Anasayfa » Aktüel » İnkjet’e Yatırım, Digiforce İçin Yeni Büyüme Fırsatları Getiriyor
Digiforce

İnkjet’e Yatırım, Digiforce İçin Yeni Büyüme Fırsatları Getiriyor

Digiforce Yönetici Ortağı Frank van Boxtel: “Şimdi hem siyah beyaz hem renkli sayfalar içeren bir kitabı VarioPrint i300 ile üreterek, tüm kitapta tutarlı kalite elde ediyoruz ve erişilen maliyet etkinliği sayesinde diğer müşterilere de renk ekleme seçeneği sunabiliyoruz.”

Hollanda’nın Vianen kentindeki kitap matbaasının Yönetici Ortağı Frank van Boxtel şöyle diyor, “Digiforce bir kitap basım şirketi değil bir BT şirketidir. Müşteriler sorun yaşadığı zaman, onlara çözüm üretiyoruz.” Gerçekten de, şirketin 25 çalışanından beşi, akademik ve eğitimsel yayıncılar, okullar ve üniversitelerden oluşan müşteri tabanı için BT kaynaklı çözümler geliştirmeye odaklılar.

DigiforceBu çözümler, Digiforce’un müşterilerinin internet mağazalarının veya çevrimiçi sipariş platformlarının Digiforce’un kendi iş akışı yazılımlarına doğrudan bağlanarak ısmarlama “uygulama programlama arayüzleri” (API’ler) geliştirmeyi de içerirler. Bu şekilde alınan siparişler doğrudan baskıya gider. Buna ek olarak, sipariş basıldığı ve sevk edildiği zaman, müşteriye siparişin basılmış, gönderilmiş ve teslim edilmiş olduğu bilgileri iletilir.

Çok başarılı olan bu model, Digiforce’un, Hollanda genelinde ve komşu Belçika ve Almanya için yılda 500.000 ile 600.000 arasında kitap üretmesini sağlıyor. Toplamda, bu faaliyet 2016’da 3,2 milyon Euro ciro sağladı ve Van Boxtel bu meblağın bir sonraki yıl artacağını düşünüyor.

Asıl dikkati çeken konu, Digiforce tarafından basılan her kitabın, 200 veya 300 kitaplık partilerde bile olsa, tek kopya olarak basılıyor olmasıdır. Bu küçük hacimli baskı modeli, Digiforce’un üretiminin tümünün dijital olarak basılmasının nedenidir. Ayrıca, şirketin iş akışı, verimlilik amacı ile tam olarak otomatikleştirilmiş. Van Boxtel’e göre: “Yazıcıdan çıkana kadar kitaplara kimsenin eli değmez. ”

Kutu yap

Digiforce uzun yıllar Canon ile çalışarak, geleceğe dönük konuşmaların yapılabildiği güçlü bir ortaklık oluşturdu. Van Baxtel’in, o zamanlar Niagara Projesi diye bilinen, Océ VarioPrint i300’ü drupa 2012’deki Canon standında ilk görmesi de bu ortaklığın bir sonucuydu. Van Boxtel, bu tabaka beslemeli inkjet yazıcının potansiyelini anında fark ettiğini söylüyor: “Makineye aşık olmuştuk; bu yüzden piyasaya çıkmasını bekledik. Elimizde Canon’dan almış olduğumuz iki Océ siyah beyaz makine zaten vardı; bu nedenle nasıl bir kalite ve güvenilirlik düzeyi beklediğimizi biliyorduk. VarioPrint i300, aynı kalite ve güvenilirliği sağlamanın yanında, siyah beyazı ve renkli baskıyı tek cihazda basabiliyorsa, biz bu cihazı kesin istiyorduk.”

Van Boxtel, şirketin VarioPrint i300’e yatırım yapma kararının verilmesi nedenlerinden birinin renkli kitap baskısına olan talebin artması olduğunu açıklıyor. Şöyle yorumluyor:

“Sayfalarının %25’inin renkli olduğu kitap üretimimiz gitgide artıyor. Ancak, yayımcı için, renkli sayfaları bir makinede, siyah beyaz sayfaları diğer bir makinede basmak çok pahalıya mal olabilir. Ayrıca, baskı kalitesi her tip sayfa için aynı olmayabilir. Şimdi hem siyah beyaz hem renkli sayfalar içeren bir kitabı VarioPrint i300 ile üreterek, tüm kitapta tutarlı kalite elde ediyoruz ve erişilen maliyet etkinliği sayesinde diğer müşterilere de renk ekleme seçeneği sunabiliyoruz.”

 “Dünyanın en iyi makinelerinden biri”

DigiforceDigiforce, VarioPrint i300’ü Ocak 2016’da kurdu. Güvenilirliği Van Boxtel’i anında etkiledi ve Van Boxtel değiştirmiş oldukları toner bazlı cihazlar için tedarikçi teknisyenlerinin hemen hemen her hafta gelmeleri gerektiğini açıkladı. “Şimdi, üç ay veya daha fazla bir sürede teknisyen çağırmadan çalışabiliyoruz. Duraklamadan çalışabilme süresi gerçekten çok yüksek,” diye ekliyor. “Kalite de çok iyi; ofsetle kıyaslanabiliyor. Bence bu özellik, güvenilirlikle birlikte, VarioPrint i300’ün dünyanın en iyi makinelerinden biri olmasını sağlıyor. Bu makine ile diğer cihazlarımızın hepsinden daha çok baskı yapıyoruz; bu da herhalde önemli bir gösterge.”

Van Boxtel, VarioPrint i300’ün güvenilir üretkenliğini daha da vurgulamak için, Digiforce’un bu cihazı kullanarak yedi haftalık bir sürede 16 milyon kitap bastığı örneğini veriyor.

Van Boxtel ayrıca, inkjet cihazın daha düşük çalışma ısısı kullanan eşsiz kurutma teknolojisinin kağıt kıvrılmasını önleyip tam yassı sayfalar oluşturarak kolay sonlandırma sağladığına da dikkat çekiyor.

Van Boxtel, VarioPrint i300’ün üretkenlik ve verimliliğinin, çalışanların başka görevlere odaklanmalarını sağlayarak maliyet tasarrufu getirdiğini ve sorunsuz çalıştığını ekliyor.

Digiforce, VarioPrint i300’e yatırım yaptığı sırada, kitap kapakları için bir imagePRESS C10000VP ile siyah ve beyaz kitapların iç sayfalarını basmak için iki VarioPrint 6250 de kurdu. Bu yeni cihazların hepsi, Digiforce’un yedek kullanım için güvendiği, zaten mevcut olan bir imagePRESS C6010’a eklendi. Bu yatırımlar diğer mevcut cihazları değiştirmek için yapıldı ve Van Boxtel bu konuda şöyle bir açıklama yaptı: “Şimdi müşteri ile aramızda kendi yazılımlarımız var ve baskı için artık her şey Canon’dan.”

Canon 2016 başlarında, VarioPrint i300’ün yeni ColorGrip opsiyonunu tanıttıktan sonra, Digiforce cihazını, bu yeni hat içi kağıt koşullandırma özelliği ile yükseltmeyi seçti. Van Boxtel, bu kararın hatırı sayılır avantajları olduğunu söylüyor: “ColorGrip’ten önce VarioPrint i300’de yaptığımız işin yaklaşık %90’ı inkjet kaplamalı kağıda basılıyordu, fakat cihazı yükselttiğimizden beri, birçoğu daha maliyet etkin olan daha geniş kağıt türleri kullanabiliyoruz.”

Büyüme için doğru ortak

DigiforceColorGrip ‘e yükseltme Digiforce’un Canon ile ortaklığını daha da güçlendirdi. VarioPrint i300’ün ilk kurulumu gayet kolay olmuştu ancak cihaz Digiforce’un operasyonunun ana parçası olmuştu ve ColorGrip’e yükseltme sırasında Canon’un desteği ve uzmanlığı son derece önemliydi. Van Boxtel şöyle diyor: “Şahane bir iş yaptılar. Tek bir sorun bile çıkmadı.”

Digiforce’un Canon’la ilişkisinin gelişmesini bu tür deneyimler açıklıyor: “Ortağınız kim olursa olsun, her zaman iyi ve kötü zamanlar olacaktır; fakat bir sorununuz olduğunda ortağınız bunu daima en hızlı bir şekilde çözdüğü zaman, diğer konularda konuşmaya geçmek ve geleceğe odaklanabilmek daha kolay oluyor. Bu güçlü bir ortaklığın temelidir ve Canon bu türden, konuşabileceğim ve birlikte çalışabileceğim bir ortak.”

Van Boxtel, VarioPrint i300’ün Digiforce’un işi üzerindeki toplu etkisi hakkında sadece kalite ve güvenilirlikten değil, yeni fırsatlar oluşmasına yardımcı olmasından da söz ediyor. Şirketin yeni sunduğu bir hizmeti örnek veriyor:

“VarioPrint i300’ü kullanmaya başladığımızdan kısa bir süre sonra, Hollanda için 4-saatlik bir kitap baskı hizmeti duyurduk. Müşteri siparişi sabah verebiliyor ve biz üretip aynı gün içinde müşteriye ulaştırıyoruz. VarioPrint i300’ün hızı olmadan bu mümkün olamazdı.”

#Digiforce #FrankvanBoxtel #Canon #OcéVarioPrinti300 #İnkjet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*