Anasayfa » Aktüel » INKday ’da Bilgiye Doyduk
Mustafa Güler, Siegwerk Türkiye Genel Müdürü

INKday ’da Bilgiye Doyduk

Siegwerk’in mürekkep etkinliği INKday, 20 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirildi.

Bir seri etkinlik olarak global bazda düzenlenen INKday, katılımcılarına uzmanlar ile birlikte pazar gelişmeleri, yenilikler ve mürekkep teknolojisindeki geleceğin trendlerine ilişkin fikir alışverişi yapma imkanı sunuyor. Siegwerk Türkiye Genel Müdürü Mustafa Güler, “INKday, mürekkep uzmanlarını bir araya getiriyor” diyor:

 

INKday nedir?

“INKday, endüstri, tecrübe paylaşımı ve yeni fikirler için harika bir platform. 2007’den bu yana büyük bir başarı ile sürdürülen bu interaktif etkinlik, yenilikler, haberler, know-how ve uzman sunumları ile kombin edilerek paneller, interaktif iş grupları şeklinde gerçekleştiriliyor. Araştırma ekibimiz tüm dünyadan baskı mürekkep ve kaplamalarına ilişkin gelişmeleri misafirlerimize aktarıyorlar. INKday, yeni gelişmeleri aktarmak için kullandığımız bir platform. Bu sebeple yenilikleri anlatmak için aslında üç yılda bir, farklı ülkelerde gerçekleşen bir etkinlik. Türkiye’de bölgemizdeki bir çok lokal ve yabancı misafirimize bu yenilikleri aktarmak için 2010’da bir araya gelmiştik. 7 yıl aradan sonra hızlı gelişen mürekkep ve kaplamalar işindeki en yeni teknoloji ve trendleri anlatmak için tekrar bir araya geldik.”

 

Alkışlar Siegwerk’e

20 Nisan günü hızlı ve dolu bir akışla gerçekleşen etkinlik için Siegwerk’i kuvvetlice bir alkışlamak gerekiyor. INKday, bugüne kadar karşılaştığımız etkinlikler içinde en fazla bilgi aktarımını en kısa sürede vermek, bunu yaparken yormamak, sıkmamak ve mümkün olduğunca bilgi alışverişini üst düzeyde tutmak için planlanmıştı. Tüm bunları yaparken Siegwerk ismini displayler dışında görmemek, duymamak yani bu etkinliğin satış ile ilgisinin bu kadar başarıyla arka planda tutulması da ayrıca etkileyici bir yöntemdi.

INKday_05_17-(3)

İlk sunumlar ile büyük bilgi transferine ısınma

INKday, Siegwerk Türkiye Genel Müdürü Mustafa Güler’in açılış konuşması ile başladı. Siegwerk’i kısaca anlatan şirket Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Başkanı Hugo Noordhoek’in sunumu sonrası katılımcıları interaktif mürekkep sunumlarına ısındırmak ve yeni ufuklar açabilmek adına üç önemli sunum vardı. T-İnsan kitabı ile son günlerde çokça popüler olan Dünyadaki 100 Kadın Fütürist’ten biri olan Stratejist ve Trendist Ufuk Tarhan, nasıl T-İnsan olunacağını anlatırken, en kısa sürede geleceğin getireceğini öngördüğü yeni pozisyonlara göre yenilenmenin ipuçlarını verdi. Paristanbul Kurucusu Mehmet Çiftçi, ‘Renklerin Görünmez Gücü’ başlıklı sunumunda renklerin tarihi, gelişimi ve anlattıklarına odaklandı. Kırmızı ve Mavi’nin hikayesini sığdırdığı kısa sunumunda renklerin tüketicilere neler anlattıklarını özetleyerek marka tasarımında rengin önemini belirleyen Çiftçi’nin ardınıdan sahneye gelen Brandmaker şirketi kurucusu Cihan Kırımlı ise ‘Pep Guardiola ve Çikolatalı Gofret’ başlıklı sunumu ile bu önemli futbol adamının kariyeri üzerinden marka tasarımına ilişkin anahtar noktaları ve bazı vak’a örneklerini sıralayarak ambalaj üreticilerine önemli bilgiler aktardı.

INKtalks – 12 başlıkta tüm trendler

Etkinlik can damarı olan INKtalks interaktif sunumlar 12 başlıkta toplanmıştı. Bu başlıklar;

Narrow Web (Etiket) için UV LED

Narrow Web (Etiket) uygulamaları için Düşük Migrasyon UV çözümleri

Ofsette düşük enerjili ve LED UV

Ofsette gıda ambalajı çözümleri

Tütün ambalajında özel efektler

Mono solvent PU bazlı Pasta sistemi

Yüksek Hız Flekso + HQ(Yüksek Kalite) Flekso

Agresif dolgu malzemesi içeren ambalajlar

Ambalaj uygulamaları için özel efektli mürekkepler

Proje Yönetimi ve Danışmanlık(OSC & InHouse)

Dijital Mürekkepler

Ürün güvenliği ve yönetmelikler (PSR), şeklinde sıralanmıştı. Katılımcılardan bu 12 INKtalks arasından dört tanesini seçmesi istendi. Böylelikle her katılımcı kendi üretimi ile ilgili dört temel konudaki uzman görüş ve bilgilerine ulaşma imkanına sahip oldu. 25’er dakikalık interaktif toplantılar şeklinde gerçekleşen oturumlar, yurtdışından veya Siegwerk Türkiye’den gelmiş mürekkep ve kaplama uzmanları tarafından İngilizce ve Türkçe olarak gerçekleştirildi. INKtalks toplantılarını cazip kılan ise falanca ya da filanca seriler ile bu veya şu işi çok iyi yaparsınız yerine bahis konusu olan işin teknik detaylarının anlatılması oldu.

INKday_05_17-(1) INKday_05_17-(7) INKday_05_17-(8) INKday_05_17-(9)

Akşam saatlerinde nihayetlenen toplantılar sonrası gece saatlerine kadar rahatlama ve eğlence ve katılımcılar arası etkileşim için imkan veren Boğaz turu ve akşam yemeği ile sonlanan INKday, 2017’nin en önemli etkinliği olarak kayıtlara geçti.

 

#INKday #Siegwerk #Murekkep #Egitim #inkday #ambalaj #Laklar #Coating #MustafaGuler #HugoNoordhoek #SiegwerkTurkiye #ink #BaskiMürekkepleri #BaskiLaklari #Lak