Anasayfa » Aktüel » Işıltılı Baskılar da Artık Dijital

Işıltılı Baskılar da Artık Dijital

M.AKİF TATLISU

Xerox, IridesseTM Production Press ve HD EA Metallic Dry Ink’i  2 Mayıs’ta yaptığı bir basın konferansı ile tanıttı. Konferansı açan Xerox GCS Başkanı Andrew Copley, şirketin yeni teknoloji ve ürünlere yatırım yapmaya devam ettiğini, söyledi ve “Bugün CMYK+ pazarına önemli bir yenilik getirecek olan çözümlerimizi sunacağız” dedi.

CMYK+ ile Daha Yüksek Marjlar

Xerox Cut Sheets Business Başkan Yardımcısı Ragni Mehta, Info Trends araştırmasının sonuçlarına göre dijital baskının 2020’e kadar %27 büyüme göstererek 25 milyar sayfaya ulaşacağını, söyledi. Bu baskıların broşürler, direkt postalama, kartvizitler, kartpostallar, satış noktası baskıları ve kitap baskılarından oluşacağı görülüyor. Yine araştırmalara göre dijital baskının sağladığı avantajlar ile baskı sağlayıcıları %50 – %400arasında daha fazla marj elde edebiliyorlar ve bu da daha hızlı bir amortisman anlamına geliyor. Bu yüksek marjlar ise baskı sağlayıcılarının geri bildirimlerine göre %24 – %89 aralığında CMYK’dan fazlasını barındıran dijital baskılardan geliyor. Mehta, Xerox’un 800i ve 1000i çözümleri ile altın, gümüş veya şeffaf mürekkep kullanarak bu alana hitap ettiğini; iGen5’in mavi, yeşil, turuncu ve spot lak için şeffaf mürekkebin yanı sıra artık beyazı da beşinci renk opsiyonu olarak sunduğunu ve CMYK+ alanına çözüm geliştirdiğini, söylüyor. Ve şimdi IridesseTM ile metalik baskıyı çok daha kolay gerçekleştirebilir ve baskıları araştırmanın sonuçlarında ortaya çıkan %400 daha yüksek marjlarla satabilirsiniz.

WOW! Etkisi

IridesseTM Production Press şu anda Londra’da bulunan IPW1 matbaasında çalışıyor. Bu beta matbaada çok başarılı iş örnekleri elde edilmiş.

Konferansta bu baskı örneklerini CMYK ile basılmış aynı örneklerle karşılaştırmalı olarak görme imkânı da bulduk. Metalize her zaman olduğu gibi görsel açıdan ve WOW! etkisi oluşturmak için oldukça popüler bir yöntem ve baskınızı gerçekten farklı bir görsel algıya ulaştırabilir. Matbaanın üretim müdürü Glen Robins bu konuda oldukça ikna ediciydi. Ancak biz canlı baskı demosunu ve makineyi yakından görme şansını Ürün Müdürü Charles Dickinson ve Ürün Pazarlama Müdürü Mary Roddy’nin sunumları ile yakaladık. Xerox® IridesseTM Production Press’i farklı kılan temel özelliklerini şöyle sıralayabilirim:

Xerox® IridesseTM Production Press

Makine altı renk üzerinden çalışıyor. Baskı üç katman olarak gerçekleşiyor. Birinci renk ünitesi yani metalik (HD EA Metallic Dry Ink) baskı ofsette de olduğu gibi  birinci katman olarak gerçekleştirildikten sonra ikinci katmana dört mürekkep besleme ünitesi ile CMYK baskı yapılıyor. Altıncı mürekkep besleme yani üçüncü katman ise seçimli olarak altın ya da spot lak (Şeffaf) baskı yapabiliyor. Bu baskı sıralamasını ilginç ve etkileyici kılan ise bu üç katmanlı altı renkli baskının tek geçişte yapılıyor olması. RIP ve görüntüleme çözünürlüğü kombinasyonu HD baskı imkânı veriyor. Kullanılan mürekkep partikülleri çok minik olması da baskı çözünürlüğünü artıran katkılardan bir tanesi. Kaplanmış ya da kaplanmamış tüm kağıt tiplerine baskı yapabilen IridesseTM ‘in gramaj aralığı 52 – 400 gr/m2. Baskı hızı ise dakikada 120 sayfa. Maksimum baskı ebadı 33 x 48 cm (13 x 19.2”). Bu baskı hızına uygun olarak her biri iki çekmeceli iki kağıt besleme ünitesi barındırıyor. Otomatik kontroller sayesinde bir seferde ön arka baskı oturması sağlanıyor. Bazı baskı sonlandırma imkânları da mevcut. Pliyaj ve traşlama gibi… Xerox® IridesseTM Production Press, EFI tarafından desteklenen ve en iyinin en iyisi olarak adlandırılan Xerox®  EX-P 6 Print Server ile yönetiliyor.

Xerox® IridesseTM Production Press, dijital baskının en çok ihtiyaç duyulduğu baskı türlerinde çok daha değerli baskıları üretmek için önemli avantajlar sağlayan önemli bir geliştirme olarak göründü, bize. Özellikle tek geçişte tüm baskıyı bitirmesi ile konvansiyel baskının da ötesine taşıyan bir kolaylık olarak kayıtlara geçti. Tamamen operatör dostu olan bu yeniliğin kısa zaman içinde katma değerli baskıları üretmek için dijital baskıda eksikleri olan baskı merkezleri adına cazip bir seçim halini alacaktır. Son bir yılın trendi olarak üzerinde çokça konuşulan embellishment yani baskı süslemenin bu kadar kolaylıkla yapılabiliyor olması ile tabii ki.

Iridesse Production Press, bugün itibarıyla sipariş edilebilecek. Bölgesel olarak mevcut olup olmadığını öğrenmek için lütfen yerel satış temsilcinizle irtibata geçin.

#Xerox #Iridesse #Brillant #MetalikBaski #Dijital #GumusBaski #Metalize #DijitalMetalize #XeroxIridesseProductionPress