Anasayfa » Dijital » Inkjet teknolojileri ile Matbaalarınızı Nasıl Daha Rekabetçi ve Kârlı Hale Getirebilirsiniz?

Inkjet teknolojileri ile Matbaalarınızı Nasıl Daha Rekabetçi ve Kârlı Hale Getirebilirsiniz?

İlk defa 2008 yılındaki drupa’da inkjet baskı hakkında konuşulmaya başlandı. 2012 yılındaki drupa’da ise ilk konsept inkjet makineler ticari olarak satışa sunuldu. Bugün geldiğimiz noktada sektör temsilcileri, bu sene yapılan drupa’yı “Inkjet Drupa” olarak tanımladı. drupa süresince ve sonrasında,  çok kısa bir sürede, ticari ve ambalaj matbaaları için faklı türlerde inkjet baskı makineleri ve uygulamalar satışa sunulmuş oldu.

Fujifilm Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya Satış ve İş Geliştirme Müdürü, Kerem Ege

Artık, inkjet teknolojisi ile yapılan baskı makineleri çok daha gelişmiş baskı kalitesi ve yüksek baskı hızları sayesinde ofset baskı ile yarışabilir duruma geldi. Özellikle etiket, karton, oluklu ambalaj, dergi, kitap, katalog, fatura gibi düşük tirajlı satış pazarlama malzemeleri üzerine, istenen tasarımlar, istenen adetler değişken data ya da kişiselleştirmeler kullanılarak basılabilir hale geldi.

Bu kısa süreli gelişim sürecinde, inkjet baskının, konvansiyonel baskı karşısında sunduğu avantajları kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

1.”Baskı Öncesi”

 • CTP ekipmanları yatırımı ve baskı öncesi sarf malzeme/işletme giderlerine gerek yok.
 • Baskı öncesi ekipmanları için alana ve personele ihtiyaç yok.
 • Baskı öncesi hataları ve malzeme israfı yok.
 1. Baskıya hazırlanma süresi inkjet’te çok daha kısadır.
 2. Gerçek baskı süresi daha fazladır.
 3. Sonlandırmaya/laminasyona ihtiyaç duyulmaz.
 4. İstenildiği zaman, istenen adet kadar baskı imkanı.
 5. Bugün ve 3 yıl sonrada aynı baskı kalitesi sağlanabilir.

 1. Ofset baskıda, baskıya geçerken oluşan kağıt israfı inkjet’te yoktur, sıfırdır.
 2. Inkjet baskı, ofset baskı kadar komplike değildir. Çok fazla insan gücü ve ustalık gerektirmez.
  1. Bilgisayarda hazırlanmış olan tasarım bir tuşa basılarak baskıya hazır hale gelir.

Baskı tirajları günden güne düşüyor ve gelişen dünyamızda baskı trendleri değişiyor. Siz ve işletmeniz bu değişime nasıl ayak uyduracaksınız? Inkjet yatırımı ile işletmenizi bu gelişen dünyaya uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yeni nesil B2 inkjet baskı makineleri

2012 yılında ilk defa duyurulan B2 ebatlı inkjet ürünler, bugünlerde 2’nci hatta 3’üncü nesiller ile evrimine devam ediyorlar. Bu ürünler sayesinde geliştirilen değişken data, kişiselleştirme, düşük tirajlı işlerin daha verimli basılması gibi yeni uygulamalar, işletmelere daha katma değerli işler yaparak sektörde rekabette fark yaratarak ön plana çıkma imkanı sağlıyor.

B2 Formatı inkjet baskı makineleri sayesinde istenilen anda istenildiği kadar baskı özelliği ve avantajı ile işletmeler çok daha esnek, verimli, kârlı çalışma imkanına kavuştular.

Toner dijital baskı makinelerindeki A3 ebatların müsaade etmediği bazı işler bile artık B2 formatlı inkjet baskı makineleri ile basılabilir hale geldi.

Fujifilm’in geliştirmiş olduğu baskı kafaları ve özel mürekkepleri ile geliştirilen Jetpress720S serisi B2 format inkjet baskı makinesinin özellikleri kısaca şöyle;

 • Samba Fujifilm Dimatix Silicon MEMS baskı kafası ile yüksek kaliteli, orta ve düşük tirajlı işlerinizi basabilirsiniz.
 • Benzersiz FM tramlama özelliği ile daha net görüntü kalitesi.
 • Versa Drop/Değişken damlacık teknoloji sayesinde muhteşem degrade geçişler, keskin imajlar ve 4 punto boyutunda çok kaliteli yazı elde edebilirsiniz.
 • Yüksek hızlarda bile çok kaliteli 4 renk 1200 dpi baskı kalitesi.
 • Saatte 2700 B2 sayfa üretim hızı.
 • Yüksek registrasyon, hizalama kabiliyeti.
 • Minimal kuruma ihtiyacı olan özel mürekkep teknolojisi.
 • Primerli ya da Primersiz kağıda baskı özelliği.
 • Standart ofsetten daha geniş renk gamutu.
 • Fotoğraf baskılar için genişletilmiş renk gamutu.
 • ISO 12647-2 ofset standartlarına uyum.
 • 2 puntoya kadar tekst basma özelliği.
 • Otomatik Nozzle Kontrol sistemi sayesinde yüksek çalışma süresi, hatasız baskılar.

Fujifilm Jetpress720S ile yapabileceğiniz bazı örnek işler;

 • Yüksek kalitesi, orta ve düşük tirajlı işlerinizi basabilirsiniz.
 • Düşük/orta tirajlı dergiler.
 • Düşük/orta tirajlı broşürler.
 • Düşük/orta tirajlı insert ya da pazarlama broşürleri.
 • Fotoğraf kalitesinde posterler.
 • Kişiselleştirilmiş takvim ve diğer ürünler.
 • Değişken datalı işler.
 • Fotoğraf albümleri, almanaklar.

Gelecek nesil B1 ebatlı inkjet baskı makineleri

2016 drupa’da konsept tanıtımları yapılan B1 ebatlı inkjet baskı makineleri artık ticari olarak satışa sunuldu ve matbaalarda yer almasına çok az kaldı. Fujifilm inkjet baskı teknolojileri (baskı kafaları+mürekkep+sistem entegrasyonu) kullanılarak 24 ay içerisinde geliştirilen 7 renkli Heidelberg Prime Fire106 modeli satışa sunuldu. B1 formatında tabaka inkjet baskı, ambalaj, ticari ve endüstriyel uygulamalar için geliştirilmeye devam ediliyor.

Inkjet baskı, yüksek tirajlı baskıları hedefliyor

Yeni sunulan tabakadan tabakaya ya da rulodan tabakaya renkli inkjet tabaka baskı makineleri, işletmeleri daha yaratıcı hale getirdi. Yatırım ve işletme maliyetlerinin toner bazlı dijital baskı makinelerinden daha uygun olması, işletmelerin yaratıcılığı ile birleşince rekabette avantaj sağladı.

Bu inkjet makineler ile genelde yapılmak istenmeyen ama müşteri baskısı sonucu yapılan ya da dışarıda fason ürettirilen işler, artık işletme içinde daha verimli ve kârlı olarak yapılır oldu. Bu da  müşteri memnuniyetini, verilen ekstra hizmet ile portföy genişlemesini ve rekabet üstünlüğünü beraberinde getirdi.

2106 Drupa’dan beri geliştirilen son baskı kafaları, yeni mürekkepler ve sistem entegrasyonları sayesinde artık inkjet baskı, ofset baskı ile rekabet edebilir hale gelmiştir. Gelişmenin hızına ve talebe bakarak çok kısa zamanda ofset baskının yerine alternatif olacak diyebiliriz.

Sonuç olarak, baskı sektörü günden güne gelişiyor. Müşterilerin satış ve pazarlama ekiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve rekabetin içinde yer almak için matbaalar da değişime ayak uydurmalılar. Değişen dünyada matbaalar ancak erken evrelerde inkjet teknolojilerine yatırım yaparak pazarda daha hızlı, üretken, katma değerli iş yapabilerek rekabetçi olabilirler.

Ancak, doğru yapılmış inkjet yatırımı, size pazarda daha rekabetçi olma şansı verecektir. Bu sayede müşterilerinizin taleplerini daha kısa sürede ve istenildiği gibi karşılayacak, hatta alternatifler sunabilecek ve müşterilerinizin vazgeçilmez servis sağlayıcısı olacaksınız.

 

#Matbaa #Fujifilm #Jetpress #inkjet #Samba #Dijitalbaski #KeremEge