Anasayfa » Ambalaj » İmeks Grup, Çözüm Ortağınız

İmeks Grup, Çözüm Ortağınız

Bugün almak istediğimiz nerdeyse her ürünün türünü, miktarını, özellikle de fiyatını ve benzer niteliklerini ya da kimin malı olduğunu belirtmek için üzerlerine konulan, giydirilen ya da yapıştırılan etiketlerle günlük hayatımızda her gün karşılaşıyoruz. Bu etiketler çoğu zaman çok renkli baskılı olduğu gibi, bazı zamanlarda ise üzerinde sadece barkod bulunabilir. Bu tip etiketler bobinden bobine malzemelere, bobinden bobine baskı yapan makineler ile üretilir. Bu tip makineler genellikle UV yada hava kurutmalı sistemlere sahiptir. Baskı yapılan her rengin sonunda bir UV ya da hava kurutucu istasyonu sayesinde mürekkep anında kurur ve etiketimiz ıslak üzerine ıslak baskı olmadığı için daha kaliteli bir görünüm elde eder.

Orkun Kayral, Satış Müdürü, İmeks Grup

Günümüzde en çok kullanılan konvansiyonel baskı teknikleri Letterpress, Ofset, Flekso baskı teknikleridir. Bu tekniklerin her birinin birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu teknikler arasından en çok tercih edileni ise Flekso baskı tekniğidir.

Mümessilliğini yaptığımız İsviçre menşeyli BOBST firması, 125 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada lider bir marka olarak baskı  ve baskı sonrası operasyonlarınız için en mükemmel makineleri üretmektedir. Inline UV flekso baskı makineleri İMEKS GRUP mümessilliğinde satış ve satış sonrası hizmeti vermektedir.

Portföyümüzde 370mm den  670mm ye kadar çeşitli özelliklerde ve konfigürasyonlarda UV kurutuculu sıralı flekso baskı makinelerimiz yer almaktadır. İtalya’nın Floransa kentinde bulunan fabrikamızda üretilen makinelerimiz bobinden bobine kendinden yapışkanlı etiket, karton veya kağıt etiket, 12 mikrondan 350 mikrona kadar çeşitli plastik malzemelere baskı yapabilmektedir.  Bu makinelerimizde genellikle UV flekso boyaları kullanılmaktadır. Gerekirse hava tünelleri ve IR kurutucular sayesinde su bazlı özel aplikasyonlarınızı da bu makinelerde yapabilirsiniz.

Daha çok kendinden yapışkanlı etiket üretiminde kullanılan giriş modellerimiz daha mekanik ama aynı BOBST kalitesini taşımaktadır. Bu tip makinelerimizde, kuşe çıkartma PP veya PE plastik çıkartmalar, Ultra clear şeffaf çıkartmalar, termal etiketler ve metalize özellikli etiketlerin hem baskısını hem de şekilli kesimlerini aynı hat üzerinde kolayca yapabilmektesiniz. Bunlara ek olarak, sıcak veya soğuk yaldız aplikasyonları, serigraf baskı özellikleri ve yapışkana baskı yada ters baskı özelliklerinin yanı sıra, piggy bag dediğimiz çok katlı kendinden yapışkanlı etiketlerinizi de üretebilirsiniz. Snowball (kartopu) dediğimiz patentli servo motor kontrollü BOBST a özel çapak toplama sistemimiz ve dilimleme sarma ünitelerimiz mevcuttur.

Daha geniş ve daha otomasyon makinelerimizde ise hem etiket hem de esnek ambalaj malzemelerine baskı yapılabilmektedir. Bu tip makinelerde ise shrink sleeve (giydirme) etiketler, Wrap around (çepe çevre su etiketleri), çeşitli esnek ambalaj etiketleri mükemmel bir şekilde üretilebilmektedir. Bu makinelerimizin konfigürasyonlarında standart etiket özelliklerine ek olarak, full servo tansiyon kontrol sistemleri, Chiller soğutma sistemleri, oto register pre-register hassas baskı sistemleri, her ünitede bulunan dijital kameralar sayesinde otomatik baskı forse ayarı ve baskı kaymalarını önleyici sistemler, otomatik işten işe geçiş sistemleri gibi daha profesyonel özellikler bulunmaktadır.

Baskı sonrası, etiketin gerekli kalite ve standartlarda kullanıcıya ulaşmasını sağlamak üzere uygulanması gereken önemli bir süreç olan kalite kontrol işlemini IMEKS GRUP’un yaklaşık 15 yıldır temsilciliğini yaptığı Avrupa’nın kalite kontrol makinelerinde lider markası PRATI’nin, en son teknoloji sonlandırma serisi DIGIFAST ile gerçekleştirmek mümkün.

Makine herhangi bir konvansiyonel  yada dijital baskı makinesinde basılmış bir işi mükemmel şekilde sonlandırıp koliye girmesine kadar geçen operasyonu bir makinede PRATI kalitesi ile bitirmenize olanak sağlıyor.

Makine standart 330 mm eninde üretilmektedir. BST kenar kontrol sistemi ve Vetaphone Korana sistemi hemen çözücü kısmımızdan sonraki ilk özelliklerimiz. Bunların hemen arkasında ise BOBST flower  özelliklerindeki flekso baskı ünitemiz yer almaktadır. Bu unitemizde GEW E2c serisi UV kurutucusuyla beraber hem yarı rotary hem tam rotari uv lak veya uv spot lak baskısı yapabilmekteyiz. Kombo laminasyon ünitesinde ise Uv laminasyon , Kendinden yapışkanlı laminasyon , soğuk yaldız ve piggybag (çift katlı etiketler) aplikasyonları uygulanabilmektedir.

Hemen arkasındaki kesim istasyonunda ise yine hem yarı rotary hem tam rotary kesim yapabilmekteyiz. Makinemiz yarı rotary modda max 80mt/dk ve tam rotary modda max 150mt/dk hızlarına ulaşabilmektedir. Kesim istasyonunun hemen arkasında ise PRATI nin patentli çapak sıyırma sistemi gözükmektedir. Bu özel sistem sayesinde is e en zor kesimli işlerinizin bile çapaklarını sorunsuz ayıklayabileceksiniz.

İstenildiği taktirde herhangi bir %100 kalite kontrol kamerası eklenip baskılarınızın müşterinizin istediği şekilde düzgün bir şekilde basıldığını da kontrol edebileceksiniz. İster manuel isterseniz de otomatik ayarlı dilimleme bıçak ünitenizde ise bobininizi dilimleyip yarı otomatik turret sarıcıda veya tekli sarıcınızda sorunsuzca etiketlerinizin son halini aldırabileceksiniz.

 

#ImeksGrup #OrkunKayral #Bobst #Prati #Digifast #Flekso #ambalaj #sonlandırma #matbaa