Anasayfa » Ambalaj » İmeks Grup Bobst M6 ile Esnek ve Karton Ambalajda Daha Düşük Maliyet Öneriyor

İmeks Grup Bobst M6 ile Esnek ve Karton Ambalajda Daha Düşük Maliyet Öneriyor

M6 hem esnek hem de karton ambalaj üretimi için düşük üretim maliyetleri öneren bir makine. Hem M6 hem de İmeks Grubun diğer temsilcilikleri Durst, Prati ve Carlville ile ilgili Mert Gönenç’ten bilgi aldık.

İtalyan flekso baskı makine üreticisi Gidue’nin Bobst tarafından satın alınması sonrasında ortaya çıkan ve geçtiğimiz Eylül’de Labelexpo’da da sergilenen Orta en 9 renkli 67 cm genişliğinde M6 inline sıralı UV flekso makinesi 10uncu salonda Bobst standında sergilendi. M6 hem esnek hem de karton ambalaj üretimi için düşük üretim maliyetleri öneren bir makine. Hem M6 hem de İmeks Grubun diğer temsilcilikleri Durst, Prati ve Carlville ile ilgili Mert Gönenç’ten bilgi aldık:

 

Sadece 1 dakikada 10 metrekare fire ile iş değişikliği

“drupa boyunca Bobst standında M6 ile iki farklı demo yapıldı. Bu demolardan bir tanesi 300 gram karton baskısı oldu. Rulodan tabakaya sonlandırma istasyonu ile birlikte bir karton kutu baskısı yapıldı. Diğer demo ise 20 mikron esnek ambalaj baskısıydı. Dijital flekso olması M6’nın en önemli özelliği. Bobst bu demolarla M6 ile bir dakikada nasıl işten işe geçildiğini ve 10 metrekare fersüde ile nasıl iş değişikliğinin tamamlandığını da gösteriyor. M6’nın 2nci en önemli özelliği 7 ana renkten baskı yapıyor olması. Yani makinede herhangi bir renk değişikliği ya da aniloks değişikliği olmadan işten işe geçiş yapılabiliyor. Pantone renk gamutunun tamamını kapsayan bir gamuta sahip. Akıllı kameralar sayesinde poza ve register ayarlarını kendi yapıyor. Operatör sadece baskı sleevelerini hazırlıyor. Makinenin dış görüntüsü tamamen yenilendi ancak teknolojisinde de yapılan önemli geliştirmeler ile hem daha yüksek hızlarda daha esnek malzemelerle çalışmaya hazır hale getirildi.”

 

Bobst, rekabetçi kutu üretimi için yeni bir alan açıyor

“Karton kutu üreticileri 350 grama kadar olan düşük tirajlı işlerini ofset yerine M6 ile bastıktan ve tabaka olarak aldıktan sonra bilinen converting işlemlerine geçebilirler. Rulodan tabakaya baskı ve tabii ki M6’nın hızlı işten işe geçiş özelliklerinin sağladığı avantajlar söz konusu. En önemli avantaj kartonun rulodan beslenmesi sebebiyle hammadde temininde %5-10 kazanç sağlayabilmesi. İş hazırlık süresinde %90’a varan bir kısalma söz konusu. İşten işe geçişteki fire oranında da %40 daha az fire oranı veriyor. Bunların hepsini birleştirdiğinizde rekabetçi kutu üretimi için Bobst kendine yeni bir alan açmış durumda.”

 

UV inkjet diital dar en web Durst Tau 330

“İmeks Grubun tüm temsilcilikleri drupa’da. Bunlardan birincisi olan Durst dijital baskı konusunda Tau 330 ile ilerlemeye devam ediyor. Bu UV inkjet etiket baskı makinesi yıl içinde 60 adet kurulum rakamına ulaştı. Sadece performansı ile değil uçtan uca bir çözüm sağlayabilmek için finishing ile kombine edilebilmesi en önemli özelliği ki bu fuarda da bir lazer kesim ile kombine edilmiş olarak çalıştı, ayrıca düşük migrasyonlu mürekkep ile baskı konusunda yenilikler gösterildi. Digital dar en web baskı halen girişimin çok olmadığı bir alan ama inkjet çok yol katetti ve 2016 yılı itibariyle bu konuda da yatırımlar olacağını ve Durst’un da bu yatırım kararları içinde önemli bir yer tutacağına inanıyorum. Prati’de rotary in-mold kesim yenilikler, Carlville’de shrink sleeve sonlandırma ile ilgili ürünler diğer temsilciliklerimiz açısından da drupa yenilikleri olarak sayılabilir.”

#durst #bobst #imeksgrup #MertGonenc #Carlville #UVinkjet #etiket #esnekambalaj #kartonambalaj #prati #M6