Anasayfa » Aktüel » İhlas Matbaacılık Kalitesini Tescilledi

İhlas Matbaacılık Kalitesini Tescilledi

İhlas Matbaacılık Genel Müdürü Kadri Yeltekin “Personel kalitesi, çalışma şartları, çevre duyarlılığı, ham madde içeriği gibi konularda zorlu denetimden geçtik. Dünyada, GC-MARK kalite belgesini alan ilk matbaa tesisi ve Sedex denetiminden geçen sayılı şirketlerden olduk” dedi.

DQS Denetim ve Belgelendirme kuruluşu Türkiye Genel Müdürü Erdem Çürümez “DQS, GC-MARK kalite belgesini çok zor aşamalar sonunda veriyor. Dünyada bu belgeyi alan firmaları incelerseniz; gıda, tekstil, ilaç ve daha birçok sektörde dev markalarla karşılaşırsınız. İşte tam bu noktada önemli bir konu daha var. Türkiye ve tüm dünyada matbaa sektörü içinde, bu denetimi geçen ilk şirket İhlas Matbaacılık oldu.”

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından İhlas Matbaacılık, kendi sektöründeki kalitesini dünya standartlarında tescilleyerek büyük bir başarıya imza attı. DQS firmasının aracılığı ile Almanya Frankfurt merkezli uluslararası kalite onay kuruluşu Sedex’in denetimine giren İhlas Matbaacılık, iki ayrı uluslararası kalite belgesi aldı. Sedex kalite belgesi; Nike, Pepsi, Unilever gibi markaların bir araya gelerek kurdukları ortak kalite platformu dâhilinde oldukça katı kurallar içeriyor. İhlas Matbaacılık tesisleri ise, uzun zamandır uyguladığı standartları, bu belgelerle dünya devler liginde tescillemiş oldu.

Sektörde bir ilk
İhlas Matbaacılık Genel Müdürü Kadri Yeltekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, GC-MARK kalite belgesini de dünyada alan ilk baskı tesisleri olduklarının altını çizerek, şöyle konuştu: Kendi alanımızda bir ilki gerçekleştirerek marka değerimizi yükselten iki ayrı global kalite belgesi aldık. Bu, İngiltere başta olmak üzere yurt dışında hizmet verdiğimiz birçok dünya markasına iş kalitemizi anlatmak için oldukça önemli bir adım. Personel kalitesi ve çalışma şartlarından çevre duyarlılığına, hatta kullandığımız ham maddelerin içeriğine kadar zorlu bir denetimden geçtik. Dünyada, GC-MARK kalite belgesini alan ilk matbaa tesisi ve Sedex denetiminden geçen global çapta sayılı şirketlerden biri olduk.

“Mutluluk duyduk”
Yeltekin, açıklamasına şöyle devam etti: Global şirketler Sedex ve GC-MARK denetimlerine girerek, insan haklarına ve etik çalışma değerlerine önem verdiklerini kamuoyuna beyan ediyor. Ayrıca tedarikçilerini de bu denetimlere girmiş kuruluşlardan seçiyorlar. İhlas Gazetecilik olarak Sedex denetimine girerek bu tedarikçilerin oluşturduğu zincirin bir halkası olmaktan mutluluk duyuyoruz. GC-MARK hem kalite hem sosyal sorumluluk belgesidir. İhlas Gazetecilik olarak bünyemizde bulunan ISO 14001/2004, ISO 9001/2008, OHSAS 18001/2007 ve FSC standartlarına ek olarak; toplumumuzun kültürel değerlerine, iş ahlakına, eko sisteme, ülkemizin kanunlarına ve yönetmeliklerine bağlı olduğumuzu bir defa daha ispatlamış bulunuyoruz.

“Amacımız sadece kâr değil “
İhlas Matbaacılık’ın tamamen kâr amacı güden bir kuruluş olmadığını da vurgulayan Yeltekin, ayrıca “Çalışma prensiplerimiz, Enver Ören Ağabey’imizden öğrendiğimiz insan merkezli bir çalışma sistemi üzerine kurulu. Bu ölçü, bizim için esas değerlerimiz arasında. Her bir personelimizi ailemizin bir ferdi gibi görüyoruz. Kuruluşumuzdan bu zamana kadar bu inançla çalıştık ve böyle çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Dünyada da ilk 
DQS Denetim ve Belgelendirme kuruluşu Türkiye Genel Müdürü Erdem Çürümez de verdikleri kalite belgesinin, sektör için ilk olduğunu belirterek şunları söyledi: DQS, GC-MARK kalite belgesini çok zor aşamalar sonunda veriyor. Dünyada bu belgeyi alan firmaları incelerseniz; gıda, tekstil, ilaç ve daha birçok sektörde dev markalarla karşılaşırsınız. İşte tam bu noktada önemli bir konu daha var. Türkiye ve tüm dünyada matbaa sektörü içinde, bu denetimi geçen ilk şirket İhlas Matbaacılık oldu. Bu durum bizi de ayrıca gururlandırdı.

 SEDEX

 

3 kademeli titiz inceleme 

İhlas Matbaacılık’a verilen Sedex ve GC-MARK kalite denetimi 3 aşamadan oluşuyor. Bu kapsamda incelemeye alınan şirketin önce çalışma ve sosyal şartları değerlendiriliyor. Ulusal etik, personele tanınan haklar, çalışma şartları, mesai saatleri ve mesleki yeterlilik belgeleri global kalite standartlarıyla karşılaştırılıyor. İkincisi aşamada da çevresel değerler, kullanılan kimyasal maddeler, çıkan atıklar hatta elektrik sarfiyatları incelenerek değerler analiz ediliyor. Çevre kirliliğine etkileri ölçülüyor. Üçüncü ve son aşama ise, iş sağlığı ve güvenliği konularında zorlu bir araştırma süreci başlıyor. İş yeri doktorları, personel sağlığı, kimyasal maddelere karşı kullanılan koruyucu maske ve ekipmanlar gibi birçok konu denetleniyor. Bu süreç ortalama sekiz aylık bir süre zarfında tamamlanıyor. Ayrıca zorunlu olarak çalışan personel, belirli periyotlarla iş güvenliği eğitimlerinden geçiriliyor.

Yeni yatırımlar da yolda

ihlas_kalite_04_17-(1)

İhlas Matbaacılık Satış ve Pazarlama Bölüm Yöneticisi Tamer Eren, “şirket kalite standartlarına yaptığımız yatırımlar ile ihracat alanındaki var olan gücümüzü artırmayı hedefliyoruz” dedi. Eren, gelişmelere ilişkin MATBAA&TEKNİK’e şunları söyledi: “Hem donanım hem de baskı yönetimi yatırımları yaparak şirketimizin gücünü artırıyoruz. Planlamalarımız arasında yeni bir 58 kesim coldset web baskı makinesi, 6+Lak bir tabaka ofset baskı makinesi ve tamamlayıcı baskı sonrası ekipmanları bulunuyor. Kapasitemizi artıracağız. Bununla birlikte özellikle yurtdışındaki müşterilerimizin talep ettiği standardizasyonları da portföyümüze katarak hem matbaamızın çizgisini yükseltmek hem de ihracat pazarında daha hızlı ilerlemek hedefindeyiz. Üç sene önce aldığımız FSC belgemizin ardından aldığımız Sedex ve GC-MARK belgeleri önemli adımlardı. FOGRA ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Gerekli donanımların tamamlanmasının ardından o belgelendirmeyi de yapacağız.”

#KadriYeltekin #MehmetOnal #İhlasMatbaacilik #TamerEren #FOGRA #Ofset #Matbaa #Sertifikasyon #Sedex #GCmark #Printing #TurkishPrinter #Certification PrintInTurkey

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*