Anasayfa » Aktüel » Index Grup 2023’te Avrupa’nın İlk 5 Büyük Teknoloji Grubu İçinde Olmayı Hedefliyor!

Index Grup 2023’te Avrupa’nın İlk 5 Büyük Teknoloji Grubu İçinde Olmayı Hedefliyor!

Akıllı mobil ürünler, BT lojistiği alanında ses getirecek girişimleri ve yatırımlarıyla ön plana çıkan grup, yeni ortaklıklarla geleceğe emin adımlarla yürüyor!
Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım Bilişim ve Teklos’u bulunduran Index Grup, 2012 yılı performansını ve önümüzdeki dönem hedeflerini açıkladı.
Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri grubu Index, organik-inorganik büyüme planları ve “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonuyla, 2013 için büyüme hedefini yüzde 18’e çıkarıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde Teklos’un sahipliğinde bulunan gayrimenkul projesini hayata geçirecek olan grup, bu projeyle 75 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Index Grup aynı zamanda grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar’ın hisselerinin yüzde 20’sini Avrupa’da teknoloji alanındaki önemli yatırımları olan MCI’a satarak iş modellerini yeni yatırım alanlarına taşıdı. Bu sayede Doğu Avrupa’nın en büyük BT ürünleri distribütörlerinden ABC Data ile stratejik ortaklıklarına bir yenisini ekleyerek Balkanlar’da, Türki Cumhuriyetlerde ve MEA bölgesinde de varlığını hissettirecek.
Index Grup, bu yıldan itibaren yazılımdan sunucuya, depolama ürünlerinden servise kadar katma değerli bir yapıya odaklanacak. Grubun lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketi Teklos ise e-ticaret bazında geniş hacimli iş yapan firmaların lojistik ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımıyla sağlayacak.
2013’ten 2023’e 10 yıllık stratejik plan
Grubun performansının kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda konuşan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, teknoloji sektöründe çeyrek yüzyıllık bir tecrübeye sahip olacakları 2015’e az bir süre kalmışken, 2013’ten başlayarak önümüzdeki yıllarda mobil ürünler ve BT lojistiği gibi sektörlerde büyük yatırımlara imza atacaklarını ve 2013’ü “büyüme yılı” olarak geçireceklerini söyleyerek toplantıda şunları kaydetti:
“Son yıllarda özellikle tablete ve yeni mobil ürün fırsatlarına ağırlık verdik, iş ortaklarımıza katma değer yaratacak şekilde lojistik destek sağladık. Önümüzdeki dönemde ise Index Grup genelinde 2015 yılına kadar gerçekleştirdiğimiz stratejik yapılanmaları tamamlayarak, Index Grup Şirketleri olarak faaliyetlerimizi Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Balkanlar, Türki Cumhuriyetler ve MEA bölgesinde de sürdürmeyi amaçlıyoruz. Birkaç yıl içinde yazılım, sunucu (server), depolama ürünleri ve servis alanında grup şirketlerinin içinde konsolidasyon yaparak tam odaklı bir yapıya geçmiş olacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılını kutlayacağı 2023’te ise Index Grup olarak teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmayı hedefliyoruz.”
2013 yılında önemli gelişmeler
Mobil ürünler ve özellikle akıllı telefonlar pazarında ses getirecek sürpriz çalışmalara imza atmayı planlayan Index Grup’un yeni markalar ve yeni yatırımlarla büyümeye devam ettiğini belirten Bilecik, bir süredir Index Grup iştiraki Teklos A.Ş. ile gerçekleştirmeyi planladıkları ve inşaat süresinin 36 ay sürmesini hesap ettikleri gayrimenkul projesi için girişimlere başladıklarını açıkladı. Bu proje sayesinde şirketin elde edeceği garanti ve asgari gelirin yaklaşık 75 milyon USD olduğunu belirten Bilecik, bu gelir şekliyle Türkiye’nin bilişim sektöründe en güçlü yatırım yapma kapasitesine sahip şirketi olmayı umduklarının da altını çizdi.
Bilecik, aynı zamanda lojistik alanında muhtelif telekom firmalarına lojistik hizmeti veren Teklos’u, eylül ayında yeni yerine taşıdıktan sonra e-ticaret bazında faaliyetler sürdüren firmaların lojistik ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımıyla karşılayacak büyük bir firmaya dönüştürmeyi hedeflediklerini de kaydetti.
Stratejik ortaklıklarla bölgesel büyüme
Avrupa’da teknoloji alanında büyük yatırımlara imza atan MCI ile yüzde 20 ortaklık üzerinden anlaşma sağladıklarını söyleyen Bilecik, bu gibi stratejik yabancı ortaklıkların grubun büyümesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:
“MCI’ın uzun yıllardır hissedarı olduğu Polonya merkezli ABC Data ile kurduğumuz stratejik ilişkiyi, farklı coğrafyalarda ortaklıklar kurarak daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu hamlemiz önümüzdeki yıllarda iş modellerimizi yeni yatırım alanlarına kaydıracağımızın, Balkan ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve MEA bölgesine taşıyacağımızın bir göstergesidir.”
2013 yılında güçlü temettü dağıtımı için genel kurula teklif sunulacak
Erol Bilecik, Borsa İstanbul’da işlem gören grup şirketlerine dair planlarından söz ederken, “2012 mali sonuçlarımız doğrultusunda çok güçlü bir temettü dağıtımı yapmayı planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllar itibarı ile de gayrimenkul projesinden elde edeceğimiz gelirlerin de katkısıyla İndeks Bilgisayar’ın, Borsa İstanbul’da en güçlü temettü dağıtımı yapan şirketler arasında yerini almasını arzu ediyoruz” dedi.
Rakamlarla Index Grup şirketleri
İndeks Bilgisayar
2013 ciro hedefi 1,6 milyar TL olan, grubun amiral gemisi İndeks Bilgisayar, 2012 yılında konsolide 1,4 milyar TL net satış geliri elde etti. Bu gelirin net kâr olarak yansıması da 16,6 milyon TL oldu. İndeks Bilgisayar, 1989 yılındaki kuruluşu sonrasında, dünyanın önde gelen birçok teknoloji firması ile Türkiye distribütörlüğü bazında anlaşmalar imzaladı. Şirket halen 100’ün üzerinde dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapıyor. İndeks’in dağıtımını yaptığı markalar arasında HP, IBM, Apple, Lenovo, Dell, Asus, LG, Toshiba, Microsoft, Sony Vaio, Epson, OKI, Canon, Kingstone gibi isimler bulunuyor. İndeks Bilgisayar, “INDES” koduyla 2004 Haziran’ından bu yana İMKB’de işlem görüyor.
Datagate Bilgisayar
2006 yılının şubat ayında halkı arzı gerçekleşen Datagate Bilgisayar’ın 2012 yılı net satış geliri 194 milyon TL olurken şirket, 2013 ciro hedefini 211 milyon TL olarak belirledi. 1992 yılında İstanbul’da kurulan, 2001 ve 2003 yıllarındaki yatırımlarla yüzde 85’i (halka arz sonrası yüzde 59,24’ü) İndeks Bilgisayar tarafından satın alınan Datagate Bilgisayar, yerli bilgisayar üreticilerinin ihtiyaç duyduğu bilgisayar parçalarını sağlıyor. PC üretiminde vazgeçilmez olan bu ürünlere yönelik ithalat, temsilcilik, satış, pazarlama, dağıtım, lojistik ve satış sonrası hizmetler alanında da faaliyet gösteren Datagate Bilgisayar, dizüstü bilgisayar, yazıcı ve bilgisayar monitörlerinin satışını yapıyor. Intel, Seagate ve Acer gibi pek çok yabancı markanın temsilciliğini ve distribütörlüğünü de sürdürüyor. Ankara ve İzmir’de irtibat büroları bulunan şirket, Şubat 2006’dan bu yana İMKB’de işlem görüyor.
Despec Bilgisayar
1995 yılında kurulan Despec Bilgisayar, tamamen tüketim malzemeleri alanında faaliyet gösteriyor. Konusunda en büyük sermayeye sahip şirketin temeli, grubun ana şirketi olan İndeks Bilgisayar’ın tüketim malzemeleri alanından ayrılmasıyla ortaya çıktı. Şirketin 2012 yılı net satış gelirleri 130 milyon TL’ye ulaşırken, 2013 ciro hedefi ise 145 milyon TL olarak açıklandı. 2010 yılında halka arz edilen Despec Bilgisayar’ın dağıtımını yaptığı markalar arasında HP, IBM, Imation, Canon, Maxell, Lexmark, Targus, Sony, OKI ve Epson gibi birçok dünya devi bulunuyor. Şirket, Aralık 2010 tarihinde hisselerinin yüzde 39,35’lik kısmını halka açtı.
Neteks
1996 yılında kurulup 2001 yılında Index Grup bünyesine giren Neteks’in 2012 yılı net satış geliri 156 milyon TL, 2013 ciro hedefi ise 177 milyon TL’dir. Hızla büyüyen Neteks, ağ ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor. Neteks bu tür ürünlerin bir numaralı dağıtıcısı olma hedefine doğru ilerlerken, Cisco Systems, Nortel Networks, 3Com, HP Networking, Avaya gibi büyük kuruluşlarla iş ortaklığı içinde hareket ediyor. Neteks ürün satışının yanı sıra projelendirme ve uygulama konularında da firmalara yol gösteriyor. Neteks, Temmuz 2007’den bu yana iletişim ağı, güvenlik, mobilite ve yakınsama ürünlerinde dünya liderlerinden biri olan Westcon Group ile yüzde 50-50 ortaklığa sahip bulunuyor.
Neotech
Tüketici elektroniği ve iletişim ürünlerini yurt çapında dağıtmak amacıyla 2005’te kurulan Neotech’in 2012 yılı net satış geliri 233 milyon TL iken, 2013 ciro hedefi de 253 milyon TL olarak açıklandı. Yeni teknolojileri Türk halkına en uygun koşullarla ulaştırmayı hedefleyen Neotech, geleneksel dağıtım kanalı dışında alternatif kanallara da erişim sağlayarak, tüketici elektroniği ve iletişim ürünleri alanında akla gelen ilk platform olmayı amaçlıyor. Neotech’in dağıtımını yaptığı markalar arasında Sony, Panasonic, Canon, LG bulunuyor.
Artım Bilişim
2003 yılında İstanbul’da kurulan Artım Bilişim A.Ş. dağıtımını üstlendiği ürün ve servisler ile Bilişim Teknolojileri endüstrisindeki lider firmalardan olmayı amaçlıyor. Artım’ın 2012 yılı net satış geliri 47 milyon TL oldu. 2013 ciro hedefi ise, 57 milyon TL olarak açıklandı. Özellikle finans, lojistik ve depolama alanlarında satış öncesi ile sonrası hizmetlerinin kullanımı sırasında katma değerli servis sunumunu geliştirmeyi amaçlayan şirket, halen 27 personeli ile İstanbul ve Ankara’daki ofislerinde bilişim dünyasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak faaliyet gösteriyor. Artım Bilişim 2011 yılından itibaren tüm çözümlerini Index Grup güvencesi ve gücü altında sunmaya devam ediyor.
Index Grup’tan çarpıcı 2012 İstatistikleri
Index’in 2012 yılında satışını gerçekleştirdiği notebook kutuları, yatay olarak üst üste konulduğunda, geçtiğimiz yıl rekor kıran Felix Baumgartner’ın atladığı yüksekliğe ulaşılıyor.
Datagate’in 2012 yılında satışını gerçekleştirdiği hard disk kutuları üst üste konulduğunda, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen ve dünyanın sekiz harikasından biri olan Nemrut Dağı yüksekliğinin 15 katına çıkılıyor.
Netex’in sattığı kabloların toplamı, 6 bin 700 km olan dünyanın en uzun nehri Nil Nehri’nin iki katı uzunluğuna denk geliyor.
Neotech’in 2012 yılı boyunca sattığı TV’ler yan yana koyulduğunda, iki resmi futbol sahası büyüklüğünde bir ekran oluşuyor.
Despec’in 2012 yılında satışını gerçekleştirdiği kartuşlar ile Eyfel Kulesi üç kez rengarenk boyanabiliyor.