Anasayfa » Ambalaj » İlk’lerin Firması Birlik Klişe’den Bir İlk Daha

İlk’lerin Firması Birlik Klişe’den Bir İlk Daha

Flekso baskı ambalaj sektörüne 30 yıldır hizmet veren Birlik Klişe ve Grafik, 1986 yılında, yani bundan tam 30 yıl önce, 24 saatte klişe teslimini uygulayan ilk firma olarak sektöre hizmet vermeye başladı. Ve 30 yıl sonra bugün, yine bir ilki daha gerçekleştirerek, Türkiye’deki ilk en yüksek çözünürlüklü flekso CtP yatırımı ile birlikte üretim tesisini tamamen yeniledi. Birlik Klişe ve Grafik Genel Müdürü Burak YENİGÜN ile tamamen yenilenen şirket alt yapısını ve yatırımlarını konuştuk.

Küçük yaşlardan itibaren şirketin tüm departmanlarında çalışarak flekso baskı öncesinin tüm aşamalarını tecrübe eden Burak YENİGÜN, 2013 Ocak itibariyle profesyonel olarak şirketi yönetmeye başladı. Geçirdiğimiz 3,5 senede grafik kadrosunun geliştirilmesi, yazılım- donanım yatırımları ve üretim süreçlerinin geliştirilmesi ile altyapı çalışmaları güncellendi. Tüm bu hazırlıkların finali olarak da 2016 Drupa fuarında yeni üretim hattı yatırımı yapıldı. Bu yatırım, Birlik’in tarihindeki en önemli yatırım hamlelerinden biridir. Dikkati en fazla çeken husus ise, yatırımlarda başı çeken Esko CDI Spark 5080 cihazının piyasadaki mevcut tüm flekso CtP’ler içinde en yüksek rezülasyona sahip pozlama cihazının Türkiye flekso pazarı için bir ilk olması.

“Bütün tesisi yenilemiş gibiyiz” diyor Burak YENİGÜN ve ekliyor: “Kapsamlı testlerimiz sonunda şu an sektörün daha ilerisinde sonuçlar elde ettik. 30’uncu yıl yatırımları olarak da adlandırabileceğimiz bu yatırımlarımız ile sektörün öncüleri arasında yer alma iddiamızı tekrarlamış olduk. Tüm bu yüksek kaliteli hizmetlerimizi de “Birlik Premium Quality olarak markalandırıyoruz. Bu yeni markamız, bizim uçtan uca yepyeni bir kalite sunma iddiamızı dile getiriyor.” Burak YENİGÜN MATBAA&TEKNİK’in sorularını cevaplandırdı:

MATBAA&TEKNİK: 30 yıllık geçmişe sahip bir şirketsiniz. Bu önemli geçmişiniz teknolojik birçok yeniliğe, evrime şahit olduğunuzu da gösteriyor. Bu açıdan kuruluşundan bu yana Birlik Klişe’nin gelişimi ve teknolojiye yaklaşımını, kaliteye olan yatırımlarını da dahil ederek pazara bakışınızı içeren vizyonel tavrınızla birlikte özetler misiniz?

Burak YENİGÜN: Aslında yaklaşık 35 senedir bireysel olarak sektörün içindeyiz. 1982 yılında şu anki şirketimizin kurucusu olan Ahmet YENİGÜN bey grafiker olarak sektöre dahil oldu. Biliyorsunuz, çizimler bilgisayar ile yapılmadan önce klişe üzerindeki yazılar, ressamlar tarafından elle çizilerek uzun bir emeğin sonucunda oluşurdu. Ahmet Bey de ressam-grafiker olarak sektöre hizmet vermeye başlamış oldu. O süreçte geçen 5 senenin sonunda, artık klişe üretim kapasitesinin talebi karşılayamadığı öngörüsü ile 1986 yılında “Birlik Klişe ve Grafik” fikri doğmuş oldu. Ve “Birlik” bir ‘ilk’le başladı. Türkiye’de ilk defa hem grafik çizimi hem de çinko klişe ve lastik klişe üretimi bir araya getirilerek aynı tesisten komple bir üretim anlayışı başlatılmış oldu. Bunun yanında yine sektörde ilk defa 24 saatte klişe üretimi ve teslimi Birlik Klişe tarafından gerçekleştirildi. Zira “Birlik” bu hizmetleri vermiyorken, bir klişenin müşteriye ulaşma süresi en az 7-10 günü buluyordu. Tabi ilkler bununla sınırlı kalmadı. Bilgisayarlı grafik çizimi teknolojisi hayatımıza girdiği an, yine bu teknolojiyi kullanan ve müşterilerine ilk sunan “Birlik” oldu. 1990 yılında fotopolimer klişe teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte sektörde de artık çok farklı bir yöne doğru seyir başlamıştı. Teknolojinin geliştiği her aşamada çağın hizmetini müşterilerine sunan firmamız, bu anlayışla 1997 yılında yeni yaptırdığı kendi binasına taşındı. Ardından da tüm fotopolimer klişe üretim hattını yenileyerek sektörün “İlk”lerini üretmeye devam etti. “İlk” olmanın sorumluluk istediği bilinciyle hareket eden firmamız, bu bilinç ışığında 2002 yılında yine sektörde ilk defa tarafımızdan sahip olunan ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi’ni bünyesinde uygulamaya başladı. Bu sayede her aşamada kalite kontrolünü elden bırakmayan bir yapı oluşturuldu. Çalışma standartlarımız oluşturulmuş oldu. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Dijital/CtP klişe teknolojisi üretimi de bünyeye dahil edildi. Ardından, müşteri talepleri ve firmamızın da çalışma sistemini daha uygun hale getirmek düşüncesiyle 2009 yılında şu anda çalışmalarımızı halen sürdürdüğümüz yeni üretim tesisimize taşındık. Sektörle ilgili teknolojileri her daim yakın takibe alma anlayışımız bu süreçte artarak devam etti. Flekso sektörünün baş döndürücü gelişmeler yaşadığı bu yıllarda klişe teknolojisi de bir hayli gelişti. Birlik Klişe de bu manada üstüne düşen görevi yerine getirdi ve 2014 yılında Düz Tepe Noktalı (Flat Top Dot) klişe üretim hattını devreye aldı.

Kurulduğu andan bugüne kadar hep yenilikleri takip eden ve uygulayan bir vizyona sahip olan şirketimiz bu anlayışını jenerasyon değişikliğiyle birlikte bugün daha da artırarak devam ettiriyor.

Küçük yaşlarımızdan itibaren bugünlere gelene kadar her departmanımızda ayrı ayrı çıraklık yaparak öğrendiğimiz mesleğimizi son üç buçuk senedir de profesyonel anlamda geliştirerek, devraldığımız 35 senelik bu emeği daha da ilerilere ulaştırmanın gayretini gösteriyoruz.

30’uncu yıla yakışan yatırımlar Dereli Graphic işbirliği ile gerçekleşti

BiRLiK_KLiSE_BURAK_10_16-(51)Biz bu sene Birlik Klişe olarak sektörde 30’uncu yılımızı kutluyoruz. Daha önce de planlamasını yaptığımız gibi, 30’uncu yıl projelerimiz kapsamında şu an tüm üretim hattımızı tamamen yenilemiş bulunuyoruz.

İlk kurulduğumuz günden bu güne kadar her zaman sektörün lider markalarıyla çalıştık ve yine bu anlayışı devam ettiriyoruz. Dereli Grafik desteğiyle başlattığımız bu girişim neticesinde, sektörün bir numaralı CtP cihaz üreticisi olan ESKO, hem en geniş ebat 5080 CDI hem HD Flekso teknolojisi hem de Düz Tepe Noktalı klişelerde performansı üst düzey hale getiren Pixel+ teknolojileri ile çözüm ortağımız oldu. ESKO ile yaptığımız bu iş ortaklığı neticesinde sektörde yine bir ‘ilk’ i gerçekleştirerek Türkiye’nin en yüksek çözünürlüklü ESKO 5080 CDI cihazına sahip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Tabii yatırımlarımız bununla da sınırlı değil. Tesisimizdeki tüm exposure, processor, dryer ve finisher ünitelerimizi de son teknoloji ve battal boy diye adlandırdığımız 127 cm x 203 cm en geniş ebat cihazlarla yenileyerek müşterilerimize istenilen her ebatta sektörün en kaliteli ürünlerini sunmaya başlamanın sevinci içerisindeyiz.

MATBAA&TEKNİK: Yatırım kararlarınızı verirken teknoloji ve marka seçiminizi etkileyen sebepler ve tedarikçi seçiminizdeki kriterler nelerdi?

Burak YENİGÜN: Bu yatırımların kararının alınması tabii ki uzun bir fizibilite ve istişarenin sonucu ortaya çıktı. Yaklaşık üç senedir bu yatırımlarla ilgili ciddi çalışmalar yürüttük. Tüm dünya üzerinde sunulan tüm teknolojileri inceledik ve nihayetinde sektörün lider oyuncusu ESKO ile iş ortaklığı gerçekleştirmenin hem bizim anlayışımıza hem de müşterilerimizin taleplerine en uygun çözüm olduğu sonucuna vardık. ESKO, sektöre getirdiği ve getirmeye devam ettiği yeniliklerle pazara kendini kanıtlamış bir marka haline geldi. Özellikle HD Flekso alanındaki başarısı bizim de en önemli tercih sebeplerimizden biri oldu. Tabi bizi daha da mutlu eden şey sektörün en yüksek çözünürlüklü cihazına da sahip olmamız oldu. Yapılan testlerin sonuçları da gösteriyor, ki bu sayede sektöre en kaliteli ürünleri sunmanın mutluluğunu yaşıyor olacağız.

ESKO yatırımımızın yanında exposure, processor, dryer ve finisher cihazlarımızda da sektörün lider markası olan GLUNZ JENSEN ile işbirliği yaptık. Yine sektörde en hızlı ve en kaliteli üretim ekipmanlarını da GLUNZ JENSEN iş birliğiyle bünyemize dahil etmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Genel manada; en yüksek çözünürlüklü, en hızlı ve en kaliteli cihazlarımızla eksiklerimizi tamamlayarak üretimimizi kusursuz hale getirmiş olduk.

Tüm bu aşamalarda Dereli Grafik tecrübesinin de altını çizmek gerek. Uzun süreli fizibilite çalışmalarımızın her aşamasında verdikleri destekle işimizin daha da kolaylaşmasına vesile oldular. Bu vesileyle Dereli Grafik Genel Müdürü Ahmet UZUN’a da tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Aslında bizim geçirdiğimiz yenilikler sadece makine parkuruyla da sınırlı değil. Biz özellikle son üç senedir tüm ekibimizle bir kabuk değiştirme sürecinden geçtik. Grafik kadromuzu genişlettik ve sürekli eğitimlerle ekibimizin bilgi birikimini güçlendirdik. Tasarım ekibimizle sektörde verilmeyen hizmetleri vermeye başladık. Renk ayrım kadromuzu da artırdık ve çağın tüm yenilikleriyle ilgili alanında uzman kişilerden sürekli eğitimler aldık.

Son teknolojiyle tamamen yenilediğimiz üretim hattımızı, son bilgilerle tamamen güçlendirdiğimiz grafik-tasarım ve renk ayrım kadromuzla da destekleyerek sektörde en nitelikli hizmeti veren şirketlerden biri olmaya devam edeceğiz.

Yaptığımız tüm bu fiziksel yatırımlar ve personel yatırımları belli bir kalite standardı hedefleri çerçevesinde oluşturuldu. İşte 30’uncu yıl prensiplerimiz kapsamında oluşturduğumuz bu kalite standardımızın adına “Birlik Premium Quality diyoruz. Bu düşüncemizden yola çıkarak, bundan sonraki süreçte müşterilerimize her zamankinden daha ayrıcalıklı bir hizmet vaadediyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Birlik Premium Quality nedir, biraz açar mısınız?

BiRLiK_KLiSE_BURAK_10_16-(56)Burak YENİGÜN: Birlik Premium Quality, flekso baskı teknolojisinin baskı öncesindeki süreçlerinin gerektirdiği tüm aşamalardaki eksikleri gidermek, delikleri tıkamak için oluşturduğumuz sistemin adıdır. “BPQ prensiplerimiz çerçevesinde, müşterilerimizle birlikte başlangıçtan son aşamaya gelene kadar gerek fikir, gerek tasarım, gerek de baskı esnasındaki danışmanlığı da kapsayan bir biçimde flekso baskı öncesini komplike bir şekilde ele alıyoruz. Müşterimize cevapsız soru bırakmıyor, kaliteden ödün vermiyor, standartlarımızı her zaman sabit tutuyor ve tasarım yapamama, baskı esnasındaki sorunları çözememe gibi sorunlarla müşterilerimizi karşı karşıya getirmiyoruz. “Birlik Premium Quality bir yanıyla aslında bahanesiz ve kusursuz çalışmanın diğer bir adıdır, diyebiliriz.

MATBAA&TEKNİK: Özellikle esnek ambalaj ve etiket baskısında endüstriyel matbaaların sayısının artması, klişe üretiminin matbaa bünyesinde yer alması gibi bir trendden bahsedebilir miyiz? Evet ise bu trend sizin gibi servis bürolarına nasıl bir etki oluşturur?

Burak YENİGÜN: Evet, sözünü ettiğiniz trendler bizim gibi servis bürolarını etkileyen süreçlerdir. Fakat esnek ambalaj ve etiket baskı sektörü, özellikle de flekso baskı sektörü önemli oranda bir büyüme ve kalite yükseltme süreci de yaşıyorlar. Dolayısıyla yatırımını kaliteden yana yapan kurumlarda olumsuz bir etki söz konusu değil. Aksine pazar genişlemesine yol açacağını düşünüyoruz.

Biz de hedef olarak tüm yatırımlarımızı en üst kalite segmentine yaptık. Karşılığını da en üst seviyede alacağımıza inanıyoruz. Gelecek parlak ve biz umutla, heyecanla gelecekteki yerimizi sağlamlaştırmak için tüm enerjimizle gayretimizi sürdürüyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Son olarak, müşterilerinize ve hedef kitlenize aktarmak istediğiniz mesaj nedir?

Burak YENİGÜN: 30 yıllık tecrübesiyle sektörün daimi öncü güçlerinden olmuş olan Birlik, son yaptığı yatırımlarla birlikte, kalite çıtasını en üst seviyeye taşımış bulunmaktadır. Birlik Klişe ve Grafik olarak, en dar ebattan en geniş ebada kadar, standart dijital klişe, HD Flekso klişe, Düz Tepe Noktalı (Flat Top Dot) klişelerimizle her teknolojide ve her kalınlıkta müşterilerimize her türlü çözümü sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Henüz bu üstün kaliteyi test etmemiş olan, “Birlik Premium Quality ayrıcalıklarını tatmamış olan herkesi de en kısa sürede üretim tesisimize davet ediyoruz.

#BirlikKlise #Flekso #Klise #DereliGraphic #AhmetUzun #MertYarar #fotopolimer #BurakYenigun #BirlikPremiumQuality