Anasayfa » Aktüel » İzmir Matbaacılar Odası’nın Eğitim Seminerleri Devam Ediyor

İzmir Matbaacılar Odası’nın Eğitim Seminerleri Devam Ediyor

KADİR OĞUR (İZMİR) – İzmir Matbaacılar Odası ile İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği, ‘Maliye Anlaşmalı Matbaalar Eğitim Semineri’ 13 Kasım günü İzmir E.S.O.B. konferans salonunda yapıldı. İzmirli matbaacıların yoğun ilgi gösterdiği seminerde vergi mevzuatındaki yenilikler ile ilgili bilgilerin yanı sıra sektörde yaşanan sorunlar tartışıldı.
Seminerde İzmirli anlaşmalı matbaa yöneticilerinin yanı sıra, İzmir Matbaacılar Odası Yönetimi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, İzmir Vergi Dairesi Anlaşmalı Matbaa Servis Şefi Atilla Güncü ve Ankara Matbaacılar Odası Başkanı Hüseyin Gürbüz’de yer aldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İzmir Matbaacılar Odası Başkanı H.Ceyhun Geçtan, sektör mensuplarına seminere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Geçtan yaptığı konuşmada; “Sektörde dönem dönem bu tür toplantılar düzenlediklerini, sorunları hep birlikte masaya yatırıp çözüm yolları hakkında görüş alışverişinde bulunmalarının sektör adına önemli olduğunun altını çizdi.

“Titiz ve Dikkatli Çalışmalıyız”
Geçtan şunları aktardı; “Bilindiği üzere vergi dairesi başkanlığı ile anlaşmalı matbaa olarak çalışan bizler, devlet adına iş yapmaktayız. Bu gerçeği hiçbir zaman unutmadan kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde son derece titiz ve dikkatli olarak çalışmak zorundayız. Dikkatli olmadığımız taktirde yapabileceğimiz ciddi hatalar sonucu vergi usul kanunu hükümlerine göre ağır para cezaları ve hapis cezaları ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.”

Türkiye’de Bir İlk; “Anlaşmalı Belge Örnekleri” Kitapçığı
Federasyon öncülüğünde Türkiye’nin değişik bölgelerinde dönem dönem bir araya gelinerek toplantılar düzenlediklerini ve bu toplantılarda sektörün sorunlarının masaya yatırıldığını da belirten Geçtan, “İzmir Matbaacılar Odası olarak bir çok konuda öncü olduk, bunu da Türkiye’deki tüm oda ve matbaalar taktirle karşılıyor. Türkiye’de ilk anlaşmalı matbaaların fiyat listesini biz oluşturduk. Bugün de Türkiye’de yine bir ilk olan ‘Anlaşmalı Belge Örnekleri’ kitapçığı oluşturduk. Bu kaynakta maliye anlaşmalı belgelerin basımında ağır ve önemli bir görev üstlenmiş olan anlaşmalı matbaa işletmecisi meslektaşlarımızın çalışmalarına yardımcı olmayı amaçladık. Bu sayede hata yapmalarını önleyip, yeni çıkan belgeleri tanımaları sağlanacak. Önemli bir kaynak niteliğinde olan bu kitapçık, odamız tarafından hazırlanarak meslektaşlarımıza sunulmuştur” dedi.

“Sahte Belge Basımı Azalırsa, Kayıt Dışı da Azalır”
Seminerde konuşma yapan İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar ise, İzmir Matbaacılar Odasının kendileriyle sürekli irtibat halinde olduğunu ve bu sayede Türk Vergi Sistemindeki tüm yenilikleri yakında takip ederek, gerekenleri hassasiyetle uyguladıklarını belirtti. Acar, şunları aktardı; “Ülkemiz ekonomisin en önemli sorunlarından biri de kayıt dışıdır. Sahte belge basımının azalması kayıt dışının da azalmasını sağlayacaktır. Bu noktada İzmirli matbaacı arkadaşlarımız gerekli hassasiyeti bugüne kadar göstermişlerdir. Bu nedenle kendilerine ayrıca teşekkür ederiz. Bu tür eğitim seminerlerinin hem matbaacı arkadaşlarımıza hem de matbaa sektörüne önemli katkılar sağlayacağı düşüncesindeyim. Bu önemli organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen bu önemli organizasyona İESOB olarak ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “İzmirli matbaacı arkadaşlarımızın bu tür organizasyonlarla bir araya gelmeleri ve sektörün sorunlarını konuşup tartışmaları ve çözüm önerileri sunmaları hem kendileri hem de sektör açısından oldukça önemli. Bizlerde sizlerin her türlü sorunlarına çözüm bulma konusunda yanınızda olmaya çalışıyoruz. Burada bulunan her arkadaşımız, herhangi bir sorununda bize gelip gerekli birime sorun ve isteklerini bildirsinler, bizlerde elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret gösterelim.

“Birlikte ve Ortak Akıl Yoluyla Hareket Edilmeli”
Matbaa sektörü eskiden emek yoğun bir sektördü. Ancak bugün gelinen noktada, teknolojinin ön plana çıktığını görüyoruz. Artık matbaalarda son teknoloji makineler var. Dijital teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor. Matbaacı dostlarımız gelişen bu süreçte teknolojiye iyi adapte olmalı. Yatırım maliyeti büyük olan bu sektörde tek bir kişinin yatırım yapması güç olduğu noktalarda, birlikte ve ortak bir akıl yoluyla hareket edilmeli diye düşünüyorum.
Bugüne kadar ben İzmirimizde basılı evraklar konusunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Bu durum ayrıca bizleri gururlandırıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de, Oda’nın ve sizlerin vergi dairesi başkanlığıyla iyi bir diyalog halinde ve sürekli müzakere içerisinde olmasından kaynaklanıyor. Ben bugün bu önemli seminere katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, umarım hem sektöre hem de sizlere faydalı bir seminer olur.”

Konuşmaların ardından anlaşmalı matbaalar konusundaki yeniliklerle ilgili bilgileri ise İzmir Vergi Dairesi Anlaşmalı Matbaa Servis Şefi Atilla Güncü anlattı. Verilen bilgilerin ardından karşılıklı soru cevap şeklinde geçen seminerin sonunda ise tüm anlaşmalı matbaalara İzmir Matbaacılar Odası’nın hazırladığı ‘Anlaşmalı Belge Örnekleri” kitapçığından verildi.