uluslararası katılım rekoru).

Ziyaretçi analizleri

Almanya’nın ardından en fazla katılımcının geldiği ülkeler İtalya, Büyük Britanya, İsviçre, ABD, Fransa ve Hollanda oldu. Ziyaretçi sayısı bakımından ilk onda yer alan ülkeler ise Almanya, İtalya, Avusturya, Polonya, İsviçre, Büyük Britanya, Fransa, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda oldu.

İlk ziyaretçi analizleri, ziyaretçilerin büyük çoğunlukla ambalaj, plastik, baskı, kâğıt, mühendisliği, tekstil / nonwoven, kimyasallar ve otomotiv sektörlerine ait olduğunu gösterdi.

Fuarda ziyaretçilere, temel ilgi alanları sorulduğunda, kaplama / laminasyon, dilimleme / geri sarım, aksesuarlar, malzemeler, kontrol / test ve ölçüm, baskı, sonlandırma ve kurutma / kürleme olduğunu belirttiler.

ICE Europe 2017 Ödülleri

ICE Europe Awards

ICE Europe Awards

Mack Brooks Exhibitions, 10.uncu ICE Europe onuruna dört katılımcı şirkete, konverting endüstrisinde en iyi fiyat, mükemmellik, yenilikçilik ve olağanüstü performans ödülleri verdi. Ödülleri kazananlar, fuar web sitesi aracılığı ile konverting topluluğu tarafından yapılan çevrimiçi bir oylama ile belirlendi. Katılan şirketlerden toplam 39 giriş listelendi ve bin 300 civarında konverting uzmanı çevrimiçi oylamaya katılarak dört kategoride (Yeni Malzemeler için Konverting Çözümleri, Industry 4.0, Yeşil Teknoloji ve Yenilikçi Ortaklıklar) kazananları seçti.

“Yeni Malzemeler için Konverting Çözümleri” alanında ödül kazanan şirket, yenilikçi antistatik taşıyıcı filmleri sayesinde Infiana Germany oldu.

“Industry 4.0” kategorisindeki şirketler, konverting endüstrisindeki dijitalleştirilmiş üretim süreçleri için sistemler geliştirenler arasından seçildi. Bu kategoride ödül kazanan şirket, gerçek zamanlı veri sunan yeni ED-1 sistemi ile Derichs GmbH oldu.

“Yeşil Teknoloji” kategorisinde, elektron demeti buharlaşmasını kullanan TopBeam platformu sayesinde ödül alan Applied Materials Web Coating GmbH, çok çeşitli oksit malzemeler için iyileştirilmiş temiz bariyer performansına sahip şeffaf kaplamalar için çözüm sunuyor.

Kampf Schneid- & Wickeltechnik’in Converting 4.0 ağı ise “Yenilikçi Ortaklıklar” kategorisinde ödül aldı. Açık Kampf Converting 4.0 ağı ilk defa ICE Europe 2017’de sunuldu. Network starter şirketleri: KAMPF, BST eltromat, Neuenhauser Vorwald, Paul&Co, Codecentric ve XYQOM.

Ödül töreni esnasında, Mack Brooks Exhibitions İdari Müdürü Nicola Hamann, ödül töreninin açılış konuşmasında ICE Europe’un tarihi ile ilgili genel bilgiler verdi ve şunları söyledi: “ICE Europe’un öyküsü bir endüstri sektörünün başarı öyküsü ve onun ana sektör olayıdır. konverting ekipmanı tedarikçilerine, genel ticaret fuarları dışında daha özel bir platform sunmak amacıyla tasarlanıp, 1999 yılında konverting endüstrisi için küçük bir toplantı olarak başlayan etkinlik, yıllar içinde gelişti ve kağıt, film, folyo ve nonwoven gibi esnek, web tabanlı malzemelerin conversion’u için önde gelen uluslararası bir fuar haline geldi.”

“Converting endüstrisi son yirmi yıl içinde büyük gelişme göstererek yenilikçilik ve mükemmellik ile yönlendirilen bir ileri teknoloji sektörü haline geldi. ICE Europe sürekli olarak converting sektöründeki teknik gelişmeleri yansıtıyor ve uzun süredir endüstrinin ekonomik barometresi görevini görüyor. Bugün ise, iki yılda bir düzenlenen, uzmanlık, uluslararası işletme ve teknolojik yenilikçilik alışverişi yapılan bir buluşma noktası olarak dünyaca ünlü bir etkinlik haline geldi.”

Sonraki Fuarın Tarihleri

Bu yılki katılımcıların çoğu, daha fuar alanındayken Münih’de yapılacak bir sonraki Uluslararası Converting Fuarına yeniden katılmayı amaçladıklarını belirttiler. ICE Europe 2019, 12-14 Mart 2019 tarihleri arasında Munich Trade Fair Centre’da (Münih Ticaret Fuarı Merkezi) düzenlenecek.

#ICEeurope #ICE #Konvörting #Converting #MackBrooksExhibitions #ICEawards #Tanmak #EralMakina #Sthill #Reymak #BSTeltromat #NicolaHamann #Ambalaj #Etiket #Donusturme #Rotogravur #Flekso