Anasayfa » Etiket » IML Baskıda Performans İçin Corona Label MGA

IML Baskıda Performans İçin Corona Label MGA

 

IML baskıda kullanılan mürekkeplerin formülasyonlarında başlıca 3 temel özelliği bulundurması gerekmektedir;

  • Adhezyon
  • Hızlı oksidatif kuruma
  • Gıdaya uygunluk – düşük kimyasal göç

In Mould Labelling (Kalıp içi Etiketleme) bu kelimelerin ilk harflerinden oluşan bu terim ülkemizdeki ambalaj ve etiketleme sektöründe oldukça yeni ve hızlı gelişen, her geçen gün bir birim daha fazla üretim kapasitesine sahip olan bir üretim tekniğidir.

Aslında kısaca bahsedecek olursak IML; ofset baskı tekniğinin kullanıldığı yüksek çözünürlükte, basit ve pratik ancak çok hassas kullanım formlarının olduğu ve müşteri talepleri doğrultusunda, kendisini yeni bir uygulama olmasına rağmen sürekli yenileyen ve  gelişen bir pazar halini almıştır.

Ülkemizdeki ambalaj ve etiket sektöründe kendine has bir  pazar üreten IML, daha çok ısı ve nem oranındaki ani değişimlere karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir teknoloji olmasından dolayı da gıda sektöründe hijyenik gereksinimleri karşılamak adına yüksek performans ve verim sunmaktadır.
Emici olmayan yüzeylerde gıda ambalajının imalatı, tabaka beslemeli ofset işleminde özel problemler ortaya koymaktadır. Konvansiyonel, düşük koku ve düşük göç mürekkep serisi tamamen oksidasyon ile kurur.

CORONA Label MGA tabaka beslemeli mürekkepler iyi oksidatif kurutma özellikleri sayesinde emici olmayan yüzeylerde iyi yapışırlar. Kullanılan hammaddeleri seçerken alınan özel önlemin bir sonucu olarak, bu yeni mürekkep serisi şişme eğilimi göstermez, poliolefin filmlere (polietilen (PE) veya polipropilen (PP) dayalı olarak) baskı yapmaya özellikle uygundur.

Diğer uygulama alanları, alüminyum laminasyonlu malzemeler ve PE kaplı kart stokları gibi emici olmayan tabakalara baskı yapmak ve post-print sonlandırma esnasında yüksek düzeyde mekanik strese maruz kalan baskı ürünlerinin üretilmesidir. Bu nedenle, bu mürekkep serisi, son derece ince 50 μm plastik filmlerden 1000 g/m² birim alana kadar ağırlıklı ağır kart stoklarına kadar geniş bir yelpazede çeşitli yüzeylerde  kullanılabilir. Bu mürekkeplerin oksidatif kuruma özellikleri, gıda maddeleri, şekerlemeler ve sarf malzemeleri için bitirme işlemi yaparken gerekli olan esnek, sabit bir mürekkep filmini garanti eder. Bu mürekkeplerin dayanabileceği stres türlerine örnek olarak, katlanır kartonları keserken ortaya çıkan mekanik basınç  örnekleri verilebilir. Baskı endüstrisinin sorumlu bir ortağı olan hubergroup, oksidatif araçlarla hızlı bir şekilde kurumakla kalmayıp aynı zamanda düşük geçiş özelliklerine sahip olan tabaka  beslemeli ofset mürekkeplerinden CORONA Label MGA’yı  geliştirdi. CORONA Label MGA tabaka beslemeli ofset mürekkepleri ile mevcut Avrupa ve ulusal yasal şartlara uygun şekerlemeler ve sarf malzeme ambalajları yapılabilir.

Ambalajdan gıda maddelerine istenmeyen bir madde aktarımı aşağıdaki yollardan oluşabilir:

  • Basılı mürekkep filminden görünmez maddelerin üstteki baskısız arka tarafa (gıda temaslı tarafı) ve sonunda orada paketlenmiş gıda maddesine nakledilmesi, ve kimyasal göçün bu biçimde başlaması.
  • Göç (migrasyon), yani maddelerin basılı görüntüden yüzey içine doğru paketlenmiş gıda maddesine aktarılması.
  • Uçucu maddelerin ambalajın kapalı hava sahasından taşınması.

Yasal dayanak, Avrupa Yönetmelikleri (EC) No 1935/2004, 2023/2006 ve

10/2011, Gıda ile Mücadele Malzemeleri ve Maddeleri (Schweizer Bedarfsgegenständeverordnung) SR 817.023.21 ve Alman Gıda, Tüketici Yönetmeliği Mallar ve Yemler Kodu (LFGB). LFGB, gıda ve tüketim mallarının pazarlamasını yönetir ve gıda ambalajının tasarımı için temel kuralları ortaya koyar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*