Anasayfa » Ambalaj » Kağıt Atık İmha Sistemlerinde Rakipsiz

Kağıt Atık İmha Sistemlerinde Rakipsiz

Hunkeler Systems Bölge Satış Müdürü Daniel Triolo, dünyada Hunkeler Systems’in verdiği atık imha hizmetini verebilecek başka bir firmayı bulabilmenin çok zor olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bu sebeple piyasada iddialı ve rekabetçiyiz.”

Hunkeler CEO’su, Kurt Käser, Triolo’yu doğruluyor ve herhangi bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda çok kısa sürede ihtiyaca yanıt veren yerel bayilerden oluşan bir organizasyonları olduğunun altını çiziyor. Käser ve Triolo ile Hunkeler Innovationdays 2013 esnasında bir söyleşi gerçekleştirdik:

matbaa&teknik: Hunkeler Atık İmha Sistemi’nin faydaları nelerdir?

Daniel Triolo: Bence en büyük avantajımız –rakiplerimize kıyasla- yüksek enerji tasarrufumuz. Sistemlerimiz tam otomatiktir ve her bir üretim makinesine bağlıdır. Enerji tüketimi ise üretim sırasında ihtiyaç olan enerji miktarına bağlıdır. Bu demek oluyor ki eğer o sırada bir makine çalışmıyorsa; sistem bu makineyi hattan ayırıyor, dolayısıyla enerji tüketim seviyesi tam olarak doğru seviyede ve doğru zamanda gerçekleşiyor. Ayrıca bileşenlerimizin kalitesi her zaman en yüksek seviyede ve en yeni teknolojidedir.

matbaa&teknik: Hangi bölgeden sorumlusunuz? Türkiye’de yaptığınız kurumlular var mı?

Daniel Triolo: Doğu Avrupa, Türkiye, İtalya, Asya’nın bazı bölümleri, Avustralya ve de Yeni Zelanda’dan sorumluyum. Geçtiğimiz yıl Meteksan’da iki farklı büyük sistemden oluşan büyük bir kurulum gerçekleştirdik. Bu yıl da Sentez Ambalaj ile bir proje yapma şansımız oldu. Ayrıca biri esnek biri de karton ambalaj için olmak üzere iki büyük sistem projemiz de var. Ayrıca Duran Doğan’da sıcak damgalama folyoları için daha küçük boyutta bir çözüm de sunabiliriz.

matbaa&teknik: Pazarda rakipleriniz var. Sizin farkınız nedir?

Daniel Triolo: Sahip olduğumuz en büyük farklar, performansımız ve sistemi nasıl bir şekilde müşterimize sunduğumuzdur. Firmamızın bünyesinde satış departmanı bulunuyor, kendi mühendislerimiz de yine firmamızın bünyesinde proje planlama ve ayrıca enerji ve elektriksel kontrol planlama yapıyor. Yerinde kurulum yapan elemanlarımız var. Aynı şekilde yerinde kurulum yapan elektrik mühendislerimiz de var. Bu müşteriye tek noktadan hizmet vermek manasına geliyor. Müşterinin görüşmesi gereken sadece tek bir kişi var. Başlangıçta bu ben oluyorum ve daha sonra da proje mühendisi. Hepsinin ardından tüm sistem teslim ediliyor. “anahtar teslim çözüm”


matbaa&teknik: Sisteminiz hangi tip üreticiye hitap ediyor?

Daniel Triolo: Farklı pazar segmentleri için üretim yapıyoruz. Bunlar baskı, dijital baskı, ambalajlama ve ulusal banka sanayisi olarak sayılabilir. Biz güvenli baskıya da odaklanıyoruz, sadece ulusal bankalar değil de daha hassas güvenli baskı işleri de buna dâhil. Geniş dağıtım yelpazemiz sayesinde küçük matbaalardan büyük ambalaj firmalarına kadar destek vermemiz mümkün. Herkes için doğru çözüm!

matbaa&teknik: İsviçre’desiniz ve teknik merkeziniz de İsviçre’de. Müşterilerinize nasıl hizmet götürüyorsunuz?

Kurt Käser: Yerel bayilerimizle kurduğumuz bir yapı var. Onlar ilk seviyede müdahale edebiliyorlar. Onları eğitiyoruz. Çok kısa sürede soruna müdahale edebiliyorlar. Böyle olmadığı durumlarda ise uzaktan müdahale sistemiyle destekleniyor. Biz sürekli müşterilerimizin sistemlerine bağlıyız, bu sayede elektriksel parametrelerde değişiklikler yapabiliyoruz ve müşteri tarafında neler oluyor her zaman haberimiz var.

matbaa&teknik: Global pozisyonunuzla ilgili neler söyleyeceksiniz? Dünyada kurduğunuz kaç sistem var?

Kurt Käser: 55’ten fazla ülkede aktifiz. Dünyada kurduğumuz ve çalışan toplam binden f azla sistem var.

matbaa&teknik: Yatırım geri dönüş oranlarınızdan bahseder misiniz?

Daniel Triolo: Bir firmanın en yüksek üretim seviyesine ulaşabilmesi için bir atık sistemine ihtiyacı vardır. Tabii ki bir atık sisteminin de enerjiye ihtiyacı vardır, bu kesin, öte yandan bu sistem fayda sağlayan bir sistemdir. Kolaylıkla “ne kadar tasarruf ediyorsunuz” diyemezsiniz ya da bir yatırım geri dönüşü hesabı yapamazsınız. Belki önceden tüm atıklarla 6 kişi ilgileniyordu, ancak bizim kurulumumuzdan sonra sadece bir kişiye ihtiyaçları kaldı. Böylece üretim makinelerinin etrafında daha temiz bir alana sahip oldunuz, ayrıca da iş akışı daha kolaylaştı. Çünkü üretim alanınızda daha fazla yer  tutan atık konteynerleri kalmadı; rakiplerinize kıyasla atıklardan daha fazla gelir elde ettiniz ve rakiplerinize kıyasla enerji ihtiyacınız azaldı. Burada yüzde 40 ila 50 oranında daha az enerji harcanılması söz konusu. Bütün bunlar üst üste konulduğunda yatırım geri dönüşü hesaplanabilir ama bunu genellemek mümkün olmayabilir. Terzi işi bir hesap yapmak gerekir ki bunu her müşterimiz için yaparız.

Enerji tüketimi alanında Hunkeler Systems’in sunduğu makinelerin yüksek kalitede ve en iyi performansta olduğunu düşünüyorum. Müşteri için dünyada bizim verdiğimiz hizmeti veren bir firma bulmak çok da kolay değil. Bizim en büyük hedefimiz müşteriyi mutlu görmek. Bir kurulum alanını tüm sistem kusursuz bir şekilde çalışmadan terk etmeyiz.