Anasayfa » Ambalaj » International Paper, Olmuksa’nın Büyük Hissedarı Oldu
International Paper Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Maximo Pacheco

International Paper, Olmuksa’nın Büyük Hissedarı Oldu

International Paper Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Maximo Pacheco

Türkiye’deki Oluklu Ambalaj Ortak Girişimi Olmuksa’nın Sabancı’ya Ait Hisselerinin Alımını Tamamladı ve Şirketin Büyük Hissedarı Oldu.

International Paper, Türkiye’deki oluklu ambalaj ortak girişimi Olmuksa’daki Sabancı Holding hisselerini 56 milyon dolarlık satın alma fiyatından satın almayı tamamladığını duyurdu. International Paper 2012 yılının dördüncü çeyreğinde anlaşma onayını aldı. Anlaşma sonucu, International Paper, Olmuksa’nın tedavüldeki hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 87,5’inin sahibi olarak şirketin büyük hissedarı haline geldi. Bu kontrol değişikliği, Olmuksa’nın kalan kamuya açık hisseleri (yaklaşık % 12,5’i) için zorunlu bir teklif çağrısı yapılmasını beraberinde getirecek ve bu süreç Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri doğrultusunda yürütülecek.

Ambalajın International Paper için temel faaliyet alanlarından biri olduğunu belirten of International Paper Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Maximo Pacheco, sözlerine şöyle devam etti: “Bu anlaşma da güçlü küresel platformumuzu ve bölgesel varlığımızı kârlı bir şekilde genişletme kararlılığımızın bir sonucu. Stratejik açıdan önemli bir coğrafyada büyümek ve müşterilerimize hizmet sunmak heyecan verici bir fırsat”.

Türkiye’deki oluklu ambalaj pazarı, şu anda yıllık ortalama %5’i aşan bir sürekli büyüme beklentisi ile Avrupa’nın en büyük 7’nci oluklu ambalaj pazarı konumunda. Türkiye, aynı zamanda Ortadoğu’ya yönelik potansiyel bir büyüme platformu olarak hizmet verebilecek stratejik bir konumda bulunuyor .