Anasayfa » Aktüel » İstanbul Üniversitesi Öğrencileri ile Buluştuk

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri ile Buluştuk

Dergimizin içerik ve satış direktörü M. Akif Tatlısu tarafından sunulan Yaşam İçin Baskı semineri ile öğrencilerin hem basım endüstrisinin pazardaki yönelimleri hem de yeni teknolojilere ve trendlere yönelik teknik bilgiler paylaşıldı.

Öğrencilerin kaygılarını anlamak

Meslek Yüksek Okulları öğrencilerinin mezun oldukları okullara göre farklı bilgi düzeyleri mevcut. Basım endüstrisine olan inanç ve bilgi birikimleri de sınıf geneli baz alındığında bu sebeple çok homojen olmayabiliyor. Özellikle lise düzeyinde herhangi bir dal üzerinde matbaa eğitimi almamış öğrenciler için endüstriyi anlamak, benimsemek ve bilgilenmek için iki yıl oldukça kısa bir süre.  Özellikle Meslekî Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin en az üç yıl süren meslekî eğitimleri ve staj durumları göz önünde bulundurulduğunda diğer öğrenciler için çok iç aydınlatıcı bir durumdan bahsedilemez. Bu nedenle endüstrimizin Meslekî Teknik Anadolu Liseleri ile birlikte ara eleman kaynağı olan MYO’ların mezunlarını daha bilinçli ve bilgili hale getirmek için öğretim görevlilerini benzer seminerler ile desteklemesi kaçınılmaz görülüyor.

Ana hatları ile basım teknolojileri ve endüstrisi

Bu sebeple oluşturduğumuz seminer programını sunan Tatlısu, öncelikle baskının yaşam için ne kadar önemli bir gereklilik ve insan hayatı boyunca vazgeçilmez olduğunu, anlattı. Hayatımızın her alanında baskının varlığını ispatlayan seminerin ikinci bölümde ise tüm baskı tekniklerinin kısa açılımları, kullanım alanları, pazar trendleri ve öğrencileri nasıl bir piyasanın beklediğine vurgu yapıldı. Böylelikle MYO öğrencilerinin en güncel sorusu olan mezuniyet sonrası bizi ne bekliyor? Sorusuna cevap verildi.

Dersimiz Etiket: Aydın Okay ile sohbet

Öğrencilerin öğle sonrası misafirleri ise ESD Başkanı Aydın Okay oldu. BST Eltromat Türkiye Yöneticisi Özgür Çetinkaya ile birlikte seminere katılan Okay, öğrencilere etiketi anlattı. Etiketin doğumdan ölüme insan hayatının bir parçası olduğunu anlatan Okay’ı ilgiyle izleyen öğrenciler bir yandan etiketi anlatırken seminerin kendileri üzerinde oluşturdukları etkiyi de belirten kartlar doldurdular.

Okay, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Canpaş Etiket şirketinde çok sayıda öğrenci stajyere yer veriyor. Okay, stajyerlere gerçek çalışan maaşları ödemesi ve stajyer olmalarının ötesinde değer vermesi, ekibini okul mezunları ile beslemesi ve eğitime destek vermesi ile tanınıyor.

 

#IstanbulUniversitesi #YasamIcinBaski #AkifTatlisu #SametOzsoy #ErdoganKose #AydinOkay #ESD #OzgurCetinkaya #Seminer #TeknikBilimlerMeslekYuksekOkulu #BasimTeknolojileri #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar